גני המשחקים בחיפה ללא הצללה • הילדים וההורים 'נצלים' בשמש או נאלצים להישאר בבית

השמש קופחת על ראשי הילדים וההורים (צילום: יעל שנער)

יעל שנער מ'הירוקים' בשאילתה: 'מדוע לא נפרסו ציליות בגני המשחקים?'

"גן השעשועים נותר ריק כי אי אפשר לשהות בו ללא צל. אני לא מבינה על מה אני משלמת ארנונה", אמרה לחי פה אחת האימהות.

"אין חדש תחת השמש"

חברת מועצת העיר יעל שנער מסיעת הירוקים, הגישה שאילתה למועצת העיר בה היא דורשת לדעת את הסיבה שבגינה לא נפרסו עדיין ציליות בגני שעשועים רבים בעיר, מדוע לוקח זמן כה רב להתקין ציליות. שנער גם דורשת לדעת מהו ההליך בו מתבצעת הזמנת הציליות ואיך זה שבכל שנה ההליך הזה מתעכב? שנער שואלת מדוע לא גובש נוהל אחיד בנושא, כך שיפרסו הצליות בגני המשחקים בעיר כבר במהלך תקופת פסח.

גן שעשועים בלי הצללה (צילום: יעל שנער)

הילדים מאדימים ומסתנוורים

שנער צירפה לשאילתה שהגישה מספר תמונות מגן השעשועים בשכונת בת גלים. בתמונות נראים הילדים כשהם משחקים תחת השמש הקופחת, מצמצמים את עיניהם ומאדימים מהחום. ההורים מצטופפים יחד על ספסל בודד שממוקם מתחת לעץ, יושבים על הקרקע המעט מוצלת או בכלל עומדים. הורים אחרים מתחבאים במעט הצל שמאחורי עמוד או שלט מקריים. בתמונה אחרת נראים יתר ספסלים בגן כשהם ריקים מאדם, פשוט כיוון שאינם מוגנים מהשמש החזקה.

יעל שנער (צילום: ירון כרמי)
יעל שנער (צילום: ירון כרמי)

יעל שנער מספרת לחי פה:

כל שנה חוזר הניגון וכולם "מופתעים לגלות" שאנחנו חיים במדינה חמה ושצריך להיערך לקיץ ולפרוס צליות בגני השעשועים. אני לא מקבלת את התירוצים של העירייה, יש גני שעשועים, יש ילדים – והם נשארים בבתים כי אין צל בגן המשחקים. הפגיעה בתושבים היא בכמה רבדים: זה פוגע בקהילתיות, שכנים והורים צעירים לא יכולים להיפגש באופן ספונטני בחוץ, זה בבריאות של ילדים, שכולם יסכימו שהדבר הטוב ביותר בעבורם הוא להתרוצץ ולשחק בחוץ עם בני גילם ולא לשבת בבית כל היום רק מול מסכים, גם בעסקים קטנים – אנשים נשארים בבתים ולא יוצאים בספונטניות, דבר שבהחלט מתקשר גם לרגישות אגביות אפשריות.
אני קוראת לעירייה להתעשת, ולהתקין את הצל עכשיו.
מצטופפים על הספסל, יושבים על הרצפה או עומדים… פינה קטנה מוצלת בגן המשחקים בבת גלים (צילום: יעל שנער)

מורן יפרח, אמא לאריאל ולירוי סיפרה לחי פה:

אתמול חזרתי מהעבודה ורציתי ללכת לגן השעשועים מול הבית עם הילדים, לפגוש אימהות, לתת לילדים להוציא אנרגיה – אבל השמש קופחת בצורה בלתי הגיונית. גן השעשועים נותר ריק כי אי אפשר לשהות בו בלי צל. אני לא מבינה על מה אני משלמת ארנונה אם לא מתקינים משהו פשוט כמו צל. לא הגיוני שבעיר השלישית בגודלה בארץ אין תקציב לצל בגני שעשועים.
הספסלים בשמש מיותמים (צילום: יעל שנער)

אודליה אימא של רון יהודה:

במשך שבועות אני מתקשרת לעירייה ומתכתבת איתם, גם בפייסבוק, שוב ושוב נאמר לי שאנחנו "בתור". עצוב לדעת שלא מתייחסים ולא מכבדים בקשה בסיסית שלנו ושל ילדי השכונה, שבסך הכל מבקשים להנות מגן המשחקים השכונתי. זה לא הוגן כלפי הילדים שלנו. המתקנים כל כך חמים ושורפים, עד שהם ממש גורמים לכוויות. עצוב שהילד שלי וילדי השכונה לא נחשבים.
גן שעשועים בלי הצללה (צילום: יעל שנער)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה: "מועצת העיר אישרה השבוע את תקציב הצללת הגנים.
בימים הקרובים יחל ביצוע ההצלה על פי תכנית העבודה של מחלקת הגנים העירונית. בת גלים ישנם מספר גני משחקים וגם אלו יצללו במסגרת העבודות".

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. אורן אמר/ה

    מה תעזור הצללה כל עוד לא מחסלים את החזירים ואנשים חוששים לשלוח את הילדים לגני מסחקים בגלל שחזירים מסתובבים חופשי בעיר?

  2. לימבו אמר/ה

    למה האגודה למניעת סרטן עור אינה מתריעה?

  3. שירן אמר/ה

    אותו דבר בעתלית.. אנחנו מחכים שלמועצה יהיה "תקציב" ובינתיים הילדים נשרפים

הגיבו כאן לכתבה