הרפליקה של הספינה הפיניקית "מעגן מיכאל 2" – מרינה שביט – קישון – חיפה

תורן_הרפליקה_מעגן_מיכאל_-_צילום_-_גבריאל_קונפינו.jpg

תורן הרפליקה מעגן מיכאל – צילום – גבריאל קונפינו

"מעגן מיכאל 2" זה לא מקום ישוב נוסף באותו השם, זו רפליקה של ספינה שנטרפה לפני 2500 שנה ושוחזרה אחד לאחד כפי שבמקור נבנתה

 

צפו בוידאו מטקס ההשקה | צילום: גבריאל קונפינו, עריכה: סטודיו חי פה

בבוקר שישי ה 17 למרץ 2017, התקיים "במרינה שביט" בקישון בחיפה אירוע מאוד חגיגי.
"מעגן מיכאל 2" הרפליקה של הספינה הפיניקית הושקה בנוכחות מאות אורחים בראשות פרופ רון רובין נשיא אוניברסיטת חיפה ועוד אורחים רבים ומכובדים, מתנדבים אלה שבנו את הספינה, תורמים משפחות וקהילת השייטים.

פרופ__רובין_בטקס_השקת_הרפליקה._צילום_-_גבריאל_קונפינו.jpg

פרופ' רובין בטקס השקת הרפליקה. צילום – גבריאל קונפינוהיה זה בוקר מרגש במיוחד, כאשר יום היסטורי וארכיאולוגיה ימית נפגשו באחת.

הספינה העתיקה ממעגן מיכאל הייתה ספינת סוחר עתיקה, עשויה עץ, אשר ירדה למצולות במרחק של שבעים מטרים מחוף מעגן מיכאל שם טבעה ובשנת 1985 התגלתה במקרה ע"י צוללן חבר קיבוץ.

הרפליקה_נגררת_אל_הים_הפתוח.jpg

הרפליקה נגררת ממעגן שביט בקישון אל הים הפתוח13 מטרים היה אורכה ורק השידרית עשויה לוחות עץ נשמרה, נמצאו גם בסיס התורן, העוגן וארגז כלי עבודה ששימשו לבניה ותחזוקת הספינה. כלי חרס אבני וסלעי ציפחה כחולה המתעדים את התקופה, סוף המאה החמישית לפני הספירה.

החפירות באתר נערכו בין השנים 1988-9 ע"י המכון ללימודי ים באוניברסיטת חיפה בראשות הארכיאולוג הימי פרופ' אלישע לינדר ז"ל והיום שוכנת הספינה העתיקה אחר כבוד במוזיאון הכט בחיפה.
שותף לדרך היה פרופ' יעקב כהנוב (יק) ז"ל שהיה חוקר בכיר במכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקנאטי בחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, שעמד מאחורי התכנון והדחיפה לשחזור הרפליקה איש החזון והרוח החיה שבלעדיו לא היתה מושלמת המלאכה ולדאבון ליבם של רבים לא זכה לראותה צפה במים שטה וחיה.

שלט_לזכרו_של_פרופסור_יעקב_יק_כהנוב_זל.jpg

שלט לזכרו של פרופסור יעקב יק כהנוב ז"להרעיון היה לבנות רפליקה שתשמש כספינת לימוד ומחקר החל משלב התכנון דרך הבנייה ועד ביצוע הפלגות לימודיות ומחקריות שיביאו אותה רחוק אל נמל יציאתה של אחותה העתיקה שטבעה וכאן במצולות את חייה סיימה.
לבניית הרפליקה נזקקו ל 2500 שעות עבודה של בעלי מקצוע ומתנדבים, שנתיים וחצי עבודה ושני מליון שקלים שנאספו מתורמים יקרים כמו משפחת ארנסון חב' פלסאון ממעגן מיכאל ואחרים כך אמרה ד"ר דבי צביקל חוקרת בכירה ללימודי ים באוניברסיטת חיפה המנחה של ההשקה החגיגית מעל דוכן הנואמים.

על_סיפון_הרפליקה.jpg

על סיפון הרפליקה

טקס השקת "מעגן מיכאל 2"

"שובי שובי ספינתי" שרו בנות מקהלת ביה"ס לקציני הים בעכו על רקע הספינה ולאחר מכן עלו לנאום אחד אחד בתורו פרופ' רובין נשיא האוניברסיטה בתחילה, איש ראשות העתיקות אבנר הילמן הגב' שרה ארנסון מקימת עמותת "אדם וים" אשר בהתרגשות רבה דיברה ותרמה רבות לפרויקט יחד עם בעלה ,בנו של אלישע לינדר עומרי, ולבסוף גל בנו של (יק) פרופ' כהנוב ז"ל האיש הדוחף והמנוע הביצועי, האיש שהפליג על כנפי הדמיון, עד הפלגתה של הספינה על הגלים בכח הרצון, האיש שלא נכנע ומצא לכל דבר פתרון, האמין באמונה שלמה ולא חשב לרגע שהתוכנית תרד לטמיון.

09_מנווטים_את_הרפליקה_מהמזח_אל_הים_הפתוח._צילום_-_גבריאל_קונפינו.jpg

מנווטים את הרפליקה מהמזח אל הים הפתוח. צילום – גבריאל קונפינוהאיש שלא זכה לראות בחייו את חזונו מתגשם מכח הרצון, זה שרוחו תמיד תרחף מעל המפרש הנפוח של שישים מטרים רבועים, כאשר הספינה "מעגן מיכאל 2" תפליג בים עם הסקיפר יוחאי פלצור והמתנדבים, היא תשוט תמיד בגאווה ובגאון ועל המפרש ימשיך להתנוסס באדום ובאותיות קידוש לבנה השם "פלסאון"…

לא ניתן להגיב