פינוי צינור נפט נוסף מקרקעית מפרץ חיפה מול חוף נאות

תש”ן תחל השבוע בהוצאת צינור נפט תת-ימי ישן, נוסף, מקרקעית מפרץ חיפה, המלא בדלק כבד.

09_צינור_לאחר_ההוצאה.jpg

צינור שפונה מקרקעית מפרץ חיפה, לאחר ההוצאה

הוצאתו של צינור הנפט הישן תלווה בשימוש בציוד מיוחד וייעודי לטיפול בזיהום ים. המשרד להגנת הסביבה מפקח על העבודות.

צינורות הנפט התת-ימיים שתש”ן מוציאה, שחלקם מימי המנדט, מהווים פגיעה בסביבה הימית • הצינור שיוצא השבוע – מיקשר מס’ 2 – נמצא מול חוף נאות בקריית חיים. בכל מהלך העבודות להוצאת מקטעי הצינור, יוצב בים חוסם ים ייעודי באורך של כ-200 מטר, בסמוך לנקודת העבודה. המשרד להגנת הסביבה יפקח כי העבודה תבוצע תוך מתן תשומת לב מקסימלית למזעור הסיכון לזיהום הים וינחה את הפעולות במקרה של דליפה.

האנייה_שחף_מסלקת_את_צינורות_הדלק_-_יולי_2016._צילום_-_ירון_כרמי.jpg

האנייה שחף מסלקת את צינורות הדלק – יולי 2016. צילום מגלישת קייטסרפינג – ירון כרמי

כתמי שמן בשנת 2014

נציין, כי בקיץ 2014, התגלו כתמי שמן בחוף בקריית חיים. בעקבות כך, נערכה בדיקה של אנשי היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה ונמצא כי אחד מצינורות המיקשר הישנים דלף. בעקבות הממצאים, דרש המשרד פינוי מלא של הצינורות מחברת תש”ן.
מפקחי היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה יעקבו אחר תהליך פינוי צינורות אלה, כדי להבטיח סביבה ימית נקייה. חברת מעגן תחל את העבודות באמצעות ביצוע קידוחים מבוקרים בצינור לשחרור ושאיבת נוזלים שיש בתוכו – תוך מיזעור הסכנה לדליפה לים, ולאחר מכן תבצע חיתוך והוצאת חלקי הצינור לכל אורכו, ממערב למזרח. במקביל, החברה תהיה מוכנה לכל דליפה שתגיע לחופים, על מנת לנקודת במהירות האפשרית.

כתמי שמן במים במהלך העבודות

במהלך קיץ 2016 התבצעו עבודות לסילוק הצינור הראשון מול חופי קריית חיים. אז דווחו תושבים על דליפות הנפט מול חופי קריית חיים. המשרד להגנ”ס שיגר צוותים שאגרו את הנפט שדלף בלב ים. אני יצאתי לבחון מקרוב את כתמי השמן. כך זה נראה מנקודת מבטו של הגולש בלב ים.

09_ירון_כרמי_סלפי_יריעת_איסוף_כתם_הנפט.jpg

ירון כרמי סלפי יריעת איסוף כתם הנפט
יריעת_איסוף_לכתם_נפט_שהתגלה_בקיץ_2016_מול_חוף_קריית_חיים._ברקע_מיכל_האמוניה._צילום_-_ירון_כרמי.jpg
יריעת איסוף לכתם נפט שהתגלה בקיץ 2016 מול חוף קריית חיים. ברקע מיכל האמוניה. צילום – ירון כרמי

פינוי בהנחיית המשרד להגנ”ס

לפי דרישת המשרד להגנת הסביבה, מאז חודש אפריל 2016 מבצעת חברת תש”ן (תשתיות נפט ואנרגיה) פינוי מקרקעית הים של חמישה צינורות מיקשר ימיים ישנים. צינורות אלה שימשו בעבר לייבוא נפט – ארבעה מהם מתקופת המנדט הבריטי – וכיום הם מהווים פגיעה בסביבה הימית ומקור לזיהומי שמן במפרץ חיפה.
עד כה פונו 2 צינורות במלואם, וכן חלק הארי של הצינור השלישי. השבוע חברת תש”ן, באמצעות חברת “מעגן”, תוציא את אחד הצינורות הישנים – צינור מיקשר מס’ 2. צינור זה נבדק, ונמצא כי הוא מלא בדלק כבד, ועל כן הוצאתו תלווה בשימוש בציוד מיוחד וייעודי לטיפול בזיהום ים, ככל שייגרם אם יזלוג החוצה חומר הכלוא בצינור.

צינור_מיקשר_2.jpg

פעולות הפינוי צפויות להימשך מספר שבועות – תלוי במצב הים. בכל מהלך העבודות להוצאת מקטעי הצינור, יוצב בים חוסם ים ייעודי באורך של כ-200 מטר, בסמוך לנקודת העבודה ויוצב אף מערך נוסף של חוסמים סופגים בשטח. המשרד להגנת הסביבה יפקח כי העבודה תבוצע תוך מתן תשומת לב מקסימלית למזעור הסיכון לזיהום הים.

הגיבו כאן לכתבה