באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

באיזו מידה נמצא ההיי-טק הישראלי בסכנה? ראיון עם יזם היי טק חיפאי

ביום שלישי האחרון 31/01/2023 ההייטקיסטים מחו ב-16 נקודות שונות ברחבי הארץ נגד הפגיעה בדמוקרטיה והחלשת מערכת המשפט, אשר גורמת לפגיעה ישירה בהשקעות ולעזיבתם של משקיעים. ישבנו לראיון קצר עם חנן מרקוביץ, יזם היי טק חיפאי לקבל רקע על ההייטק הישראלי.


כאיש היי טק ויזם, מהם המספרים החשובים שהציבור יכיר?

יש כמה נתונים חשובים מאד שמופיעים בדו"ח השנתי – מצב ההיי-טק 2022 של רשות החדשנות. הנתון המדהים ביותר הוא שעובדי ההיי-טק מהווים כעשירית (10.4%) מהשכירים במשק ואחראים על למעלה ממחצית הייצוא (54%). זהו נתון בלתי נתפס. כמו כן, קצב הגידול בכמות השכירים בהיי-טק הוא גבוה פי 8 מהגידול בשאר ענפי המשק. סך גיוסי ההון של סטארט-אפים בשנת 2021 עמד על כ-27 מיליארד דולר.

אגב, 88 מהגיוסים בשנת 2021 הוגדרו כ-מגה גיוסים של 100 מיליון דולר ומעלה.

דו"ח שנתי מצב ההיי טק 2022- הרשות לחדשנות איור: חנן מרקוביץ'
דו"ח שנתי מצב ההיי טק 2022- הרשות לחדשנות איור: חנן מרקוביץ'

כמה כסף "היי-טק" מושקע היום בארץ?

לפי פרסומים שונים, מושקעים כעת בארץ כ–100 מיליארד דולר של קרנות הון סיכון. מדובר בסכום שווה ערך ליותר ממחצית תקציב המדינה בשנת  2022 (604 מיליארד ₪).

אז זאת לא סיסמה שמגזר ההיי-טק הוא "קטר המשק"?

זו ממש לא סיסמה, אלא עובדה המעוגנת במספרים. יש לי הערכה רבה למגזרים הכלכליים במשק, אבל חשוב להבין שעובדתית, מגזר ההיי-טק הוא לא רק קטר הצמיחה הכלכלי אלא כמחצית הרכבת שהיא מדינת ישראל. ללא שום קשר לפוליטיקה, מדובר בזרוע אסטרטגית ממעלה ראשונה של מדינת ישראל וכל בר דעת צריך לברך על הצלחת ההיי-טק הישראלי ולתמוך בפיתוחו.

האם כבר ניתן לראות ירידה במספרים של המשקיעים בהייטק?

אני חושב שעוד מוקדם לדבר על ירידה במספרים.
כן , יש ניצנים ראשונים של מהלכים שבוצעו או בתהליך ביצוע. חלקם פורסם בתקשורת, כמו דבריה הנוקבים של מנכ"לית ומייסדת "פאפאיה גלובל", עינת גז, שהודיעה שהחברה תוציא את כל כספיה מישראל. לחברה כ-750 עובדים ברחבי העולם ובשנת 2021 גייסה 250 מיליון דולר, לפי שווי של 3.7 מיליארד דולר.

דוגמה נוספת מהימים האחרונים היא של מייסד היוניקורן (חברה בעלת שווי מעל מיליארד דולר) ורביט, תום ליבנה שאמר שירד מהארץ ויפסיק לשלם מיסים.

האם בעינייך המאבק של חלק מעובדי ההי-טק צודק ונכון? ואף הכרחי?

במדינה דמוקרטית זכותו של כל אדם להיאבק במציאות שאינה לרוחו, כל עוד הדבר נעשה על פי חוק כמובן. מצד אחד, אני אישית חושב שבהחלט יש מקום לשינויים במערכת המשפט. כל מערכת מורכבת מאנשים ולכן בהגדרה היא לא יכולה להיות מושלמת וזה תקין ואף רצוי לשפר אותה.

מצד שני, כשכל כך הרבה אנשים וביניהם מומחי משפט וכלכלה יוצאים כנגד הרפורמה ומסבירים איך ולמה היא תפגע בכולנו, חובה להקשיב להם. לצערי אין דיון מעמיק ורצון לשיתוף פעולה בין הצדדים והנושא מתמצה כמעט רק בחלוקה לימין או שמאל פוליטיים. אני חושב שהצעדים שננקטים עכשיו נועדו על מנת לייצר שיח ואם אכן תתקיים תקשורת בין הצדדים  ויגיעו להבנות בהסכמה, כולנו נרוויח מזה.

מה אתה אומר לאנשים שאומרים שאין הבדל בין איש היי-טק לאדם אחר ושדעתם לא חשובה יותר?

ברור שמבחינת יכולת וזכות בחירה דמוקרטית כולנו שווים. אבל כשמשקיעי הון סיכון, יזמים, בעלי חברות ומנהלים בכירים אומרים שהרפורמה תפגע בכלכלה חייבים להקשיב להם. אנשים אלו הם מומחים בתחומם ומבינים על מה הם מדברים. כמובן שקל לפטור את הדברים שלהם בזה שהם שמאלנים, אבל חוץ מלתקוף אותם אישית, האם אנחנו מקשיבים עניינית לנימוקים שלהם?

מה דעתך על הטענה של "נבואה שמגשימה את עצמה" ושעצם השמעת האזהרות יהפוך למציאות?

הסופר המנוח טרי גודקיינד אמר פעם ש "המציאות לא רלוונטית. איך היא נתפסת, זה הכל". זה כל כך נכון ורלוונטי לעולם ההשקעות. יש מחקרים שמראים איך מזג האויר משפיע על השקעות או אפילו היום בשבוע. אז לטעון שרפורמה כזו תשפיע על מגזר ההיי-טק נשמע הגיוני מאד. לכן זו לא נבואה, זו הנחה סבירה מאד שמתבססת על ידע מוקדם ודוגמאות.

מה הם השינויים החייבים להתקיים, על מנת להחזיר את המצב לקדמותו?

הון, השקעות וכלכלה בכלל אוהבים יציבות, דמוקרטיה וחופש פעולה.
ככל שהשינויים במערכת המשפט יעשו באופן, מדוד, מושכל, לאורך זמן ובהסכמה רחבה ככל שניתן, אני סבור שהבהלה תשכך ומגזר ההיי-טק יוכל להמשיך ולצמוח ולהצעיד את מדינת ישראל. אגב, הגורמים שמניתי וחשובים לכלכלה חשובים באופן לא מפתיע ליזמות בכלל. המדינות המובילות בעולם ביזמות מאופיינות כולן בחופש, דמוקרטיה ומערכת משפט חזקה.

משפט לסיכום שחשוב שהקוראים ייקחו מדבריך?

אנחנו עם אחד עם אתגרי ענק במגוון תחומים. בואו נעבוד יחד ובשיתוף פעולה על מנת שנעלה את המדינה על דרך המלך.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

16 תגובות

 1. המדינה גמורה עסקים אוהבים יציבות ישראל הופכת לצפון קוריאה מי שיכול שיברח הכל יסגר טוב כבר לא יהיה כאן

  • מוכן לרכוש לך כרטיס טיסה ,פחות שמאלני בארץ זה ברכה.
   שמענו על הנחשים שמדרבנים אחרים לעזוב והם בעצמם בחיים לא עלו על מטוס

 2. העם היהודי בחר בממשלה יציבה וחזקה לשנים רבות.
  אסור לתת משקל לאספסוף האנרכיסטי בכיכרות, אין להתרגש מחברת הייטק כושלת שמוציאה את ההפסדים שלה מהבנקים בארץ.

 3. שיעור חברות ועובדי ההייטק בישראל הוא בערך כפול ממדינות המערב.מעבר לתועלת לאותם חברות,יזמים ועובדים עצמם הדבר גורם נזק ולעלייה במחירי החיים בישראל ובעיקר הדיור.
  השכר החציוני בישראל הוא כ6500 שקלים.עובדי ההייטק שכרם הממוצע כ25,000 שקלים,הדבר יוצר כעוס חברתי,פערים כלכליים,קנאה,שנאה,משבר בתעסוקה(כמה צעירים מוכנים לעבוד בסיעוד,בבנייה,כפועלי יצור במפעלים? כולם חולמים לעבוד נקי וקל ולהתעשר מהר)
  גם אם ניקח ונגזים ש50% ההייטק הישראלי יעזוב אנו נהיה כמו שאר מדינות המערב והדבר יטיב עם שאר האוכלוסיה,יצמצם פערים,יוריד מחירים.
  צריך גם לזכור שהרבה פיתוחי הייטק שאכן עוזרים לחיינו ביום יום הם נרכשים ומגיעים כמעט לכל מדינה לפעמים בעלות יותר זולה מהמחירים במדינה שמפתחת אותם.
  תרומת ההייטק בכללותו לעולם היא מבורכת,אך נשאלת השאלה אם שיעור ההייטק בישראל ספציפית מיטיב או גורע את מצב שאר האוכלוסיה.
  בינתיים התקשורת ובעיקר נדמה חדשות 12 נותן במה לכל חברת הייטק שעוזבת.אותם גופי תקשורת כנראה עושים את זה מטעמים פוליטיים כדי לפגוע בממשלת הימין ולהוריד את תמיכת העם במהלכי הממשלה.הם לא מדווחים למשל על חברות שעושות את הדבר ההפוך למשל,ומעבירות כספים לישראל.
  לדעתי עזיבת כמה עשרות חברות או העברת כספים לחול אכן אולי תפגע מעט בהכנסות המדינה אבל לאנשים הממוצעים שעובדים ואינם הייטקיסקים מצבם לא ייגרע,לדעתי אף להיפך.
  אשמח לשמוע תגובות על הטור,גלית.

 4. חייבים להעביר את כל הכסף מכאן או להשקיע רק בדולר ובאירו ולהפיל את השקל , עדיף לחפש דרכון זר ולעוף מפה ישראל היא לא מה שהיתה ובעתיד יהיה גרוע יותר

  • סע לשבדיה, סעו כולכם לשבדיה. אירופה מחכה בזרועות פתוחות וכולנו זוכרים איזו תקופה יפה הייתה ליהודים באירופה של המאה שעברה. סעו לשם, העבירו עסקים לשם, הוציאו מחדש דרכונים ותתבוללו איתם כדי שלא נצטרך לשמוע את שנאתכם לעם שלנו, למדינה שלנו, לדת שלנו ולמנהגים שלנו. לכו כבר זומבים אנטי ישראלים החיים בישראל. במקום לחבל במדינתנו היחידה, פשוט לכו.

 5. שרי קאדרי כותבת יפה באתר חי פה של נגה כרמי. בוקר טוב

 6. למי שביקש נקודה אחת שמקשרת בין הרפורמה למשפט של נתניהו:
  קבל שתיים לדוגמה.
  1. הועדה לבחירת שופטים תהיה מורכבת מרוב מוחלט של פוליטיקאים, נציגי הממשלה והקואליציה. כלומר מי שיקבע מי יהיו השופטים של נתניהו זה נתניהו ואנשיו.
  2. פסקת ההתגברות תאפשר לממשלה להתעלם מכל הסתייגות של בית המשפט העליון, אם בכלל תהיה כזאת, למול חוק שהממשלה תרצה להעביר. למשל, אם קואליציה תרצה להעביר חוק שנגד ראש ממשלה לא יכול כלל להתנהל משפט, כלומר שראש הממשלה הוא מעל לחוק, אז גם אם במקרה בית המשפט יגיד שזה נוגד את עקרון השוויון בפני החוק, שהוא עקרון חשוב בדמוקרטיה, הקואליציה תוכל להתגבר על בית המשפט ולשוב ולחוקק את החוק הזה.
  ואז המשפט של ביבי יבוטל.

  אם מישהו לא שם לב, זה מה שמנסים לעשות בממשלה כרגע, עוד לפני שהעבירו את הרפורמה: במקרה של דרעי, בית המשפט העליון שעדיין יחסית עצמאי, פסק שלא סביר שאדם ששלוש פעמים נמצא אשם בלקיחת כסף ששייך לציבור לכיסו, לא סביר שאדם כזה יכהן כשר. אז עכשיו בש"ס ממציאים חוק שכן יאפשר לדרעי להיות שר, למרות שזה לא סביר שעבריין שמעל בכספי ציבור ישב שוב על הקופה הציבורית.
  השחיתות הזו הופכת להיות מעוגנת בחוק. וכמובן הופכת לנורמה…
  בשורה התחתונה, הקואליציה הזו עושה כל מאמץ לאפשר לעצמה לפעול באופן לחלוטין חופשי מכל ביקורת. גם כשזה לא הגון, לא חוקי, לא שוויוני, לא מוסרי. זו מן הסתם לא הדוגמה שהיינו רוצים לתת לילדינו, לא מה שהיינו רוצים לראות אצל מנהיגינו, נבחרי הציבור.
  הנסיון למנוע כל ביקורת על השלטון מתבטא גם בנסיון לסגור את התקשורת הציבורית, התאגיד, כאן, בהצעת החוק של הגבלת זכות השביתה, במינוי של מקורבים לפוליטיקאים לתפקידים בכירים במשרדי הממשלה.
  כל אלו לא רק יוצרים מערכת לא מקצועית ומושחתת, אלא גם מונעים מהציבור להשפיע, לבקר או להאבק על זכויותיו.
  ולאלו שמתלהבים פה מהבחירה הדמוקרטית, שהביאה ליצירת הקואליציה הנוכחית,
  זכרו בבקשה שאף אחד לא ערך בחירות על הפסקת הדמוקרטיה בישראל.

  • אם ואם ואם, כמה הזיות ושטיפת מוח.
   אם זה יקרה, ירעידו את המדינה.
   אתם פשוט מלאי שנאה לימין, לספרדים ולכל מי שמחובר לדת בישראל.
   חבל שלא ניתן לצרף כאן קוץ וידאו אותנטי.

  • זיכרי שמה שאתם מכנים הפסקת הדמוקרטיה היא החזרת הדמוקרטיה, והדוגמאות שהבאת הן השיטה בה נבחרים שופטים ומחוקקים הם הקובעים את החוקים בכל העולם הדמוקרטי.
   בואו נזכור איך ממשלות שמאל העבירו הסכמים על 61 תוך שוחד 3 חברי כנסת (רבין ואוסלו) ונבין שהמחנה המתיימר להיות דמוקרטי עשה כל העולה על רוחו באופן הכי לא דמוקרטי והכי פלגני, סרב למשאלי עם ולבחירות על הכרעות גורליות והתעלם באופן שיטתי גם מרוב הציבור תוך מעשי שוחד ומרמה בהעברת חוקים כולל חוקי היסוד שעברו ללא רוב מוחלט אלא רק יחסי
   אז די לשקר אותנו, אנחנו לא השה התמים שלכם ולא העולים במעברות שאתם באים להצטלם איתם מבתי הקפה בתל אביב תוך ספסרות של עשרות שנים בחיי ההורים והסבים שלנו כשואבי המים וחוטבי העצים בערי המסכנות "הפיתוח" שלכם.
   אל תדברו אלינו כצ'חצ'חים, ווזבוזים ואליטיזם של 'מה הם מבינים'.
   אנו מבינים יפה מאד והכרענו יפה מאד בעד ממשלה לאומית ורפורמות חיוניות במערכת המשפט שיצרה חוסר יציבות, חוסר משילות, חוסר בטחון, חוסר איזונים, חוסר דמוקרטיה.
   הדמגוגיה שלכם רק מוכיחה כמה הרפורמה הזו הכרחית להצלת המדינה מציפורני המשפטוקרטיה ומשמרות המהפכה של מעמדות העליונים והפריבילגים שלה ומטעמה.

 7. אז הסופר המנוח טרי גודקיינד טוען שהסובייקט יותר מוחשי ורלוונטי מהאובייקט?
  הסופר המנוח טרי גודקיינד כנראה לא תקשר עם המציאות שלו בזמנו.

  הפוסט-מודרניזם יקבור אותנו באדמה,
  אל תשליכו את ההיגיון הבריא שלכם לפח, חבל עליכם.

 8. תגובה חד צדדית ובלתי מאוזנת, תוקפת פוליטית צד אחד של המפה ואינה מספקת שום פתרונות. כותב המאמר ממש צדק. התחושה היא שביבי מוכן להפוך את המדינה על פיה כולל את מערכת המשפט ובלבד שיחמוק מאימת הדין. יריב לוין שטוף שנאה למערכת המשפט ומתנהג כמוכה אמוק ומחרה מחזיק אחריו שמחה רוטמן. לענין, אין אנשים מושלמים ובוודאי אין פוליטיקאים מושלמים לא מימין ולא משמאל ולצערי גם לא מהמרכז שלדעתי מייצג את השפיות ואינו מושך בקיצוניות לשום צד. אם לא נקשיב לכותב המאמר שבצדק טוען מי מחזיק ומדיץ את כלכלת ישראל, אם לא נקשיב לגדולי הכלכלנים בעולם, למנהיגים ולמשפטנים בעולם שיודעים דבר או שניים מעבר לאמוק של הממשלה הנוכחית ומעבר לשנאתה של כל המייצג את "ישראל הראשונה" שביבי , אגב, נמנה עליה,וגם לוין ורוטמן [לידיעת אכ"ח] אנו עלולים למצוא את עצמנו משך הזמן המצב של תורכיה, אם נוסיף את הימין הקיצוני ןהמשיחי עם רעיונותיו ושאיפותיו אולי בעוד כמה שנים דומים יותר לאיראן מאשר לישראל שאנו מכירים. אז רבותי, התעשתו, אנשי הממשלה שבשלטון, מתנו את גחמותיכם והקשיבו לאנשי המקצוע, הם מבינים הרבה יותר טוב מכם מה טוב למדינה, לא לכם אישית. זה לא מעניין איש מהאזרחים למעט קבוצת שטופי צוח. מצד שני, הקיצוניים לצד השני, חידלו מנבואות הזעם שרק מייצרות אנטיגוניזם מיותר, הפגנות ודיבורים לענין זה בסדר, איומים והקצנות – לא. אל תשכחו מה קרה ב 96 עם ביבי על המרפסת ומאחוריו תמונתו של רבין במדי אס.אס והכפייה. לא צריך הרבה, רק שטוף מוח מטורף אחד, אסור שזה יחזור על עצמו. בנחת, המחשבה, ךתקן עוולות במידה ויש – ובטוח יש כלשהן – במערכת המשפט זה בסדר. לנתץ אותה – ממש לא, והרגיעה משני הצדדים יפה שעה אחת קודם.

  • אם תמנה נקודה אחת שמקשרת בין הרפורמה למשפט של נתניהו אולי נוכל להתקדם, אם תמנה נקודה אחת שמקשרת בין הרפורמה למשפט של נתניהו אולי נוכל להתקדם,

   אם אין לך כזו, יאה שתעשה חושבים.

 9. יש ממשלה יציבה בישראל, שנבחרה ברוב ברור.
  יש מחנה שהחליט לא לתת לה למשול, להציף בנבואות זעם עוד במהלך ימי הבחירות על חשוכים וברברים העומדים בשער ובאים לחסל את ישראל. הנרטיב השקרי המשיך עם מכתבי ההפחדות של לפיד שניסה להמריד קצינים, מנהלי בתי ספר ושגרירים. יחד איתו גנץ החליט 'להרעיד' את המדינה כדי להפחיד את הממשלה ולא לאפשר לה משילות. הם הדיקטטורים שהקימו לעצמם מפלגות יחיד בלי בחירות או דמוקרטיה. גנץ ולפיד שיאני ההיעדרויות מועדות כנסת וישיבות מליאה. הם בדיחה של צחוק מהכנסת. ראינו איך לפיד רמס את הכנסת כשלא הביא לאישורה הסכם גבול ימי. ועוד בממשלת מעבר. 'ום דבר מהתנהלות הממשלה הקודמת לא היה דמוקרטיה תקינה ובג"צ מנצל זאת להיות המחוקק העליון ולהשתלט על הכנסת והממשלה בביטול הפרדת רשויות שמחליש את הדמוקרטיה הישראלית שהפכה למשפטוקרטיה כשכל נושא מוכרע לא בהצבעה בכנסת אלא בבגצים.
  רבותי מספיק עם הטירוף ההפגנות המתלהמות ו'הרעדת' השיח, הליכה בעולם להסית נגד הממשלה. בושה וחרפה. ליברמן 24 'נה ללא בחירות ליור מפלגה. לפיד 12 שנה. אבדה הבושה. הרסתם מספיק.

  • וזה רק בקצה הקרחון של שטיפת המוח של השמאל במימון זר.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...

חיפה • שריפה במבנה מגורים

( חי פה) שריפה במבנה מגורים ברחוב כברי בקרית חיים. מכבאות והצלה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:20 התקבלה הודעה במשל"ט כבאות והצלה לישראל...

איפה שומרי הסף? דו"ח חמור ביותר של מבקר עיריית חיפה על תפקוד העירייה בשנת 2022 ◄ צפו

(חי פה) - מועצת העיר אישרה הערב (שלישי 28/05/24) את דו"ח מבקר העירייה 2022 והצעות וועדת הביקורת. בשנת 2022 כיהנה ד"ר עינת קליש-רותם בתפקיד...

תרגיל צה"ל בעיר נשר – יום ד' – 29/5/24

מדובר צה"ל נמסר לחי פה: תרגיל חומרים מסוכנים של פיקוד העורף יתקיים מחר (ד׳, 29/5/24) בנשר.במהלך התרגיל תופץ התרעה שתשמע בצופרים על חומרים מסוכנים.ההתרעה תופץ...