חדשות חיפה
film izle

האם ננצח במלחמה הבאה? האם חיפה והצפון בסכנה?

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

רון בן ישי פרשן ועיתונאי ושני אלופים על הבמה

במפגש האחרון באסכולות חיפה שלוש שעות של הרצאות וסקירה על אפשרויות וניצחונות במלחמה הבאה. רון בן ישי פרשן ועיתונאי ושני אלופים על הבמה.

האחד ח”כ ואלוף במילואים איל בן ראובן שמו והוא יושב בוועדת חוץ וביטחון ובמרכז העניינים, האחר אלוף במילואים נמרוד שפר איש חיל האוויר לשעבר וראש אגף תכנון במטכ”ל עד לא מזמן, שלחיי אזרחות עבר.
רון בן ישי המרצה והמנחה, פתח בדברים על איזון האימה וסטטוס קוו שכזה דיבר על “צוק איתן” כמלחמה לכל דבר באוויר ביבשה בים מתחת לקרקע ובעורף בעיקר.

אחרי 57 ימים של אבידות והרס בעיקר בצד הפלסטינאי אזעקות “צבע אדום” ששיבשו את החיים בצד הישראלי, נראה ששום דבר לא השתנה ישראל טענה לניצחון בגין ההרתעה וכך גם הצד השני של מנהיגי החמאס שיצאו מהבונקרים החפירות והמנהרות הכריזו על ניצחון משלהם והניפו סימן V באצבעות.
מלחמת שלום הגליל או לבנון הראשונה החלה ביוני שמונים ושתיים ונסתיימה עם הנסיגה משם כעבור כעשרים שנה.

כללית הורדת האפליקציה WB

יגידו המסנגרים בראשם דן חלוץ הרמטכ”ל “והאדריכל” על כישלון מלחמת שלום הגליל השניה שלמעשה השגנו שנים רבות של שקט והרתעה.
רון בן ישי שביקר בדרכונו הזר בלבנון, מצא שם הרבה שלטים בשלוש שפות ערבית אנגלית וספרדית עליהם נכתב “מאלוהים הניצחון”.
“בכל סיבוב אנחנו מוצאים אוייב שמתעצם מכל הבחינות, נשק נקודות תורפה ותובנות” והכל מתחיל מחדש ואין יותר מלחמות שבסופן ניצחונות והן מוכרעות.

20161209_102842.jpg

ח”כ איל בן ראובן אלוף במילואים אמר שלמרות שהוא פוליטיקאי,ידבר מבחינה מקצועית רק את האמת שלו גם אם לא יוכל לפרט מבחינה בטחונית יותר מידי.
“אין רצפט איך מנצחים במלחמה מאחר והדברים במזרח התיכון משתנים כל הזמן ומהר נורא”.
מי יכול היה לנבא לפני כמה שנים את מה שמתרחש בסוריה באלה הימים, מי היה חושב לפני מספר שנים שרוסיה תהיה מעורבת כאן ותחדור עמוק עם סד”כ טייסות שייטות ומומחים. “פעם נלחמנו מול צבאות של מדינות ויכולנו להעריך את סדר הכוחות”, היום יש אירגוני טרור עטופים במדינות שמקבלים את תמיכתם ממספר מקורות. לכן לפי דברי ח”כ בן ראובן יש לפעול עפ”י שני כללים:
הראשון לעשות הכל על מנת להמנע ממלחמה, השני במידה ונכנסנו לתוכה יש לצאת כאשר ידינו על העליונה עם הרתעה מתאימה שגם הצד השני יחוש זאת ויהיה מספיק מודע.

מאז 1982 לא ניצחנו במלחמה ומצב “התיקו” חוזר ונשנה, עצם הדיון בציבור הישראלי לגבי הניצחון וחילוקי הדעות נותן לצד השני אפשרות לחשוב שהוא ניצח ומיתרון זה גם להנות.
מאז סיום מלחמת יום הכיפורים אנחנו סופרים בצער את המתים ואילו המצרים חוגגים מצעדי ניצחון בקהיר ובערים.
אחת המטרות הכי חשובות במלחמות הבאות, היא הסרת איום האש על תושבי ישראל באמצעות תיאום ותכנון מראש בין הדרג המדיני והצבאי באופן קבוע ולכל הדעות. הדרג המדיני צריך לקבל החלטות אמיצות ולא פשוטות צ.ה.ל. בכוחו ידע לצאת מנצח מכל המערכות.

לשאלת כתב חי פה את אלוף בן ראובן “מה מצב מיגון העורף והאם הוא מוכן למלחמה הבאה” ?
התשובה היתה ישירה וכנה “תקרא את דו”ח מבקר המדינה,למעלה מחמישים אחוז מהתושבים אינם מוגנים, שליברמן יכין העורף למלחמה הקרובה, שאם לא כן יוכל לקחת עימו בנגמ”ש את וינוגרד ישר לחקירה הבאה”.

20161209_131510_resized.jpg

אלוף נמרוד שפר האחראי לשעבר על תוכניות חמש שנתיות של צ.ה.ל. תכנון אסטרטגי מדיני צבאי ושיתוף פעולה בינלאומי, הוא בעל תואר שני במנהל ציבורי,נשמע הרבה יותר נינוח מקודמו ומאמין גדול של כח הרתעה ומניעת מלחמה לפני יציאה לנצחון צבאי.
לפי דבריו בידינו הנשק הכי מתקדם ומתוחכם בעולם, טנקים הכי מתקדמים כמו נגמשים הכי מוגנים ובנוסף חיל אוויר המתקדם באזור כאשר יהיו כאן מטוסי ה-f35 כולם. כח הרתעה עצום כאמור,אם וכאשר תפרוץ מלחמה יש להכריע אותה מהר וברור.”יש קשר בין ניצחון ברור ואסטרטגיה של מדינה, על מנת להשיג שלום ושגשוג כלכלי ולפעמים אין ברירה”.
יש השקעה עצומה בהגנה אקטיבית במערכות “כיפת ברזל” ואמצעים אחרים “והגנה רכה” להסית את הטילים למקומות שונים.בניית חדרי ביטחון ממדי”ם ומקלטים להגן על האוכלוסיה בעורף ולתת לצבא בשעת מלחמה את מלאכתו בשקט להשלים וכך לתת לצבא לממש את ניצחונו, מבלי שהכלכלה תקרוס וכל אזרח ימשיך לעסוק בתפקידו ויעודו.

20161209_125815_resized.jpg

למרות שמספר מטוסי התקיפה מאז 67 בהרבה לא השתנה, לדברי האלוף איש חיל האוויר “מטס אחד של מטוסי f35 ישמיד יותר מטרות, מאשר עשו כל המטוסים במלחמת ששת הימים יחד ובכל הגיחות”.
במלחמה הבאה בלבנון חיל האוויר ישמיד אלפי מטרות, יוריד את אחוזי שיגור הטילים של חיזבאלה תוך ימים ספורים לחמישים אחוז ופחות.
ארה”ב תתמוך בישראל איראן ורוסיה בחיזבאלה, טורקיה איננו יודעים, לבסוף נצא מלבנון בהסכם והסיפור יתחיל מהתחלה.

רון בן ישי שואל לבסוף את אלוף נמרוד שפר “מה יחשב כניצחון בעימות הבא?” והתשובה לא אחרה לבוא “הסכם שימשך זמן רב אחרי המלחמה תוך הבנה שעדיף הסכם ארוך מאוד מעוד מלחמה”.

ואני אסיים בעניין הכותרת והשאלה שכאמור אין מנצחים וכל הצדדים תמיד מפסידים במלחמה,אולי יש דרך נוספת מלבד נוסחה של הרתעה ומלחמה.

20161209_114323_resized_(1).jpg

תאטרון חיפה – רחב
תגובות
בטעינה...