מיומנה של מאבטחת – עשרה ימים אחרי השרפה בחיפה

ביום חמישי ה 24.11.16, כל הארץ בערה באש. היו כאלה שקמו מיד וציקצקו בשיניהם ואמרו מיד בקל צעקה חלוש “טרור, פיגוע!”. והיו כאלה שאמרו מיד למצות את הדין עם הפושעים, זוהי הסתה להצתה.

סוף שבוע למחרת השריפה הגיעו לשכונות השרופות סקרנים מטיילים מדריכים וגנבים שבזזו את הדירות שניפגעו בשריפה. מה שגרם למירמור עוגמת נפש ופגיעה קשה בשלוות התושבים בשכונות הפגועות שהופרה לגמרי על ידי השריפה בפרט והבוזזים והסקרנים בכלל.

החל מיום ראשון ה 27.11.16 עיריית חיפה חסמה את הדרכים המובילות לתוך השכונות השרופות, במטרה לשמור על מה שנשאר. מפני ביזה חוזרת, מפני שריפות חוזרות, ומפני חשודים סקרנים ועוברי אורח שלא צריכים להיות במקום.

חברות האבטחה מאז עומדות בצמתים המרכזיים המובילים לשכונות. חוסמים כבישים ומפטרלים הן רגלית והן בניידות שיטור קהילתי 24 שעות ביממה. עוד בימים הראשונים של השבוע החולף, לפני הסערה הגדולה, האש קמה לתחייה בשכונת רוממה בכמה מקומות. בימים הראשונים עוד ראו כבאיות של מכבי אש מפטרלות 24 שעות ברחובות השכונה בשביל מקרים כמו שציינתי לכבות שריפות.

מצד אחד יש הרגשה של ביטחון חלקי ברחובות השרופים, מצד שני יש מלא תלונות מירמור כאב תסכול וחוסר אונים לקראת הבאות. התושבים רוצים את החיים שלהם בחזרה כמה שיותר מהר. מה לא יעשו עבור החזרת השלווה הנוחיות ותחושת ביטחון שהיה להם לפני השריפה.

ההצתה של השריפה, אם בכלל היתה הצתה זדונית של טרוריסטים, ואני כותבת את מילותיי בזהירות רבה הפעם, לאחר הכתבה הקודמת שלי כאן:
[topic:2kaym60g]https://haipo.co.il/forum/item/18987#p35616[/topic:2kaym60g]

היתה החלק הקל בעניין. עכשיו אחרי השריפה והנזק הגדול שנגרם לטבע העירוני שלנו, לדירות של האנשים, (שלחלקם יש ביטוח דירה ותכולה ולחלקם אין ביטוח כלל), מתחילה העבודה הקשה של סוכני הביטוח מס רכוש שמאים מהנדסים עובדי העירייה אנשי בזק הוט ייס שוטרים מגן דוד אדום מאבטחים שיפוצניקים משפצי גינות וכן הלאה.

עם כל הכאב של האובדן ברכוש ופגיעה בדירות מגורים, תהליך השיקום של המבנים שנפגעו והדירות שנהרסו, הוא ארוך ומייגע. עם כל הכאב של האובדן, צריך להיות חזקים וסבלניים לתהליך השיקום הארוך. וזה יכול להמשך כשנה עד שכל הדירות יוחזרו למצבן הקודם כמה שיותר אם בכלל.

כמאבטחת אני רוצה להגיד תודה לכל תושבי רחוב הנטקה ורחוב הפרחים על הפינוקים שלכם, היה לי הכבוד לעמוד בקור בגשם בסירחון של השריפה ולשמור עליכם על ביטחונכם ולתת לכם מעט מהחיוך והאופטימיות שלי. הקפה העוגות העוגיות האוכל הדאגה שלכם אלי ואל חבריי המאבטחים בשכונה חיממה לי את הלב עד מאוד. יש לי העונג להיות מאבטחת ולפגוש אנשים חמים כמוכם. יש לי הכבוד להיות חלק ממכם. ריגשתם אותי עד מאוד על הדאגה שלכם. זה מה שמחזק אותי, לדעת שבני עירי הם אנשים טובים. שמחתי להכיר אנשים טובים באמת.

העבודה כמאבטחת היא עבודה קשה בהחלט. יש לנו נהלים נוקשים כמאבטחים שאנחנו צריכים לפעול על פיהם, אך העבודה מהנה כמאבטחת, לשמור על בטחונם הם אנשים שיודעים להגיד תודה ענקית, ומחזירים תודה בחום ואהבה.

ואני רוצה שתבינו את עבודת המאבטח, שהיא לא מובנת מאליו, והמאבטח הוא/היא לא אוויר או משוואה נעלמת. קודם כל מעל הכל המאבטח הוא בן אדם על כל רמ”ח גופו ותרי”ג גידיו.

unnamed.jpg

אני המאבטחת והשוטר על ארבע הכי שווה בארץ, אצטדיון טדי ירושלים
הנהלים לפיהם אני עובדת כמאבטחת הם:
עלי לשמור על הסדר הטוב.
להשגיח שלא יהיו מהומות ולהתריע על חשד לפיגוע.
כמאבטחת אני מחוייבת לבדוק את המטלטלים של כל עובר אורח במקום בו אני מוצבת, אם זה במקומות הומי אדם כגון מגרשי כדורגל והיכלי כדורסל וכלה באירועים חד פעמיים כגון פסטיבל הסרטים בחג סוכות.
עלי כמאבטחת להתריע על סכנה מידית כמו חפץ חשוד ולהרחיק את העוברים ושבים מהמקום עד בואו של חבלן למקום.
עוד עלי כמאבטחת להשגיח ולתצפת על התנהגות לא הולמת של חשודים כגון מחבלים פדופילים גנבים וכן הלאה.
על כל פעולה זדונית בכללי עלי להתריע לכוחות הבטחון.
כמאבטחת אני משמשת כזוג עיניים למשטרה למד”א למכבי האש ולכוחות הבטחון באשר הם.
אל תטעו בעבודת המאבטח, למאבטח אין את הסמכויות של המשטרה בגדול, אך, מאבטח בחוק יכול לעקב חשודים לפיגוע עד שלוש שעות כשהמאבטח מחויב במידי להתקשר למשטרה שהוא עצר חשוד לפעילות חריגה כגון פיגוע טרור ועוד.
אני כמאבטחת מחויבת לשמירת ביטחון התושבים כשאני בתפקיד.
כלי העבודה שלי בעבודת האבטחה הוא זוג עיניי למתרחש סביבי.
מעצם תפקידי כמאבטחת, אני מפעילה שיקול דעת לאור הנהלים המחמירים שאני מקבלת מהמשטרה והקב”ט של אותו אירוע שתחתיו אני עובדת.

היו סבלנים כשאתם נתקלים במאבטחים אם בקניונים ואם זה באירועים משמחים.
כמאבטחת אני לא שקופה.
מותר לכם לשאול שאלות גם אם השאלות הן שאלות קיטבק.

זכרו!!! גם אם נדמה לכם שהמאבטח התנהג לא כראוי כלפיכם זכותכם המלאה לבקש ממנו באדיבות את שם הממונה עליו להתלונן. אך לא הכל שחור, אפשר גם לבקש את הממונה על המאבטח לציון לשבח על העבודה שלו כלפיכם.

על כל שאלה שתרצו לשאול אותי כמאבטחת תוכלו לפנות אלי, אשמח לענות לכם ולעזור לכם ככל שאוכל.

הגיבו כאן לכתבה