נדחתה בקשת תש”ן לביטול צו הפסקת עבודות הבניה שבוצעו ללא היתר

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה דחה את בקשתה של חברת תש”ן לביטול צו הפסקת עבודות פירוק מיכל הנפט במתחם שביצעה תש”ן ללא היתר בנייה כנדרש בחוק, אותו הוציאה עיריית חיפה.

חוות_המיכלים_בקריית_חיים.jpg

העבודות שבוצעו התגלו במסגרת סיור שערכה המפקחת על הבנייה לפני כשבועיים במתחם חוות המכלים (תש”ן) בקרית חיים. במהלכו התגלו עבודות להריסת דופן מיכל קיים ובנייתה מחדש מבלי שהוגשה בקשה להיתר בנייה לעבודות. הצו ניתן במעמד צד אחד לבקשת עיריית חיפה ביום 23/11/16 בעקבותיו פנתה חברת תש”ן, שהינה בבעלות ממשלתית, בבקשה לביטול הצו. שופטת בית המשפט, ג’אדה בסול, סירבה לקבל את טענותיה של חברת תש”ן וקבעה, כי דין הבקשה לביטול הצו להידחות והצו יוותר על כנו.

בהחלטתה ציינה השופטת בסול: “לא ניתן, לפי הגיונם של הדברים, לקבל פרשנות לפיה החלפת דפנות של מיכל המיועד לאחסון נפט בהיקף נרחב תיחשב כהחלפת רכיב הפטור מקבלת היתר, כאשר אך ללא צורך בחו”ד מקצועית ומעיון פשוט בתמונות המיכל והעבודות שבוצעו, ניתן לראות בבירור כי עסקינן בפירוק חלקים של המיכל אשר פגיעה בהם עלולה לפגוע ביציבותו, דפנות המיכל הן השלד שלו ועל כן לא ברורה לי הטענה כי מדובר בהחלפת רכיב פשוטה ולא מובנת לי ההתפלפלות של תש”ן באשר לפרשנות תקנות הפטור כאשר מדובר בעבודות שהן חלק מהותי בסיסי של המיכל המחייבות קבלת היתר בנייה בטרם ביצוען”.

יש לציין, כי זוהי איננה הפעם הראשונה שחברת תש”ן מנסה את מזלה ומבצעת עבודות בנייה ללא הגשת בקשת היתר לבנייה ומבלי שהתקבל היתר. רק במרץ האחרון, הובילה עיריית חיפה מאבק נגד תש”ן על בניית גדר ימית בחוות המיכלים ללא היתר אשר גרמה להריסת חוף הים. במקרה נוסף שאירע בשנת 2009, בוצעה עבודה זהה של החלפת דופן מיכל קיים ללא היתר ונשלחה התראה להנהלת החברה.

בעיריית חיפה בירכו על החלטת ביהמ”ש והדגישו: “העירייה לא תסבול כל הפרת דין ע”י מפעלים מזהמים במפרץ חיפה. חלפו לבלי שוב הימים בהם ממשלת ישראל וחברות שבבעלותה עשו במפרץ חיפה ככל העולה על רוחם. *אנחנו נמשיך במדיניות של אפס סובלנות ביחס להפרות דין מצד אותם המפעלים ובמידת הצורך לא נהסס לנקוט בצעדים פליליים נגדם ונגד הנהלות המפעלים”.

מחברת תש”ן נמסר לחי פה: “חברת תש”ן לומדת את פרטי פסק הדין ותפעל בהתאם להחלטת בית המשפט”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.