באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

בית התעשייה במלחמת השחרור בחיפה

לכבוד יום העצמאות, נספר על הקרבות סביב בית התעשייה...

12 שנה לאסון השריפה בכרמל: אזכרה שנתית לנער המתנדב אלעד ריבן ז״ל

השבוע מלאו 12 שנה ל"אסון השריפה בכרמל", בשישי, (2.12.2022) נערכה בבית העלמין בנשר האזכרה השנתית לצופה-האש שנספה בשריפה, הנער יפה תואר והמחונן שהיה אז בן יחיד להוריו, בן ה-16 אלעד ריבן ז"ל.

אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)
אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)

האזכרה המרגשת התקיימה בנוכחות בני משפחה, חברים רבים, נציב כבאות והצלה רב טפסר אייל כספי, מפקד מחוז חוף תת טפסר צבי מויאל, מפקד תחנה איזורית חיפה טפסר משנה יצחק סויסה, מפקד תחנת הקריות סגן טפסר משה לוי, הרב הראשי לכבאות והצלה לישראל סגן טפסר הרב חיים פרל וסגל הפיקוד של מחוז חוף.

בתוך כך יש לציין כי מעבר לעשרות הזרים שהונחו על קברו של הנער אלעד ז"ל, הונח ע"י אימו צביה, גם הספר החדש "טייסת אלעד" שכתבה הסופרת החיפאית אופירה שטטמן ואוייר ע"י תלמידי ביה"ס "הריאלי" סניף הדר בחיפה, המנציח את זיכרו, ומורשתו, סיפור חייו של הנער בן ה-16 שחייו נגדעו בעת שסייע להציל חיים באסון השריפה בכרמל.

אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)
אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)

אלעד ריבן היה צופה-אש מתחנת חיפה, אשר מצא את מותו בגיל 16 באסון השריפה בכרמל בעודו מנסה לסייע לכוחות בשטח להילחם בשריפה. נציב כבאות והצלה, מפקד מחוז חוף ונצי "שירות בתי הסוהר" רב כלאי יניב בן זקן, הניחו זר על קברו של אלעד וכיבדו בהצדעה את זכרו. מפקד תחנת חיפה נשא דברים מרגשים לזכרו.

אלעד ריבן נולד בחיפה ב-22 באוקטובר 1994 להוריו צביה ואמיל, הוא למד בבית הספר "הריאלי" בעיר. במשך כל חייו הוא גר בשכונת רמות ספיר בעיר, ולמד בבית הספר הריאלי בעיר. מכריו מעידים כי היה מסוג הילדים שתמיד ראשונים להתנדב. בכל תחום, לכל מטרה. לכן איש לא הופתע כאשר אלעד התנדב והצטרף לתנועת "צופי האש" – קבוצת תלמידים מתנדבים אשר הוכשרה לסייע לשירותי הכבאות במקרי הצורך.

אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)
אזכרה 12 שנה אלעד ריבן (צילום כבאות והצלה)

אלעד הצטרף לתנועת "צופי האש" פאר הכרמל – קבוצת תלמידים מתנדבים אשר הוכשרה לסייע לשירותי הכבאות. כשפרצה השריפה בכרמל, אלעד קיבל את ההודעה על השריפה במהלך שיעור בבית הספר. אלעד מיהר להתקשר לאימו וביקש ממנה שתביא לו את מדי המתנדב ושתסיע אותו למקום, כדי להצטרף לצוות כיבוי שהגיע מעפולה. כשהסתער בגבורה עם לוחמי האש על הלהבות, אלעד היה בן שש עשרה בלבד.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אדיר יזירף
אדיר יזירף
אדיר יזירף: כתב חי פה לענייני חברה וספורט

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. בזמן מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 נפלו בחיפה מאות טילים. לעיתים בכמה מוקדמים במקביל. בנוסף הייתה סכנה חמורה ובנס לא התלקחו מיכלי הדלקים במתחמי הפטרוכימיה. טילים רבים נפלו בקיץ ההוא בשטח פתוח מיוער או חורש והחלו אלפי מוקדי שריפות במהלך חודש המלחמה. בסיום המלחמה היה ברור לממשלת אולמרט ולעיריית חיפה וראש העיר יהב ששירותי הכבאות בחיפה לא עמדו בנטל וקרסו. בנוסף, הייתה דרישה בבניית מנהרות הכרמל שתהיה תחנת כיבוי אש בפתח המנהרות ליד מסעדת מצא ברוממה. שם הייתה אמורה לקום תחנת כיבוי אש גדולה ומודרנית נוספת בחיפה, כי היה ברור שהתחנה הקטנה בכרמל והתחנות במפרץ חיפה לא מספיקות.
  ראש העיר יהב כשל באופן מחפיר בהכנת חיפה למלחמה ואסון הצתה ושריפה נוסף. וזאת אחרי המלחמה שבה הכשל כבר היה ברור לכולם. בפברואר 2010 ביקשה האופוזיציה (ירון חנן יעיד על כך) לקיים דיון דחוף בשירותי הכבאות שהיה מונע את אסון הכרמל אם היה מתקיים. הצביעו נגד הדיון: יונה יהב, סגניתו חדוה אלמוג, סגנו ישראל סביון, סגנו רמי דותן (ראש מערך אגד ערים חיפה לכבאות שהיה חסר כל נסיון והבנה בנושא עליו הפוקד) וכמובן כל גועליציית יונה יהב במועצת העיר.
  בסוף 2010 קיבלנו את אסון הכרמל, אסון הטבע הקשה והטרגי ביותר שאיים לשרוף אלפי בתים, נספו בו 44 אזרחים ונגרם נזק עצום של מאות מליוני שקלים למבנים ונזק סביבתי של ענן עשן שנראה בצילומי לווין כפטרייה שחורה ענקית שכיסתה את כל חיפה. עוד התברר שלמרות אינסוף פניות לטפל במזבלות הפיראטיות בדליה ועוספיה גם אחרי אסון הכרמל לא טופל.
  ועדת החקירה הלאומית כיסתה את המסקנות.
  עיריית חיפה של יונה יהב, שסירב לדון במצב הכבאות במשך 4 שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, מיהרה לקנות כבאיות חדשות רק אחרי האסון. כי במדינה שלנו כולם חכמים בידעבד. אלעד ריבן שירת במערך הכבאות בניגוד לחוקים שאוסרים על בני נוער מתנדבים להימצא בזירות פעילות. למעשה גם מותו נגרם מצפצוף על נהלים ועבירה חמורה של שירותי הכבאות.
  אם לא נפיק לקחים מארועים כואבים כאלו אנחנו נידונים שהם יחזרו ביותר חומרה וביותר חוסר תפקוד. ראש העיר שלא תיפקד והזניח את מערך הכבאות בעיר עם פארק הכרמל ומאות מיכלי דלקים ואמוניה היה צריך ללכת הביתה אחרי אסון הכרמל. ויש לו את החוצפה עוד לספר שניהל את הארוע, שיצר פקקי ענק שמנעו הגעת שירותי כבאות בנתיבים פקוקים אל הכרמל וממנו. הוא עוד מעז להתמודד שוב, אחרי כשלונות אינספור בניהול.

 2. אשמח אם תפרסמו לקראת חנוכה הקרוב 2022, גם אלעד ריבן ז"ל נמצא בצופן התנכי,
  שבו גילוי מדהים בעזרת תוכנת "הצופן התנכי", את "אירוע" אסון הכרמל, אסון אוטובוס שב"ס בכרמל בספר הספרים, התנ"ך והממצאים וההוכחות ערוכים ומלוקטים לפניכם באתר זה.
  תכני האתר הם כמובן בהשקפה יהודית עם סיכום ומסר והנהגה ברורה מהבורא יתברך, ללא מטרת רווח או נגיעה אישית.
  האתר נועד לעילוי נשמת כל הניספים-הגיבורים אשר בחר הבורא יתברך באסון קשה זה, בדיוק לפני 12 שנים, בכדי שכולנו נהייה רגישים זה לזה ונעריך את אנשי כוחות ההצלה שמוסרים נפש על עם ישראל בכל עת, ונקיים "ואהבתך לרעך כמוך".
  הוצאנו חוברות בדפוס המרכזות את כל הנתונים שהיו לפני ואחרי האירוע מעדויות הניספים ומקורביהם ומידע אישי והיכרות שלי עם הנספים.
  תהיה נשמתם צרורה בצרור החיים.

 3. עצוב. לא נשכח. אלעד ריבן ז"ל

 4. יהי זכרו ברוך ומבורך לכל דור ודור אלעד המיוחד. מחבקת חזק ובחום את ההורים השכולים של אלעד ז"ל.

 5. ?עצוב ומרגש מאוד. יהא זכרו נצור לעד
  ואבן דרך למתנדבים בדרכו הייחודית.
  אלעד ריבן ז״ל?

 6. מי נמצא אשם באירוע?
  שר הפנים היה : דרעי.
  ראש הממשלה אז, היה נתניהו.
  האם הייתה וועדת חקירה לאשמים באסון?
  מה תוצאותיה?
  יהי זכר הנופלים עימנו לעד….

  • דברי סיכום וניתוח האירוע בהשקפה יהודית
   לסיכום: על פי כל תוכן כתבות התקשורת ודוח מבקר המדינה ורוב תגובות הגולשים ברשת על אסון הכרמל, אפשר חס וחלילה על דרך הפשט לראות ולהוכיח כי כולם אשמים באירוע הזה כולל מבקר המדינה, אבל אף אחד לא שאל לשם מה הבורא יתברך, שהוא "הטוב והמטיב" הנצחי, גלגל את האירוע הזה עלינו, ומה הוא בא ללמד אותנו, באסון כזה כואב ?

   הביאור הרוחני בהשקפה היהודית הוא: "שאין עוד מלבדו" ויש רק את הבורא במציאות (יש רק רשות אחת המשגיחה ויוצרת את כל האירועים עלינו, ע"י סיבה ומסובב) ועם ישראל הוא הנבחר להוציא לאור את כל מה שהבורא תכנן מראש והתכוון לעשות ברצונו הפשוט עוד מששת ימי בראשית.

   לדוגמא: כל אירועי ההיסטוריה שעברו על העולם כמו מלחמת העולם הראשונה והשנייה, השואה, הקמת המדינה, חורבן בית ראשון ובית שני (שנמסרו בנבואה לנביאי ישראל שהתריעו בפני כל העם מראש ואף אחד לא רצה לקבל אותם ולחזור למוטב) היו חייבים להתבצע דווקא בדרך הזאת.

   וכאן באסון הכרמל: הכריח הבורא שיתבצע האירוע הזה ובצורה הזאת של בלבול נוראי של שרשרת הפיקוד ושאף אחד לא ירצה לשמוע ולכבד את פקודת השוטר בצומת אורן שלא להכניס את האוטובוס לכביש הזה, ולבסוף גם עצרה המשטרה את האוטובוס ממש לפני היעד הסופי, ושם התרחש לצערנו האסון. מערך הכבאות לא שודרג מזה שנים למרות ההתראות של סיכון חיי אדם.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שמן זית גלבוע – קריאה להחזרה (ריקול)

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מצריכת המוצר המזויף "שמן זית גלבוע – הראשון במסיק, כתית מעולה בכבישה קרה", 500 מ"ל, קוד יצרן 75131, מכלל...

יצחק הרצוג ביקר את משפחתו של סמל יוסף דסה ז״ל שנפל בקרב ברצועת עזה

היום, רביעי 29/5/24 סיים נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ביקור ניחומים אצל משפחתו של סמל יוסף דסה ז״ל, לוחם בגדוד 931, חטיבת הנח"ל, אשר נפל...

עיצומים כספיים בסך 2.9 מיליון שקל על יצרנים ויבואנים שלא קיימו את חובותיהם בחוק האריזות

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצומים כספיים על 21 יצרנים ויבואנים בהיקף כולל של 2.9 מיליון שקל – חברות ועסקים אשר חייבים בהתקשרות עם גוף...

העקורים / יוסי וולך • נכתב על מנגינת שיר "העגורים"

העקורים נטשו את ביתםהעקורים לוקחים אותו איתםהעקורים נוטשים מעבר הר וגיאהאם האם יוכלו לחזור מתי?אני נושא עיני מן הדרכיםהעקורים גודשים בהמוניםהעקורים נוטשים את הדרום...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים להקמת מתחם ההופעות החם של הצפון - ראש העיר חיפה, מר יונה יהב, ויו״ר דירקטוריון...