פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

האם העולים החדשים מהגל האחרון נשארים בחיפה?

(חי פה) – קיריל קארטניק קורא לבחון את פעילות הוועדה לקליטת עלייה בחיפה, שלטענתו אינה עושה את מה שנדרש כדי שהעולים שהגיעו לעיר לאחרונה יישארו בה. מהוועדה אומרים שחיפה היתה ועודנה העיר קולטת עליה מספר 1 ובפער, ושלמעשה, רבים שהגיעו בגל האחרון כלל לא התכוונו להישאר.

קארטניק: "נתונים מאוד לא מחמיאים לפעילות שלנו לקליטה והטמעת העולים החדשים בעירנו" – כך כותב חבר מועצת העיר, קיריל קארטניק, בשאילתה חריפה אותה הגיש בנושא עזיבת עולים חדשים את חיפה.

"50% מהעולים החדשים שנקלטו בחיפה עזבו את העיר"

בשאילתה כותב קארטניק כי במהלך השנה האחרונה, לאור המלחמה הנוראית בין רוסיה לאוקראינה, נקלטו בחיפה למעלה מ-10,000 עולים חדשים. נכון להיום, טוען קארטניק, הסטטיסטיקה מציגה נתונים מאוד לא מחמיאים לפעילות שלנו לקליטה והטמעת העולים החדשים בעירנו, כאשר למעלה מ-50% פשוט עוזבים, או ליתר דיוק – בורחים ממנה.

"חשוב להדגיש שהגירה חיובית של עולים חדשים לעיר מייבא התמודדות בהגירה השלילית של צעירים מהעיר. מאז פרוץ המלחמה הנ"ל הוועדה המדוברת שמתנהלת על ידי מועצת השינוי היתה אמורה להתכנס לפחות פעמיים כיון שמדובר בתקופה שהינה למעלה מחצי שנה". אומר קארטניק ומבקש לבחון את פעילות הוועדה לקליטת עליה שהרי מדובר בועדת חובה אשר חייבת להתכנס כל רבעון אך בפועל הדבר אינו קורה כלל.

קארטניק מבקש לשאול:

 • האם נושא קיום והתכנסות הועדה נבחן?
 • כיצד מתרצים את אי התכנסות הועדה יו"ר הועדה מר גרי קורן ושאר משתתפיה?
 • האם לעירייה יש דרך לדרוש, או אפילו לוודא כי הועדה מתכנסת כפי שמחויב על פי חוק?
 • כיום, במצב הקיים שני חברי מועצה מאותה הסיעה בעצם יכולים להיות יור הועדה לקליטת עליה ויו"ר העמותה לקליטת עליה. דבר שהוא ניגוד אינטרסים כי הרי זה כמו לתת לחתול לשמור על השמנת, איך אפשר לבקר ולפקח על הפעילות כשבעצם האינטרס של שני הגורמים הוא זהה? היכן עובר הגבול?
חבר המועצה גרי קורן (אלבום פרטי)
חבר המועצה גרי קורן (אלבום פרטי)

יו"ר הוועדה, גרי גורן, מסר לחי פה:
"בימים אלה ממש צפויות להיקבע שתי ישיבות של הוועדה לחודש הקרוב. היו כל מיני בעיות טכניות עם כינוס הוועדה בשל החלפת יו"ר ופיטורי עובדת שהייתה אחראית על ריכוז הוועדה. לאחר בקשתי, נמצאה מחליפה וכאמור הוועדה תתכנס כמתוכנן. מדובר בוועדה ממליצה למערך הקליטה של חיפה, שמנוהל על ידי התאגיד העירוני "רשות הקליטה" והמנכ"ל הנהדר, שי פישל, שיחד עם הצוות המעולה של הרשות, פועלים יומם ולילה לרווחת העולים החדשים בחיפה.

אישית, נפלה בחלקי זכות גדולה לסייע כל העת לעולים החדשים, כמי שמבין לליבם מאוד, בשני הכובעים, גם בתור אחד שעלה לישראל פעמיים (!), וגם כחייל בודד לשעבר. סיוע לכל העולים ובפרט לעולים מהמדינות מוכות המלחמה ולחיילים בודדים, זוהי מעין סגירת מעגל מרגשת ומספקת מאוד".

שי פישל ונגנים עולים - יום העולה בחיפה (צילום: ירון כרמי - חי פה)
שי פישל ומנכ"ל הרשות העירונית לקליטת עליה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

שי פישל מנכ"ל הרשות העירונית לקליטת עליה בחיפה, מסר לחי פה:
"לחיפה הגיעו 7000 עולים חדשים בהערכה גסה. 60% מהם עולים (רגילים) מרוסיה ו-40% עולים (פליטים) מאוקראינה, ואין לנו מידע מדויק לגבי כמה עזבו. חשוב לציין כי "העולים פליטים" שהגיעו בעקבות המלחמה, לא התכוונו ולא מתכוונים להישאר. הם חיפשו מקלט ועזרה עד שהמצב באזור שלהם נרגע ומי שהיתה לו אפשרות לחזור – חזר.

ללא שום קשר לעליית הפליטים, חיפה נשארה העיר עם המספר הגבוה ביותר, באופן מוחץ, של עולים חדשים. יש כאן מערך עלייה ותיק ומשומן. העולים מגיעים, מקבלים קורת גג, לומדים באולפנים, ובעקבות העלייה המסיבית, הן של העולים החדשים "הרגילים" והן של הפליטים, היה לחץ ועומס באולפנים. בנושא האולפנים אנחנו מסייעים ככל שביכולתנו, וככל שמשרד החינוך מספק יותר כוח אדם של מורים, ככה אנחנו נותנים יותר אולפנים.

אנחנו מסייעים במערכת החינוך, קלטנו ילדים מגן ועד י"ב ושילבנו אותם במערכת החינוך. אנחנו מקיימים פעילויות קהילתיות לילדים ובקיץ העולים הפליטים קיבלו קייטנות חינם, כרטיסים לבאולינג, לבריכת שחייה עירונית, טיולים ביקורים בגני חיות, ובאופן כללי השקענו רבות בבילוי ופנאי. עכשיו אנחנו משתדלים לשלב אותם בשוק העבודה וקיימנו יריד תעסוקה. לנו חשוב קודם כל לסדר קורת גג, ללמד שפה ולאחר מכן השילוב במערכת החינוך ובשוק העבודה".

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

  • ואיכשהו משום מה אנחנו אשמים בנתוני הקליטה העגומים.
   קלאסי.

 1. ככה זה !…שאין קשר לזהות ולמדינה! רק שבאים לקחת ורק לקחת! בהצלחה למשלמי המיסים

 2. א. קיריל מדבר בסיסמאות. מאיפה הנתון 50%? 10 אלף? שיגיד על סמך אלו נתונים הם קובע את הקביעות
  ב. עושים משמש בין עולים שמטרתם להשתקע בחיפה, לבין עולים שנקלטו אצל חברים וקרובי משפחה בחיפה, אבל מצאו עבודה מגורים בעיר אחרת בארץ וזה לגיטימי – מדי שנה עוזבים את חיפה ומגיעים אליה אלפי אנשים כמו בכל הערים הגדולות ממגוון שיקולים שאין להם קשר לעמותה לקליטת עלייה או הועדה לקליטת עלייה וההשפעה שלהן על זה אפסית.
  ג. יש אלפי עולים שאכן עושים סיבוב כלכלי על ישראל. מקבלים כאן סל הטבות וסיוע מכל מיני גורמים בשווי עשרות אלפי שקלים ואז עוזבים לאירופה ומקבלים שם מעמד פליט ושוב סיוע נדיב. ואפילו עוברים ממדינה למדינה באירופה ועושים כנ"ל ואת זה כבר תפסו במדינות רבות שם ופועלים לעצור את התופעה עם מאגר פליטים מאוחד.
  ד. צדקה איילת שקד כאשר מראש רצתה להגביל את הפליטים האמיתיים אך גם המדומים שמנצלים את החורים בהגירה בין מדינות – באים כמו לחופשה, מדווחים על פליט, מקבלים סיוע כלכלי רציני ואז מהחופשה ממשיכים לאירופה / צפון אמריקה להיקלט שם כפליטים. יש ניצול ציני חזק של המצב באוקראינה על מידי מאות אלפי אנשים שבכל מקרה רצו להגר למערב וקיבלו הזדמנות נוחה מאד.
  ה. הועדות בחיפה צריכות להתמקד לא בהבאת עוד ועוד עולים חדשים אלא בקליטה מיטבית של אלו שכבר כאן. עולים צריכים לבוא מרצונם לחיפה מכוון שפה מצאו פרנסה ודיור נוח. כלומר תפקיד הועדה לקלוט את הנמצאים ולא להזניח אותם לטובת הבאה סיטונאית של עולים שספק רב אם היו מגיעים לישראל ממניע שאינו כלכלי-מלחמתי. רבים מהם מראש מגיעים לחיפה כתחנת מעבר וחבל להשקיע בהם כסף מרץ וזמן של העמותה לקליטת עלייה. חשוב לטפל בעולים ותיקים לא פחות מעוד נגלות של חדשים בסיטונאות.

 3. לגבי "ככל שמשרד החינוך מספק יותר מורים כך אנחנו נותנים יותר לאולפנים" – מורים לא רוצים לבוא לעבוד במסגרת האולפנים כי שכרם של מורי האולפנים לא עודכן בערך שלושים שנה. הם הוחרגו מהסכם אופק חדש, והוחרגו שנית כעת בהסכם האחרון. הפער בשכר מאוד משמעותי וקשה להביא אנשים חדשים ואיכותיים כשלא נותנים להם אפשרות להתפרנס בכבוד

 4. העולים החדשים מחכים חודשים בבית לאולפן כי אין מורים.יםה בן דויד לא הכניסה את המורים באולפנים להסכם כפי שהביטחה .המשכורות שלהן נמוכות כתוצאה מהמצב ואי אפשר לגייס מורים חדשים.מורי האולפנים והתלמידים עשו הפגנות ברחבי הארץ ליד סניפי הסתדרות המורים.מצב זה פוגע בקליטת העולים החדשים שרבים מהם מגיעים ארצה .

 5. הם רואים את חזירי הבר מסתובבים ברחובות..וחושבים שהגיעו לג'ונגלים חחחחח….ואז הם בורחים בצרחות..

  • רוב האנשים הסבירים לא נבהלים מטבע עירוני. הדברים שבאמת מבהילים פה הם מחירי הדיור, הארנונה וכל היתר.

 6. בטח ברחו, לקחו ממדינת הפראיירים מה שאפשר,מי שיכול ברח לחו"ל,והשאירו מאחור את הזקנים הנכים כל הלא פרודוקטיביים,שבאף מדינה שפויה לא היו קולטים,אלו שרק לוקחים ולוקחים,אפס נתינה מיליון אחוז נטל על גבנו,על מערכת הבריאות הקורסת,הרווחה שכבר אין ובסוף למות כאן ןלהקבר עם טונה הוצאות,ומרביתם אינם יהודים.פסטיבל הצביעות סביב כל העלייה המיותרת הזו נמאס קליטת עלייה ממדינה שאזרחיה היו סייעני הנאצים!נשארו כאן גם הומלסים שיכורים ונרקומנים,חבל שלא מעלים אותם על מטוס והביתה ,הביתה ,פה זה לא הבית.בסוף ישארו כאן חזירים תנים עניים וזקנים.צבועים שאתם.ואני מזדהה בשמי האמיתי.

 7. למה מתפלאים שהעולים החדשים בורחים מחיפה? גם אנחנו היינו בורחים מכאן, אם היינו יכולים.

 8. לעם ישראל הותיק ,,,, עושים עלינו סיבוב אלו שבאים מקבלים הכול ותיכף חוזרים עשירים בחזרה לארץ הענייה

  • אם לא נקלוט עולים ולא נעזור להם בהתחלה נשאר כאן לבד עם חזירים, חרדים ובני מיעוטים. ומי יממן כל זה? רוסים צריכים אולפן של עברית ואחרי מתחילים לעבוד ולתרום.

 9. ומשפט מתחת "נתונים מאוד לא מחמיאים לפעילות שלנו לקליטה והטמעת העולים החדשים בעירנו".

  הם לא מעוניינים קיריל יקר, מה לא הבנת?
  למה העלייה של שנות ה90 רצתה או רוצה להיות פה?
  מתי פעם אחרונה שמעת עברית בנווה שאנן?

  אולי הגיע הזמן להספיק לדבר באג'נדות ולהתחיל לבחון אדם לגופו?
  מי שהגיע לכאן עם אפס רצון להיטמע ושפע רצון לכפות על המרחב הציבורי את אורח חייו שימשיך לעשות את זה במקום ממנו הגיע – ברית המועצות, רוסיה, אוקראינה, you name it. מי שבכוח לא מוכן ללמוד עברית וכל מה שקשור למדינה הזו על ה*ין שלו – טוב נעשה אם נראה לו בנימוס את שתי האופציות היחידות העומדות לפניו – להתחבר למקום ולשכנים או לחזור למאיפה שבא.

  מספיק עם אנשים שמשתמשים במדינה הזו, במשאביה ובמיסיה כאילו זו אוטוסטרדה זמנית במקרה הטוב או החצר האחורית שלהם במקרה הרע.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....