הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

מי שומר על העצים בחיפה? עצים נכרתים ועוברים השחתה – ושוב אנחנו המפסידים

(חי פה) – לאחרונה אנו עדים להשחתת עצים ולכריתה מאסיבית בחיפה, רבים מהם ותיקים מאוד. כזכור, הבטיחה ראש העיר הבטיחה לא פעם לשמור על המרחב העירוני הירוק הייחודי של העיר ועל העצים בה, זאת לצד פיתוח העיר, אך נראה כי בפועל, אין הדבר קורה.


כידוע, מעבר לערך האסתטי של העצים במרחב העירוני, העצים גם מסייעים להפחתת זיהום האוויר באופן משמעותי. הם קולטים פחמן דו חמצני ובכך מפחיתים את ריכוזו באוויר, וכן פולטים חמצן המעשיר את האוויר. ההעצים סופחים מזהמים כמו פיח, אברק ורעלים נוספים ומשמשים כמסנן להגנת הריאות אצל בני אדם ובעלי חיים.

העצים מספקים צל שאיכותו טובה יותר מצל שמייצרים באופן מלאכותי בעזרת סככות וצליות ויש להם משמעות מכרעת בהורדת הטמפרטורה בסביבה. אם כך, מדוע דווקא בחיפה, העיר שסובלת באופן כה מובהק מזיהום אוויר מאסיבי, מושחתים העצים ונכרתים באופן שלעיתים נראה כבלתי מבוקר?

האם מישהו עוקב אחר כריתת העצים בחיפה כמתקיימת בנייה בעיר, או כשנסללות דרכים חדשות או מוקמות שכונות חדשות? האם מישהו משגיח מקרוב על הנעשה ושומר על הירוק שעוד נותר לנו בעיר?

ומעבר לכך, כאמור, קיימת תופעה שאנו נתקלים בה בזמן האחרון, בה תושבים גורמים במכוון נזק קשה לעץ, על מנת להביא לכך שלא תישאר כל ברירה אלא לכרות אותם.

מי פוגע בעצים? – עצים ותיקים נכרתים בקריית אליעזר לאחר שבוצע בהם נזק מכוון (צילום: חי פה בשטח)

פגיעה מכוונת בעצים

רק לאחרונה פרסמנו בחי פה על עצים ותיקים מאוד שהושחתו קשות, ככל הנראה ע"י תושב שהעצים הפריעו לו מסיבה כלשהי, ולאחר שניזוקו, לעיריית לא נותר אלא לכרות אותם. (ראו הכתבה בקישור):

מקרה נוסף, ממש מהימים האחרונים, בו פצע מישהו ברוש ותיק מאוד בשדרת העצים היפה ברחוב הגליל שבנווה שאנן. העץ שהינו בן כ-100 שנים, הושחת במה שנראה כפעולה מכוונת שנועדה לגרום למותו האיטי והאכזרי ולכריתתו. האם לא ראוי היה לקיים חקירה כדי לברר מי האחראים לביצוע הפשע הזה ולהענישם?

עצים שנכרתו בקריית אליעזר (צילום: חי פה בשטח)

האם ייתכן שהיד קלה על ההדק בכל הקשור לכריתה ולפגיעה בעצים בעיר? האם אנו יכולים להיות רגועים כשתוכניות בנייה מאושרות ושיש מי שעומד על המשמר בכל הקשור לשימורם?

השחתת עץ ותיק ברחוב הגליל (צילום: חי פה בשטח)

הברוש הוותיק הושחת

תושב שכונת נווה שהזדעזע ממראה העץ שהושחת, סיפר לחי פה:

"מאז ילדותי בשכונה אני זוכר את שדרות עצי הברוש שברחוב הגליל. נווה שאנן משופעת במדרכות עם עצים ותיקים ששתלו קברניטי השכונה. נווה שאנן הוותיקה אט אט משתנה בשנים האחרונות, אבל אם כל אחד שהעץ מפריע לו בכניסה לחניה או לנוף מהמרפסת יעשה דין לעצמו, לא יהיה זכר לנווה שאנן של פעם, ולטבע העירוני הייחודי של חיפה. זה פשוט רוע צרוף להשחית ככה עץ עתיק לטובה אישית או למטרה פרטית כזו או אחרת. צריך לחקור למי העץ הזה, שהוא בן כ-100 שנים, הפריע, ולהעמידו לדין".

הברוש הוותיק שהושחת ברחוב הגליל (חי פה בשטח)

122 עצים עתידים להיכרת!

אם לא די בסיפור העצוב של העץ בנווה שאנן, בשכונת נאות פרס מתעתדים לכרות 122 עצים(!), שם אמורה להתבצע עבודת פיתוח דרכים עבור החלק החדש של השכונה. תושבים שהטבע והירוק חשובים להם, שלחו מכתב התנגדות.

השחתת עץ ותיק ברחוב הגליל (צילום: חי פה בשטח)

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר מהירוקים, שמעורה בנושא, אמר לחי פה:

"כריתת עצים בחיפה היא, לצערנו, מעשה יום יום, וההיקפים מגיעים למאות, אם לא לאלפי עצים. העובדה כי חיפה משופעת בחורש ים תיכוני, כשפארק הכרמל כיסה את כול רכס הכרמל ועם השנים והרחבת הבנייה, החלו בכריתת עצים, כדי לפנות מקום למבני מגורים. אם בעבר דאגו לשמירת עצים במגרש, הרי בשנים האחרונות, בגין תוכנית התמ"א 38, פינוי בינוי שמשמעותו הרחבה נוספת של הבניה, בתים תופסים שטח נרחב יותר והיד על הגרזן הכורת קלה יותר. אומנם כאשר מפרסמים תוכניות להיתרי בניה דואגים לשמוע הסתייגויות, אבל כאשר מנסים ללמוד את התוכניות, נמצא כי תמיד חסרים נתונים שונים, בכול פעם נתון אחר. אחד הנתונים שקשה "לגלות" בקביעות, הוא סקר עצים הנדרש בכול תוכנית, לכל מגרש – סקר המציין עצים לכריתה, לשמירה, או להעתקה".

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

סקר עצים – שכונת מורדות לינקולן בחיפה – לעיונכם


עוד אומר בליצבלאו: "בתוכניות גדולות לבניית מאות דירות ומבנים גבוהים, סקר עצים הוא מתכון לגילוי כריתות רבות. למשל, תוכנית בניה שניה בנאות פרס, רק לאחר מאמצים רבים, נתגלה סקר העצים (לאחר מעורבות רבה מצדנו ומצד גורמים נוספים), ובסקר התגלה כי מתוך יותר מ-400 עצים, למעלה מ-120 מיועדים לכריתה, כאשר מתברר כי קרוב ל-100 הם עצים שהתייבשו, גם בגלל שכבר הועברו ממקום אחר. עולה שאלה בסיסית ביותר: מדוע הסתירו את הסקר (כמובן שיגידו שלא היה ולא נברא, מה פתאום, הסקר פורסם באתר העירייה…).

לאחר שסקרן מהישוב התעקש, הוא גילה כי ניתן לערער על ההחלטה, אבל נותרו לשם כך רק מספר ימים. הסקר התגלה לאחר מועד סופי להגשת ערר. שמירת עצים במרחב העירוני היא דרך טובה להקטנת התחממות הישוב העירוני, העצים מייצרים צל, כזה שלא ניתן להשיגו בדרכים אחרות, וכמובן, מקטינים את גזי החממה.

בחיפה, לצערי, אנו מוצאים כמעט בכול פרויקט בינוי חדש כריתת עצים, וגם פטנט חדש – שתילה על גגות של חניות תת קרקעיות, שהוכחה כבילתי יעילה, מאחר שאין מספיק עומק אדמה לשורשים להתפתח. יש צורך דחוף לשנות את המדיניות של היד הקלה לכריתת עצים", מסכם בליצבלאו.

הילה לאופר "הירוקים של חיפה" (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

הילה לאופר, חברת מועצת העיר , שכבר העלתה שאילתה בנושא, מסרה לחי פה בתגובה: "נבחרה ראש עיר שהכריזה כי היא תדע לשמר את הירוק של חיפה, אבל נראה כי במשמרת שלה המצב גרוע הרבה יותר. עצים נכרתים בכמויות אדירות, נראה שכל אחד עושה כרצונו ואין אף אחד בעיר הזו ששומר על העצים! מרעילים עצים, מזיקים להם בצורה כזו שכל שנותר להם זה למות, כך שתהיה עילה לכרות אותם. זה פשע כנגד הטבע ופשע כנגד האנשים שצריכים להיאבק על שמירת העצים, כי העובדה הפשוטה היא שאם אין עצים – אין חיים! הנזק יהיה בלתי הפיך, וכמו עוד תחומים בהם ראש העיר כושלת ולא יודעת מה נעשה מסביבה, גם בתחום הכריתה אין משילות ואין שמירה. אני וחבריי לסיעת הירוקים עושים כל שביכולתנו לעצור את הכריתות הלא נחוצות וזו משימה לא פשוטה".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. עירית חיפה שומרת על העצים בחיפה. שבוע טוב.תודה על הכתבה כדי שהעיריה דרך אגף שיפור פני העיר תדאג לטפל בעצים האלה שהוזכרו בכתבה שלך סמר.

 2. גם מאחורי בניין שלנו נכרת עץ אורן מרשים שלא הפריע לאף אחד. לפני כמה זמן חתכו אותו לחצי והוא התעקש לשרוד להצמיח ענפים חדשים טלפני כמה ימים הגיעו מהעירייה וכרתו אותו לגמרי. נשאלתי למה לכרות עץ חי כאשר לא רחוק ממנו יש עץ מת נוטה ליפול אז אמרו שזה הוראות שקיבלו מהעירייה ובמוקד העירוני לא ידעו לתת מענה. מדובר בעץ שהיה בחצר בין רחוב הרצוג למיכאל

 3. מזעזע שאין דין ואין דיין לא יתכן שהעירייה מחלקת דוחות על דברים הזויים ועל דבר חשוב כמו עצים הם בתרדמת צריך לשים קץ לתופעה המכוערת אחרת אנחנו נסבול !!!!!!

 4. לפני כשנתיים כרתו אצלנו ברחוב הלל עצים בני מאות שנים .פניתי לעירית חיפה .הדבר נעשה על ידי ועד הבית שלנו בשכונה אחד השכנים התלונן שמפריע לו ואז ועד הבית מכספים שאנחנו הדיירים משלמים ..הביאו סתם חפר שגזם עצים ללא שום אישורים .ועירית חיפה לא עשתה כלום ושום דבר …

 5. אלמלא סיעת הירוקים, אני לא יודע את מי בעירייה מעניין ואכפת להגן על העצים הרבים שמיועדים לכריתה. זו היתה רעה חולה בימי יהב, אבל מהנדס העיר שאמור להיות אחראי על שימור הריאות הירוקות והעצים, הוא אותו מהנדס, אלא שכעת היד הקלה על אישורי הכריתה נעשתה פתוחה הרבה יותר ובימי קליש המגמה הזו רק הוחרפה! גם זו תהיה עוד ירושה איומה לפיתחו של ראש העירייה הבא!

 6. אף אחד לא שומר על העצים. בטח לא העירייה. להיפגש, הם מעודדים בניה וכריתת עצים עתיקים. אין צל ברחובות, אין עצים ליד הבניינים החדשים. רק בטון.

 7. כריתת עצים בעיר חיפה נעשית גם בחסות העיריה. לפני מספר שנים, כשיהב היה עדין ראש העיר, החליטו לשפץ את מרכז הכרמל. לפני הבית בו אני גרה, שדרת הנשיא 119-121, היו 3 עצים בני עשרות שנים אותם העיריה כרתה למרות התנגדות ועד הבית שניסה להציל את העצים. לאחר הכריתה העיריה טענה שהעצים היו חולים. במקצועי אני ביולוגית ויכול להעיד ששלושת העצים היו בריאים לחלוטין. לכי תוכיחי זאת אחרי שהעצים נגדעו ונוסרו מיד לחתיכות ונעלמו מהשטח.

 8. כל הכבוד לך הילה לאופר. שבוע טוב גם לך מוטי חברי מועצת העיר חיפה.

 9. מאוד שקוף מי השחית את העץ ברחוב הגליל…
  רק לראות לאיזה קופת חולים זה מפריע לחנייה.

 10. פנייה לעירייה הוגדרה כ"דבר לעצים ולאבנים". בקרוב נוכל לדבר לאבנים בלבד….אנשים פרטיים הורסים גינות לטובת חנייה או תוספת בניה ועל הדרך אומר שלום עץ בן 100 שנה. וזאת שלא לדבר על קבלנים העורקים עצים באופן מסיבי לטובת בניית שכונות מגורים. כמה חבל כמה עצוב.

 11. תגובה שאינה נראית לבעלי האתר ,כותבים :״התגובה קיימת״..אז תפרסמו רק לעצמכם ולא לציבור

 12. בארבעה הימים האחרונים יש איזה ריב אדיפלי בין שתי חמולות של בבונים ובינתיים נורו ונהרגו 4 אנשים,
  also כבר מעל שנתיים שהעירייה גובה מאיתנו את מיסי הארנונה הגבוהים במדינה אבל בכלל שובתת סטייל "לא מפנים זבל", "לימודים בזום" ו"עיכובים במתן שירות" לתושבים שאורכים חודשים.

  מה דעתכם להרחיב בעניינים האלה?

 13. יצא דוח מפורט של מסקנות בניהן אחת ברורה וחד משמעית – עצי האורן בעיר נשתלו שלא מתוך חשיבה נכונה ומהווים סיכון משמעותי בהתלקחות אש בזמן שריפה, ולכן יש לכרות אותם. כן – זו הייתה המסקנה, חייבים לכרות אותם.
  תושבי חורב לכיוון אחוזה, כמו כן תושבי רוממה ותושבי ורדיה לא השמיעו מילה כנגד כך כי הם הבינו היטב והסכימו.

  לא ראיתי פה אף כתבה שטורחת להשמיע את קולותיהם של אותם אזרחים שעד היום מחכים שמסקנות הדוח תבוצענה,
  אבל הזעקה הזו נשמעת גם היום ברחובות, שנים קדימה, ואזרחים רבים עדיין חיים בפחד משדרת האורנים שמקשטת את רחוב מגוריהם.

  עברו תיכף 8 שנים מאז, וזה לא בא להצדיק פעולת השחתה של עץ,
  אבל כל העצים בכתבה הם עצי אורן ואתם מסתירים פה סיפור שלם מאחורה שעיקרו סכנת חיי אדם ותסכול של שנים.

  פופוליזם לא רואה אתכם ממטר, אתר פח.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...