פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

"עבודת קודש – ולא גומרים את החודש" • מורי האולפנים יוצאים להפגין בחיפה ◄ צפו

"עולים רבים לא לומדים שפה ולא מצליחים להשתלב בשוק העבודה"

(חי פה עם החינוך ועם העולים החדשים) – עשרות מורות העובדות באולפנים יצאו היום (ד' 16/11/22) בשעות הצהריים, כדי להפגין מול משרדי הסתדרות המורים, שלטענתם לא מייצגים אותם ולא דואגים להם להסכם שכר ראוי.


ההפגנה נערכה במקביל בכל רחבי הארץ. לצד המורים והמורות התייצבו גם תלמידים מהאולפן, שבאו לחזק ותמוך במוריהם. המורים נשאו כרזות שעליהן דברי מחאה לגבי שכרן הנמוך ועל כך שאינם מצליחים לטענתם לקבל ייצוג הולם מהסתדרות המורים.

מחאת מורי האולפנים – "שכר מבזה ממש" • צפו


מורי האולפנים: "נשארנו מאחור" • צפו


השכר שלנו לא עודכן מ-2008

"בארץ יש בערך 500 מורים באולפנים ללימוד עברית", סיפרה היום אחת המורות העובדות באולפן והשתתפה בהפגנה. "המורים מועסקים על ידי משרד החינוך. משרד החינוך הגיע לפני 16 שנה להסכמי שכר עם כלל המורים דרך "אופק חדש" ואנחנו לא נכללנו בהסכם הזה. השכר שלנו נתקע בעולם הישן, אין לנו הסכם שכר חדש, השכר שלנו לא מתעדכן. במשרה מלאה מורה מרוויח שכר זעום, והשכר שלנו עוד הולך ונשחק עם השנים. משנת 2008 השכר שלנו לא עודכן.

המורות שיצאו להפגין (צילום: אלבום פרטי)

"ההסכם לא כולל אותנו"

"פנינו אינספור פעמים ליו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד", היא אומרת, "אבל אין לנו מענה. אנחנו מנסים להבין למה אנחנו לא שווים לשאר המורים. יפה בן דוד, שישבנו איתה בכמה וכמה פגישות, אמרה שזה הדבר הראשון שהיא תעשה, אבל בפועל לא קרה. ההסכם שנחתם לפני חודש ומעלה את השכר לכלל המורים במדינה, חדשים וותיקים, לא כולל אותנו".

תלמידי האולפן יצאו להפגין ולתמוך במורים (צילום: אלבום פרטי)

מחויבות ואחראיות

לטענת המורה, היא וחברותיה לא יודעות מה הן אמורות לעשות על מנת לשפר את תנאי ההעסקה שלהן. "אנחנו לא יודעים מה לעשות, יצאנו היום להפגין בגלל זה. ההפגנה תהיה מול כל סניפי הסתדרות המורים. אנחנו אחראיות ומחויבות לתלמידים שלנו, לכן קודם כל הגענו בבוקר לאולפנים, ורק אחרי זה יצאנו להפגין".

המורות שיצאו להפגין (צילום: אלבום פרטי)

"לא ייתכן שנישאר מאחור"

לטענת המורות, מורה באולפן עם ותק של 8 שנים במערכת, ועם תואר שני, יכולה להרוויח 6,000 ש"ח נטו. "מדובר באנשים בעלי תארים, שבאמת עובדים מתוך שליחות ומקבלים השלמה לשכר מינימום. אין מה לשאול אותי אם זה נטו או ברוטו, כי אנחנו לא מגיעות לשכר שמורידים בו מס הכנסה, אם בכלל אפשר להאמין… המטרה שלנו היא שיו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, תכניס אותנו להסכם החדש. אנחנו לא פחות מורות ממורות אחרות, לא ייתכן לשכוח אותנו מאחורה".

הפגנת מורי האולפנים בחיפה • צפו


"אין מורים ועולים לא לומדים שפה ומתקשים להשתלב"

המורות מסבירות שהמצב כעת דורש את עבודתן אף יותר מבשגרה, לאור גל העלייה המסיבי מאוקראינה ומרוסיה: "בגלל שאין מספיק מורים, לא כל העולים לומדים שפה ולכן מתקשים להשתלב בשוק העבודה. אין מספיק מורים, ומורים חדשים שמגיעים ומתחילים ללמד באולפנים, רואים את השכר ובורחים.

האולפנים מיועדים לבני ובנות 18 ומעלה. יש פרויקט שמיועד לאנשים שמגיעים לארץ בשביל להתגייס וקודם כל לומדים שפה. יש סטודנטים שמגיעים ויש אנשים מבוגרים. המפתח להשתלבות במדינה ובשוק העבודה הוא שפה.

המורות שיצאו להפגין (צילום: אלבום פרטי)

"הכשרה ארוכה, השקעה רבה ותלוש שכר מבזה"

בחיפה יש 3 אולפנים, ביניהם אולפן עציון כרמל, אולפן לצעירים אקדמאים, יש הרבה רופאים ומהנדסים, ורבים מהעולים לא יכולים להתחיל ללמוד, כי פשוט אין מורים בשביל לפתוח כיתות. בתחום הדעת הזה צריך להיות מאוד מקצועיים, אנחנו עוברות הכשרה מאוד ארוכה ותקופה של סטאז' כדי להיכנס ולעבוד מול העולים החדשים, ובסוף רואות תלוש עם שכר כל כך מבזה".

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....