שדרות בת גלים בעין ציורית • יוסי לובלסקי

שדרות בת גלים, שמן על בד, 70/50 ס"מ ( ציור:יוסי לובלסקי)
 • לצאת מהסטודיו ולצייר בנוף העירוני

זה לא סוד שבכל הזדמנות אני יוצא לצייר את הנוף העירוני של חיפה. שכונת בת גלים היא אחת ה"לוקיישנים" לציירים וצלמים. יש בה את כל הגירויים האמנותיים המהווים לי השראה אותם אני לוכד על בד הציור עם צבעי השמן והמכחולים. אירועים כמו פסטיבלים המתרחשים בשכונה היא סיבה לצאת מהסטודיו ולהצטרף לחגיגות יחד עם קהל המבקרים ולצייר בסביבה חיה בועטת ונושמת מה שמוסיף לפעולת הציור.

שדרות בת גלים, קהל מבקרים בפסטיבל ( צילום:יוסי לובלסקי)
שדרות בת גלים, קהל מבקרים בפסטיבל (צילום: יוסי לובלסקי)

כך עשיתי באחד מימי הפסטיבל שהתקיים בשבוע שעבר בסוכות ובחרתי לצייר את לב ליבה של השכונה התוססת המתחילה בשדרת הדקלים של עצי הוושינגטוניה המפורסמים אשר נשתלו לפני כ-100 שנים.

מבנים מיוחדים בשכונה

ברקע הציור מזהים את בניין הקזינו המפורסם שנבנה ב-1934 בתכנון האדריכל אלפרד גולדברגר, ששימש כבית קפה וכאולם אירועים וריקודים כיום עומד נטוש ומגודר.

שדרות בת גלים, אווירה תוססת וקהל מבקרים מגוון (ציור וצילום: יוסי לובלסקי)
שדרות בת גלים, אווירה תוססת וקהל מבקרים מגוון (ציור וצילום: יוסי לובלסקי)

בחלק השמאלי קיימים מבנים מתקופות שונות, כדוגמת מתחם בתי משפחת רחל וד"ר יצחק סמסונוב, משנת 1921, אשר תוכננו על ידי האדריכל הציוני יוסף ברסקי ששימש חלקו למגורים וחלקו למרפאה וטרינרית ועוד מבנים מתקופות מאוחרות שתחמו את השדרה לאורכה.

שדרות בת גלים, שמן על בד, 70/50 ס"מ ( ציור:יוסי לובלסקי)
שדרות בת גלים, שמן על בד, 70/50 ס"מ ( ציור:יוסי לובלסקי)

לאורך השדרה, על המדשאות, ישובים קהל המבקרים שמקנחים אוכלים ושותים משקאות מבית הקפה מילהאוס, שפועל כבר מספר שנים ותורם רבות לנראות ומשיכת הקהל הצעיר לשכונה.

כדאי ומומלץ

כצייר, אני ממליץ לכל מי שעוסק בציור להתנסות ולצייר את הטבע סביב ולצאת ממרחב הסטודיו. יש משהו קוסם בחוויה אשר מקבל ערך מוסף לציור דרך ההתבוננות הצבעוניות הריחות ותנועת הקהל.

4 תגובות
 1. ורד אריה אמר/ה

  יוסי, חברי היקר והמוכשר, אתה אמן רגיש, נפלא שמנציח רגעים, נופים יפים של ארצינו וחיפה בפרט. למדתי להכיר דרכך ודרך מכחולך את העיר הכל כך יפה הזו. להנציח רגעים כאלה במהירות כזו. להעביר את האור. אות הצללים, את המבנים וההתרחשות בצהרי היום, זו אמנות נפלאה ומבורכת. זכית בענק ואנחנו סכינו לצפות ביופי הזה. יישר כוח חבר אהוב שלי. מצדיעה לך. אמן בחסד. ורד ? ?

 2. אסתר אמר/ה

  מגעיל להסתובב שם כשהבני דודים שלנו משתלטים על הטיילת

 3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  יוסי .חברי היקר והמוכשר.כתבה נהדרת.יום טוב

 4. הרכבים בתמונות אמר/ה

  מנסים להעלים בתמונות היפות בכל הארץ את ערימות קופסאות הפח הזרוקות בכל רחוב,
  כלומר המכוניות… אני מבין גם למה – זה מטרד מכוער שכל רחוב בישראל עכשיו סובל ממנו

לא ניתן להגיב