יזמות כבר מגיל 14 • ממריאים להייטק בקריית ים

התוכנית הלאומית החדשה שמביאה את "לימודי ההייטק" לפריפריה הישראלית, נחשפת לראשונה. מרכזי המראה יוקמו כבר השנה ב-10 מתנ"סים ברחבי הארץ – בהם מתנ"ס קריית ים.


משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה והחברה למתנ"סים, החלו היום להפעיל תוכנית לאומית חדשה – 'מרכזי המראה', התוכנית שתיתן הזדמנות שווה לבני ובנות נוער מהפריפריה להתחבר לעולמות ההייטק והיזמות.

אירוע השקה חגיגי התקיים השבוע במרכז החדשנות הטכנולוגית בחולון, במעמד שרת החדשנות, אורית פרקש הכהן, מנכ"לית משרד החדשנות, הילה חדד חמלניק, מנכ"ל החברה למתנ"סים, טל בסכס, וראש עיריית חולון, מוטי ששון. באירוע הוצגו עקרונות התכנית בפני מנהלי עשרת המתנ"סים מרחבי הארץ שבתכנית, ראשי הרשויות, הצוות החינוכי שיפעיל את התוכנית ומטה משרד החדשנות, מדע וטכנולוגיה.

ממריאים

במסגרת תכנית "מרכזי המראה", יוקמו מרכזי יזמות להייטק בתוך מרכזים קהילתיים ברחבי הארץ. המשתתפים, בני ובנות נוער בגילים 14 עד 18, יקבלו כלים לפיתוח חשיבה יזמית ויצירתית המאפשרת חדשנות, ויוכלו להתנסות בהקמת מיזם היי טק בליווי מנטורים מתעשיית ההיי טק.

הפרויקט הותנע כבר בעשרה מתנ"סים ברחבי הארץ, ביישובים: קריית ים, באקה אל גרביה, ירכא, טמרה, רהט (מרכז סוויץ' המשותף ליהודים ובדואים) ויישובים נוספים. הכוונה להרחיבו בעוד כשנה למתנ״סים נוספים בהמשך בכלל הערים בארץ.

שרת החדשנות אורית פרקש הכהן (צילום: לע"מ)

"שרת החדשנות, אורית פרקש הכהן:

"היום יוצאת לדרך עוד תכנית חשובה שתאפשר הזדמנות שווה לכל ילד בישראל. ״מתנ"ס טק – מרכזי המראה״ היא יוזמה שמביאה לנוער בישראל – לתוך הקהילה שלו למרכז הקהילתי השכונתי – את ההיי טק. כעת, גם בפריפריה נוכל ליהנות מ״מרכזי המראה״, שבהם כל ילד יוכל להמריא, ולפתח פרויקט יזמי שיבחר עם ליווי של אנשי תעשיית ההיי טק. אנו רוצים שהנוער בפריפריה לא יחשוב שלהיות יזם או יזמת זה חלום רחוק, והתכנית הזו תיתן כלים ובטחון להגשים זאת. התכנית מצטרפת לתכנית הלימודים ״הייטקלאס״ שהשיק המשרד גם השנה, של לימוד כישורי היי טק ותכנות כחלק מתכנית הלימודים שהחלה כבר ב-500 כיתות ח' ואלפיים גני חובה.״טק ותכנות כחלק מתכנית הלימודים שהחלה כבר ב-500 כיתות ח' ואלפיים גני חובה.״

מהרעיון עד לביצוע

במסגרת תוכנית הפעילות של מרכזי ההמראה הילדים ובני הנוער יחוו סביבה המדמה עבודה בתעשיית ההייטק, ליווי של מנטוריות ומנטורים מהתעשייה וקידום פרויקטים משלב הרעיון והיזמות לשלב הביצוע. המשתתפים ירכשו מיומנויות של פרזנטציה, אנגלית מדוברת, הכנת מצגות, בניית תוכנית עבודה ושיווק. המשתתפים ייהנו אף מרשת דיגיטלית של נטוורקינג וחשיבה משותפת לכל מרכזי ההמראה. התוכנית היא בשילוב המגזר העסקי ושותפים בה מנטורים בכירים בתעשיות ההיי טק, רפואה, אקולוגיה, ועוד.

ימית עזר שיקולסקי, מנכ"לית רשת המתנ"סים בקריית ים (אלבום פרטי)

ימית עזר שיקולסקי, מנכ"לית רשת המתנ"סים בקריית ים:

"בתקופה בה ההייטק מהווה את מנוע הצמיחה של המשק וחלק מרכזי בעולם התעסוקה המשתנה, חשוב שתתאפשר גישה אליו לכל ילד וילדה, נער ונערה אשר רוצים בכך, וע"י כך תוענק גישה למיומנויות התעסוקה הנדרשות של המאה ה-21. תכנית נתיב המראה בשיתוף משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה מהווה פלטפורמה המאפשרת לבני ובנות הנוער להיחשף לאפשרויות הקריירה בהייטק, להכיר דמויות בכירות ולהתנסות בתהליך היזמי בליווי מנחים מקצועיים. אנו גאים כי רשת המתנ"סים קריית ים נבחרה יחד עם רשויות מעטות אחרות להוביל את הפיילוט. הרשת תבנה עבור הנוער את הפלטפורמה הטובה ביותר לעשות כן, ואנו מאחלים לכולם בהצלחה!"

מרכזי המראה – התכנית הלאומית לקידום חשיבה יזמית צעירה

התוכנית באה לתת מענה למצב הנוכחי, בו אוכלוסיות המגיעות מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, נשים, חברה ערבית וחברה חרדית מתאפיינות בתת ייצוג בתעשיית ההיי טק כיום ובהמשך בתעשיות נוספות שיעברו מהפכה טכנולוגית.

טל בסכס, מנכ"ל החברה למתנ"סים:

"המתנ"סים עומדים בחזית צמצום הפערים בחברה הישראלית, וכך גם הפעם הודות לתוכנית המשותפת עם משרד המדע והחדשנות. תוכנית "מרכזי המראה" מכוונת ומקדמת לעתיד בו לכולם יש היכולת ליהנות להשתתף וליהנות מפירות תעשיית ההיי טק. ההשקעה בתוכנית זו בגיל מוקדם לא רק תיתן כלים, תפתח תחושת מסוגלות ותחבר ילדים ונוער בפריפריה החברתית גיאוגרפית לתחום המהווה הקטר של המשק הישראלי, אלא הודות למרכיב המנטורינג, תאפשר התוודעות וגישה ישירה של הילדים והנוער, לאישים וחברות עסקיות בתחום."

במרכז התוכנית, התנסות חווייתית של הילדים ובני הנוער במרכזי יזמות המדמים סביבת עבודה בתעשיית ההייטק, עבודה עם מנטורים מהתעשייה, ובמקרים מתאימים – הבאת פרויקט משלב הרעיון לשלב הביצוע שלו בפועל. התוכנית היא יוזמה של משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, בשיתוף עם החברה למתנ"סים.

'מרכזי המראה' היא תכנית חינוך בלתי פורמלי, אשר תתקיים במרכזי יזמות שיוקמו לצורך כך במרכזים הקהילתיים של החברה למתנ"סים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל. מרכזי היזמות יהיו מרחבים יזמיים שידמו את סביבת העבודה בחברות מתקדמות בהייטק ובתעשייה. סביבה פתוחה שמזמינה שותפויות עבודה, שיתוף ידע והפריה הדדית. מרחב שבו יש את האמצעים הנדרשים בסביבה אסטטית שנעים לשהות בה, סביבת התפתחות של קהילה יזמית שיתופית.

בתוכנית ישתתפו ילדים ובני נוער בגילאי 14 עד 18, אשר יתנסו בפיתוח רעיון, משלב היזמות ועד שלב הפרויקט עצמו, באופן מודולרי וגמיש, אשר יותאם לצרכי כל משתתף. תלמידים שירצו בכך, ירכשו מיומנויות דוגמת פרזנטציה, אנגלית, הכנת מצגות, בניית תוכנית עבודה ושיווק. כמו כן, תוקם רשת של כל המשתתפים באמצעות פלטפורמה דיגיטאלית, במטרה לאפשר קשר בין המרכזים השונים ולשתף בידע וברעיונות.

מתנדבים מתחומים שונים (עולם ההייטק הישראלי, רפואה, אקולוגיה, תרומה לקהילה וכו') יהיו מעורבים וילוו את הילדים כך שלכל קבוצה בעלת רעיון יזמי משותף יהיה חונך/מנחה שיסייע להם להתקדם בעבודה הקבוצתית תוך עמידה בסטנדרטים ושיטות עבודה מהעולם העסקי והיזמי. בנוסף המשתתפים יקבלו תמיכה של מתנדבים מן הקהילה, מחברות העוסקות בתרומה חברתית ומחברות עסקיות על מנת שיוכלו לעזור להם לממש ולהפוך את הרעיונות למיזמים ברי ביצוע.לא ניתן להגיב