גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

איך נגשר על המרחק העצום שבין העיר חיפה ופסטיבל הסרטים שלה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

מבין כל אירועי הדגל הייחודיים לעיר שהתקיימו בעבר ושעודם מתקיימים היום, נראה שדווקא פסטיבל הסרטים הוא יוצא הדופן. זאת מכיוון שהקשר בינו לבין העיר איננו טבורי כמו במקרה של אירועי עוגן עירוניים אחרים. למשל, פסטיבל החג של החגים חוגג את הקיום המשותף בעיר חיפה, מרוץ המדרגות (שבוטל על ידי קליש) מאדיר את אחד ממאפייניה הטופוגרפיים והעיצוביים החשובים, אירועי השייט והמשחים, שכמעט ונעלמו מהנוף בקדנציה הזו, חוגגים את היות חיפה עיר חוף, הארכיפרחיטורה שהייתה ואיננה חיברה בין העיר לבין הטכניון, ומרוצי האופניים שהיו ונעלמו היו הזדמנות פז לשווק את נופי העיר.

אבל איזו תכונה חיפאית מיוחדת מעלה על נס פסטיבל הסרטים?

ריהוט רחוב עם נרטיב קולנועי במרכז הכרמל - פסטיבל הסרטים בחיפה (צילום: ד"ר יריב שגיא)
ספסל רחוב עם נרטיב קולנועי במרכז הכרמל – פסטיבל הסרטים בחיפה (צילום: ד"ר יריב שגיא)

מחלוץ מרכזי לשחקן ספסל

פסטיבל הסרטים הבין-לאומי של חיפה היה הפסטיבל הראשון מסוגו בישראל.
כאשר דרך כוכבו, נלווה אליו גם חזון ומוטיבציה אדירים שכוונו כולם לביצור מעמדה התרבותי המיוחד של העיר. גרירת הרגליים המתרחשת בשנים האחרונות בכל הקשור לחיזוק איתנותה התרבותית של העיר הביאה להרחקת החזון ולדעיכת המוטיבציה העירונית להיות בירת תרבות ישראלית.

צוק וקליש לא השכילו לממש את הפוטנציאל הגלום בפסטיבל ולא פעלו לאורו כלל. וכך לא נותר עוד קשר מהותי בין הפסטיבל לעיר. העיר חיפה היא אינה עיר של קולנוע. אין בה בית ספר לקולנוע, אין מגמת קולנוע שפרצה את גבולות האנונימיות ואין תעשיית קולנוע כלשהי.

גם הניסיון להציב ריהוט רחוב עם נרטיב קולנועי במרכז הכרמל לא פיצח את הדרך לחיבור הפסטיבל אל העיר. וכך, הפך הפסטיבל מחלוץ בתחומו לשחקן ספסל זר ויקר שתפקידו במערך העירוני כבר לא ברור כל כך.

ריהוט רחוב עם נרטיב קולנועי במרכז הכרמל - פסטיבל הסרטים בחיפה (צילום: ד"ר יריב שגיא)
ריהוט רחוב עם נרטיב קולנועי במרכז הכרמל – פסטיבל הסרטים בחיפה (צילום: ד"ר יריב שגיא)

האסון התפאורתי של מרכז הכרמל

כל פסטיבל עירוני צריך תפאורה אורבנית מתאימה. העובדה שפסטיבל הסרטים הלך והתכווץ בעיקר אל תוך מרכז הכרמל הייתה אמורה להפוך את המשימה הזאת לקלה יותר, אבל המציאות הפוכה לחלוטין.

המבקרים שיבואו לפסטיבל במרכז הכרמל ייחשפו אל פניה הפחות יפים של העיר חיפה. שרשראות המנורות אמנם ינסו למשוך את המבטים אל האורות המרצדים, אבל בפועל יתברר למבקרים המתמידים ולחיפאים בכלל שמרכז הכרמל כבר לא מהווה את אותה תפאורה איכותית כבעבר.

מוסדות עירוניים כמו מוזיאון מאנה כץ וספריית מיינץ סגורים באופן מופגן, גן האם מוזנח וחסר ברק, אבני דרך רבות בטיילת לואי הלכו לאיבוד והפכו את הטיילת למסוכנת להליכה, גן מניה שוחט איבד את רוב העצים שלו, ונראה שכל חצר קדמית הפכה בחיפה לאחורית.

הכניסה לספריית מיינץ (צילום: מיכל ירון)
הכניסה לספריית מיינץ הנטושה (צילום: מיכל ירון)

אז מה עושים?

עשרות מליוני השקלים המושקעים בפסטיבל, מכספי משלם המסים, כבר היו צריכים מזמן לייצר לתושבים ערך גבוה מאוד. אבל נראה שאנחנו בכלל לא בכיוון.

על מנת ליצור ערך כזה, חייב אירוע בסדר גודל כזה להיות מנוהל אחרת לגמרי מהדרך בה הוא מנוהל כיום. במקום להיות אירוע יקר וחד פעמי צריך הפסטיבל להפוך להיות אירוע שיא של תהליך עבודה שנתי הנוגע בכמה שיותר חלקים ותושבים של העיר.

הדוגמה המובהקת להתנהלות דומה מצויה בפסטיבל החג של החגים. הפסטיבל הזה (שגם אותו ניסתה קליש לצמצם ולשנות את שמו ל"פסטיבל חגי החורף") מהווה אירוע שיא בתהליך עבודה המתקיים לאורך כל השנה. לתהליך הזה יש לא רק תשתית של פעילות קהילתית ותרבותית, אלא בליבו מצוי גם מוסד עירוני המבטיח את המשכיות הפעילות הזו – בית הגפן. אמנם היינו כבר בתקופות טובות יותר גם עבור בית הגפן וגם עבור הפסטיבל, אבל התשתית והעשייה המתמדת מבטיחות שיקל על העיר למנף את הפסטיבל מדי שנה בזכות החיבור העמוק הקיים בינו לבין העיר.

השטיח האדום בפסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום ארכיון: ירון כרמי)
השטיח האדום בפסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה – ערב הפתיחה (צילום ארכיון: ירון כרמי)

בניית תשתית לפסטיבל הסרטים

על מנת למנוע מפסטיבל הסרטים להיות אירוע דגל יקר ומנותק מהעיר צריך לייצר גם עבורו תשתית של עשייה משמעותית לאורך כל השנה.

עיר קולנוע אמיתית צריכה לעשות הרבה יותר אירועים והקרנות חוצות במיקומים מגוונים ומונגשים ובמגוון רחב של תחומים. פעילות הקולנוע צריכה לקבל ביטוי עמוק ואקטואלי יותר בפעילות במרכזים הקהילתיים, בבתי הספר העירוניים ובמוסדות להשכלה הגבוהה הקיימים בעיר.

לאור זאת, צריך השיח העירוני להיות אקדמי, חובבני ומחתרתי ולהוות חלק בלתי נפרד מסדר היום העירוני. כל זאת על מנת שהכוחות המקומיים הם הם אשר יהיו המנוע המרכזי של הפסטיבל. חשוב לציין שחלק מהדברים שציינתי כאן אמנם מתרחשים בצורה כזאת או אחרת בעיר אבל הכל נעשה מתחת לרדאר, בקטן וללא תשומת לב מצד קברניטי העיר.

הכניסה לאולם האודיטוריום - פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)
הכניסה לאולם האודיטוריום – פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה – ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)

רנסנס למרכז הכרמל!

ולא פחות חשוב, יש לטפל בדחיפות במרכז הכרמל. ההשקעה החד פעמית בניקוי והארת הרחובות בזמן הפסטיבל היא האמירה הכי צינית של העיר על עצמה והיא מהווה עוד היבט של השיח היח"צני הרדוד המאפיין את לשכת ראש העיר. כי בסופו של דבר, התאורה הססגונית דוחקת רק לרגע אחד את כל מה שלא רוצים שתסתכלו עליו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. זה שאין לימודי קולנוע בעיר הזאת זה הזוי. שמוסררה יפתחו בית ספר בצפון
  באוניברסיטת חיפה גם אין באמת לימודי קולנוע. אתוס צריכים להביא יועצים מומחים איך משדרגים פסטיבל
  חוץ מזה הייתה אווירה נחמדה

  • בחיפה כולנו חיים בסרט אימה / מותחן פלילי / אפוקליפסה סביבתית
   פה לא צריך לימודי קולנוע – כל יום אנחנו בסצנה מסרט

 2. גם זה צודק וגם זה צודק.

  מקווה שבבחירות ההולכות וקרבות תודה לאל נבחר כולנו לא בכשלון הנוכחי ולא בשמות שמנסים לנכס לעצמם את חיפה כבר שנים אלא במישהו שאולי יצוץ, עם חזון, וכוח, ורצון ותקווה.

 3. אהבתי שיריב היועץ של יהב מביא את כל הפאדיחות הכעורות שיהב תקע בשיפוץ הקטן שעשה בחצי קילומטר של מרכז הכרמל ממש לפני הבחירות האחרונות (שכמובן לקח פי 3 זמן והסתיים בחריגה של מליוני שקלים בתזמון מחשיד של 3 חודשים לפני הקלפיות). הספסלים המגושמים בצורת "סרט" שהולכים ומתמלאים ג'יפה. ליהב היה חיבה למגושם. נזכור את קוביות השיש המכוערות שנראו כמו מצבות ופוזרו ברחוב הרצל בקו המטרונית. לוח המודעות / לא ברור מה זה בכלל שגם הוא, כמה יצירתי, בצורת סרט. 'ריהוט רחוב עם נרטיב קולנועי' או: תקיעת לוחות מתכת אנכיים ומחוררים שיכולים להתמודד על תואר לוח המודעות המכוער בעולם. גן מניה שוחט, שמעולם ב-15 שנות קדנציה לא שופץ, והאספלט בו סדוק. טיילת לואי, שאולי תקבל קצת חיים בהעברת הבאסטות אל רחוב יפה נוף, אבל הוזנחה תמיד כאילו היא לא שתי דקות הליכה ממרכז הכרמל. מרכז גסטון דפר, שבמקום שיהפוך לעוגן נוסח האודיטוריום למרכז עירוני מסחרי שוקק, נשאר בסביבה שוממת נטושה ומרכז מסחרי מת בגלל ארנונה וניהול עירוני מזויע. וביניהם שדרות הנשיא, שבמקום להיות שאנז-אליזה עם מדרכות רחבות, שדרת עצים וחיבור לגן הפסלים ומנזר האחיות, הפך לאוטוסטרדה מסוכנת עם תאונות הולכי רגל וקטיעת הציר המסחרי עם כל תמא 38 שלא כולל חנויות רחוב וכיכרות בעצימת העין של מהנדס העיר הגרוע בישראל.
  כדי לשוות לכל העניין מראה הוליוודי (כי פסטיבל סרטים אירופאי וים תיכוני כבר לא היו באופנה) החליטו אצל יהב לדפוק לתוך הבטונדות מחוץ לאודיטוריום כמה כוכבים א-לה-שדרת התהילה בהוליווד. כל כך פרובינציאלי ומביך. את הכיכר המדהימה שהיינו אמורים לקבל על גג קניון האודיטוריום 'אכל' היזם עם מסעדות ואגפי משרדים שמשאירים ממנה היום לא יותר משבילון צר מלא מכשולים – מדרגות גסות ומסוכנות מכיוון רחוב מחניים ומדרכונת קטנה מול כניסה לחניון בשדרות מוריה. ממש עבודת חיסול-אורבני. הקניון שנבנה אטום כולו לסביבה. כדי להשלים את ההרס האורבני: א. השאירו את תחנת הדלק שמגודרת כלפי האודיטוריום וקוטעת אותו ממרכז הכרמל. ב. השאירו את גן האם בהזנחה מוחלטת וסגרו בקרשים את המעבר התת קרקעי בו להולכי רגל, ג. במקום שרחוב מחניים-זיוונית יהפכו למדרחוב נפלא שקושר את מרכז הכרמל ודרך הים בציר שכולל בתי קפה, חנויות מלוות רחוב ופיאצות כמו בכל מרכז עיר באירופה, יצרו לנו רחוב שמוביל לחניונים, מוסתר על ידי אגף מפלצתי ללא מדרגות עלייה לאודיטוריום (למעט כמובן ליד פתח הקניון), ופיאצות שהפכו לחניונים ובקרוב חניוני קרוסלה בקומות, כי כמובן אין חניון תת קרקעי ליד… מי צריך כיכרות בכלל. ומי צריך רחובות ציוריים. בשביל זה הולכים לפסטיבלי סרטים בערים עם תכנון עירוני נורמלי שמייצר סביבות ולא הורס אותן לטובת יזמי קניונים. הבנת את זה אדון יועץ יהב?

  • שלום אדון גלבהרט, אני מאוד אוהב לקרוא את התגובות שלך גם אם הם תחת שם בדוי. אני בדרך כלל מתייחס אליהם בהומור אבל אני לא מורגל בשגיאות גסות כמו לכנות אותי יועץ של יהב, כי לא הייתי כזה מעולם. שנה טובה!

  • מכיוון ששמואל גלבהרט כותב תגובות כאן בשמו ואף היה שותף לחלק מהנזק שתיארתי כשהיה מהנדס העיר וסגן ראש העיר תחת יהב – מן הסתם אתה לא בכיוון. אבל מבין את המצוקה.

 4. מרכז הכרמל היה פעם מרכז. הופעות קיץ בגן האם, הצגות לילדים על המדשאות ללא עלות.
  שמח, צפוף ולכל זה, הצטרף גם פסטיבל הסרטים עם תהליך ארוך של היערכות לתכנים והיערכות לאירועים העוטפים. (מופעי רחוב, דוכנים).
  מרכז הכרמל שומם❗
  הפרט היחידי שנשאר איתן ופורח זו גדר הצמחיה המפרידה בין הנתיבים בין רח וודווד לשער הלבנון.
  זהו❗
  כל השאר, תפאורה עכורה, המביישת את כולנו?
  אפשר ללמוד מהצלחות
  במקרה שלנו, נלמד מכישלונות.
  ועל זה אמא של זל נהגה לאמר: ״החיים הם בית הספר הטוב ביותר, רק שכר הלימוד הוא מאד גבוה❗״
  מאחלת לכולנו שנה טובה
  ובאוקטובר הבא נשיר ביחד:
  ״עוד תראה עוד תראה כמה טוב יהיה…״

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...