נערה על הרצף האוטיסטי הותקפה מינית • הוריה זועמים על כך שלא עודכנו

פגיעה מינית

(חי פה) – אביה של תלמידה על הרצף האוטיסטי, שמגיעה מדי יום בהסעה מביתה בחיפה לבית ספר בו היא לומדת בקריות, הגיש ביום שישי האחרון (16/9/22) תלונה במשטרה על הטרדה מינית שבוצעה, לכאורה, בבתו. לטענתו, בשבוע שעבר אחד הנערים, תלמיד שנוסע עם בתו לבית הספר, הטריד אותה מינית והתערטל בפניה במהלך ההסעה.


"אני לא מאשים את הנער התוקף, אלא את מי שאחראי"

"אני פשוט בהלם ממה שקורה", אמר לחי פה אביה של הנערה. "התקשר אליי מישהו מחברת ההסעות וסיפר לי שבהסעה של הבת שלי יש תלמיד שההסעה אוספת אחרי שאוספים את הבת שלי, ומתברר שבשבוע שעבר אותו תלמיד התערטל במהלך הנסיעה ואז ניסה לגעת בבת שלי.

כמובן, מדובר בנער עם צרכים מיוחדים ואנחנו לא מפנים אצבע מאשימה כלפיו, אבל אני כן מפנה אצבע מאשימה כלפי מי שהיה אחראי, אומר האב. איך יכול להיות שהייתה שם מלווה והיא לא עדכנה אותי מיד במה שקרה? איך ייתכן שהייתי צריך לשמוע על זה מגורם אחר? רק אחרי ששמעתי ממנו התחלתי לברר בדיוק מה קרה שם".

לטענת האב, המלווה התקשרה אליו ואמרה לו שבימים הקרובים לא תגיע ההסעה לאסוף את בתו, כיוון שהיא (המלווה) לא תופיע לעבודה. השבוע התחדשו ההסעות והנערה שוב מגיעה לבית הספר באופן סדיר.

איפה האחריות של הסייעת ושל העירייה?

"אשתי ואני שבורים", אומר האב,, כשהוא בסערת רגשות.
"דיברנו עם הבת שלנו והיא אישרה את הדברים שדווחו לנו. יום אחד לאחר המקרה, התייצבתי במשטרה והגשתי תלונה.
למה הבת שלי צריכה לעבור דברים כאלה?
איפה האחריות של המלווה ושל העירייה?" הוא שואל.

"הרי המלווה היא אדם מבוגר, שנמצאת בהסעה עם נערה עם צרכים מיוחדים. היא לא מבינה את האחריות שיש לה, לשמור עליה? הרי זה כל העניין, שהילדה הזו לא מסוגלת לשמור על עצמה", הוא מזדעק. "היה לי מזל גדול שהתקשרו אליי וסיפרו לי בכלל מה קורה שם, אחרת איך הייתי יודע ועוזר לבת שלי? זה התפקיד הכי גדול שלי, להגן על הבת שלי, אבל איך אני אמור לעשות את זה אם לא מספרים לי מה קורה?".

תלונה במשטרה

ביום שישי בבוקר (16/9/22) הגיע האב לתחנת המשטרה, כאמור, והגיש תלונה. הוא תיאר בפני השוטר את כל מה שידוע לו על שהתרחש בהסעה. מאז, כך הוא מספר, התקשר לעירייה מספר פעמים, אך, לדבריו, לא הצליח לקבל מענה כלשהו מהגורמים הממונים על החינוך ועל ההסעות. לטענתו, הוא התקשר גם ללשכת ראש העיר, אבל לא הצליח לעבור את מחסום המזכירה שענתה לטלפון.

"אני לא מבין איך לא כל העירייה עומדת על הרגליים ובודקת את עצמה", הוא אומר לחי פה. "אני אפילו לא נכנס לזה שאם זה קרה בהסעה של הבת שלי, מי יודע מה קורה בהסעות אחרות? את זה נעזוב כרגע. איך העירייה מסוגלת להמשיך להתנהל כאילו כלום אחרי פגיעה כזו בבת שלי? לי כאבא שמטפל בה שנים על גבי שנים, לא מגיע לקבל הסבר? אני והבת שלי, אין לנו משמעות בעיני העירייה? אנחנו זניחים? הכאב שלנו זניח?"

"לא הפעם הראשונה"

האב מספר שהכאב שלו ושל אשתו על בתם הוא בלתי נסבל ממש, במיוחד לאור העובדה שאין זו הפעם הראשונה שהיא מוטרדת מינית, לכאורה, במסגרת ההסעה לבית הספר.

האב מספר כי לפני 9 שנים קרה לילדתם מקרה דומה, אז גם כן הוטרדה מינית בעת ההסעה ללימודים. באותו מקרה מזעזע, מי שהטריד אותה ניצל את העובדה שבאותה התקופה הילדה כמעט ולא דיברה, וכך הניח, ככל הנראה, שמעשיו לא יתגלו. בסופו של דבר, הדברים התגלו והנערה נזקקה לשיקום ארוך לאחר החוויה הקשה שעברה.

גיל גולדרייך, עו״ד לנזקי גוף וזכויות נכים, אמר לחי פה:
״אני מלווה את המשפחה שנים רבות בהתנדבות, ואני פשוט מזועזע שגופן של נערות חסרות ישע ובעלות צרכים מיוחדים הוא הפקר, אני משוכנע שאם זה היה מדובר בנערה בריאה הנושא היה מטופל וכל המדינה הייתה על הרגליים. למה הגורמים הרלוונטיים ברווחה, שקיבלו את הדיווח, מטייחים את העניין?! וחמור מכך, מדובר פה בהטרדה מתמשכת, העירייה, על מנת לחסוך כסף, ממשיכה לשלוח ביחד עם הנערה עם אותו גורם שהטריד אותה״.

דניאל גגתי, מנכ״ל הארגון לזכויות הנכים:
״המשפחה מוכרת לעמותה שלנו, אנחנו המומים וכואבים איתם את המקרה המזעזע. אנחנו מפנים אצבע מאשימה כלפי מחלקת הרווחה בעירייה, שקיבלה את הדיווח מכמה גורמים ובחרה לטייח את המקרה ולא לטפל בו, לא רק זאת, אלא אפילו לא לדווח להורים על כך שהבת שלהם, בעלת הצרכים המיוחדים עוברת הטרדה מינית בהסעה לבית הספר, אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו בכדי לדאוג שמקרה זה לא יחזור על עצמו.״

בעיריית חיפה סירבו להגיב לכתבה

3 תגובות
 1. אבי כהן אמר/ה

  מקרה עצוב מאוד
  מי הממונה ברווחה?

 2. ריקי שהרבני אמר/ה

  מזעזע….

 3. avino אמר/ה

  איזו חוצפה ועזות מצח, ! הליווי איננו ליווי
  הנהג עושה עצמו טמבל, נהנה מההצגה !!!!!
  להשעות את כל הצוות. עדיף להעביר בי״ס אחר
  לדרוש פיצויים לפחות מיליון, אם מרגישים בכיס
  הכאב לחוצפה כפול ומכופל.

לא ניתן להגיב