סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז: ״חיפה יושבת על פצצה מתקתקת״

סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז : ״מדינת ישראל יושבת על פצצה מתקתקת״

היום (20.9.2016) השתתף סגן השר להגנת הסביבה ח״כ ירון מזוז בתרגיל הגנת העורף במפרץ חיפה.
סגן השר אמר כי ״היום זהו רק תרגיל שבו מדמים תרחישים מסויימים אך מחר זו יכולה להיות המציאות. מדינת ישראל יושבת על פצצה מתקתקת. עקב ריבוי המפעלים, התעשייה במקום אשר משתמשת בדלקים וחומרים מסוכנים והקרבה לאזורים מאוכלסים יש להתייחס לאיזור מפרץ חיפה כאיזור ברמת סיכון גבוהה. זה נכון שיש למדינת ישראל את הכלים להתמודד עם האיומים האלו בדרכים שונות אך הדרך הטובה ביותר היא פשוט להוציא את אותם חומרים מסוכנים ממפרץ חיפה ולזרז את העברתם של מפעלי האמוניה״.

WhatsApp_Image_2016-09-20_at_13.13.44.jpeg

קרדיט לתמונות : לשכת סגן השר
התרגיל הוא חלק מתרגיל העורף הלאומי לשנת 2016 והוא דימה תרחיש של נפילת טילים מרובה במפרץ חיפה. כמו כן בוצע תרגיל ספציפי במתחם בז״ן שבו ישנה פגיעה ישירה בשני מיכלים במפעלי שב״ח וגדיב ונפילה במפעל חיפה כימיקלים. התרחיש מתאר סיטואציה שבה בעקבות נפילות הטילים, הפגיעה במיכלים הרגישים ובצינורות ההולכה ישנה דליפה של חומרים מסוכנים ופורצת שריפה במקום.

WhatsApp_Image_2016-09-20_at_13.13.45.jpeg

קרדיט לתמונות : לשכת סגן השר
מזוז הוסיף כי ״ישנו שיתוף פעולה מלא בין המשרד להגנת הסביבה לבין גורמי החירום וההצלה וראינו את זה היום בתרגיל. עלינו לנהל את הזירה באופן הטוב ביותר והמשימה העיקרית במקרה חירום כזה היא קודם כל למנוע זליגה של חומרים מסוכנים ולצמצם את הגזרה המזוהמת כך שלא תתרחב לאיזורים מיושבים. כמו כן, על המפעלים להוציא או לצמצם את שימוש הכמות החומרים המסוכנים למינימום האפשרי, להדמים מתקנים לא חיוניים וכמובן לדאוג לעובדי המפעלים. בסיכום התרגיל קראתי להקים תחנת חירום בתוך מפרץ חיפה שכן הגעתם של כוחות ההצלה עלולה להתעכב וכל שניה יכולה להיות קריטית. יש לנו אחריות לא רק על הגנת הסביבה אלא גם על הגנת התושבים ועלינו לפעול כך. אני קורא לכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר לזרז את התהליכים הקיימים בנושאי העברת מיכלי האמוניה ומפעלים נוספים ממפרץ חיפה.
בטחון ובריאות תושבי מפרץ חיפה ומדינת ישראל הוא השיקול החשוב ביותר שיש לקחת אותו בחשבון

לא ניתן להגיב