חיסוני השפעת כבר הגיעו למאות מרפאות כללית במחוז חיפה וג”מ

כללית הקדימה לצאת במבצע חיסוני השפעת וכבר הגיעו החיסונים למאות מרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי והוחל במתן החיסונים. סה”כ מתוכנן מתן של כ-170 אלף חיסונים. מומחי הכללית: “החיסונים כבר כאן וחשוב להקדים ולהתחסן”.

רחל_שמר_מחסנת_את_חן_שפירא_בחיסון_השפעת_2016._צבי_מינקוביץ.JPG

רחל שמר מחסנת את פרופ’ שפירא – צילום: צבי מינקוביץ
כ-170 אלף חיסונים הגיעו למאות מרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, חיסונים מוירוסים מומתים בלבד, רובם עם 3 זנים. סוג נוסף, הכולל 4 זנים, יגיע מאוחר יותר ומכוון בעיקר לקשישים. הראשונים שהחלו לקבל חיסון הם דיירי בתי האבות ומוסדות שהם בקבוצת סיכון בשל צפיפות המגורים ומצבם הגופני.

המנהל הרפואי של המחוז, ד”ר זאהי סעיד: “קבוצות היעד למתן החיסון, הם בני 65 ואילך, חולים כרוניים – בעיקר אסמטיים וחולים אונקולוגיים או כאלה עם מערכת חיסונית מוחלשת, אנשים שאושפזו בשנה שעברה בשל דלקת ריאות, ועובדי מערכת הבריאות. השנה יהיה גם דגש על מתן חיסונים לנשים המתכננות הריון או נשים הרות. נשים הרות נוטות לפתח יותר סיבוכים משפעת ולכן חשוב שיחוסנו. אך יתר על כן, קבלת החיסון מהווה הגנה על העובר ובהמשך על הילוד עד הגיעו לגיל 6 חודשים – רק אז ניתן לתת לתינוק עצמו חיסון”.

בכללית מעודדים נשים הרות להתחסן ומציינים: “מחקרים שונים מעידים על אפשרות שתחלואה בשפעת במהלך ההיריון קשורה בסיכון מוגבר למומים מולדים. הוכח כי תחלואת שפעת בתינוקות לאימהות שחוסנו במהלך ההיריון פוחתת ב-65%”.

עוד מציינים, כי השנה, מצטרפת קבוצת יעד חדשה וגדולה: כל הילדים, גם ללא כל מחלות רקע, עד גיל 12. ילדים מגיבים טוב במיוחד לחיסון ובעקבות החיסון מופחת אצלם משמעותית הסיכון לחלות, וכן להדביק אחרים בשפעת. התוצאה היא פחות ימי מחלה של הילדים וההורים, פחות אשפוזים בשל סיבוכים, וכן גם צמצום מעגל החולים מסביבם: הוריהם, הסבים והסבתות ותינוקות במשפחה. כך שחיסון ילדים מהווה אמצעי יעיל לצמצום כולל בהיקף התחלואה בשפעת. נוכח החשיבות הרבה בחיסון ילדים, הוחלט כי החל מהשנה יחוסנו תלמידי כיתה ב’ בבתי הספר במנה הראשונה. החיסון הנוסף – כי ילדים מקבלים את החיסון בשתי מנות- יינתן במרפאות קופות החולים.

סגנית המנהל הרפואי של כללית במחוז, ד”ר לילך דולב: “מדובר בחיסונים המבוססים על וירוסים מומתים, כך שבניגוד למיתוסים וחששות הרווחים בציבור, אין באפשרותם לחולל התפתחות המחלה. לעומת זאת, התועלת הבריאותית רבה ביותר וחיסונים עשויים בהחלט להציל חיים”.

מנהלת מרחב חיפה וג”מ של כללית, פרופ’ מ”ק חן שפירא: “החיסונים פוזרו בכל מאות מרפאות כללית ברחבי המחוז וכן במוקדי לקיחות דם המאוישים באחיות. הוא ניתן ללא תשלום, ללא צורך במכתב הפניה או מרשם רפואי, די בפניה לאחות. מדובר בתהליך זמין וידידותי. אני קוראת שלא להסתנוור מהשמש בחוץ ולהקדים לפנות לקבלת החיסון לפני פרוץ המחלה וכשיש שפע של חיסונים במרפאות. לדאבוננו, הציבור מתחסן רק לאחר שמתפרסמת ידיעה על מקרה טראגי בעקבות המחלה. אנחנו פועלים באופן יזום להקדים חיסון ולמנוע כותרות מצערות בעיתונות. כמו כן, אנו פועלים למתן כיסוי חיסוני לצוותי כללית במרחב, כי הם קבוצת סיכון ובעיקר כדוגמא אישית למטופלים. חשוב לנו שהצוותים שלנו יהיו זמינים למטופלים שלנו בעת פרוץ המחלה, הוסיפה והושיטה זרוע לקבלת החיסון”.

הגיבו כאן לכתבה