"ראש עיר חייב דין וחשבון לציבור עבורו הוא עובד"

עציוני שוקל חזרה למרוץ על ראשות העיר חיפה

"הקשר שאבד עם משרדי הממשלה הוא הבעיה הכי חמורה של חיפה כרגע ואותו חייבים לשקם"

דוד עציוני מכהן כמשנה למנכ"ל משרד השיכון בשנה האחרונה. עציוני בן 39, נשוי ואב לילדה. לפני כשנה התפטר מתפקידו כסגן ראש העיר חיפה, לאחר שהרגיש לדבריו, שעל אף שפעל בכל דרך והשקיע מעל ומעבר למען קידום נושאים בוערים בעיר, נחסם שוב ושוב ע"י ראש העיר שוב מכל פעילויות מהותיות אותן ניסה לקדם.

כשמסתכלים היום במכתב ששלח עציוני לקליש רותם כשהודיע על התפטרותו, נראים הדברים כמעין מראה כואבת המתמצתת את מצבה העגום של חיפה כפי שאנו מבינים אותו היום, וניכר בכל פינה בעיר. (המכתב המלא – בקישור)

עיריית טירת כרמל – רחב

מאמין בעבודה קשה

בבחירות של אוקטובר 2018 התמודד עציוני על ראשות העיר ובסופו של דבר חבר לראש העיר עינת קליש רותם. בחודשים הראשונים נראה היה שהקואליציה עובדת, אבל לא הרבה זמן אחרי הבחירות התחילו החריקות הראשונות. בסופו של דבר עציוני הבין מבחינתו שעדיף לו לעזוב את התפקיד ולחכות להתמודדות הבאה על ראשות העיר.

הוא מאמין מאוד בעבודה קשה, ובהתמודדות בבחירות הקודמות עשה עוד ועוד חוגי בית ועבר מדלת לדלת על מנת להגיע לכמה שיותר תושבים.

עו"ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)
עו"ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)

מה תחומי האחריות שלך במשרד השיכון?

"אני אחראי על כל החברה הערבית, אגף מיעוטים ותוכניות החומש של החברה הערבית, הבדואית והדרוזית. במסגרת תפקידי אני אחראי על העובדים הזרים הקשורים בבנייה, העובדים הפלשתינאים (80,000 עובדים), סינים, מולדוביים, רומנים ואוקראינים וחברות הבנייה הזרות, בנוסף לחלק מהתחום המוניציפלי במשרד, אני עומד בראש הוועדה הבין-משרדית לעובדים זרים.

מה כולל התפקיד שלך?

התכניות, שאני מרכז, מדברות על ניהול מליארדי שקלים לחברה הערבית בכללותה, מתקצבים מוסדות ציבור, תכנון שכונות חדשות, הסכמי גג, טיפול בחסמים. ממשקים שוטפים מול משרד התחבורה, הכלכלה, החקלאות, האוצר ומשרד ראש הממשלה במגוון נושאים ועבודה שוטפת בוועדת שרים.

"הקשר בין חיפה לממשלה בשפל שאין לו אח ורע"

מה התקלה הכי חמורה בעיר לדעתך?

"לדעתי, הקשר שאבד עם משרדי הממשלה הוא הבעיה הכי חמורה כרגע. חשוב להבין שירושלים זה בנק להשקעות ברשויות המקומיות וזה הדבר הכי חשוב לראש עיר. מטרתו של הבנק הזה היא להוציא סכום כסף מסוים ברשויות המקומיות. היום אין בחיפה מי שיודע לייצר כספים גדולים ממשרדי הממשלה השונים. התוצאה היא שמשרדי הממשלה מוציאים את הכספים שיש להם על ערים אחרות, כי חיפה לא דורשת מהם את הכסף. יש ראשי ערים כמו תומר גלאם מאשקלון, מרים פיירברג מנתניה ורוני דנילוביץ מבאר שבע, שהם בין ראשי הערים המובילים בגיוס כספים מהממשלה. חיפה מככבת במקום האחרון. הקשר בין חיפה לירושלים הוא בשפל חסר תקדים, זה משהו שלא היה לו אח ורע במדינת ישראל.

להפוך את חיפה לאזור הכי החם להשקעות

אחד הדברים הכי חשובים הוא לשקם את הקשר הזה ולקבל כספים לטובת העיר. הפרויקטים שהכי חשוב שנקבל תקציב עבורם ממשרדי הממשלה הם הכבישים ממורדות הכרמל (מהשכונות הכלואות), מינהור הרכבת ושדה תעופה בינלאומי. המטרה היא להפוך את חיפה ל"אזור החם להשקעות בישראל" ובכך למשוך משקיעים ויזמים לחיפה שישקיעו בה, כך גם יהיו יותר ויותר מקומות עבודה בעיר.

אילו פרויקטים דורשים תקציב מירושלים?

משרד התיירות יכול לסייע להקים את נמל האורות ולפתוח את חזית הים. פרויקט חיפה 365 – סיוע לאמנים מכל רחבי הארץ והעולם להופיע בכל ימות השנה ברחבי חיפה.

משרד השיכון אמור לממן פרויקטים תשתיתיים גדולים וקידום שכונות חדשות (חילוץ מחיר למשתכן שתקוע). המטרה לממש תכנון עיר עם ראייה לטווח ארוך – 500,000 נפשות בחיפה בשנת 2050.

לשלש את כמות השוטרים בעיר

המשרד לביטחון פנים חייב להגדיל את מספר השוטרים בעיר. לא ייתכן שנפתחת תחנה בעיר קטנה לידינו, על חשבון חיפה. צריך לשלש את כמות השוטרים ולמגר את הפשיעה המשתוללת. חייבים להחזיר לתושבים את הביטחון.

משרד החינוך יעזור בבניית קריית חינוך חדשה בעיר לשירות התלמידים, מהגן ועד התיכון כולל לחברה הדתית, לחברה הערבית ולכלל הציבור.

להילחם על השארת בתי חולים בעיר

משרד הבריאות יעזור במלחמה על השארת בתי החולים בעיר ולא לוותר ללא מאבק על הרצון להעביר אחד מהם לקריית אתא.

המשרד לאיכות הסביבה יסייע בפינוי המפעלים בשיתוף פעולה יחד עם רשות מקרקעי ישראל על הקמת שכונות חדשות ופארק לאומי הכי גדול במדינה על שטחי המפעלים המזהמים בשיתוף מלא של קק"ל על מנת לתקצב חלק מהפארק.

משרד האנרגיה יהיה המקום הנכון ביותר על מנת לסייע בהבנה שיש לייצר חומרים מסוכנים ומזהמים בדרום והטמעת אנרגיות מתחדשות באזור הצפון.

משרד התיירות והספורט יעזור בבניית מגרשי ספורט חדשים בעיר, תוך סיוע למוסדות ספורט העוסקים בחינוך ספורט לילדים ונוער ותוך חיזוק הספורט התחרותי ברמה ארצית ובינלאומית.

הכול בתכלולם של משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה. זוהי תמצית העבודה החשובה שעל ראש העיר הבא לבצע בירושלים.

"היזמים הם שותפים בבניית העיר"

לא פחות חשוב זה לקרוא ליזמים מכל התחומים להשקיע בעיר, לקבל אותם בדלת פתוחה ולסייע להם להצליח תוך יצירת מהפכה וייעול בתחום קבלת היתרי בנייה – מנקודת מבטי "היזם – שותף העירייה בבניית העיר".

עו"ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)

"העבודה המשותפת היא הכרח"

היום בעבודתי אני עובד מול 80 ראשי ערים באופן שוטף ומכיר בעיות מוניציפליות על בוריין. העבודה השוטפת של שלטון מקומי מול הארצי היא הכרח עבור כל מועצה או רשות ועבור המדינה.

בוא נדבר על הדברים שמעניינים אותנו, מי יהיה לדעתך ראש העיר הבא?

אני מאמין שבחיפה נדרש ראש עיר צעיר, שביכולתו להנהיג את העיר לפחות 10-15 שנים ברצף, ראש עיר שקשוב לרחשי הציבור, עם קשרים מצוינים בירושלים, רקע בשלטון המקומי, מנוסה בהובלת מערכות ציבוריות ומקומיות גדולות, יודע לקבל החלטות קשות, ביצועיסט – בולדוזור המניע תהליכים.

אז בעצם אתה אומר שתהיה ראש העיר הבא?

התושבים יחליטו.

מתי תודיע על כוונתך להתמודד על ראשות העיר?

באיזור ינואר פברואר 2023.

"ראש עיר חייב דין וחשבון לציבור, הוא עובד בשבילו"

אילו כישורים צריך שיהיו לראש עיר, להבנתך?

כמובן חשובות היכולות האישיות, הניסיון והעבודה הקשה. ראש עיר צריך להיות בעל ניסיון בהובלת מערכות ציבוריות ומקומיות גדולות ועם קשרים מצוינים לממשל בירושלים. פוליטיקה זו לא מילה גסה, וחלק מהתפקיד של ראש עיר זה להיות פוליטיקאי. וכמובן, שיהיה לו רקע בניהול. אבל ראש וראשון לכל, על ראש עיר להיות קשוב לצרכי הציבור, ראש עיר חייב דין וחשבון לציבור. אתה לא יכול להתעלם מהתקשורת ולהסתגר בחדר. הציבור בחר בך ואתה עובד בשבילו.

אני מסתובב בהרבה ערים במסגרת תפקידי. לצערי חיפה במצב תחזוקתי ירוד, מלוכלכת, והשירותים הניתנים לאזרח לא מצדיקים את גובה הארנונה. לא יכול להיות שעיר עם כל כך הרבה סטודנטים מאבדת את מיטב בניה הצעירים לערים אחרות. אחת ממטרות העל של ראש העיר הבא תהיה להשאיר את הצעירים.

ההתחדשות עירונית בחיפה בקרקעית

מה דעתך על קצב ההתחדשות העירונית בחיפה?

על פי כל התחזיות, מדינת ישראל לקראת 2050 תגיע לקרוב ל-20 מיליון תושבים, פי 2 מהיום. העיר חיפה צריכה להיערך ל-500,000 תושבים והתאמת השירותים לאוכלוסייה של מעל מיליון נפש במטרופולין. הדרך היחידה להתמודד עם הגידול באוכלוסיה היא התחדשות עירונית כלל ארצית, לא יכול להיות שהעיר היחידה שבה זה לא מתקדם היא חיפה. זה גם ירוק וגם משדרג שכונות ותיקות ואת רמת חיי התושבים. במשרד השיכון אנחנו מקדמים התחדשות עירונית ונותנים תקציב לראשי ערים עבור התחדשות עירונית עד 30,000 ש"ח ליח"ד שמקבל היתר. השקענו בזה 300 מיליון ש"ח על מנת לקדם התחדשות עירונית במדינה. לצערי גם בתחום זה חיפה בקרקעית למרות הפוטנציאל האדיר.

ואחת הבעיות הבוערות בעיר – החזירים?

במידה שהייתי נדרש לתת פתרון לבעיית החזירים, הייתי ממגר את הבעיה בפחות משישה חודשים.

מוקדם לסכם, אבל מה נראה לה ההישגים שלך בתפקיד הנוכחי?

חלק מההישגים בקדנציה הם הגדלת השיווקים של דירות לשיא כל הזמנים, אנחנו בקצב של 80,000 התחלות בנייה בשנה. כמובן, זה לא היה קורה בלי שר השיכון, שמאוד מחויב לדיור בר השגה, אלקין ומנכ"ל המשרד אביעד פרידמן. לראשונה בהיסטוריה הראשות להתפתחות עירונית שמה כסף על מנת לקדם התחדשות עירונית. העברת חוק המכר לחיסכון של עשרות עד מאות אלפי שקלים, שנגזרו על הציבור. פרויקט מחיר מטרה – 30,000 זוכים במחיר מטרה אשר יהנו ממאות אלפי ש"ח הנחה לדיור, תכנית 550 לחברה הערבית אשר נותנת 2.5 מיליארד ש"ח לחברה הערבית ומכפילה את הסכום של התכנית הקודמת.

לא עוזב את העיר

אתה נהנה מהתפקיד הנוכחי שלך?

שליחות ציבורית תמיד הייתה חשובה לי. בתפקידי הנוכחי אני משנה רבות ופועל על מנת לשפר את איכות החיים של האוכלוסיה, אבל 5 שעות ביום על הכביש זה מטורף.

למה אתה לא פשוט עובר לירושלים?

אני את חיפה לא עוזב.


הגיבו כאן לכתבה

28 תגובות
 1. אלון אמר/ה

  עציוני עוד במהלך כהונתו כסגן ראש העיר היה יותא בצהריים ועושה חוגי בית , לזה קוראים בוגד !!!
  הוא בחור נחמד אבל ממש לא מתאים להיות ראש עיר , בקמפיין השווה את עצמו לנפוליאון לא פחות ולא יותר
  עדיף לו להשאר במשרד השיכון מאשר לנסות להיות ראש עיר כי אין שום סיכוי בעולם שיבחר, אנשים צוחקים עליו מאחורי הגב , משווים אותו לתינוק של גרבר , לא עשה שום דבר כל זמן כהונתו

  1. ירון ב אמר/ה

   וגם היה משחק במשחקי מחשב תוך כדי ישיבות מועצה

 2. עוםרה אמר/ה

  אנחנו צריכים ראש עיר שהוכיח יכולות ניהול שיש לו מהלכים במשרדי הממשלה שהוא אהוד על הציבור ובא לעשות למען העיר והתושבים. לא דברנים שמבטיחים ואין להם יכולות לקיים.

 3. לודמילה אמר/ה

  מי שעוזב כשקשה עבור משרה, תמוהה מה או מי רוצה להריץ אותו הפעם ומה האינטרס.
  הלוואי שיונה יהב או כחלון יתמודדו.
  השילוב הטוב ביותר לתושבים, הוא שניהם יחד.

  1. צ.נ אמר/ה

   כחלון? על גופתי. סמרטוט היה וסמרטוט נשאר.
   שיפתח מחדש את החנות ברח' יפו.
   שם מקומו.

  2. אל (קאפונה) אמר/ה

   ותחתם תהיה אתי קרייף. תעזור להם להרים את נטל הראיה.

  3. אייל אמר/ה

   23 תגובות מופיעות 6.
   כמה הוא שילם שימחקו?

 4. דליה אמר/ה

  אכזב פעם אחת יותר מידי

 5. אייל אמר/ה

  כלקח מנחשון צוק, ואולי גם הריצה של עציוני מכספי הקבלן רב המעללים פיינגולד וחבריו הקבלנים שהריצו אותו, אני מציע לא לשפוט את עציוני או כל מועמד אחר על סמך הבטחות יפות, תמונות יפות ומשפטי מפתח יפים. בואו נראה מי הצוות שכל אחד מאותם אלו שרוצים להיות ראש עיר, בונים סביבם. מי הנחשון צוק של עציוני? אנחנו מכירים מי יהיה ברשימת עציוני? האם ישאר במועצת העיר גם אם לא ייבחר לראשות העיר? מי הם עוזריו, יועציו, מועמדיו ברשימה. נבחן על סמך איכות הצוות של המועמד, לא רק המועמד. כי בסוף ראש עיר כפי שהבנו, טוב ונחמד ויפה ונמרץ ככל שיצטייר בראיונות או בשלטי פרסומת, נכנס ללשכת ראש העיר עם צוות. עם סגנים. עם מנהלי לשכה ועוזרים.
  לכן כדי שאנו החיפאים לא ניפול בפח עם אנשים לא מוכרים, לעומתיים, חסרי כישורים וכו' אני מציע לראיין בתחילת 2023 בעוד חצי שנה את כל מי שיחליט לרוץ לראשות העירייה ולא לשאול על חזון גרנדיוזי. אלא ספר לנו: מי החמישיה ברשימה שלך ולמה בחרת אותם. מי יהיו בלשכה שלך ולמה בחרת אותם. על סמך זה, נדע האם מדובר באדם רציני שבא לעבוד עבור העירייה או במישהו שזורק סיסמאות ויום אחרי שייכנס ללשכה נקבל ברדק.
  חלק מהמטרות שעציוני זורק כלאחר יד, נשמעות נהדר וכלל לא ישימות. לשלש את כמות השוטרים בעיר? איך, אתה תכתיב למשטרה איפה וכמה נקודות לפתוח? אתה תשלם על שוטרים נוספים? אולי מגוחכת ביותר האמירה על 500,000 תושבים עד 2050. מזל שלא הקצה יעדים ל-2110. הרי כולנו זוכרים את היעדים לחיפה 2000 להיות עיר של 330 אלף תושבים. אז אולי מוטב להתנהל בטווחי זמן קצרים, ולהציב יעדים ברי השגה ותוכנית אסטרטגית להשאיר לקדנציה 2-3.
  מילה לגבי תפקידו במשרד השיכון – אומר עציוני: "אני אחראי על כל החברה הערבית, אגף מיעוטים ותוכניות החומש של החברה הערבית, הבדואית והדרוזית". ואני חושב לעצמי שעל התפקיד הזה היה צריך וראוי למנות דרוזי או ערבי, הלא כן?
  בסך הכללי, בעיני עציוני בשל לתפקיד ראש העיר אך ורק עם צוות של מומחי ניהול וחדשנות לצידו. הצוות יקבע אם הוא מועמד רציני או בא לעשות עלינו סיבוב. עציוני הספיק בשנתיים לקפוץ ממפלגת כולנו כחלון לליכוד ומהליכוד לתקוה חדשה, שכבר הספיקה לקפוץ לתוך כחול לבן של גנץ עם הפטרון החדש של עציוני השר אלקין.. אותו אלקין שאמר שכחול לבן לא יעברו את אחוז החסימה (איך הגלגל מסתובב, מסתובב לו). האם גנץ הוא הגב החדש של עציוני? ומה יש לאביהו האן, כחול לבניסט ידוע לומר על כך? והאם נראה איחוד של אביהו האן ועציוני תחת כנפי כחול-לבן? מי יודע.

 6. אלה אמר/ה

  ולא הזכרת אפילו פעם אחת את קריית חיים וחברת לכוחות האופל זגזגן

 7. רועה חשבון אמר/ה

  עציוני ככ לא מתאים שאפילו הוא מודה שהוא בעד הקבלנים והיזמים שמחרבים את הכרמל

 8. חארטi אמר/ה

  אתם לא נורמלי.כתבה מיותרת על איש שלא תרם מאומה לעיר .ורק התחבר לאלישע ועזר לה.מה קרה שכחתם?????

 9. דין דין אמר/ה

  הגיע הזמן שבחיפה יהיה ראש עיר שיש לו מהלכים בממשלה.שיוכל לקדם פרוייקטים לטובת העיר.

 10. עציוני המצטלם אמר/ה

  אני לא בטוח שלעציוני יהיה מהלכים בממשלה הבאה, זה נראה בדצמבר כשהיא תקום.
  מה שבטוח הוא פוטוגני מאד. גוגל מגלה שהוא מצטלם מאות פעמים בשנים האחרונות בשלל כתבות וארועים. גם זו "עבודה".
  אוקיי הוא נראה טוב האם באמת כל כתבה צריכה שלוש תמונות פרופיל שלו? שאלה.

 11. עוזי אברהם אמר/ה

  דוד עציוני עם התואר של עו"ד, נכשל לחלוטין בבחירות האחרונות והוכיח לכולנו שאינו מתאים לראשות העיר, הוא פשוט בלתי אמין לחלוטין ומקומו אולי מתאים בתור עובד במשרד עו"ד ותו לא.
  אבוי לנו באם נתייחס אליו לדמות צעירה שכזאת שמבטיחה רבות מצד אחד ומעשיה כלל לא עומדים בשווה להבטחותיו

 12. צ.נ אמר/ה

  שעיציוני ישאר היכן שהוא כעת.
  יאללה, נשבר מכל מחפשי הג'ובים.
  ראש עיר? באמת?

 13. עמרי אמר/ה

  יש עוד 14 חודשים עד הבחירות.
  בוא תמתין עם חיפושי סידורי העבודה לא התמנת רק לפני כמה חודשים משנה למנכ"ל משרד השיכון?? מה קרה מה שאלקין וכחלון מסדרים גם לא מספיק?
  עציוני מזכיר לי את שמעון פרס. יחצ"ן ארועים שהתקדם בכח פטרון פוליטי בין תפקידים עם נסיון אפסי בכל התפקידים אבל מעצם הטייטלים שצבר המשיך הלאה בפוליטיקה לגרום נזקים כבדים ולהיות נערץ.. צופה לו עתיד מזהיר כראש ממשלה, נשיא… שיקח שיעורי אנגלית על חשבוננו עוד פעם בעיריית חיפה, הוא בונה על טיולים בעולם כראש עיר ומשם ירוץ לנשיאות?

 14. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי עו"ד דוד עציוני. שבת שלום.

 15. דן ברלב אמר/ה

  בהצלחה

 16. קובי אמר/ה

  בבחירות האחרונות דפק אצלי בדלת בבית הבטיח ונראה מבטיח בסוף עשה קומבינה פוליטית. צר לי לא מאמין לו יותר

 17. אתי אלמוג אמר/ה

  מי היבחר בך אתה כישלון חרוץ אתה הולכת אותנו שולל ברגע שהלכת עם עינת קליש חבל לך על הזמן אף אחד לו יבחר בך כי אתה לו יודע להיתודד עם בעיות ואת זה נוכחנו ליראות

 18. אלון אמר/ה

  עציוני אתה בחור חכם , אתה בחיים לא תבחר עדיף לך להתפתח במשרד השיכון והבינוי ,
  פיינגולד כל כך שנוא בעיר ויודעים את הקשר שלך אליו
  בהצלחה גבר אתה איש באמת נחמד

 19. אלון אמר/ה

  אתה מבין מי יבחר בך ? אנשים כמו רפי חסון לצערנו אין הרבה כמוהו

 20. צ.נ אמר/ה

  נחמד? וואלה 😁 מה זה נחמד.
  שום דבר עם כלום!

 21. אסתר בכר אמר/ה

  עו"ד דוד עציוני היקר הצבעתי עבורך בבחירות לראשות העיר והתאכזבתי קשות כשקליש התישבה בכסא. ומה שיגורתי ממנו אכן הגיע. לקליש עם כל הכבוד אין את הכישורים לניהול עיר. היא כל כך מרוחקת מהתושבים ולא יודעת לטפל בבעיות העירוניות. אני מקווה שבבחירות הבאות יבחרו בך לראשות העיר וחיפה תפרח כראוי לעיר יפה כל כך מיוחדת ונהדרת.
  אני נולדתי בחיפה וכל חיי עברו בה. אוהבת את העיר שלי בכל ליבי ודואגת לשיגשוגה יש לחיפה פוטנציאל אדיר וחלילה שילקח ממנה.

 22. לבחור בו כי הוא נראה נחמד? אמר/ה

  לחיפה לא דרוש ראש עיר, לחיפה דרוש נס.
  עיריית חיפה גוף שצריך להקים מחדש על כל אגפיו.
  לעציוני אין לא נסיון, לא הכח הפוליטי ולא היכולת לרה-ארגון כזה.

 23. עוזי אברהם אמר/ה

  להלל ולשבח ולהבטיח הבטחות שאין להן כיסוי, מתאים לפוליטיקאים שמחפשים רק את הכסף, הכסא ואת הכוס !!!
  ודוד עציוני חושה שבאם התואר שלו עו"ד, אזי שהוא מתמצא בכל,
  אצל כה רבים מתושבי העיר ליפה הוא איבד את האמון !!!!

  המכה הגדולה שתנחת על כולנו נקראת דוד עציוני שכה מעוניין לקבל את ראשות העיר, הילד הזה עבד כל כולנו בבחירות הקודמות ועל אף כל הסיפורים וההבטחות למיניהן, הרי שהכל היה שקר, ובכך הוא גם הוכיח לכולנו שאינו אמין, והבעיה של הילדון שהוא מחפש בסך הכל הכנסה בטוחה עבורו.
  האיש הפכפך עד למאוד ורבים אינם מוכנים לתמוך בו !
  תכניסו את זאת טוב טוב לראשכם והיזהרו !!!!!!

 24. קורא אמר/ה

  נשאלת השאלה עד שהתפטרת מה כן עשית בפועל חוץ מיחסי ציבור ,ומשול לקפטן משנה שנטש את הספינה וחיפש גוב אחר !

הגיבו כאן לכתבה