המועמדים, המתלבטים ותקוות התושבים • בחירות 2023 לראשות עיריית חיפה

קלפיות עם פתקים לרשות המקומית בחיפה | ארכיון (צילום: מיכל ירון)

ראש העיר הבא: אלה שיתמודדו, המתלבטים ואלה שהתושבים מקווים שיתמודדו • בחירות מקומיות 2023

הבחירות הבאות לראשות העיר יערכו באוקטובר 2023, עוד 15 חודשים. ישנם מועמדים שכבר הודיעו כי יתמודדו וגם כאלה שעדיין בוחנים את המצב ומתלבטים האם להודיע על כוונתם להתמודד בהמשך. לצידם כבר ישנם אלה שהצהירו כי יתמודדו בבחירות 2028.

יש להניח כי בחודשים שלפני הבחירות יופיעו מתמודדים נוספים, חלקם אולי כבר פעילים בצורה כזו או אחרת בזירה הפוליטית וחלקם לא. בבחירות האחרונות היו 5 מתמודדים לראשות העיר, כשהקרב האמיתי היה בין ראש העיר הקודם עו"ד יונה יהב, שרצה להשלים קדנציה רביעית בעיר ולסיים פרויקטים שהיה עדיין במהלכם, ובין ראש העיר המכהנת, ד"ר עינת קליש רותם, שניצחה את הבחירות.

במהלך הבחירות הקודמות וגם לאחריהן, נשמעו טענות חוזרות על כך כי נתח גדול מהמצביעים לקליש עשו זאת יותר כהצבעת מחאה, בבחינת "רק לא יהב" ופחות מתוך הרצון לראותה מכהנת כראש העיר, היות שכלל לא הכירו אותה אז.

אחד השיקולים בהתמודדות היא מימון הקמפיין. על מנת להתמודד על ראשות העיר חיפה, נדרש לא מעט כסף, שניתן להשיג כאשר אחת המפלגות מחליטה לתמוך במתמודד או במתמודדת (כמו שקרה עם קליש ומפלגת העבודה).

יש בחיפה כמה דמויות בולטות, שתושבים היו רוצים לראות מתמודדים על ראשות העיר, אבל בשלב זה לא הודיעו על כוונה כזו.

ראש העיר המכהנת, עינת קליש רותם

קליש רותם הכריזה לא פעם שהיא לא הגיעה רק לקדנציה אחת, היא באה "לנקות אורוות" ולעשות שינוי בעיר, וזה ייקח יותר מ-5 שנים. בראיונות בתקשורת הארצית בשנת כהונתה הראשונה, אמרה כי בכוונתה להשלים את התכניות שלה ולחזור לחייה הקודמים. בישיבת המועצה האחרונה, כשחבר המועצה צביקה ברבי קרא לה להתפטר, השיבה לו קליש רותם שהיא מתכוונת להישאר לעוד הרבה מאוד זמן כראש עיר…

האם יש לה סיכוי לזכות בקדנציה נוספת? ישנה הדעה הגורסת שראש עיר מכהן מגיע עם יתרון על שאר המתמודדים, שכן יש לו קבלות להציג על עשייתו, לעומת האחרים ש"מדברים באוויר". יחד עם זאת, קליש רותם צברה ב-3 שנות כהונתה גם לא מעט מתנגדים.

עיריית טירת כרמל – רחב

החזירים

כשנכנסה לתפקיד בינואר 2019 הודיעה מיד על הפסקת דילול החזירים, ומאז… אלפי חזירים הצטרפו לעירנו ואיתם תושבים ממורמרים שמוטרדים מהם, מפחדים מהם וכועסים על הנזקים שהם גורמים. לצד בעיית החזירים שהלכה והתרחבה, יש גם טענות רבות על מצב הניקיון בעיר, בעצירה בבנייה ובאישורי תוכניות, הקשר שנפגע בין הנהגת העיר למשרדי הממשלה, אירועי התרבות שפחתו מאוד, (קליש רותם הכריזה כזכור, כי לדעתה אין תפקיד העירייה "לשעשע" את התושבים) ועוד כהנה וכהנה טענות.

עינת קליש (צילום: דוברות עיריית חיפה)
עינת קליש (צילום: דוברות עיריית חיפה)

יש גם תומכים

לצד הטענות מכיוונים רבים, יש לקליש גם תומכים שמאמינים בה ובדרכה, שטוענים כי יש עליהום נגדה בשל יושרתה ועמידתה האיתנה. תומכיה גם מתלוננים כי התקשורת המקומית לא מחמיאה לקליש רותם לדעתם, וכי היא עושה גם דברים טובים שאינם מסוקרים…

פרשת בר לב והחקירות

הפרשיה האחרונה שהתפוצצה ויכולה בהחלט להשפיע על הבחירות הבאות, היא הקשר של קליש רותם עם משרד רואה החשבון יהודה בר-לב, כאשר על פי החשד קליש רותם ביקשה מבר-לב לחפש מידע מכפיש, לכאורה, על מי שלתפיסתה הוא יריב פוליטי ואף ציפתה כי העירייה תממן את עלות החקירות. כרגע הנושא נמצא בבדיקה לצד הקושי לשלם את הכסף שמגיע לבר לב, לטענתו.

דובר ראש העיר אלירן טל, אמר כי זה מוקדם מדי עבור קליש רותם להשיב לשאלות לגבי הקדנציה הבאה.


אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה

זו תהיה ההתמודדות השנייה של אביהו האן על ראשות העיר. האן עומד כבר מספר שנים בראש סיעת הירוקים במועצת העיר. הוא לא הצליח להתמנות לראשות העיר בבחירות הקודמות אבל הכניס למועצה 4 חברים. הסיעה הגדולה ביותר שנכנסה. הירוקים עושים עבודה מאומצת מאוד ב-3 השנים האחרונות ומהווים אוזן קשבת לתושבים בנושאים מגוונים שלרוב אינם זוכים למענה מכיוונים אחרים.

אביהו האן (צילום: עומר כרמי)

האן מעורב בהרבה מאוד מאבקים של תושבים נגד בנייה ופגיעה בטבע. הוא מגיע שוב ושוב לוועדות ערר וישיבות של הוועדה לתכנון ובנייה ולא מוותר על שום נכס לשימור או תמ"א, שלדעתו צריכה להיות של פחות קומות מהמספר שאושר ליזם. האן ניהל מאבקים ארוכים על בית חמאווי בבת גלים, על רחוב שדרות יצחק 5 ועוד, בחלקם הצליח יותר ובאחרים פחות. מה שבטוח, הרבה מאוד תושבים רואים בו כתובת ואוזן קשבת כשהם נתקלים בבעיה ברחוב או בשכונה, והוא אף פעם לא משיב את פניהם ריקם. יש מאחוריו גם 3 חברי מועצה פעילים מאוד, הילה לאופר, מוטי בליצבלאו ויעל שנער, שפועלים ללא ליאות לטובת התושבים וזוכים להרבה אהדה.

יחד עם זאת, לא תמיד מה שעובד טוב כחבר מועצה עובד באותו האופן כשראש עיר. ישנם תושבים שחושבים שהתנגדויותיו לבנייה צריכות להצטמצם ושראש עיר צריך לקדם פרויקטים חדשים והקמת שכונות חדשות. כך או כך, האן כבר יותר מעשור עובד קשה ובהתנדבות עבור התושבים ורבים מהם מעריכים את המסירות שלו, העבודה הקשה והאהבה האמיתית שלו לחיפה.


משה כחלון

שם נוסף שעולה חדשות לבקרים, על אף שהוא אינו מצהיר על כוונותיו, הוא שר האוצר לשעבר, משה כחלון, שכידוע, מתגורר בחיפה. כחלון היה חבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד ובהמשך הקים את מפלגת 'כולנו'. הוא איש ימין והיה חלק מממשלות נתניהו. בשנים האחרונות מאז שהתפטר מהממשלה הוא פועל במגזר הפרטי. בשל היותו תושב העיר ובעל ניסיון רב בפוליטיקה, עולה שמו שוב ושוב בהקשר של הבחירות המקומיות. כך או כך, גם כעת דבק כחלון בעמדתו כי אין לו כוונה להתמודד על ראשות העיר. ימים יגידו אם ישנה את דעתו.

משה כחלון (צילום: ירון כרמי)
משה כחלון (צילום: ירון כרמי)

עו"ד שרית גולן שטיינברג

חברת המועצה ויו"ר איגוד ערים עו"ד שרית גולן שטיינברג. היא מהבולטות שבחברות מועצת השינוי ופועלת ללא לאות למען העיר ותושביה, כל זאת בהתנדבות. כבר קרוב לעשור היא משמשת כתובת לתושבים רבים, בתחילה היה זה בעיקר לתושבי שכונת כרמליה, בה היא מתגוררת, ולאחר מכן התרחבה פעילותה והיא מספקת אוזן קשבת לתושבים משכונות רבות ברחבי חיפה. מעצם היותה יו"ר איגוד ערים במפרץ חיפה, גולן שטיינברג פעילה מאוד בתחום איכות הסביבה ופועלת במרץ כדי לרסן תמ"אות ולמנוע פגיעה באיכות החיים של התושבים.

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן שטיינברג – יו"ר איחוד ערים מפרץ חיפה (אלבום אישי)

גולן שטיינברג היא מהמתנגדות הגדולות ביותר של קליש רותם, היא אינה מפסידה אף ישיבת מועצה או ישיבת ועדת כספים ופועלת בכל נושא כדי לשמור על האינטרסים של התושבים. גולן שטיינברג רצה בראש סיעה עצמאית בבחירות של 2018 וצריך להמתין ולראות באיזו קונסטלציה תרוץ בבחירות בשנה הבאה והאם היא תתמודד על ראשות העיר או על מקום כסגנית. מה שבטוח, מאחוריה עשור של עשייה ציבורית מרשימה ובלתי מתפשרת.


דני פסלר

פסלר ניהל את בית הספר ליאו באק במשך 20 שנים מוצלחות. לאורך השנים מדבר פסלר על אהבתו הגדולה לחיפה ועל רצונו לעשות ולפעול כמה שאפשר על מנת לשפר את מצבה של העיר. בשנתיים האחרונות פסלר שימש כמנכ"ל רשת החינוך 'עתיד'. הקריירה של פסלר בתחום החינוך היא ארוכה ורבת זכויות ושבחים, עכשיו נשאר לראות האם הוא ייקח את הניסיון הניהולי שצבר ויכריז כי יתמודד על הנהגת העיר.

דני פסלר (אלבום פרטי)

עו"ד דוד עציוני

בבחירות של 2018 התמודד עציוני על ראשות העיר ובשלב האחרון הסיר את עצמו מהמרוץ והודיע על תמיכתו בקליש רותם. לאחר שקליש התמנתה לתפקיד ראש העיר, עציוני היה לסגנה. ביולי 2021 התפטר עציוני מתפקידו ובמכתב ההתפטרות הפנה אצבע מאשימה כלפי ראש העיר וייחס לה שורה של כשלים ואי עמידה בהסכם שחתמו ביניהם, לטענתו, לפני הבחירות, ובכך שלא אפשרה לו לעבוד ולמלא את תפקידו. עוד בתקופה בה התפטר עציוני, לא הסתיר את כוונתו להתמודד על תפקיד ראש העיר בשנת 2023, אולם כעת עדיין אין מכיוונו הכרזה רישמית כי אכן בכוונתו לעשות כך.

עו"ד דוד עציוני (צילום: ירון כרמי)

הקשר החשוב עם משרדי הממשלה

בנובמבר 2021 עציוני התמנה לתפקיד המשנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, כשעל פי תפיסתו, חלק משמעותי מתפקיד ראש העיר הוא הקשר עם משרדי הממשלה, כדי שניתן יהיה לקבל את עזרתם במימוש אינטרסים של העיר, ובתקציבים להם העיר זקוקה.

עציוני הוא צעיר וכריזמטי, משפטן בהשכלתו, שהצליח יפה בבחירות של 2018 והכניס למועצה 3 חברים, על אף שכשהתחיל המרוץ לראשות העיר באותה העת, היה פחות מוכר. בבחירות של 2018 סיפר שהוא עבר מדלת לדלת, פשוטו כמשמעו, והציג את עצמו בפני התושבים. הוא עשה עבודה טובה, ואכן רבים בחרו בו. עציוני עבד קשה בשנים שהיה במועצת העיר והמשיך בעבודה הקשה גם במשרד השיכון. לפני הבחירות האחרונות שימש כעוזרו של שר האוצר משה כחלון ובשריפה של נובמבר 2016, היה זה שנתן מענה לתושבי העיר שביתם נשרף. מבלי להסס נתן את מספר הנייד שלו לכל תושב בעיר שהיה צריך מענה, ולא היה תושב שלא קיבל את כל מה שנזקק לו על מנת לשקם את ביתו ובמהירות האפשרית.

נכון לעכשיו, כאמור, עציוני עדיין לא הודיע רשמית על כוונתו להתמודד. צריך לחכות ולראות האם ישוב ויתמודד על ראשות העיר או שימשיך בתפקידו במשרד השיכון.


ראש העיר לשעבר יונה יהב

בשנת 2018, כשיהב התמודד והפסיד לקליש רותם, הוא אמר שהיה מעוניין בכהונה רביעית ואחרונה על מנת לסיים פרויקטים שהתחיל בהם. רבים מאלה שהצביעו לקליש, כך נראה היה אז, עשה זאת פחות מתוך רצון שהיא תיבחר כמו שהיתה בכך הצבעה שמשמעותה "רק-לא-יונה". היום, אחרי 3 שנים רבים טוענים לראות את יהב חוזר ומנהל את העיר עוד קדנציה. יהב הגיע לתפקיד ראש העיר אחרי שנים כעוזר של ראש העיר המיתולוגי של ירושלים טדי קולק, אחרי שהיה סגן ראש עיר ואחרי שהיה חבר כנסת מטעם העבודה. בנוסף, הוא עבד שנים כעורך דין.

מזיזים הרים

יהב הגיע לתפקיד ראש עיר עם הרבה ניסיון בפוליטיקה, דבר שעזר לו לקדם את האינטרסים של העיר מול משרדי הממשלה. הוא גם הצטיין בבחירת מנהלי מחלקות ביצועיסטים, שעזרו לו להוציא לפועל תוכניות. ג'אקי ואקים כגזבר, אורי בלום ז"ל בתרבות ועם אירועי התרבות, גדי מרגלית כמנכ"ל העירייה, שבין השאר חידש את מרכז הכרמל, וצחי טרנו, שעבד לצדו שנים ארוכות ובין היתר חידש את העיר התחתית, אלה ידעו להוציא מהכוח אל הפועל את הרעיונות של יהב ויש להם טביעת האצבע שלהם שעדיין ניכרת בעיר. יהיו שיגידו שקליש רותם עושה עבודה טובה ב-3 השנים בתפקיד ויהיו כאלה שיגידו את ההיפך הגמור, מה שברור הוא שהיא לא השכילה להבין שהאנשים שעובדים תחתיה ואיתה צריכים להיות שותפים פעילים ומלאים וצריכים להיות כאלה שיודעים להזיז הרים.

יהב גם ידע לתת תחושה אבהית לאלפי עובדי העירייה. הוא מעולם לא השתלח בהן בראיונות ורבים מספרים כי הוא התעניין בהם ובשלומם, בבני המשפחות שלהם ונתן תחושה שאכפת לו באמת. כשעזב את בניין העירייה, חיכו לו העובדים על המדרגות, ובסרטון המפורסם מחאו לו כפיים דקות ארוכות. אין ספק שבתקופתו הייתה אפשרות לקבל מענה עירוני, אם זה מ-106 ואם זה ממחלקת הארנונה, ומחלקות נוספות. ללא ספק, יהב ידע לתת את התחושה שהוא אוהב את העובדים ומאמין בהם והם החזירו לו אהבה ועשו את המיטב שלהם.

יונה יהב בראיון לחי פה
יונה יהב בראיון לחי פה (צילום: חי פה)

איש של אנשים

אותו הדבר גם עם התושבים. יהב הוא באמת ובתמים איש של אנשים. הוא אהב להסתובב בעיר ולפגוש תושבים, בכל יום עצמאות היה עובר במקומות מרכזיים משוחח עם תושבים ועם הילדים, הוא היה מגיע לכל אירוע, לוחץ יד לתושבים וטופח על שכם. יהב גם ידע לקבל את הביקורת שהוטחה בו פה ושם ולא להירתע ממנה. זה נכון שהחיפאים יודעים להתמרמר כמעט על כל מצב, ועדיין, בימי יהב העליזים, שנים ארוכות היינו נפגשים בקמפוס הנמל בעיר התחתית ונהנים בשישי בצהריים מקלבת שבת, של קיץ והופעות של אמנים מהשורה הראשונה, פינות איפור ודברי מתיקה לילדים וקפה להורים, וחוץ מהחום לא היו לנו הרבה תלונות. שלא לדבר על אירועי "צובחוץ" במוריה וחגיגות ימי העצמאות. וכמובן, מרוץ חיפה ומרוץ המדרגות והחג של החגים. בימי יהב, גם כשהיתה ביקורת, ובהחלט היתה, לפחות העיר שמחה וצהלה.

עוזבים את העיר

דבר אחד חייבים להגיד, גם יהב וגם קליש רותם לא הצליחו לתת מענה לכמה בעיות קשות של בחיפה, שנראה שהפתרון להן אינו פשוט כל כך. בעיה קשה מאוד היא שהצעירים לא נשארים בעיר ועוברים או לאחת הערים הסמוכות או למרכז הארץ. חיפה יקרה יחסית לטירת כרמל, נשר והקריות, ומאבדת צעירים רבים לטובת הערים האלה. שלא לדבר על זה שיש צעירים שמסיימים צבא או תואר ראשון ועוזבים לתל אביב או לאחת הערים הסמוכות לה. כשנולדים להם אחרי עשור ילדים, בהרבה מקרים גם ההורים שלהם עוזבים את חיפה, כדי לגור לידם. בינתיים לא הגיע ראש העיר שהצליח להילחם בתופעה הזו.

ביטחון אישי

בעיה נוספת היא העבריינות בעיר. אין זו בעיה ייחודית לחיפה, כמובן אך בהחלט בכוחו של ראש עיר להפעיל לחץ על המשטרה, להציב תאורה, מצלמות וסיירות ביטחון. תושב לא יכול לדאוג שיהיה בטוח ברחוב שלו, לא משנה כמה יתאמץ. ראש עיר אמור להילחם על כך שהמרחב הציבורי בעיר יאפשר ביטחון אישי לתושבים.

כמעט מיותר להזכיר את המפעלים המזהמים, שכן המדינה אמורה לעזור לתושבים ולראש העיר בנושא, בלעדיה, ספק אם ניתן לעשות משהו, אבל גם כאן ראש העיר צריך להפעיל לחץ על הממשלה ולדאוג ככל יכולתו שלא יינתנו היתרים להגדלת שטח המפעלים ולנטר עד כמה שאפשר.

השאלה היא כמובן האם יהב יתמודד. הוא אומנם לא צעיר, אבל עדיין מלא מרץ ורצון, ועל אהבתו לעיר אין כל עוררין. יהב עדיין מביע את רצונו לראות את חיפה פורחת ומשגשגת ואת ואת תושביה מרוצים.


חבר המועצה ניר שובר

שובר מכהן כחבר מועצה אחרי שסיים את תפקידו כעוזר ראש העיר לאחר שנעמה לזימי נכנסה לכנסת. שובר היה שנים ארוכות הבעלים של בית הקפה בכניסה לכרמליה "היינה" ובשנת 2017 הודיע שהוא מתכוון להתמודד לראשות העיר. בסופו של דבר חבר שובר לקליש רותם והתמודד יחד איתה. בשנים שעברו מאז הפך שובר לכתובת לתושבים. הוא הקים את הקבוצה החיפאית הגדולה ביותר בפייסבוק" חיפאים מצייצים" ועם כל תלונה שעולה בעיר, בקבוצה הזו או בקבוצות אחרות, הוא מתויג כדי שיגיב וייתן מענה. שובר באמת עובד קשה כדי לעזור לכמה שיותר תושבים, ועושה זאת בהתנדבות.

ניר שובר (צילום: עיריית חיפם)

שובר הודיע שבבחירות בשנה הבאה יתמודד למועצת העיר בראש רשימה עצמאית ולא עם קליש רותם. בנוסף, הוא כבר הכריז, שבכוונתו להתמודד על ראשות העיר בבחירות של 2028.


שמשון עידו חבר מועצת העיר מהליכוד

שמשון עידו הוא חבר מועצה ותיק, שכיהן בעבר גם כסגן ראש העיר מטעם הליכוד. הוא החליט בבחירות בשנה הבאה להתמודד על ראשות העיר. לאורך שנים הליכוד לא הציג מועמד לראשות העיר, וכל תקופת כהונתו של ראש העיר הקודם יונה יהב, סגן ראש העיר היה מהליכוד, רמי לוי, והוא לא התמודד מול יהב על ראשות העיר. לאורך שנים חיפה נחשבה עיר אדומה, עיר של מפלגת העבוד,ה וראש העיר היה המועמד מטעם המפלגה. בשנים האחרונות הליכוד ומפלגות המרכז התחזקו בחיפה על חשבון השמאל, ועידו מקווה, כנראה, לנצל את המומנטום. אח של עידו הוא אמנון עידו, יו״ר ועד העובדים בעיריית חיפה.

שמשון עידו, חבר מועצת העיר (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

ראש עיריית נשר רועי לוי

שמו של ראש עיריית נשר רועי לוי עולה שוב ושוב כמתמודד אפשרי על ראשות העיר חיפה. בשלב הנוכחי לוי לא מעוניין להגיב על הדברים. אם יהיה מעוניין להתמודד, יצטרך כמובן להעתיק את מגוריו לחיפה ולוותר על התמודדותו ראשות עיריית נשר, כך שבמקרה כזה, הוא עלול להישאר קרח מכאן ומכאן.

לוי נולד בנשר. במהלך לימודיו באוניברסיטת חיפה היה פעיל באגודת הסטודנטים, ולאחר הלימודים עבד בעיריית קריית ים ובעיריית קריית מוצקין. הוא חבר מועצה בעיריית נשר משנת 2008. הוא ניצח את ראש העיר שכיהן בנשר בשנת 2018 אבי בינמו וממלא את תפקיד ראש העיר מאז. נשר היא עיר קטנה עם מעט תושבים ועם מעט מהמורות ואתגרים בהשוואה לחיפה הגדולה. למען האמת, ישנן בחיפה שכונות שיש בהן יותר תושבים מאשר בנשר כולה.

ראש עיריית נשר, רועי לוי (צילום: מיכה בריקמן)
ראש עיריית נשר, רועי לוי (צילום: מיכה בריקמן)

לוי לא הודיע על כוונתו להתמודד על ראשות עיריית חיפה ועדיין לא ידוע אם אכן יעשה זאת. יש לו מה לסכן, תושבי נשר מרוצים מהאופן בו הוא מנהל את העיר ונראה שהוא יכול להיבחר לכהונה שנייה בנשר בלי קושי. אם הוא יתמודד בחיפה, הוא יכול למצוא את עצמו בלי עבודה באוקטובר 2023.

הגיבו כאן לכתבה

22 תגובות
 1. רק מנהיג עירוני צעיר אמר/ה

  מאד מקוה שיהיו כמה אנשים צעירים מוכשרים במקצועם שיעזרו אומץ ויתמודדו גם למועצה וגם לראשות העיר.
  רועי לוי, רוביק דנילוביץ', רז קינסטליך וליאת שוחט הם בדיוק ההוכחה שראשי ערים צעירים ונמרצים עם יכולות ניהול
  עדיפים על "מנוסים וותיקים" עם יכולות בתחום מסוים בלבד, כמו: רק חינוך, רק תכנון ערים, רק עריכת דין.
  מי שעוסק רק בתוך התחום שלו לא בטוח שיש לו הכלים לנהל עירייה עם מאבקים פנימיים ומול משרדי ממשלה
  , בעיות כלכליות, צורך בקיצוצים בהנהלה הבכירה ואיחודי אגפים וושינויים מהותיים בהתנהלות.
  ראש עיר גם צריך להיות אדם שקול, ייצוגי, עם יכולות לעבוד קשה וללא הפסקה כמעט לניהול עיר ודאי בעיר גדולה כזו.
  בלי גילנות – אני פשוט לא חושב שזה תפקיד לפנסיונרים. חיפה צריכה חשיבה רעננה, צעירה, מקצוענית, בלי פשרות.
  יש מהנדסים, רואי חשבון, אנשי מדע וחינוך, אנשי ספורט מובילים בתחומם, הישגיים, יודעים למשוך קדימה בזמנים קשים
  ובדיוק את זה חייבת חיפה.
  הגיל הממוצע במועצה צריך להיות 35 ולא 60. לא שלא צריך אנשים מנוסים במועצה, פשוט לא את בעלי הנסיון הקודר והשלילי שכבר מתחפרים בה.

  1. תושב הכרמל אמר/ה

   הגילנות שלך מיותרת.
   שרית גולן שטיינברג, אביהו האן, גם דני פסלר.
   מה הרקורד של שובר או של עציוני?

  2. עמרי אמר/ה

   הרקורד של שובר זההרשעה בהסתבכויות עם מס הכנסה.
   קללות בלתי פוסקות ועלבונות שמטיח בחברי מועצה ללא שום דרך ארץ, התבטאות ברמה ירודה וילדותית, ושוביניזם נגד חברות מועצה. לא ראוי לשום תפקיד ציבורי, זה בטוח.

  3. אחת שאכפת לה אמר/ה

   אתה ממש גילני. 1. מי אמר שדם צעיר עדיף על פנסיונר? וממתי פנסיונר זו מילת גנאי. ?
   אנשים כמוך לא ראויים לשום עבודה ציבורית.

  4. כן חיפה צריכה ראש עיר צעיר. אמר/ה

   זה לא גילנות זאת עובדת חיים. פנסיונר שיכנס עכשיו לתפקיד כזה תובעני בעיר עם כל כך הרבה בעיות פשוט לא יוכל לתפקד וגם לא לאורך כמה קדנציות כדי ליצור רצף של עשייה. חולדאי שכולם מביאים כדוגמה שהוא בן 77, נהדר אבל שוכחים שהוא מכהן מ-1998 כלומר לפני 24 שנה נבחר בגיל 53. אין לי בעיה עם אנשים בני 50-60 עם נסיון טוב, זה גיל מצוין להיכנס לראשות העיר ואם אתה מוצלח כמו חולדאי תעשה רצף של עשייה על פני כמה קדנציות. להיכנס בגיל 80 בשביל קדנציה רביעית כשכשלת באופן מחפיר בקודמות רק בגלל שזו עיר של פנסיונרים ובתי אבות זה מופרך. תחשבו קצת על דור העתיד שצריך לבנות את ההריסות שהשארתם אז תנו לו צ'אנס לשקם. אל תבחרו לי מועצת בית אבות שמתעסק רק בהנחות בבריכה העירונית ואיזה אמנית סבנטיז תשיר בגימלאידות.

 2. שולמית, כרמל אמר/ה

  הלןןאי שיגיע איזה מועמד חדש, צעיר ומוכשר מהמרכז שבאמת יצליח לשקם את חיפה שנמצאית במצב לא טוב. רק זה יציל את חיפה.

 3. יובל ורוד אמר/ה

  פרט לראש עיר חברי המועצה חשובים לא פחות. קחו לדוגמא את צביקה ברבי מתנועת אכפת לי מתושבי חיפה
  הוא מחזק את עצמו בעיר ופועל ללא הפסקה בהתנדבות כדי לעזור לכל אחד , מחלק את מספר הפלאפון שלו כדי שיהיה לתושבים אוזן קשבת בכול בעייה

  הוא משתרע על כיוונים רבים ומבין את הצורך להשאיר את הצעירים בעיר .
  מאיה שפירר פעילה צמודה לצביקה קיבלה לידייה את תחום הצעירים בעיר ומביאה צעירים רבים לשמוע את צביקה ואת מה שמתכנן עבורם, רבים מצעירי העיר פונים לצביקה מתייעצים ומקבלים את עזרתו.
  אני אישית פניתי אליו בנושא חשוב של לימודים צביקה דאג , בדק פעח ועזר לי מאוד. מה שאהבתי שהוא מדבר בגובה העיניים ולא מבטיח מה שלא יכול לקיים.

  סוף סוף מישהו הבין שלא רק חזירים, ובזן חשובים אלה חשוב לשמור על הדורות הבאים.

  1. לגבי האדון ברבי אמר/ה

   צביקה ברבי אחד האנשים הכי גסים בהתנהגות וצעקניים שיצא לי להכיר. חושב שככל שהוא יצעק יותר ויעלה טונים אז יחשבו שהוא צודק יותר. היוזמות שלו לא פעם מראות על חשיבה בקטן מאד מבלי לראות את טובת הכלל. סמנו את הרחוב הזה ככה, סמנו את החניות האלו ככה.. למה כי חבר שלו גר שם או פנו אליו בעלי אינטרסים. מאד מאד פופוליסט. מנסה כל הזמן להצטייר מגן האיש הקטן והחלש בפתוס מוגזם עד כדי הצגת תאטרון ולא ראיתי שהזיז כמעט כלום בנוה שאנן = הלכה והתחרדה, הלכה והתבלתה, הלכה והצטופפה תחת יהב בפגיעה אנושה באיכות החיים, על זה חתום ברבי.

 4. עמרי אמר/ה

  כחלון איבד את כל הקרדיט עם ההסתבכות הכלכלית שלו בפשיעה וגניבה בחברת יונט קרדיט
  לא חושב שהוא יכול להתמודד לראשות העיר
  צריך פה מישהו שיכול להתמודד עם ועד העירייה שמתנהג כמו כנופיה
  בנתיים אף ראש עיר לא הצליח לעשות סדר בעירייה ואמנון עדו שולט בתקציב העיר וככה חיפה נראית, הרוסה.

  צריך שריף רציני שיעשה "ריסטרט"
  חבל שלא הזכרתם את יעקב בורובסקי דווקא מי שבא מהמשטרה יכול להתאים.

 5. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  צריך להצביע שוב לד"ר עינת קליש רותם בבחירות לעירית חיפה, כדי שד"ר קליש תמשיך כבעבר לפתח את העיר חיפה. זו דעתי.שבת שלום.

  1. חה וחה אמר/ה

   אז החזירים והבוטים עם קליש. יופי. עיתונאי אתה לא.

 6. כגכא אמר/ה

  כחלון- תלוי מה יקרה עקב החקירה באזהרה.
  פסלר? נסיון? כשרון? הון? תאטרון….
  יהב? נו באמת. מאוחר כבר.
  קליש- …
  האן – יאללה בלאגן…
  שובר- מה לגבי כל התביעות נגדו ושלו נגד אחרים?
  רועי לוי – לא כל ספר הוא גם מעצב צמרת…

 7. יוסי אמר/ה

  ניהל בית קפה ,לא תודה, גם שם הוא היה כשלון אז לנהל עיר?
  תנו לו שלב ראשון לנהל מזנון בעירייה.

 8. פדר מוטי אמר/ה

  גם אני מתכוון להגיש את מועמדותי לראשות העיר. אבל אם יונה יחזור אעדיף להצטרף אליו.

 9. צעירים יהודים עוזבים את העיר ולא צעירים עוזבים אמר/ה

  "חיפה יקרה יחסית לערים הסמוכות וצעירים עוברים למרכז או לערים הסמוכות" אז איך להסביר שמאות צעירים מהכפרים ערבים בצפון עוברים מדי שנה לחיפה במחיר פי כמה וכמה יקר(ביחס למחירי הדיור אצלם בכפרים).הגיע הזמן לדייק בכתיבה.הגיע הזמן גם להצביע על הבעיה.הרבה "אשם" בנו היהודים לדעתי,בחוסר חינוך מהבית והסביבה לאהבת המולדת,לאדמה,להורים.הכל בכיוון של כמה אני ארוויח רק.הצעירים הערבים לא נרתעים מקניית דירה ישנה עם מדרגות,מעבודה כנהגים או כעובדי יצור/עבודות כלליות ומהבחינה הזו כל הכבוד להם.וכבר יותר מעשור שנה אחר שנה המגמה הזו ממשיכה והיא לא קשורה לא לזיהום האויר,לא למדרכות ולא לחזירים.

  1. אייל אמר/ה

   אתה צודק רוב היהודים לומדים מהנדסים והיי טק. וחלק ממי שמוצא עבודה בחיפה ישאר אבל הרבה ינדדו לארה"ב ולמרכז לחברות היי טק והנדסה גדולות כלומר הקריירה יותר חשובה מהעיר המשפחה והבית. לכן יש איזו תלישות שמאפשרת מיד בסוף הלימודים ואצל חלק אחרי הצבא לעבור למרכז או לנדוד בעולם. חלק כן חוזרים לחיפה מכל מיני שיקולים כמו קירבה לסבים או חינוך הילדים אבל נוצרת תלישות די גדולה שמאפשרת לשכונות יהודיות כמו הדר להתרוקן ולעבור לידי מגזרים אחרים. דבר כזה לא קרה בשום מרכז עיר בישראל. בהדר נסגרו כמעט כל בתי הספר היהודים – כל הציבוריים, ורק נשאר הריאלי. זה למעשה מבטיח שאין יכולת להתחדשות עירונית בהדר ומשפחות צעירות יהודיות שאין בכיסן לחינוך פרטי נאלצות לעזוב אותה וזה אסון. צריך מיידית להקים מחדש קריית חינוך ממלכתית איכותית וציבורית בהדר. אני מציע לבנות ולפתוח מחדש את בתי הספר במתחם בסמ"ת כמתחם חינוך בית ספר יסודי + תיכון שנחוץ וחסר להחזיר אוכלוסיה חזקה יהודית להדר.

 10. יוסי מ-חיפה אמר/ה

  יהב פסול לעולמי עד, בתקופתו ובאשמתו הישירה: כבישים הגרועים במזרח התיכון, סרטן מהתעשייה הכימית של חבריו שמייצאים תוצרת מוגמרת לכל אגן הים התיכון, לוקחים מיליארדי דולרים ללונדון ומשאירים כאן סרטן ומחלות סופניות אחרות. חזירים. רחוב חביבה רייך שהוא דוגמה עולמית לדראון עולם איך לא מבצעים תכנון עירוני. הצפת העיר בערבים משת"פים של השב"כ, שהפכו רובם לעבריינים וסוחרי סמים שהמשטרה לא מטפלת בהם בגלל ה * של השב"כ שמופיעה ליד פרטיהם במחשב המשטרתי.
  קליש פסולה לעולמי עד, היות ולא עשתה כלום למעט שינויי מיקום פנימיים של הסעיפים הנ"ל מתקופת יהב, תוך קידום החזירים למעמד יקירי העיר חיפה.

 11. תמיר מירובסקי אמר/ה

  עוד 15 חודשים מראים לקליש את הדרך החוצה.לא משנה מי יתמודד מולה אנחנו מחליפים את השלטון בעוד 15 חודשים .

 12. תמיר מירובסקי אמר/ה

  רועי לוי צריך להעתיק מגוריו לחיפה ולרוץ לראשות העיר . תותח על איש אשכולות יהפוך את העיר שלנו לאימפריה.כל התושבים בואו נשכנע את רועי לרוץ ונרויח ראש עיר ברמה של רובי דנילוביץ שהפך את באר שבע משממה לאימפריה.
  רועי לוי בשטח אף חיפאי לא במתח !!!!.

 13. דן ברלב אמר/ה

  אני כתושב חוזר מקווה שמר יהב ישוב ויטול את מושכות העיר ויחזיר עטרה ליושנה וחזירים לחי בר בכרמל ויפה שעה אחת קודם

  1. מי שמתגעגע ליהב - זה לקבור את העיר עוד יותר אמר/ה

   יהב הוא הסיבה העיקרית להרס כמעט כל תחום של איכות חיים בחיפה.
   אני לא מבין איזה עטרה אתה מצפה שהוא יחזיר, את השחיתות הענקית? את הבזבוזים שהעלו ארנונה לשיא ויצרו גרעונות ענק? בלי סוף טיוליו לחו"ל תוך הזנחה של העירייה לבלאגן ותופת ניהולי – מספיק לראות את הבלאגן במוסדות החינוך בעיר…
   למה בדיוק אתה מתגעגע?

 14. זהבה אמר/ה

  מי שלא ייבחר חייב להפנים שאי אפשר לעשות הכל לבד. עליו או עליה להיות מוקף בביצועיסטים שיקבלו סמכויות ויוכלו להקרין הלאה מהסמכויות. רק עבודת צוות יעילה תשקם את ההרס הנוכחי. יש המון בכירים שאינם מבינים כלל מה נדרש מהם ואינך מתאימים לתפקידם. הגיעו כתמורה לגרסה למושכי החוטים וככה נראית חיפה. תלויה על חוט רופף.

הגיבו כאן לכתבה