התראה לראש העיר: "העבירי את התקציב לארגון העובדים או שנפנה לערכאות משפטיות"

יור ועד העובדים בישיבת המועצה בה נדון קיצוץ התקציב (צילום מסך: עיריית חיפה)

ועד העובדים בחיפה מאיים לפנות לערכאות משפטיות אם התקציב שאושר לא יועבר לארגון

במרץ 2022 אושר תקציב בסך 1,946,000 שקלים לארגון העובדים בעיריית חיפה, אלא שראש העיר מסרבת לחתום על הוראת התשלום, דבר שמסב נזק רב לארגון ומונע ממנו אפילו את האפשרות להזמין שי לחג לעובדים.

במכתב ששוגר אתמול (שני 25/7/22) ליועצת המשפטית של עיריית חיפה, ימית קליין, באמצעות מרדכי לוין – משרד עורכי דין, נכתב כי במסגרת התקציב שאושר במועצת העיר – אושרו 1,946,000 שקלים, שהיו מיועדים עבור ארגון העובדים, אך לארגון נודע כי כאשר הובא לחתימתה של ראש העיר הוראת התשלום, סירבה לחתום עליו, תוך שהיא נמנעת מלשלם לארגון העובדים את תקציב הארגון כפי שנקבע בהחלטת המועצה במסגרת אישור התקציב.

עוד נכתב כי ראש העיר "בוחרת לרמוס ברגל גסה את החלטות מועצת העיר ולהימנע מביצוע תשלום אשר אושר כדת וכדין, תוך התעלמות מהנזקים הרבים להם גורמת ראש העיר בהתנהלותה זו. כך, עתיד ארגון העובדים לרכוש שי לחג לקראת ראש השנה לאלפי עובדי העירייה, כמידי שנה בשנה, אולם עיכוב העברת הכספים על ידי ראש העיר מסב נזק רב לארגון ומונע את היכולת להזמין את השי לחג במועד, על מנת שיוכלו לחלקו לעובדים בסמוך לחג".

עוד כותב עו"ד לוין: "ראש העיר עושה שימוש לרעה בסמכותה לחתום על הוראת התשלום, סמכות אשר הינה בבחינת סמכות פורמלית בלבד וללא שיקול דעת ממשי נוכח העובדה כי מועצת העיר אישרה ביצוע תשלום זה כבר בחודש מרץ 2022 במסגרת אישור התקציב הרגיל לשנת 2022 והכל במטרה לבוא חשבון עם ארגון העובדים בשל הכרזת סכסוך העבודה בימים אלו".

"התנהלותה של ראש העיר מונעת משיקולים זרים ופסולים, של נקמנות גרידא בארגון העובדים והעומד בראשו, שיקולים החורגים ממתחם הסבירות ואין להם כל מקום ב רמת היחסים בין העירייה לארגון העובדים, בייחוד עת הכספים אושרו כדין וכעת עושה ראש העיר דין לעצמה עת היא מעכבת בחוסר סמכות מוחלט את הכספים מהעברתם לידי ארגון העובדים. אשר על כן, נדרשת ראש העיר להורות על העברת הכספים לאלתר, תוך מניעת נזקים נוספים לארגון העובדים אשר נגרמו כתוצאה מעיכוב העברת הכספים עד ליום זה, עת נדרש כיום ארגון העובדים להזמין את שוברי השי לחג, כמידי שנה בשנה".

לסיכום כותב עו"ד לוין: "ככל שראש העיר תבחר שלא לפעול כן, ייאלץ מרשי ועד העובדים לפעול בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו, לרבות פניה לערכאות משפטיות ואף חיובה האישי של ראש העיר בנזקי ארגון העובדים, כתוצאה מצעדיה הבלתי חוקיים של ראש העיר ואשר נעשים בחוסר סמכות מוחלט".

המכתב המלא:


סופי נקש בישיבת מועצת העיר 6/7/21 (צילום מסך עיריית חיפה)

יו"ר ועדת הכספים סופי נקש מסרה לחי פה:

ראש העיר כמו תמיד לא מבינה מה הסמכויות שמצויות בידיה. מועצת העיר אישרה את תקציב 2022, וראש העיר עצמה אף בירכה על כך בפוסט שפרסמה. ברגע שמועצת העיר מאשרת – רק מועצת העיר יכולה לבטל ואף ניתן פסק דין בנושא לפני כחצי שנה כאשר ראש העיר ניסתה למנוע הסעות מילדי ביה"ס מוריה-ברקאי. חבל שראש העיר גוררת את העירייה לבתי המשפט ומאלצת להתגונן נגד עתירות.
אלי בן דיין (צילום: עיריית חיפה)

חבר מועצת העיר וחבר ועדת הכספים אלי בן דיין מסר לחי פה:

שוב ראש העיר ממשיכה להתנהג בבריונות ובחוסר כבוד כלפי אלו שמטפלים ועובדים יום יום לטובת העיר. אחרי שאין גורם שלא הסתכסכה איתו, שוב ראש העיר מנהלת מריבה, הפעם עם ארגון העובדים שכל תפקידו הוא לתת שירות לתושבי העיר. אי החתימה של ראש העיר וההתנהגות של "אני ואפסי עוד" הוא המשך ישיר לכישלון הקולוסאלי שלה בניהול העיר ובקשר הבסיסי שצריך להיות לראש העיר- מי שאמונה על המערכת העירונית – לעובדיה. לדאבוני זאת לא החתימה היחידה שראש העיר מעכבת בתקציב וישנן עוד חתימות רבות על שולחנה אשר תוקצבו ומחכות לאישורה, ומטעמים ששמורים רק עימה, הכספים אינם עוברים לייעוד אשר הוגדר להם. אני קורא מכאן לראש העיר להפסיק את המחדל המתמשך ולא להכניס את עובדי העירייה למאבקים הפוליטיים הקיימים ולחתום לאלתר על העברת התקציב של הוועד המשמש כל כולו לטובת עובדי העירייה.
יואב רמתי – יו"ר הבית היהודי בחיפה

חבר מועצת העיר וחבר ועדת הכספים יואב רמתי מסר לחי פה:

ראש העיר לשיטתי מפירה ברגל גסה את החלטת המועצה בנושאים רבים ואני שהגשתי כבר עתירה אגיש אחת נוספת.
הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. אלון אמר/ה

  איזה שטויות , כנראה שהבריונים האלה מאיימים עליה בעצמם ,מזכירים לי את עובדי הנמל המאפיונרים שעושים מה שבא להם , וסופי נקש? עדיף לה להיות בשקט

 2. טורק אמר/ה

  ושום מילה על זה שסופי נקש תובעת את עיריית חיפה ודורשת ממנה פיצויים בשביל עצמה?
  תמשיכו להאמין שהאשת בלון הזאת מגינה עליכם…

 3. אפשר לחשוב אמר/ה

  אז לא יקבלו סט סירים ומחבתות של סולתם רדד ב1,500 ש"ח לחג

 4. אייל אמר/ה

  שיספרו איך העלו את השי לעובדים מעל מה שהיה מקובל לפני שנתיים. הוסיפו לעצמם 150 שקל לכל עובד.
  יפה לכם לעשות מה שבא לכם בכספי הארנונה שלנו שרק מתייקרת תופת משנה לשנה.
  עובדים שמרויחים 30 אלף שקל לחודש צריכים שי לחג? הם צריכים תלושים לקנות בגדים או מזון לעצמם?
  תגידו לאן עוד תגיעו עם הגרידיות תתרמו את 2 מליון השקלים האלו לעובדי שכר המינימום בנקיון ושמירה
  סביבכם שאין להם תנאי עירייה.

 5. אביב אמר/ה

  לימור עמר מתי אקבל את הכסף שהעירייה חיבת לי.

 6. קלמן אמר/ה

  באותה ישיבה בדיוק אושרו גם תקני כח האדם לעובדי העיריה. לבקשת ארגון העובדים יש לפעול בדיוק לפי אישור זה, ואז יחסכו התשלומים לעובדים המיותרים שמעל לתקן. תשלומים אלו, ניתן להעביר לארגון העובדים.

 7. לודמילה אמר/ה

  מזעזע מה שקורה בעירית חיפה, נראה כמו מפעל לכלכלת העובדים. התושבים מיותרים ומשמשים רק למטרת תשלומים, מיסים וקנסות.
  ניסיתי לפנות למוקד העיריה וקיבלתי תשובות הזויות בחתימה מלאה של עובדים במחלקות שונות.
  זאת רק זמן קצר לאחר פרסומי המבקר.
  ראוי לדעתי ליצור גוף חליפי ולשלוח את כל העסקנים הביתה.

  1. קורא נאמן אמר/ה

   ארגון עובדים שבראש מעייניו נמצאות רק טובות הנאה לעובדיו ולעצמם, במקום טובת תושבי בעיר.
   כאשר אושר התקציב במרץ 22 לא הייתם בסכסוך עבודה עם ראש העיר. אם סכסוס – אז סכסוך דו צדדי.
   גם אינכם שותפים להתיעלות במצבת כוח האדם בעירייה, שכמעט כל תקציבה מיועד לתשלומים לעובדים ולבוגרי העירייה.
   חברי המועצה המגיבים בכתבה נדרשים בראש וראשונה ליושרה ציבורית ונאמנות לתושבי העיר!! וכל מילה נוספת מיותרת.
   סוף סוף, אך באיחור רב, יתכן וראש העיר החלה בהליך ניקוי האורוות המובטח.
   ארגון עובדים יקר (מאד!!), כפי שהנכם רואים, אינכם זוכים לאהדה יתרה בקרב הציבור, בלשון המעטה. אזי מומלץ לכם לעשות חישוב דרך מחדש, לטובת התושבים ולא רק לטובתכם האישית.

 8. דין דין אמר/ה

  אם אין קמח אין תורה. ידוע שועד עובדי העיריה לא משתף פעולה עם ראשת העיר וגם שם מקלות בגלגלים. לכן מעכבים לו תשלומים. הגיע הזמן שיחסי עובד ומעביד בעיריה יחזרו לשפיות.

 9. רועה חשבון אמר/ה

  מצויין עושה ראשית העיר , במלחמה כמו במלחמה .
  תהיה שביתה ? גם משכורת לא תקבלו.

הגיבו כאן לכתבה