הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

שנה למועצת השינוי ◄ תתפרק? לא תתפרק? תלוי את מי שואלים…

מה יעלה בגורל מועצת השינוי? חברי מועצה מדברים עם חי פה

ביולי 2021 הוקמה מועצת השינוי בעיריית חיפה לאחר ש-17 חברים ממועצת העיר התאחדו, ובכך לראשונה בתולדות עיריית חיפה, הפכה מועצת העיר למועצה לעומתית. איחוד זה מסיעות שונות בא לאחר משבר חריף בקרב חברי המועצה ואי שביעות רצון קיצונית מתפקודה של ראש העיר. מועצת השינוי כללה את סיעות הליכוד: שמשון עידו, אלי בן דיין ויצחק בלס. הירוקים: אביהו האן, מוטי בליצבלאו, יעל שנער והילה לאופר, סיעת יונה יהב וצעירי חיפה: סופי נקש, חדוה אלמוג, יוסי שלום וד״ר אור ברק. סיעת מהפך: יעקב פינגולד ותמי ברק. חיפה בשבילנו: שרית גולן. מרצ: תבור להט. סיעת איכפת לי מתושבי חיפה: צביקה ברבי וסיעת הבית הדתי הלאומי: יואב רמתי.

הסדק הראשון

חמישה חודשים אחרי הקמתה של מועצת השינוי, יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, הטיל פצצה והודיע כי אינו רואה את המשך הפעילות במסגרת מועצת השינוי, וכי הוא וחבריו לסיעה ימשיכו לפעול לטובת תושבי העיר כפי שהם פועלים ופעלו שנים רבות, בנפרד ממועצת השינוי. הסיבה לעזיבה, כפי שהסביר האן, היא שראה שמועצת השינוי "לא הולכת למקומות הנכונים, יותר מדי שכרון כוח שלא לטובת תושבי חיפה ולא לשם כך תושבי העיר בחרו בהם". לאחר פרישת הירוקים, הצטרפו למועצת השינוי לזר קפלון וגרי קורן מסיעת חיפה ביתנו.

כעת, שנה לאחר הקמת מועצת השינוי מה הם ההישגים של מועצת השינוי? האם המועצה על סף פירוק? ומה הם הצעדים הבאים? ומה חושבים החברים הן ממועצת השינוי והן מחוצה לה?

לא נפעל בשם הנקמה ולא נפגע בעיר בשם הנקמה בראש העיר

הילה לאופר "הירוקים של חיפה" (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

חברת מועצת העיר מסיעת הירוקים הילה לאופר: "נראה שחברים ממועצת השינוי מבינים את מה שאנחנו (סיעת הירוקים) הבנו מעט זמן לאחר שקמה מועצת השינוי בה לקחנו חלק מתוך אמונה שהיא קמה כדי לבלום את התדרדרות העיר, אבל מהר מאוד הבנו שזה הולך לכיוונים מאוד לא טובים ולכן יצאנו משם. לסיעת הירוקים יש ביקורת מאוד קשה ונוקבת על כל ההתנהלות של ראש העיר ושל סגנה, ובכלל על השלטון הנוכחי שהביא את העיר לשפל שמעולם לא הכרנו כמותו, אבל אנחנו לא נפעל בשם הנקמה ולא נפגע בעיר בשם הנקמה בראש העיר, זאת לא המטרה שלנו ולא לשם כך נבחרנו, נבחרנו לייצג את התושבים ואנחנו עושים זאת בנאמנות מוחלטת לעיר ולתושביה. אני יודעת שחברים נוספים ממועצת השינוי מרגישים לא בנוח עם התנהלות מועצת השינוי, וזה בא לידי ביטוי בהצבעות האחרונות במועצת העיר, כפי שכולם ראו".

"מייצגים את האינטרסים של עצמם ולא של התושבים"

חבר מועצת העיר קיריל קארטניק: "היו לי כוונות להצטרף למועצת השינוי אם חבריה היו עומדים בהתחייבות שלהם וממנים שניים מנציגי הציבור שלי לדירקטוריונים, אך לא עמדו בשום התחייבות. אבל ללא שום קשר, ככל שהזמן עבר התבררה התמונה והיא שהחבר'ה ממועצת השינוי מייצגים את האינטרסים של עצמם ולא של התושבים, הם עובדים לטובת עצמם ולא לטובת התושבים. קומץ של אנשים שמייצגים את האינטרסים שלהם שולטים ומובילים את מועצת השינוי. אני גם מאשים את מועצת השינוי בגרימת סכסוך העבודה, כי הם מתעקשים על פיטורי עובדים ופקחים, ואת זה ראינו בישיבת מועצת העיר האחרונה.

קיריל קארטניק (צילום: מיכה בריקמן)

"מי שקובע את סדר היום אלה הם שלושה-ארבעה אנשים שאוחזים במושכות ומנסים לקבוע אם צריכים להצביע או לא ולא מעניין אותם אם זה לטובה או לרעה, וזה לא מתאים לי, אני רוצה לעבוד למען תושבי העיר. כל הזמן שואלים מה קליש עשתה למען העיר, ומה מועצת השינוי עשתה במהלך השנה מאז שקמה? מעניין אותם רק לסגור חשבון אישי. למחרת ההצבעה בישיבה האחרונה ובעקבות הנאום שלי הוציאו אותי מקבוצת הוואטסאפ והשאלה למה הוציאו רק אותי ולא את שאר חברי מועצת השינוי שהצביעו נגד?"

"ההישג המשמעותי: האטת ההידרדרות של העיר"

אלי בן דיין חבר מועצת העיר מסיעת הליכוד: "מועצת השינוי קמה בעקבות הכאוס השילטוני בהנהגת ראש העיר בתואר גברת קליש וראש העיר בפועל מר נחשון צוק. הצמד צוקליש הוביל את העיר למחוזות ולתהומות בכל תחום אפשרי. בעקבות כך קמה יוזמה על ידי שמשון עידו יו"ר סיעת הליכוד ויעקוב פיינגולד יו"ר סיעת מהפך וביחד עם חברים מהקואליציה והאופוזיציה קמה מועצת השינוי.

אלי בן דיין (צילום: אלבום פרטי)
אלי בן דיין (צילום: אלבום פרטי)

אין ספק כי ההישג המשמעותי ביותר היה האטת ההידרדרות של העיר, הקפאה של תקנים לא ברורים והשיא כמובן היה בניית תקציב אשר מחד יעצור את בזבוזי המיליונים ליועצים לא ברורים מנהלת 2030 שהינה מנהלת לכלום ושום דבר מלבד מצגות פאוור פוינט יפות הקמת אגפים חדשים שלא ברורה התועלת שלהם, מינויי עשרות אנשים בדרגים בכירים למול אי השלמת חוסר בעובדי תברואה, סייעות , גננות, הזנחה ואי טיפול בבעיית החזירים והפיכת חיפה ל״עיר החזירים ״ ועוד".

העובדים שעוזבים זה רק סימפטום למה שקורה ״מאחורי הקלעים״


"גם כיום ראש העיר לא טורחת להביא תקציב פיתוח לעיר! מצעד העובדים העוזבים הינו רק סימפטום למה שקורה ״מאחורי הקלעים״ ומראה נוספת לזחיחות של צוקליש. לצערי הרב וכמובן בסופו של יום אנו התושבים שנפגעים ראש העיר עוצרת מחד תקציביים ייעודיים למרות שאושרו בתקציב 2022, לדוגמה מנהלת הורים ומאידך גם לא מביאה תקציב פיתוח שהינו לב הפעילות לתושבי העיר. אנו במועצת השינוי מביאים ויוזמים בוועדת הכספים הקצאת תקציבים לפיתוח וככה מצליחים במעט לקדם פרויקטים כדוגמאות ההצללות לגני ילדים , תיקון מפגעים בכבישים , הנגשה ועוד.

"מועצת השינוי תתפרק בקרוב"

"אין ספק שהמכנה המשותף של חברי מועצת השינוי הוא הרצון בהחלפת ראש העיר קליש וממלא מקומה נחשון צוק. לטובת הנושא שמנו את המחלוקות שיש בינינו, וישנם כאלו אך טובת העיר והתושבים כמובן היא מעל הכל .אני בסיעת הליכוד אשר רואים בשמשון עידו את המועמד שלנו כמועמד המתאים ובעל הניסיון המתאים ביותר להיות ראש העיר הבא. מטבע הדברים ישנם חברים נוספים במועצת השינוי שרואים עצמם מועמדים או יש להם מועמדים משלהם ולכן הערכתי כי מועצת השינוי תתפרק בקרוב אך כמובן שיתופי הפעולה ימשכו עד תום הקדנציה".

"לא רואה כרגע סכנת פירוק"

חדוה אלמוג (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

חברת מועצת העיר חדוה אלמוג: "לדעתי מועצת השינוי תמשיך ואני לא רואה כרגע סכנת פירוק. יש ויכוחים בכל קבוצה הכוללת הרבה מרכיבים. אבל עד עכשיו מצליחה הקבוצה לדאוג לתושבים. מה שפחות מצליח אלה החלטות מועצת השינוי אשר ראש העיר מתעלמת מהן, כמובן שזה בניגוד לחוק. אבל בסוף שומרי הסף יצליחו… עם סבלנות ועמידה על צרכי התושבים".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. אלי, איך אתה לא מתבייש. זוקפים לעצמכם את האטת ההתדרדרות. היית שותף לדברים נפלאים ועצרת במו ידיך/פיך את העיר. ממש U-Turn. מה שעשיתם זה בלתי נסלח. ויודע אתה שאני לא תמכתי בבחירות בראש העיר בושה וכלימה צ’ה שהפוליטיקה עטה לכם. כולי תקווה כי כולכם עם המניעים הקטנוניים תצאו לדרך חדש ולא בעירינו שמנסה להחיות במאמצים להתרומם.
    ד.א.

  2. קיריל טועה בענק. מועצת השינוי זו הבשורה הכי טובה שהייתה בחיפה מאז 2018. העיר שוקעת בכל המדדים, עירייה-בתוך-עירייה של 2030 היה בושה וחרפה וחשוב לזכור שאנשים כמו סגני ראש העיר בשכר עציוני ולזר קפלון שתקו ונתנו יד לכל המחדלים של צוק וקליש.. אדון קיריל אתה נכנסת מאוחר למועצה, מוטב שתבחן מחדש את התרומה שלה לשמירה על תקציב והתנהלות תקינה וחשיפת פעילות רו"ח בר-לב… עשו עבודה טובה מאד. מועצת השינוי שאפו.

  3. לא מינו לו דירקטורים אז הוא מקטרג על מועצת השינוי , כמה נמוך , מה הוא עשה למען התושבים ?

  4. איזו צביעות וצרות עין ואופקים של כל מועצת השינוי. זו בדיחה שהם חושבים שהם עשו משהו חיובי. הם הנזק הגדול ביות שנגרם לחיפה ב40 השנים האחרונות. בושה!!! נשו לשאול אותם בשקט ובכנות מה באמת הם חושבים כולל על ראשי העיר ותופתעו. פוליטיקה של אנשים קטנים שאוחזים כול יוזמה חיובית בגרון, חונקים אותה ונהנים

    • ראש העיר היא שחנקה את העיר, אתה כנראה לא עוקב. דוגמאות? ביטלה את פסטיבל חג החגים – מועצת השינוי החזירה. קליש סגרה את מתנ"ס הדר וניסתה להעביר מבנים לציבור החרדי – מועצת השינוי בלמה. ניסתה למנות עוד יועצים בחוזים אישיים פיקטיביים ל"מנהלת 2030" המיותרת – מועצת השינוי בלמה את השחיתות. מועצת השינוי בלמה את פיטורי מנכ"ל המוזיאונים, נסיונות לפגוע בעבודת תאגיד אתו"ס, נסיונות לחסל לחלוטין את תאגיד יפה נוף אחרי הפגיעה האנושה בנתק עם משרד התחבורה שהפנה ממנו את כל הפרויקטים ועוד ועוד. מועצת השינוי פעלה מעולה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...