הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

'החלום ושברו': איכות חיי התושבים בחביבה רייך רק ממשיכה להידרדר • "נשברתי, לא יכולתי להמשיך יותר"

חזרנו לרחוב חביבה רייך ברמות רמז, כדי לבדוק האם חל שיפור כלשהו באיכות חייהם של התושבים. לא ציפינו לניסים, אבל הדברים ששמענו מהתושבים היו לא קלים, בלשון המעטה.

תושבי חביבה רייך טוענים היום כי מאז פרסום הכתבה האחרונה בחי פה, המצב ברחוב רק הלך ונהיה גרוע יותר. אחת הנשים שהתראיינו לכתבה רק לפני כשנה, מכרה בינתיים את דירתה וסיפרה בכנות שלא הייתה מסוגלת להתמודד יותר עם מה שקורה ברחוב.

אין מה לעשות…

תושבת אחרת אמרה שמובן לה שאין הרבה מה לעשות כדי לעזור לתושבים באופן משמעותי, אך לתחושתה, גם את המעט שכן ניתן לעשות, מתקבל הרושם שהעירייה יוצאת מגדרה לא לעשות.

אחת התושבות אמרה שבעיית החנייה היא אכן קשה מאוד וזה לא דבר חדש, אך לא פחות מזה קשה ההרגשה שהוויכוחים על מקומות החנייה הם כל כך נפיצים, עד שהם עלולים בקלות לעבור לפסים אלימים.

"הרמתי ידיים ומכרתי את הדירה, אין לי כוח יותר"

"אני מודה שאני נשברתי", אומרת אחת מתושבות הרחוב, "במשך שנים ניסיתי לראות את החיובי, באמת, אם נכנסים אליי לדירה, יש לי דירה מקסימה. אני גם גרה בבניין שנבנה מחדש, ככה שבאמת כל הבניין ממש יפה ונעים להיכנס לכאן. אבל כל זה בטל בשישים מול מה שקורה ברחוב. אין מספיק חניות, אמרנו את זה שוב ושוב. מה שהכי מעצבן הוא שהוועדות ממשיכות לתת אישור לעוד תמ"אות, על אף מה שאנחנו עוברים פה כבר הרבה זמן.

לפני כמה חודשים נשברתי ומכרתי את הדירה. הרגשתי שאין איכות חיים בצורה כזו. צריך לגור פה בשביל באמת להבין מה עובר עלינו. אנשים חוזרים מהעבודה, ובמקום להחנות את הרכב ולעלות הביתה, הם מוצאים את עצמם מתחילים להסתובב פה בשכונה בחיפוש אחר חניה. לא פעם ולא פעמיים ראיתי ויכוחים על חניה שכמעט הגיעו לאלימות. כמובן, כולם נגד אלימות, אבל כשאתה מוצא את עצמך מבזבז עוד ועוד זמן על חיפושי חנייה ושוב ושוב סיבובים מסביב לרחוב ופתאום מתפנה חניה ואז מגיע מישהו משום מקום ואומר לך שהחנייה היא בעצם שלו, אני יכולה להבין איך הרוחות מתלהטות. מבחינתי אי אפשר היה להמשיך ככה, אני ויתרתי.

רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)
רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)

"למה העירייה לא מנסה קצת להקל?"

דיירת אחרת ברחוב טוענת שמה שהכי מקומם זה כבר לא המצב ברחוב, אלא התחושה שבעירייה ממש מתעקשים לא לעשות כלום כדי להקל על התושבים. "נראה לי מיותר לדבר עוד פעם על המחדל הזה של לקחת רחוב אחד ולבנות בו כל כך הרבה רבי קומות עם כל כך מעט חניה. מה זה יעזור לבכות על זה שוב? אני חושבת שזה פועל יוצא של זה שהיינו ראשונים. בגלל מה שאנחנו עוברים, למדו בשאר המקומות בעיר שאסור לעשות טעות כזו שוב.

אבל ההרגשה הקשה היא שאפשר היה לפחות לצבוע את החניות ברחוב בכחול לבן ולייעד אותן רק למי שגר כאן. הרי ברור מזמן שהמצב פה מאוד קשה. לפני שאני מזיזה את האוטו אני חושבת 20 פעם! אם אני צריכה נגיד להסיע את הבן שלי אחרי הצהריים או בערב, ברור לי שכשאני אחזור כבר לא תהייה לי חנייה. לפעמים אני אומרת לבן שלי לקחת אוטובוס, לא בגלל שאני מתעצלת להסיע אותו, פשוט בשביל לחסוך את העצבים, שאני אחזור הביתה אחרי 15 דקות, וכבר לא תהייה לי חנייה.

הייתי רוצה לראות את העירייה לפחות מנסה, לפחות מראה נכונות, נמצאת בקשר איתנו ומשתדלת להקל עד שיימצא הפתרון. אני בטוחה שאפשר למצוא דרך לייצר פה עוד כמה מקומות חנייה, זה בנוסף לזה שברור שצריך להקצות את החנייה רק לתושבי חביבה רייך. כמו שקורה בהרבה רחובות אחרים. מבחינתי, אם מגיע לרחוב שלנו מישהו מבחוץ, שיבוא ברגל או באוטובוס, או שלא יבוא בכלל, אבל שלא יתפוס מקום במעט שיש כאן".

פקקים ברחוב חביבה רייך (צילום: תושבי השכונה)

היתה פה כזו השקעה…

התושבת מוסיפה שממש מצער אותה לראות את ההזנחה ברחוב, שכמעט כולו נבנה מחדש. "לפני התמ"אות השכונה הייתה ישנה ועלובה, אבל עכשיו, אם מסתובבים פה ברחוב, תושבים יגידו שאז כבר היה עדיף על מה שקורה פה היום, וזה ממש חבל. בגן 'הלוחם היהודי', למשל, הייתה תאורה, ובגלל שבנו שם הפסיקו אותה. למה לא מחדשים את התאורה? מה שמעצבן אותי הוא שלכולם היו פה כוונות טובות. כל כך הרבה עבודה, מאמץ וכסף הושקעו בבנייה מחדש של הרחוב שלנו, ובסוף כשמסתובבים פה ומדברים עם האנשים, מבינים שזה החלום ושברו".

רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)
רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)

העירייה: "אנחנו פועלים ככל האפשר להקל על מצוקת החנייה ברחוב"

"פרויקט חביבה רייך נבנה מכוח תכנית עיבוי משנת 2005, אז תוכננה הבנייה ללא תוספת חנייה במגרשים. העירייה פועלת במצב נתון זה להקל ככל הניתן על מצוקת החניה באזור. במסגרת זו הקימה העירייה, יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חניון דו קומתי ובו כ-75 מקומות חנייה וכן חנייה ציבורית לאורך הרחוב. במקביל פועלת העירייה בימים אלה להכשרת חניון נוסף במתחם, שיכלול כ-44 מקומות חנייה. בנוסף נמצאת בהכנה תכנית להקמת חניון גדול שיכלול כ-150 מקומות חנייה.

בקשה להקמת מבנה אחרון במסגרת התכנית נדחתה על ידי הוועדה המקומית ובעקבות כך הגיש היזם ערר לוועדת הערר. במידה שוועדת הערר תאשר את הקמת המבנה האחרון בחביבה רייך 55, תבנה העירייה חניון ציבורי בסמוך למבנה, וזאת בנוסף לחניון התת קרקעי אותו ייבנה היזם עבור דיירי הפרויקט.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

44 תגובות

 1. אם תתרמו גם אתם לקרן הבחירות של ראש העיריה יאשרו גם לכם כל מה שתבקשו.

 2. במקום לעסוק בתכנון עירוני ,יוצרים שכונות "עוני" חדשות שמתאפיינות בצפיפות ומחנק והכח למען יותק ארנונה לעירייה על חשבון התושב שממשיך לרכוש ולרדוף אחר חלום מבלי לבדוק …

 3. את החניון הציבורי שבסוף הרחוב (חורשת האיזדרכת) אפשר להרחיב על חשבון הקן של הצופים שמזמן הפך למפגע (הן של רעש והן של בעיות חניה ופקקים). וצריך גם לבנות אותו בשתי קומות לפחות…

 4. זו עוד עדות להפקרות של מתן אישורי בניה ברחובות חיפה באצטלה של "התחדשות עירונית" שבעצם היא חורבן עירוני. ההתחשבות ברווחת התושבים היא אפסית. נותנים אישורי בניה כאשר תשתיות הרחובות בכלל לא מותאמים לבניה נוספת. יוצרים צפיפות אכלסין שתביא בעתיד יותר מחלות ופשע לחיי האזרחים.

  • משווקים לך ב4.5 מליון קופסאת 4 חדרים עם בלקון שמספיק לכפות הרגליים וחולק אוויר עם השכן ליד

 5. אפשר לעשות כניסה לבית ספר הבונים רק דרך הכביש הראשי ..ולסגור את הכניסה דרך רחוב חביבה..שגורמת לפקקים ברחוב וסבל רב לתושבי הרחוב…

 6. רחוב חביבה הוא באמת סמל לחלמאות של העירייה..לחזירות של הקבלנים..ושיתוף פעולה של הון ושלטון…כסף כסף כסף….לא רואים בעיניים מאוב התשוקה לעוד ועוד כסף…..רצו לבנות מגרשי חנייה..למה לא בנו? כי מכרו הקרקע לקבלנים……שייבנו כבר מגרשי חנייה ויפסיקו להבטיח….עירייה שקרנית….אין כבר אמון בעירייה הזאת….צריך מהפך…….

 7. חדווה אלמוג ויונה יהב.
  הם האשמים במחדל.
  אצל עינת אין דבר כזה!

 8. כנראה שיש מישהו שיש לו אינטרס וחבל.
  אני גר בשכונה והשכונה נפלאה , עם אנשים טובים ומלאה בירוק.
  יש מקום בחיפה שאין בו מצוקת חניה? בואו תנסו למצוא חניה בכרמליה/מרכז הכרמל/רמת חן ולא חסר..
  חבל שהכתבה מגמתית ולא בחרה להציג את כל הטוב שיש בדכונה כי יש המון .

  • אין בה יותר מ100 מטר רצוף מישור, בשביל להגיע לתחנת אוטובוס צריך נעלי טיפוס הרים ושלוקר, יש פאב אחד בכל השכונה ובעשר השנים האחרונות מלווה את היום יום ניגון של אתר בניה.

   כיליד נו"ש אני מסכים איתך על דבר אחד בלבד: התושבים נהדרים, ברם מדובר בבעיה שזה הדבר היחידי שיש לומר לטובה על השכונה.

 9. אפשר היה לעשות פינוי בינוי בחביבה רייך. לפנות את כל השיכונים שנבנו משני צידי הואדי הנהדר שהיה שם.
  לרכז את הבינוי החדש ב-8 בנייני 15 קומות כמו פרשקובסקי מעל 4-5 קומות חניה תת קרקעית כמו שעושים בערים אחרות, בחצי גורן לאורך צד אחד של הרחוב.
  לעשות יחד עם הואדי פארק ענק של מדשאות ומבני מתנ"ס וגני ילדים, לטובת התושבים.
  משני צידי הפארק – נת"צ אוטובוסים בצמוד לכביש הקיים ושביל אופניים לחנקין דרך בית ספר הבונים.
  הבעיה מתחילה ונגמרת במהנדס העיר. במקום תוכנית אב לחביבה רייך אישרו עוד ועוד פרויקטים נקודתיים בשיטת הסלאמי. תסקירי החניה רק דנים בכמה חניות צריך לספק לדירות. לא בתחבורה ציבורית, לא בדרישה לחניונים תת קרקעיים כי רצו להוזיל את זה עבור היזמים. הזול עולה ביוקר.
  זו הייתה יכולה להיות שכונה מדהימה ביופיה. 8 בניינים עם נוף ירוק לפארק מרכזי, נתיב אוטובוס מהיר לנוה שאנן, מבני ציבור ופארק ואדי הכי גדול במזרח חיפה.
  חבל חבל חבל. חיפה לא מפספסת הזדמנות לפספס הזדמנות.

 10. חיפה מתפוצצת וחנוקה מכלי רכב. הפתרון של מתכננת הערים קליש? עוד חניונים.
  ישרא-הל 2022.
  ומה שמדכא זה שמה שעכשיו זה הכי טוב שיהיה. הכל יהיה יקר יותר, צפוף יותר, מזוהם יותר, קשה יותר.

  *הכותב גר בדירה יפה בשמבור, שגם אותה הורסים עם בלומוס תמאות.

 11. לפני התמאו"ת זו הייתה השכונה הכי יפה בישראל, לא מוזנחת ולא בטיח. הבנייה מחקה את הטבע שם, פשוט בנייה ברברית פושעת וקצרת רואי שלא צריך להיות גאון גדול כדי להבין איזו שחיתות נעשתה שם וכמובן על חשבון איכות החייםנומשאבי הטבע של כולנו

 12. בניית חניון מיותר בחניונה רייך צריך להיות מטלה של היזמים.
  חניון כזה עלותו 15 מליון שקל כמו עלות הקמת מתנ"ס, מוזיאון או בית ספר.
  למה צריך לממן להם חניות לרכב השני שלהם? שתושבי הרחוב ירימו מגבית ויממנו חניון
  חוצפה שאין כדוגמתה. יש לכם 5 תחנות עם 8 קוי תחבורה ציבורית במרחק 5 דקות הליכה בצירים ראשיים
  מה יהיה הסוף עם הפינוקיאדה המוזרה הזו לא להשתמש באוטובוסים ועוד לדרוש שאחרים יבואו רק באוטובוס.

 13. ככה זה כאשר השלטון בידי מטונפים אינטרסנטים צבועים שקרנים לקקנים ומזיקים. הבעיה של משילות מזיקה םשה בארץ כמו מחלה ממארת- האל בכולכם יטפל!

 14. אין לי מה להוסיף על התגובות שקראתי כאן , אני מצדיע למגיבים ,בזכותם העיר הזאת בעיניי הכי יפה בארץ , תודה מיוחדת לאייל שמאיר את עיננו , שאפו גדול לכולכם , תודה תודה תודה ,באהבה ממני איזי ברדשי )מעדיף להשאר בעילום שם, עד למהפכה שתבוא בעזרת השם לפני 2030!!!!!

  • על איזה אסון לא חתומים חדוה אלמוג אריאל ווטרמן ויונה יהב?
   פרשקובסקי בברל כצנלסון כשהרחוב חנוק מכלי רכב, והחניון הציבורי מוצף ברכבי הדיירים וגורם בלאגן עד מרכז זיו, וכל זה עוד לפני אכלוס עוד שני בניינים.. וכל זה כשלב ראשון בהוספת עוד כ-2500 דירות ברחובות אז"ר וכצנלסון בעוד פ"ב.
   זה נורמלי? מישהו בדק תחבורתית שנוה דוד או ברל כצנלסון יכולים להתמודד עם אלפי כלי רכב?
   למישהו אכפת שנוה דוד הולכת להיסתם כולל פקקים של חצי שעה בצומת דרך הים מרמת הנשיא ונוה דוד?
   למישהו אכפת שאת נוה דוד, רמת הנשיא אפשר היה לחבר בנת"צ אוטובוסים דרך שלמה המלך ושאול המלך בגשר קטן אל כביש 4 למת"ם ולהוריד מהכבישים והצמתים אלפי רכבים בשעות העומס כהכנה לפ"ב מסיבי בנוה דוד?
   העיריה של יהב חילקה היתרים רק תיבנו, בלי תסקירי תנועה, בלי תסקירי סביבה, בלתי תסקירי נוף.
   חביבה רייך – תראו לי דוחות של תסקירי תחבורה על תוספת אלפי דירות ברחוב אחד מעגלי ארוך – אין. בדיוק סיפור ברל. בדיוק סיפור כל התמא 38 בכרמל. בשום מקרה אין מבט-על עם תסקיר תחבורה על שכונות שנוספו בהן מאות דירות. לא תסקיר תחבורה, לא תסקיר מבני ציבור, לא תסקיר מתקני ספורט ונופש. היתר, היטל, היתר, היטל, היתר, היטל. זה כל מה שמעניין אותם מצנע יהב קליש – מאחד אותם דבר אחד: חוסר העניין בתושבי חיפה. ברגע שהם בעירייה תפקידם להאכיל את המפלצת שנקרא העירייה ואז בראש זה רק: עוד קנסות, עוד היטלים, עוד ארנונה, עוד תשלומי הורים..
   בחיפה אין תכנון ארוך טווח זה לא קיים. אין חשיבה מראש על תחבורה ציבורית לא בנאות פרס כשרוצים להוסיף אלפי יח"ד ולא בפינוי בינוי באף שכונה – לא כמה קוי אוטובוס יצטרכו, לא כמה בתי ספר יצטרכו, לא כמה מרכזי קשיש חסרים בחיפה כבר היום וכמה יצטרכו עוד עשור. לא מזיז כלום ואין הכנה לכלום.

 15. מתוך עמדה של תושב חדש ברחוב, אשר ברח אחרי 11 חודש תוך הפסד של 400 א' שח שהושקעו בדירה, וכמובן לא חזרו במחיר המכירה.
  יש 3 אבות לטומעה בחביבה רייך: יונה יהב, א. וטרמן, מיכי אלפר.
  הרחוב הוא דוגמה לדראון עולם איך לא לבצע חידוש בינוי ברחוב ישן ומט ליפול. בחביבה רייך ביצעו יהב וטרמן ואלפר כל שגיאה אפשרית בתחום התכנון, ולא דילגו אפילו על אחת קטנה. התוצאה: חביבה רייך 2022.
  התועלת היחידה ברחוב הינה היותו דוגמה חיה, מעבדה, לכל עיר או שכונה בארץ ובעולם, וכן לכל איש תכנון מקצועי והגון, איך לא לבצע התחדשות עירונית.

 16. סמולנסקין וויתקין באחוזה הולכים להיות אותו דבר . תמאות בלי סוף . העיריה לא למדה כלום

 17. סטודנטים יכולים ללכת ברגל לטכניון עשר דקות
  די לבכי ולנהי
  לא טוב לכם אל תאיימו פשוט תעברו. מלכתחילה היה ברור שיהרסו את רמות רמז עם דוחק וצפיפות קיצונית תוך הרס ואדי חביבה והפיכת ואדי ירוק ונעים לפאבלות בכמות מוגזמת של צפיפות.
  בלי תחבורה ציבורית כל ליפה תיסתם בפקקים רק תנו עוד כמה שנים שגבית זמר תוסיף 2000 כלי רכב..

 18. בכול העניין אשמה חדווה אלמוג כממונה מטעם יונה רהב, בעת כהונתם הזוגיות הנוראה.

 19. שם הצנחנית שנרצחה בסלובקיה ועל שמה הרחוב היה חביבה רייק ולא כפי שכתבת במאמר.

 20. כשמתאמצים למצוא בעיות, אז מוצאים!!!
  תראו לי רחוב בחיפה שיש בו חניה בשפע בשעות הערב? רמת אלון, רמת חן, אלמוגי וכלללל הסביבה סובלת ממצוקת חניה בערבים ובסופי השבוע בעיקר.
  במקום זה תנסו קצת להסתכל במראה: לכמה בתי האב יש יוצר מכלי רכב אחד שהוא צריך להחנות?
  כמה מהדירות מושכרות לסטודנטים? כמה סטודנטים בדירה? 3, 4? אהההה, אז יש בעיה, בוודאי. אבל היא לא שונה יותר מכל בעיה אחרת ברחבי העיר, והפיתרון לא יבוא גם עם בניית חניון אחד או שניים. בנתיים אתם מתבכיינים ומחירי הדירות שלכם יורדים בהתאמה. חבל שנותנים יד לכתבה כזו שטחית.
  נ.ב
  בתמונה עם הפקק: הפקק נוצר אחרי אוטו זבל
  בתמונה הבאה לאחריה: הצלם משתמש באפק כלשהו. הרחוב לא באמת כזה צר.

 21. בלי אופי, בלי מרחב חיצוני נושם, בלי מדרכות נקיות, בלי פיתוח של עסקים מקומיים ומתן תמריץ לרכוש ככל הניתן באופן מקומי.

  נשמע מקסים! אני בפנים, קחו ממני ארבעה מליון ותמרחו אותי עשר שנים בין הריסות מבנה.

  • רציתם תכנון בנוסח אריאל ווטרמן, חדוה אלמוג ויונה יהב אז קבלתם. אותו דבר תיראה נאות פרס. וגם נוה דוד.
   התכנון בחיפה נקודתי נצלני ומיושן..
   תתמודדו או תעברו, לא נורא תשאירו את הרחוב הזה לסטודנטים שילכו ברגל לטכניון.

 22. הסיבה היחידה שבחרתי לשכור דירה בחביבה היא שאני נטולת רכב. אבל בפעמים הבודדות שיש לי רכב, זה סיוט מתמשך. זו אחת הסיבות שאנחנו בורחים מהרחוב ולעולם לא נחזור.
  יש לי חברה ששוכרת גם היא ברחוב, ובעלת הדירה שלה פשוט התקמצנה לרכוש חנייה לדירה, ואת הרכב היחיד שיש לה ולבן זוגה הם חונים ברחובות למעלה כי הם מוותרים מראש.
  אני מתניידת בתחבורה ציבורית וכל פעם תוהה עד כמה אפשר להעמיס את הכביש ברכבים, זה לא נגמר!

 23. נשמע כמו החיים שלנו ברחוב מונטיפיורי והרחובות הסמוכים לו שהם קורבן של בית החולים ששולט בחיינו. מדי שנה יש גם עוד ועוד פרוייקטים של בית החולים ובית שבתאי לוי שגוזלים מקומות חניה לטובת מכוניות הקבלן אבל לא מעניקים לנו שום הטבה.
  במקרה שלנו זה אפילו לא תושבים שגרים במקום אלא צוות העובדים והמבקרים של בית החולים שלא הוצע להם פיתרון בתוך בית החולים עצמו. כמו כן בקשותינו לתו תושב ושמירת מקומות לתושבים במקום לא מקבלות התייחסות.

  למה רחוב כמו מגידו שמור רק לתושבי הרחוב? מה יש ברחוב הזה שהוא קיבל הטבה מיוחדת?
  יש עוד רחוובות עם חניה לתושבי המקום בלבד: יואל, עפרון ומיכ"ל. למה שם ובמקומות אחרים לא?

 24. תזכורת לקוראי אתר חי פה, או חניה פה (אין לדעת כבר מרוב כתבות כאלו) הנה עוד כמה נזקים ישירים ועקיפים של תרבות הרכב הפרטי שאתם מתעקשים לקדם במקום לדרוש ולעבור לתחבורה ציבורית:
  – מגפת השמנה וסכרת קשה בקרב ילדים בגלל העדר פעילות גופנית (ההורים מסיעים, לא הולכים ברגל)
  – הפיכת סביבת הרחובות והמדרכות לריקה מהולכי רגל (כלי רכב חונים על מדרכות) גורמת לירידה בבטחון האישי ולעלייה בפשיעת רחוב
  – עליית רכבים לחניה על רחובות פוגעת במשתמשי מדרכה כולל חסימה לנכים ועגלות ילדים, נפילת קשישים (סדיקת מדרכות), נפילת ילדים
  – הגדלת תאונות הולכי רגל בעיקר פגיעות גפיים וקטלניות עקב צורך לעקוף רכבים בירידה לכבישים וצפיפות יתר במרחב הכביש
  – נטישת כבישים ראשיים כסביבות פשע ופיח עקב מסה בלתי פוסקת ורעש כלי רכב. ערים רבות מנסות לצמצם נתיבים ולבטל חניית כלי רכב כדרך להחזיר את הרחובות לפעילות אנושית ולהחזיר רמת מחייה סבירה (תוכנית שדרת בגין בת"א למשל)
  – דירות ליד חניונים: הגדלת התחלואה במחלות ריאה, וגם מגורים ברחובות ראשיים סואנים מזיק כעישון כמה סיגריות ביום.
  – זלילת גינות ומגרשי משחקים לחניונים: ילדים גודלים מסוגרים בבתים מול מסכים, הגדלת חרדה חברתית, זלילת שטחים מפארקים ומגרשי משחקים לחניות יוצרת סביבה מסוגרת, מגדילה נתק פיזי ורגשי בין גילאים ואוכלוסיות, דבר שמביא לאלימות
  החלום ושברו.
  יש לשבור את "החלום" הזה
  יש לייצר מיידית נת"צ (נתיב תחבורה ציבורית) בחביבה רייך והגדלת קווי האוטובוס.
  יש לטפל במדרכות, להרחיב אותן, לסלק מהן כלי רכב עם עמודים ולייצר מסלולים נעימים מחביבה רייך לתחנות האוטובוס הנוספות ברחוב חנקין ואינטרנציונל.
  יש להפוך את כל החניות ברחוב לכחול-לבן כולל לתושבים עצמם לאורך שעות היום, בכל חיפה. שטח הרחוב כחניה הוא מוצר, שהעיר לא חייבת לתת חינם לאף אחד.

  • אייל הנכבד צודק. רק אוטוסטרדה בקומות תפתור את הבעיה ותאפשר לי להגיע ישירות עם הרכב שלי לתוך הדירה שלי אשר בקומה 7. מי שגר גבוה יותר יוכל להזמין אוירון סולם. זה הקרוב של אוירון דוד.

 25. במיטב המסורת של גרובר, עיסוק רק בשלושה נושאים: מכוניות, חניות והקצאת חניות רק לדיירי הרחוב (לא, הם דיירי הבניין, הרחוב לא שייך להם). תגובת העירייה מקוממת: עשרות מליוני שקלים נזרקים על בניית עוד "חניונים" שכמובן ייצרו עוד פקקים, כל עוד תושבי "חניונה רייך" לא מוכנים בעצמם להשתמש בתחבורה ציבורית ולתת לה עדיפות על פני קופסאות הפח שלהם.
  החוצפה היא כזו: לדרוש ממי שבא לרחוב להגיע באוטובוס או ברגל. אבל אז שהאוטובוס ייתקע בפקקי כל דיירי הרחוב שלא מוכנים בעצמם להשתמש באוטובוס ודורשים שתי מכוניות למשפחה.
  המצחיק בכתבות של מיכל גרובר, זה חוסר המוכנות שלה ושל מרואייניה לעשות זום אאוט מהאינטרס הפרטי שלהם לעוד מקום חניה (רצוי שמור להם בלבד כמובן) לאינטרס הציבורי, לאינטרס העירוני, לאינטרס של משתמשים אחרים ברחוב כמו בתי ספר או גני ילדים. כל זה לא מעניין אותם. תבנו עוד חניונים ועוד חניונים ועוד חניונים ואם אפשר בכלל להכחיד את הגבעה המיוערת כולה, לשטח אותה, ולעשות גם ממנה חניונים.
  ההרס של חיפה ברור, מוחלט. אגב, כשיסיימו לבנות להם מקום לעוד מאות כלי רכב, יתעוררו צעקות שיש פקקי ענק ולאורך כל שעות היום אי אפשר להיכנס ולצאת מהחניונים מרוב מכוניות. ואז הצמתים סביב חביבה רייך פקוקים. וכך הלאה. ואז יבנו להם גשרים עוקפים, אפשר גם לעשות אוטוסטרדה בקומות שתקיף את הבניינים שלהם, ככה נייצר עוד רחובות לעוד כלי רכב. פשוט גישה פאטתית, בורות מרצון לגבי מה באמת צריכים להיות הפתרונות, ודרישה לייצר נזקים נוספים מחוסר הבנה כוללת של איך מתכננים סביבה טובה לתושבים באמת, ולא, זה לא כולל עוד ועוד חניונים ועוד ועוד פקקים.

  • אייל הנכבד, די כבר לפמפם לנו בכל תגובותיך עם רעיון התחבורה הציבורית וזריקת מפתחות הרכב הפרטי. הנך מתיימר להבין בכל מכל, אך אין לך כל הבנה מינימלית בתחום התחבורה. דעתך על כפיית הרגלי תחבורה נטולת כל בסיס והבנה מקצועית ואנושית.
   ישנם פתרונות להסדרת התחבורה והחנייה אך העירייה אינה מישמת זאת, אם מהבנה לקויה וחוסר תכנון תעבורתי נכון ואם מהיעדר מחשבה תכנונית נכונה מלכתחילה.
   רחוב חביבה נדרש להרחבה מזה שנים רבות, תוך הפקעת שטח בהליך חוקי. לעירייה אין תקציב פיתוח ואין משאבים לכך.
   יתרה מכך, בשנאתך הכללית האופיינית, כי רבה היא, אתה מתנפל גם על הכתבת שעושה מלאכתה נאמנה ומציגה דעות תושבים ברמה עיתונאית נאותה. הנך מוצא פגם גם באתר חי פה, הפועל היטב 24/7 להפצת מידע עירוני.
   אולי תמצא לך אתר אחר לשפוך את תסכוליך האישיים ותשחרר אותנו מתובנותיך הקוסמיות.

  • מר קורא נאמן – אתה צודק שאנחנו חיים ב2022 ורכב כבר אינו בגדר מותרות אלא כמעט הכרח. מה שאומר אייל אינו סותר אלא משתלב בסוגיה – במילים פשוטות, אם התחבורה הציבורית בארץ לא הייתה כל כך דוחה וכל כך גרועה, סביר מאד להניח שהיו הרבה פחות רכבים פרטיים. אין פה אפס, זה עניין של איזון.

   וכבודו מר עופר.א – מדובר פה אשכרה בהפך הגמור מצרות של עשירים. אלה הן צרות של אנשים שבעולמנו כיום לא יכולים לחלום אפילו על לקנות לעצמם בית, לא משנה כמה יקרעו את עצמם בין עבודה לעבודה. אז סוף סוף קרה "נס", והם קיבלו "סיוע" שערכו כוסות רוח למת. אבל העיקר שצחקת, העולם מצחיק הרי, אז צוחקים.

 26. אין שום ספק שמה שהיה קודם היה הרבה יותר טוב. המרחב הציבורי חשוב יותר מהדירות. אבל זה משהו שבמדינה שעסוקה כל היום בעבר, בעליונות יהודית ובשואה לא מסוגלים להבין. איש איש לעצמו. אף אחד לא מתעניין במה שקורה מחוץ לד' אמותיו. אפשר להבין אותם, זה היזון חוזר מהגיהנום- אתה יוצא החוצה ובא לך למות. אתה רואה איך העיר נראית, עם איזה אנשים יש לך עסק, לא פלא שהישראלי הממוצע חי בין הבית הפרטי לרכב הפרטי. ויזמי הנדל"ן מנצלים את זה לטובתם. הפתרון הוא לחזק את המגזר הציבורי ואת המרחב הציבורי. דירות קטנות, בלי חניה ולהשקיע בתחבורה ציבורית, שבילי אופניים, מדרכות, תרבות ועסקים קטנים. בקיצור, תעשו כמו בתל אביב.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...