בלחיצת כפתור: פתיחת מקלטים, בדיקת פחים, הפעלת תאורה ועוד ועוד • מהפכה דיגיטלית בקריית ים

מנמ"ר עיריית קריית ים - אלי ללו. (צילום: אור כהן מאגף קש"ת)

הטכנולוגיה כובשת את קריית ים בסערה

הקידמה כובשת את קריית ים. העירייה החליטה לפרוש ווי פיי (Wi Fi) בכל חלקי העיר ולהפוך את העיר כולה לדיגיטלית. מנמ"ר (מנהל מערכות מידע) בעיריית קריית ים, אלי ללו, שוקד על כך ב-4 השנים האחרונות בתמיכתו של ראש העיר, דוד אבן צור.

"העיר עוברת מהפכה בתחום הדיגיטלי. אנו מקימים בשנים האחרונות רשת תקשורת עירונית פרטית שתיקרא YAM-NET, ושתשדרג באופן מהותי את רמת תשתיות התקשורת ברשות, בתי ספר, גני ילדים ועוד. על הרשת הזו ניתן יהיה בעתיד להטמיע כל רכיב IOT כדוגמת מצלמות אבטחה. לפני כשנתיים אף העברנו את המידע הרשותי ל'ענן'. אנו בין הרשויות הבודדות בארץ שעשו כן ובימים אלה אנו פועלים גם לשיפור אבטחת המידע והסייבר של מוסדות הרשות". אומר ללו.

שירות משופר וחיסכון כלכלי

"היתרון של הקמת תשתיות, בנוסף לשיפור ברמת השירות לתושב, הוא גם בחיסכון הכספי בהוצאות הרשות על תשתיות תקשורת. כיוון שרשת התקשורת שייכת לרשות, אנו נדע, לדוגמא, לתעל את משאב האינטרנט לאן שצריך וללא מגבלת רוחב פס".

עם הפנים לעתיד

אלי, בן 52 ותושב העיר, בעל רקע צבאי טכנולוגי, אחרי שירות ארוך של כ-30 שנים בצבא. "חלק מעיסוקיי והניסיון שרכשתי במהלך שירותי הצבאי, אני מיישם בקריית ים, תוך רצון לשפר ולקדם את העיר אל העתיד.

כיום חלק מהפארקים הציבוריים, בתי הספר והשכונות חדשות כבר מרושתים במצלמות ובעתיד נגיע לכל פינה בעיר. ברשות קיים "מוקד רואה" שצופה על כל המידע והוא מסוגל, בשעת הצורך, גם לנתח את האירועים שנקלטו במצלמות".

"אנו פורסים לחצני מצוקה בכל מוסדות החינוך הפורמלי והא-פורמלי שיהיו מקושרים בכל רגע למוקד העירוני, לפיקוח ולשיטור העירוני".

שכונה דיגיטלית

"בשכונות חדשות ובפרויקטים של פיתוח ושיקום תשתיות ברשות, אנו מכינים תשתיות לקליטת עמדות לטעינת רכב חשמלי. אנו מבינים שלשם העולם הולך ואנו כבר נערכים לכך. שכונה חדשה, שאכלוסה קורה בימים אלה, תהיה שכונה דיגיטלית. נתקין מצלמות ביטחון במרחב הציבורי, תאורה חכמה, סנסורים של איכות הסביבה, WIFI, עמדות לטעינת רכב חשמלי ועוד. נוכל למשל, לבדוק בכל רגע האם יש זיהום אוויר ו/או רעש במקום".

דוד אבן צור, ראש עיריית קריית ים
דוד אבן צור, ראש עיריית קריית ים (צילום: עיריית ק. ים)

ניהול אשפה חכם

"התשתית הנפרסת הינה חלק מהאסטרטגיה הרשותית של 'עיר דיגטילית'. ראש העיר, דוד אבן צור, אישר את האסטרטגיה ונתן את ברכתו. אנו עובדים על כך במרץ ובאינטגרציה מלאה עם השותפים ברשות ועם שותפים חיצוניים בתחום. את תשתיות התקשורת אנו מטמיעים לצד תשתיות מים, ביוב וחשמל במסגרת פרויקטי הנדסה ברשות. בהמשך אנו צפויים לקדם תחומים נוספים ולעלות מדרגה בעוד מישורים של העיר הדיגיטלית, כדוגמת ניהול אשפה חכם אשר ידגום כל פח ובכך נתעל את איסופו ע"י אגף התברואה, ניהול חנייה חכם מבוקר ומנוטר באופן מלא, ניהול השקיה חכם, WIFI ברצועת החוף שיוקם תחילה בחוף המרכזי ובהמשך נרחיב לכל רצועת החוף".

מנמ"ר עיריית קריית ים – אלי ללו. (צילום: אור כהן מאגף קש"ת)

תאורה חכמה ופתיחת מקלטים בלחיצת כפתור

פרויקט נוסף שהרשות מטמיעה הינו ניהול חכם של התאורה במרחב הציבורי. "תוך שדרוג והחלפת גופי התאורה אנו מייצרים יכולת לנהל כל גוף באופן עצמאי ויש לנו יכולת לעקוב אחזקתית אחר כל גוף תאורה, לעמעם את התאורה, היכן שניתן בשעות הלילה המאוחרות ובכך גם לחסוך בעלויות התפעול השוטפות. בנוסף אנו בוחנים מערכות בקרה ושליטה על כלל המקלטים הציבוריים שתאפשר פתיחת מקלטים ציבוריים בלחיצת כפתור ובזמן אפס ע"י מוקדן או קב"ט".


הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  מענין מה מכל זה מיושם במנמ"ר חיפה.
  יש לנו הרבה פערים להשלים. כך עלה השבוע בדוח מבקר המדינה

 2. עדנה שבת אמר/ה

  כל הכבוד על היוזמה והישום

 3. אבי כהן אמר/ה

  כל הכבוד, נשאר רק לקנא בהם..
  בחיפה אפילו הרכבות בלילה ובמוצש הופסקו 🤦🏼‍♂️

 4. שמואל שטיינר אמר/ה

  הפרסום על קריית ים דיגיטאלי הנו לא פחות ממרגש אולם כמי שעוסק בתחום הפגיעה בפרטיות והגנת סייבר ראוי כי כל המערכות הללו ומיוחד המערכות העירוניות יעסיקו PPO קצין מניעה לפגיעה בפרטיות עם הגנות סייבר הריאויות לסדר גודל של פעילות שכזאת אחרת "יצא שכרו בהפסדו"
  החמנ הנו עו"ד העוסק בתחום האזרח.

הגיבו כאן לכתבה