"ארוחת איפטאר" לציון סיום יום צום הרמאדאן בואדי ניסנאס, חיפה

09_-_נשות_ואדי_ניסנאס_עמלות_על_הכנת_ארוחת_החג_-_תמונת_נושא.jpg

נשות ואדי ניסנאס עמלות על הכנת ארוחת החג

"ארוחת איפטאר" לציון סיום יום צום הרמאדאן נערכה במרכז הקהילתי "אחווה" בשכונת ואדי ניסנאס בחיפה

מאת: כתב החדשות של האתר "חי פה"

השבוע, ביום רביעי (29.6) בערב, מול שולחנות ערוכים במטעמים ומכל טוב, התכנסו ונפגשו מאות מתושבי שכונת ואדי ניסנאס בחיפה לארוחת ה"איפטאר" המסורתית אותה ערך המרכז הקהילתי "אחווה" בחצר בית הספר "אחווה" בשיתוף עם וועד שכונת ואדי ניסנאס. בסעודה המתקיימת כמיטב המסורת מזה שנים רבות הוגשו בשפע מאכלים מסורתיים שהוכנו על ידי המשפחות עצמן, תושבי שכונת ואדי ניסנאס. באירוע התארחו רבים מתושבי שכונת ואדי ניסנאס בחיפה עם כל בני משפחותיהם מגדול ועד קטן, מוסלמים ונוצרים גם יחד, חבר מועצת העיר ג'מאל חמיס, סגן ראש מינהל הספורט בעירייה יוסי צרפתי, נציגי עירייה ואורחים רבים. "ארוחת "איפטאר" בואדי ניסנאס היא הסעודה המבשרת את שבירת יום צום הרמאדאן, כך הגיע לסיומו עוד יום צום בחודש הרמאדאן.

קהל_האורחים_הרב_שהגיע_לארוחת_האיפטאר_לסיום_יום_צום_הרמאדאן.jpg

קהל האורחים הרב שהגיע לארוחת האיפטאר לסיום יום צום הרמאדאן
היה זה הקסם המיוחד של לילות חודש הרמאדאן בואדי ניסנאס בחיפה, ריחו של הכנאפה המפורסם הנישא באוויר, חגיגה של צלילים, מראות, ריחות וטעמים. הרמאדאן, זהו החודש החשוב ביותר בתרבות האיסלאם ואת המשמעות שלו עבור מיליוני מאמינים ברחבי העולם. קרוב לוודאי שכל אחד בעיר חיפה שמע הרבה את המונח "רמאדאן", "צום הרמאדאן", "עיד אל-פיטר" ועוד. אבל האם אנחנו תושבי חיפה היהודים, יודעים באמת מה משמעות המושגים האלה ? איך מתנהלים בחודש זה החיים והשיגרה באיזור ואדי ניסנאס בחיפה ? יצאנו גם אנחנו ללמוד ולחוות.

ויקטור_חג_אר__יור_וועד_שכונת_ואדי_ניסנאס__מומי_אלמוג__מנהל_המחלקה_לנוער_וצעירים_ושירותי_תקון_בעיריית_חיפה_ופעילי_המרכז_הקהילתי_אחווה.jpg

ויקטור חג'אר, יור וועד שכונת ואדי ניסנאס, מומי אלמוג, מנהל המחלקה לנוער וצעירים ושירותי תקון בעיריית חיפה ופעילי המרכז הקהילתי אחווה
הרמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי, בחודש זה מקיימים את הצום השנתי – אחת מחמש מצוות היסוד של האסלאם. לפי המסורת, בחודש זה הורד לראשונה הקוראן אל מוחמד. זהו חודש צום בו חל איסור על שתיה, אכילה, עישון (ואף קיום יחסי מין) מהזריחה ועד השקיעה. האירוע המרכזי בכל אחד מימי הרמדאן הוא הארוחה המשפחתית הגדולה שמפסיקה את הצום, עם שקיעת השמש. בחודש זה נהוג לא להסתובב ברחוב עם שתיה או אוכל, גם אם אינך צם, וכן להסתובב בלבוש צנוע. הצום חל בכל אחד מימי חודש הרמאדאן מזריחת השמש ועד לשקיעתה. את זמן הצום אמורים המוסלמים להקדיש לתפילה ולעיונים בדת. המנהג הוא שמשכימים קום, אוכלים סעודה קלה, אך עתירת אנרגיה בה נכללים מוצרי חלב ותמרים ולאחר מכן, בערב אוכלים שוב סעודה ה"איפטאר", המלווה גם בהזמנת אורחים הנחשבת למצווה. בסיום חודש הרמאדאן חוגגים המוסלמים את "עיד אל פיטר" הנמשך 3 ימים. כתב החדשות של האתר "חי פה" יצא להציץ ונפגע. כל כך קרוב וכל כך לא מוכר. הגיע הזמן להחשף ולחוות את ליל הרמאדאן.

עאדל_חאלילה__מנהל_המרכז_הקהילתי_אחווה_שבשכונת_ואדי_ניסנאס.jpg
עאדל חאלילה, מנהל המרכז הקהילתי "אחווה" שבשכונת ואדי ניסנאס
המארח המרכזי באירוע ארוחת ה"איפטאר" היה עאדל חאלילה. חאלילה, נולד בשכונת ואדי ניסנאס ושנים רבות היה מדריך נוער בשכונה ולפני כשנה התמנה למנהל המרכז הקהילתי "אחווה", אמר: ארוחת ה"איפטאר" היא קודם כל אירוע של שמחה ושל קירוב לבבות, מה שמתרחש לנגד עיננו כאן הערב, זה למעשה מה שאנחנו חווים כאן בוואדי ניסנאס ביום יום לאורך כל ימי השנה, ארוחת "איפטאר" זו מסמלת מודל לחיי הקהילה, מפגשים מסוג זה מהווים את האנרגיה שממלאת את הקהילה, מה שחשוב כאן זה לא רק האוכל, אלא המפגש עצמו המלכד את כולם, למרות ההבדלים אנחנו מצליחים למצוא את השפה המשותפת, תודה לכולם".
ויקטור_חג_אר__יור_וועד_שכונת_ואדי_ניסנאס_בחיפה.jpg
ויקטור חג'אר, יור וועד שכונת ואדי ניסנאס בחיפה
ויקטור חג'אר, יו"ר וועד ואדי ניסנאס קרוב ל 20 שנה, שתרם רבות להצלחתו של האירוע, אמר במהלך הארוחה: "שכונת ואדי ניסנאס היא שכונה שהיא סמל, חיפה כעיר בה מתקיימת שנים רבות מסורת מפוארת של שכנות טובה וחיי שיתוף ואחווה. כאן בחיפה כולם שווים. כמו כן ברצוני לציין את שיתוף הפעולה הפורה גם בין וועדי השכונות בעיר חיפה בהם חליסה, עין הים, הדר עבס, העיר ועוד. כל כך כיף לראות כאן היום מוסלמים, נוצרים ויהודים וכולם כאן כולם בשולחן אחד. כל כך יפה לראות כאן את שיתוף הפעולה והכבוד ההדדי בין כל הנוכחים. ומקווה ששכונות רבות בעיר ובכלל במדינת ישראל יקחו דוגמא משכונת ואדי ניסנאס, כולי תקווה שהרמדאן יהיה ממלא ומטהר, ושחודש זה יגביר את יכולתנו להכיר, לכבד ולהודות על השונות בינינו".
מומי_אלמוג_-_מנהל_המחלקה_לנוער_וצעירים_ושירותי_תקון_בעיריית_חיפה.jpg
מומי אלמוג – מנהל המחלקה לנוער וצעירים ושירותי תקון בעיריית חיפה
בין האורחים הרבים שנטלו חלק בארוחת ה"איפטאר" היה גם מומי אלמוג, מנהל המחלקה לנוער וצעירים ושירותי תקון בעיריית חיפה שבירך את המארחים ואמר לכתב החדשות של האתר "חי פה": "העיר חיפה כל כך מיוחדת, כעיר מודל לחיים משותפים בה חיים בשיתוף ובאחווה בני כל הדתות והעדות. כמה יפה וכיף לסעוד כאן הערב ולראות את כולם ביחד סביב שולחן אחד, בכדי שנכבד כל אדם בדתו ובאמונתו. זאת היא האווירה הייחודית של העיר חיפה המתבטאת באחווה ובכבוד הדדי. אירוע משפחות זה הוא אירוע מיוחד, ברכת יישר כוח מגיעה לעאדל חאלילה מנהל מרכז "אחווה" העושה לילות כימים לטובת רווחתם של תושבי שכונת ואדי ניסנאס, העושה זאת תמיד באהבה ובמסירות. חאלילה קיבץ את המשפחות שיביאו מביתם אוכל לאירוע, כל אחד כפי יכולתו ומטעמיו. ראינו כעדות כאן את מאות האנשים והאורחים הרבים שהגיעו וישבו סביב שולחן אחד כפי שיושבים אנו אצלנו בליל הסדר. ברצוני לציין לשבח גם את יו"ר וועד השכונה ויקטור חג'אר, הדואג תמיד לאחווה ודו-קיום, האחדות הצטיירה כאן סביב האוכל. גאווה אדירה לחיפה לראות אחווה זאת ויישר כוח וכל הכבוד למשפחות ולכל אלה שעמלו וטרחו במלאכת אירגון האירוע ולהצלחתו הרבה".

אתר החדשות "חי פה" מאחל לכל תושבי חיפה המוסלמים חודש רמדאן מבורך – "רמאדאן כרים" !

גלריית צילומים בלעדית לאתר "חי פה": אדיר יזירף.

נשות_ואדי_ניסנאס_מכינות_וטורחות_על_האוכל_בארוחה.jpg

נשות ואדי ניסנאס מכינות וטורחות על האוכל בארוחה
1_(8).jpg1_(12).jpg1_(13).jpg1_(14).jpg1_(15).jpgעם_סיום_הארוחה_הוגשו_לאורחים_גם_מטעמי_כנאפה_שהוכנו_במקום.jpg
עם סיום הארוחה הוגשו לאורחים גם מטעמי כנאפה שהוכנו במקום
קהל_האורחים_הרב_שהגיע_לארוחת_האיפטאר_לסיום_יום_צום_הרמאדאן.jpg
קהל האורחים הרב שהגיע לארוחת האיפטאר לסיום יום צום הרמאדאן
תושבי_שכונת_ואדי_ניסנאס_והאורחים_שהגיעו_לארוחת_האיפטאר.jpg
תושבי שכונת ואדי ניסנאס והאורחים שהגיעו לארוחת האיפטאר
ויקטור_חג_אר_ועאדל_חאלילה.jpg
ויקטור חג'אר ועאדל חאלילה

לא ניתן להגיב