סרטן השד ◄ במקום ניתוח – הגידול מוקפא בטכנולוגיה חדשנית • המרכז הרפואי בני ציון

מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית במרכז הרפואי בני ציון ד"ר יאיר הלפרן (צילום: מוטי גלנץ)

טיפול חדשני בסרטן השד מתבצע באמצעות טכנולוגיה של הקפאת הגידול הסרטני – המרכז הרפואי בני ציון בחיפה.

המרכז הרפואי בני ציון בחיפה החל במתן טיפול באמצעות טכנולוגיה של הקפאת גידולים בסרטן שד, בעזרת מכשור שפותח בחברה הישראלית IceCure Medical וזאת לאור ההצלחה בטיפול באמצעות אותה טכנולוגיה בגידולים סרטניים כמו בכליות, בעצמות ועוד.

הגידול מוקפא

הטיפול מבוצע ע"י החדרת מחט ייחודית לשד המטופלת, המקפיאה באמצעות חנקן נוזלי את התאים הסרטניים, כך שנוצר מעין כדור קרח סביב הגידול. הגידול מוקפא ועם הזמן נספג כולו בגוף.

הטיפול החדשני מבוצע במכון הדימות במרכז הרפואי בני ציון ע"י מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, ד"ר יאיר הלפרן, ומהווה שיתוף פעולה בין היחידה לרדיולוגיה פולשנית בניהולו של ד״ר רוברט שכנר לבין ד"ר ילנה שכטמן מהמכון האונקולוגי במרכז הרפואי, בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה.

מימין: ד"ר יאיר הלפרן, האחות בלה סנדלר, ד"ר רוברט שכנר, סגן אח אחראי מוטי גלנץ (צילום: מוטי גלנץ)

המומחה האוסטרלי הגיע ללמוד

ד"ר יאיר הלפרן אף הדריך בשבוע האחרון כירורג שד מומחה בסרטן השד – ד"ר רובן כהן מהממרכז הרפואי Sydney Surgical, שהגיע לארץ במיוחד מאוסטרליה על מנת ללמוד את ההליך ואת יישומו.

ד"ר ילנה שכטמן: "הטיפול מיועד לנשים עם סיכון ניתוחי גבוה, עם סרטן שד מוקדם ללא מעורבות של בלוטות לימפה. עד היום נשים אלו קיבלו בעיקר טיפול אנטי-הורמונלי, כדי למנוע את גדילתו של הגידול. הטיפול נעשה בהרדמה מקומית והקפאת הגידול משתווה למעשה כמעט לניתוח".

ד"ר יאיר הלפרן מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית:

במרכז הרפואי בני ציון בוצעו בהצלחה עד היום מאות טיפולים בגידולים סרטניים באיברים אחרים, כמו גידולי כליות, גידולים בעצמות וכו.' כעת אנו מתחילים לטפל באותה טכנולוגיה של הקפאת גידולים בטיפול בסרטן שד. ישנן נשים רבות שחולות בסרטן השד ואינן יכולות לעבור ניתוח, או שלא מעוניינות לעבור ניתוח ועבורן זהו פתרון.
מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ופולשנית במרכז הרפואי בני ציון ד"ר יאיר הלפרן (צילום: מוטי גלנץ)

ד"ר דריה מילבסקי כירורגית שד:

הטיפול החדש מהווה אלטרנטיבה עבור אותן מטופלות שאינן מתאימות לניתוח מסיבות שונות, כמו קונטראינדיקציה להרדמה עקב מצב בריאותי של המטופלת או שהן לא מספיק שמורות ביולוגית, או שאינן מעוניינות בטיפול ניתוחי. במקרים אלו קיים פוטנציאל גדול לטיפול זה ועם הזמן ייתכן שהטיפול יהיה אלטרנטיבה טובה יותר לעומת טיפול אונקולוגי ממושך, שגם לו יש תופעות לוואי סיסטמטיות קשות למטופלות בגיל מבוגר. התרשמתי לטובה מהטיפול, מדובר, יחסית, בפעולה פשוטה.

תוך דקות

הטיפול החדשני המיועד לנשים בכל הגילים, בוצע בשבוע האחרון באישה בת 73 שעברה אירוע מוחי וכן סובלת ממחלות רקע רבות. לנוכח מצבה של האישה ולאחר שקיבלה במשך כשנה טיפול אנטי-הורמונלי, מומחי בני ציון סברו כי ניתוח עלול לסכן את חייה, לפיכך הוחלט לבצע קריואבלציה, שבמסגרתה מחט מיוחדת מוחדרת לתוך הגידול הסרטני ומקפיאה את כל הגידול תוך דקות ספורות. שיטת ההקפאה גורמת להרס הרקמה ולנמק של הגידול.

הגיבו כאן לכתבה