הסופר א.ב. יהושע, שהתגורר שנים רבות בחיפה, הלך לעולמו

פרופ' א.ב. יהושע הלך הבוקר לעולמו (ג' 14/6/22) בגיל 85.

יהושע נפטר בבית החולים איכילוב בת"א, לאחר מאבק במחלת הסרטן.


יהושע, מגדולי הסופרים ואנשי הרוח בישראל, נולד בירושלים, אך את מרבית שנותיו העביר בעיר חיפה, וחיפה גם כיכבה רבות ביצירתו.

פרופ' א.ב. יהושע – אברהם גבריאל (בולי) יהושע, היה מרצה לספרות עברית באוניברסיטת חיפה. בכל ראיונותיו סיפר תמיד כי אשתו, רבקה, הייתה הקוראת הראשונה של כתביו.

פרופ' יהושע זכה בפרסים רבים על יצירתו, ביניהם גם פרס ישראל. הוא החל בפרסום סיפורים קצרים, כשאחד הרומנים הראשונים שפרסם וזכה להערכה רבה ולתרגומים לשפות רבות, היה "המאהב". הרומן "המאהב" מתרחש על רקע מלחמת יום הכיפורים ומתאר רומן בין נערה צעירה בחיפה לבחור ערבי בן גילה. רבים מסיפוריו וספריו הפכו אח"כ גם לסרטים מצליחים. יהושע היה פעיל פוליטי נמרץ ולא היסס להביע את דעותיו.

בשנים האחרונות עזבו יהושע ואשתו רבקה את חיפה, לטובת מגורים באזור המרכז, לצד ילדיהם. הוא המשיך לכתוב, לצד התמודדותו עם מחלת הסרטן.

נשיא האוניברסיטה פרופ' רון רובין:

אוניברסיטת חיפה מרכינה ראש עם מותו של פרופ' א.ב יהושוע, מענקי הרוח של החברה הישראלית ואחד מעמודי התווך שעליו נבנתה אוניברסיטת חיפה. פרופ' יהושוע, שהיה דיקן הסטודנטים הראשון שלנו, השפיע בצורה משמעותית על הדרך שבה צעדנו לאורך השנים. הוא הדריך והתווה דרך לדורות של סטודנטים והיה שם תמיד עבורנו. תרומתו של א.ב יהושוע לתרבות הישראלית ולחברה הישראלית לא תסולא בפז. הוא ידע לעסוק בסיפורים האישיים ודרכם לספר את סיפורה של החברה הישראלית כולה והוא היה גם ידיד וחבר אישי והיה זה כבוד גדול להכיר אותו – הוא יחסר לכל משפחת אוניברסיטת חיפה.
א. ב. יהושע ז"ל (צילום מסך באדיבות אוניברסיטת חיפה)

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ספד ליהושע הבוקר:

כמה עצוב וכמה סמלי שא.ב. יהושע, שהיה מגדולי סופרי ישראל בכל הדורות הלך לעולמו בשבוע הספר העברי. ״בולי״ בפי מכריו ואוהביו, היה מגדולי סופריה ומספריה של מדינת ישראל; סופר ומחזאי עטור פרסים, שזיכה אותנו בפרס הגדול מכל – יצירתו הבלתי נשכחת שתמשיך ותלווה אותנו לדורות.
רק בשנה האחרונה שוחחתי איתו כמה פעמים, כולל בחודש האחרון. ביקשתי לעודד אותו, לחזק אותו, לשקף לו עד כמה הוא חשוב לנשמת אומתנו. יצירותיו, ששאבו מדמות מולדתנו ומאוצרות עמנו, שיקפו לנו אותנו כבתמונת מראה מדויקת, חדה, אוהבת ולעתים גם כואבת. הוא העלה בנו פסיפס של רגשות עמוקים. ירושלים, חיפה, מדינת ישראל והעם היהודי היו מסת חייו. זכרו ינון בקרבנו לעד בכתיבתו ובהגותו. תנחומים למשפחתו ואוהביו. יהי זכרו ברוך.

רבקה, אשתו של יהושע, הלכה לעולמה בשנת 2016. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים ושבעה נכדים.

מספריו של א.ב. יהושע (צילום: מיקה אברהמי)

אישית, נפלה בחלקי הזכות הגדולה ללמוד אצל יהושע, כשהיה מרצה שלי לספרות, לפני כמעט 30 שנה. עיניו ברקו תמיד כשסיפר לנו על ברנר ועל יוצרים נוספים מהמחצית הראשונה של המאה ה-20. לצד בקיאותו הרחבה ואהבתו לדברים שלימד, היה יהושע אדם נעים ומסביר פנים, על אף שכבר אז, לפני 30 שנה, כבר היה סופר מוערך מאוד ומפורסם.

ללא ספק, הותיר אחריו א.ב. יהושע אוצר ספרותי ותרבותי עצום, שאת ערכו הרב לא ניתן למדוד ויצירתו הייחודית תישאר איתנו לעד.

יהי זכרו ברוך.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. צעירה אמר/ה

  היה בעיקר בנאדם. מענטש.
  עצוב. יהי זכרו ברוך.

 2. עיר השמאל הקיצוני של כאלה אמר/ה

  יאללה קליש עוד טקס קריאת רחוב, הדבר היחיד שאת עושה כבר 4 שנים לא?
  היכונו לפסטיבל השמות הבא.

  1. קלמן אמר/ה

   את הברזיה בשד' ירדנה ארזי לבטח יקראו על שמו.

הגיבו כאן לכתבה