"צריך להמתין שיקרה רצח בטכניון? מנעו את האסון הבא" • דיון בכנסת – להט"ב באקדמיה

הדיון בוועדה בכנסת. (צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת)

דיון סוער היום בוועדת החינוך של הכנסת לגבי ההתרחשויות האחרונות בטכניון. כזכור בטכניון יש תא סטודנטים שנקרא "שומרים על המשפחה", שלכאורה יוצא כנגד הלהט"ב בטכניון.

לטענת הח"כ יוראי להב הרצנו פנו אליו עשרות סטודנטים מהטכניון, שמרגישים לא בטוחים בקמפוס כתוצאה מפעילות התא ומדברים ברוח דומה שנאמרו על ידי רב הטכניון אלעד דוקוב. הטכניון התנער מדבריו של הרב וטען שהם מנוגדים לתפיסת העולם של המוסד האקדמי המוערך.

ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות מ"מ היו"ר, ח"כ סימון דוידסון, קיימה היום, שלישי 31/5/22, דיון בנושא "המענים לסטודנטים באופן כללי ולהט"בים בפרט, בקמפוסים של אוניברסיטאות ומכללות". הדיון התקיים בעקבות בקשה לדיון מהיר שהציעו חברי הכנסת יוראי להב הרצנו ואלינה ברדץ' יאלוב.

הודעה ב'שומרים על המשפחה': "להיות גיי זאת סטייה, תתביישו"

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד):

עשרות סטודנטים פנו אלי עם תחושת חוסר ביטחון, עד כדי שהם שוקלים לא להמשיך את לימודיהם בטכניון. יש שם תא, דמוי להב"ה, שנקרא "שומרים על המשפחה" שמסמן סטודנטים מהקהילה הגאה ורב הטכניון אלעד דוקוב בירך על הקמתה. בקבוצת הוואטסאפ שלהם חברים כ-50 איש והנה דוגמה להודעה שכתבו שם: 'להיות גיי זאת סטייה, תתביישו'. צריך להמתין שיקרה רצח בטכניון? חוסר המעש של הטכניון מטריד אותי יותר מכל דבר אחר. אנחנו עומדים בשער וצועקים יהיה פה אסון. תמנעו אותו.
ח"כ סימון דוידסון בישיבה. (צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת)

ח"כ דוידסון: "כשסטודנט נמצא בארון ורואה התנהלות כזו, אין סיכוי שהוא ייצא מהארון"

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד):

יש בטכניון קבוצת סטודנטים שמתסיסה, מרעילה ומהלכת אימים על סטודנטים, אם נטיית ליבם שונה. נראה שההנהלה לא עושה דבר בנושא. ברגע שסטודנט נמצא בארון ורואה מה קורה סביבו, אין סיכוי שייצא מהארון ויחיה את חייו כרצונו.

ח"כ טור פז: "אסור להקל ראש באיום"

ח"כ משה טור פז (יש עתיד): "לרב דוקוב היו התבטאויות דומות בעבר. הוא איש סגל אקדמי שמסתובב בטכניון ויש אנשים בקמפוס שניזונים ממנו. אסור להקל ראש באיום".

פרופ' רבינוביץ': "אל תערכו משפט פומבי בכיכר העיר לאיש"

המשנה לנשיא הטכניון פרופ' עודד רבינוביץ': "אל תערכו משפט פומבי בכיכר העיר לאיש, גם אם אנחנו לא מסכימים לעמדתו. בוודאי לא לפטר מישהו מעל במת הכנסת. לנו אין שום תיעוד של מקרה קונקרטי, או צל של אלימות וזה לא כי אנחנו עוצמים עיניים. היה אירוע שעלה כפוסט אנונימי והדליק אצלנו נורה אדומה. ניסינו לחפש ועד היום לא מצאנו קצה חוט. אם יהיו – נטפל בהם. צוות החירום הטכניוני לא נתקל במקרה של אלימות. מה מצופה מאיתנו, לסגור קבוצה כזאת? אם תהיה קבוצה שתעבור על החוק נפעל נגדה בכל הדרכים, החל מטיפול משמעתי במסגרת התקנון ועד לתלונה במשטרה."

הדיון בוועדה בכנסת. (צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת)

ח"כ גינצבורג: "הטכניון לא יכול לאפשר את פעילות הקבוצה"

ח"כ איתן גינצבורג (כחול לבן): "לא כל דבר הוא במסגרת החוק. גם לטכניון יש אחריות למה שמתחולל בשטחה, אפילו אם זה לא מגודר בתוך התקנון או בסדר הדין הפלילי. היה מצופה מהנהלת הטכניון לקרוא לאותה קבוצה סוררת ולא לאפשר זאת."

בנוסף לאירועים המדוברים בטכניון, עלו סוגיות כלליות הנוגעות למענים לסטודנטים להט"בים באקדמיה:

יו"ר התאחדות הסטודנטים בבית ברל, ענת גלפמן:

האקדמיה צריכה להכניס קורסים בנושא הלהט"בי. אציין לטובה את בית ברל, שמזה כשנתיים יש שם קורס היכרות באוכלוסייה הלהט"בית. השנה נפתח שם גם תואר במנהיגות גאה.

"עלייה בדיווחים על פשעי שנאה כלפי הקהילה"

נציגת האגודה למען הלהט"ב אביה ברשישת, הציגה נתונים לפיהם "חלה בשנה האחרונה עלייה של 10% בכמות הדיווחים על פשעי שנאה כלפי הקהילה. בכל שלוש שעות מדווח מקרה להטופובי. כעשרה אחוזים מן הפגיעות התקיימו באקדמיה, וזה בשנה שרוב הלימודים היו מקוונים."

"אנחנו מגנים את דבריו של ד"ר דוקוב"

המשנה הבכיר לנשיא הטכניון פרופ' עודד רבינוביץ' הבהיר כי הטכניון גינה בפומבי את דבריו של ד"ר דוקוב, ואמר כי הם עומדים בסתירה מוחלטת לרוח הטכניון, הדוגלת בשוויון וקבלה של כל אדם ללא קשר לזהותו החברתית, הלאומית, הדתית והמגדרית.

"אנו עושים הכול כדי שסטודנטים וסטודנטיות יחושו בטוחים בקמפוס ושהטכניון ימשיך לספק סביבה בטוחה לכלל באי הקמפוס על דעותיהם השונות. הנהלת הטכניון עומדת בקשר מתמיד ושוטף עם נציגי האחווה הגאה וצוותים של דיקנאט הסטודנטים, יחידות הסיוע של הדיקנאט, צוות המעונות ואגודת הסטודנטים קשובים לסטודנטים בשטח ולשיח בקמפוס ויוצרים מעגלי תמיכה נוספים", אמר.

"צוות החירום של יחידת הביטחון של הטכניון ער לנושא ונכון לסייע לכל סטודנט וסטודנטית באם הם חשים אי נוחות או מאוימים בקמפוס ומציעים להם סיוע ואפילו ליווי בתוך הקמפוס. נדגיש כי עד כה לא הייתה כל פנייה כזו, וקמפוסי הטכניון ממשיכים להיות בטוחים לבאים בשעריהם ורק בשבוע שעבר התקיים בקמפוס בהצלחה רבה פסטיבל הסטודנט בהשתתפות של עשרות אלפי חוגגים. מובן שאנו עושים כל מאמץ כדי לשמור על הקמפוס בטוח, והטכניון ימשיך ויטפל במלוא הרצינות בעניינים מסוג זה ככל שישובו ויתעוררו", סיכם פרופ' רבינוביץ'.

עיריית טירת כרמל – רחב
הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. רם אמר/ה

  לקבלת התואר צריך להוסיף לסטודנטים בטכניון שנה חמישית שבה ילמדו איך לכבד את השונה.

 2. אייל אמר/ה

  האוניברסיטאות ירדו מהפסים. ראינו את השתוללות ההקצנה הלאומית הגזענית של מפגני הנפות דגלי האויב ועכשיו עמותות המסיתות נגד ציבורים פועלות בקמפוסים. בעצם ככה זה באוניברסיטת חיפה כבר עשרים שנה, מרכז מוסאווה מפעיל בפקולטה למשפטים מרכז סיוע לאסירים רוצחים שתומך באסירים שרצחו ישראלים ומלבה שנאה בקמפוס נגד המדינה ומשרתי צה"ל.
  למה מתנהל בכנסת דיון על ההסתה הזו נגד להט"ב ולא על ההסתה הערבית נגד גיוס ונגד משרתים בצה"ל? למה לא מתנהל דיון על ההסתה של השמאל נגד הציבור הדתי והחרדי באין מפריע בערוצי הטלויזיה ותוכניות סאטירה ותערוכות אמנות?
  האם התמונה של דוד ריב במוזיאון רמת גן, לא הסיתה נגד חרדים צריך להמתין לרצח כתוצאה מיצירת אמנות כדי להבין שצריך להציב גבולות לחופש הביטוי לאמנים מסיתים?
  למה את כל ההסתה הזו נגד הציבור הדתי הם לא מעלים לדיון באוניברסיטאות??

 3. אלעד גיפס אמר/ה

  ממשיכים בהסתה של 'התא הגאה' , דיון במעמד צד אחד.
  לא משנה כמה תסלפו , תקטעו ותעוותו את הדברים, האמת בנוגע לדברי הרב דוקוב לא תשתנה- הדברים שהרב אמר היו מתונים וללא גרגר אבק של אלימות. ולא רק זאת, הרב עוד הבהיר זאת לעיני כל ציבור הטכניון, עבור מי שיותר קשה קליטה לקלוט את האמת הפשוטה בנידון.

  דרך הרדיפה של אירגוני הלהט"ב, שהחלו לא מאתמול, נגד כל מי שחושב שונה מהם, החל ממאיר אריאל ז"ל ועד לרב דוקוב שליט"א, היא אלימות ממוסדת וקיצונית שנועדה לרמוס עד עפר דווקא את מי שאכפת לו מכל אדם , ומפאת זאת אומר לו באהבה את דעתו החולקת.

  ההשתקה הזו בסוף פוגעת דווקא באוכלוסיה הלהט"בית, אשר מתרגלת לשיח השתקה אלים ואחידות דעות מונוליטית.לצערנו,בסביבה טוטליטרית כזו, בשלב מסויים נפגעים השונים יחסית(כפי שאנחנו רואים שארגוני הלהט"ב פוגעים בכל אדם בעל נטיות להטב המעוניין לחיות אורח חיים שונה, ומנסים למנוע ממנו אפילו טיפול פסיכולוגי לגיטימי בנידון ).
  (הס מלהזכיר את אלילו ומושא הערצתו של שר הבריאות- צ'ה גוורה, ויחסו המזוויע כלפי בעלי נטיות להט"ב )

  אני מקווה לטובת כל הציבור שדרך זו תשתנה, וגם בעלי נטיות להט"ב יצליחו להתגבר על הפחד והשנאה שמונעת מהם להכיר את הרב דוקוב בתור מי שהוא – תלמיד חכם, נאמן לתורה ויחד עם זאת מאיר פנים ומקבל הסבר פנים יפות כל אדם ללא הבדל דת,גזע, מין,נטייה מינית ודעות ככל שיהיו, ואני שם את שמי כאן כדי להעיד זאת בגלוי ,מתוך היכרות רבת שנים עם כבוד הרב ופעלו עבור כל ציבור הטכניון.

  בברכה, אלעד גיפס

 4. סטודנט בטכניון אמר/ה

  זה שקר שהייתה הודעה כזאת "להיוץ גיי זאת סטייה" בקבוצה של שומרין על המשפחה.
  אני שם.
  שקרנים.
  תתביישו.

 5. אלעד גיפס אמר/ה

  ישר כוח למשנהו על יושרו ואומצו לעמוד מול ההתקפות

  1. אלעד גיפס אמר/ה

   למשנה לנשיא הטכניון*

 6. עופרה אמר/ה

  הילדים שלי לומדים בטכניון ,והבת שלי מהקהילה הגאה.
  עד כמה שידוע לי הרב של הטכניון הקים קבוצה נגד להטבים,הוא שכח שהוא רק עובד שכיר שם.ולא מנהל הטכניון.

  ודווקא הוא כאיש שמייצג את הדת אמור לחבק ולהכיל את כולם.
  מקווה שהוא קורא את זה,חומר למחשבה.

  1. נילי אמר/ה

   אני תוהה אם באמת הבת שלך לומדת בטכניון, הספק התעורר אצלי כאשר כתבת שהרב הקים את הקבוצה הזאת! להבא לפני שאת מכפישה איש מוערך כמו הרב איש של סובלנות ואהבת האדם באשר הוא תבדקי טוב טוב את העובדות

 7. למה אין מצעד באום אל פחם ונצרת?? אמר/ה

  הרב פועל בהתאם למצפונו הדתי. מה מצפים עכשיו מהציבור הדתי והחרדי לקבל משהו שפסול ופוגע ברגשות שלהם?
  מענין אם יבקשו מהמוסלמים לקיים מצעד גאווה בנצרת או באום אל פחם ונראה איך זה יסתיים. גיבורים על הדתיים אתם.

  1. יאיא אמר/ה

   לא לרב ולא למצפונו העקום אין מקום במוסד אקדמאי.

 8. השחף אמר/ה

  חיה ותן לחיות.
  תפסיקו להיכנס לםרטיות של זולתכם ולקבוע להם כיצד לנהל את חייהם.
  באיזו מאה אתם חיים????

 9. יאיא אמר/ה

  איך הם תמיד אומרים כששמאלנים מפגינים או כשערבים מניפים דגל ? שיעופו לביר זית?
  אז הם מוזמנים לטוס לאריאל , או בכלל איראן

 10. אורח נטה ללון אמר/ה

  להטבים ושאר פרוגרסיבים ונאורים הם חלק מהכנופיה התומכת בזכות הערבים להשמיד את מדינת ישראל. כמובן שהמטורללים הללו מעדיפים לשכוח שהם יהיו בין הראשונים שהקולגות הערבים שלהם ישחטו. תמשיכו לחיות באשלית הכביכול דו קיום עד מלחמת הערים המעורבות הבאה וכנגד הישובים היהודים בגליל. טנקים ויחידות משורינות ילחמו בחוצות אול אל פאחם ומסוקי קרב מעל סאכנין ורבבות יהודים יפונו למחנות אוהלים בישובים יהודים ביהודה ושומרון. תמשיכו לגעגע כאווזים לפני השחיטה הבאה

 11. מ אמר/ה

  איזה בדיחה, אני סטודנט פה ואם כבר מישהו מרגיש לא נעחם זה חטבשי הכיפות. ואני לא חובש כיפה. בקבוצת ווטסאפ רשמו איזה גינוי לערב דראג בקבוצה דתית שזו זכותם ופה הפרוגרס המטורלל המציא גילויי אלימות. בואו תראו פה את האוכלוסייה, אף אחד פה לא אלים

 12. אריה אמר/ה

  מה רע בלשמור על המשפחה? השמאל רק רוצה להשמיד את המשפחה ואת המדינה…

 13. נס אמר/ה

  אותי מעניין אם בכנסת יעשו דיון על המתרחש באונ׳ חיפה , שם היהודים מרגישים מיעוט , האם יעשו דיון על ההסתה נגד מדינת ישראל, אותה מדינה שמממנת להם לימודים במוסדות השכלה גבוהה.
  מאוד מאוד קל להתנגח במוסד כמו הטכניון מוסד שהוא אה פוליטי, מוסדר שלא מאפשר לתאים פוליטיים להתקיים בו.

 14. דוד אמר/ה

  אתם השמאל האקדמי שתומכים בסטודנטים ערבים תומכי טרור בבעיה .
  אין סטודנטים או סטודנטיות להטבים .ואם יש אחד הוא מסתיר ופוחד מהערבים יותר מהיהוודים

 15. קרקס אמר/ה

  זה לא ייאמן הייתי בטוח שהתקשורת היא השקרנית אבל מסתבר שחברי הכנסת המביכים שמדברים שם הם שקרנים פי כמה. אפס הבנה בנושא, אפס רקע ובדיקת עובדות, אפס יושרה ואפס בתיאור המציאות. גם כשבא המשנה הבכיר לנשיא הטכניון ומעיד שלא נעשתה אף פניה של סטודנט לחוסר ביטחון בקמפוס הם ימשיכו בשקר הזה שאנשים מפחדים להגיע. היחידים שמפחדים להביע את דעתם בפומבי פה בקמפוס זה אלו שמתנגדים להתלהמות הלהטבית שקורית פה וממומנת ע"י מלגות לפעילים אחרי שנים שהיה פה רגוע. כל אחד שמעיז להביע דעה טיפה שונה חוטף ריקושטים. ואז יבוא איזה ליצן שבמקרה הוא חבר כנסת ויגיד שקיים תא בשם "שומרים על המשפחה" (שם לא נכון) ושצריך לסגור לו את קבוצת הווטסאפ (משטרת מחשבות כבר אמרנו?) ושהוא פועל בסגנון של להב"ה ומסית לרצח (בינתיים עד היום כל מה שיזם התא זה מפגש הדברות עם פעילי הלהטב). וששלחו בקבוצה שלו הודעה ש"להיות גיי זו סטייה, תתביישו" – פשוט שקר. מעולם לא נשלחה הודעה בנוסח שב"ציטוט" בקבוצת הווטסאפ. וגם אם כן – איפה בדיוק יש פה הסתה?! זכותי לחשוב שהתנועה הלהטבית סוטה מהטבע ומדרך הישר. כנראה שהמסית האמיתי פה הם חברי הכנסת והם אלו שצריך לסתום להם את הפה. פעם חשבתי שבתקשורת בודקים ומאמתים דיווחים ולא מפרסמים סתם דברים וקל וחומר חברי כנסת. אז חשבתי. כנראה שהאמת ממש לא נר לרגלם של אלו המשקרים בכתבה.

 16. גיל אמר/ה

  הרב הזה הוא עובד מדינה וראוי שיגיע לכנסת ויבהיר את עמדותיו.

 17. אורח נטה ללון אמר/ה

  כתמיד וכצפוי- הלהטבים הפרוגרסיבים תומכי הטרור ה" פלישתנאי" ( עם מומצא ומזויף ) צווחים ככרוכיות שמישהו מעביר עליהם ביקורת. אם לא נוח להם במדינה יהודית שילכי לברלין, תימן. מצרים, אירן- מדינות ליברליות למופת…העיקר הצרחות והצווחות

הגיבו כאן לכתבה