סיגריה אלקטרונית • בני נוער מתמכרים ולא מודעים לסכנות

לרגל יום העולמי ללא עישון נערכו הרצאות לתלמידי תיכון – כללית מחוז חיפה

הרצאה בפני תלמידי תיכון וחשיפה לנזקים הנגרמים מעישון סיגריה אלקטרונית

טומי אלון, רוקח קליני במחוז חיפה וגליל מערבי בכללית ומומחה לתרופות המייעץ לרופאי משפחה במחוז חיפה וגליל מערבי בכללית, הרצה בפני תלמידי תיכון בנושא עישון סיגריה אלקטרונית.

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר אידוי המשמש לצריכת ניקוטין בצורה המדמה עישון. מטרתה הראשונית הייתה להוות תחליף לסיגריה הרגילה. ברגע שאיפת הסיגריה האלקטרונית, ישנם אדים המנדפים את החום שנוצר וכשהם נפלטים הם נראים כעשן וכך הסיגריה מספקת את התחושה המדמה עישון. בדיקות שנערכו ב-2019 הראו כי ישנה עליה ניכרת בשימוש סיגריה אלקטרונית בקרב בני נוער. 

יום ללא עישון – הרוקח טומי אלון בהרצאות לתלמידי תיכון – כללית מחוז חיפה (צילום: עצמי – כללית)

במהלך ההרצאות שנערכו בשל השכיחות הרבה של שימוש תלמידים בסיגריות אלקטרוניות, טומי הסביר כי חשוב לו לדבר בפני אלו שעוד לא התנסו או התמכרו לעישון סיגריה אלקטרונית משום שההתנסות מובילה להתמכרות והמניעה הרבה יותר קלה מהגמילה. הוא הציג מחקר שנערך בשנה שעברה ופורסם על ידי המיזם למיגור העישון אשר מעיד כי כבר בגיל 13 מעשנים נערים ונערות רבים סיגריה אלקטרונית. מדובר בכמות משמעותית של מעשנים בגילאים צעירים, שלא מודעים לכך שניקוטין הוא בעצם סם. 

הסיגריה האלקטרונית נמכרת בזול לכולם, למרות שמכירתה מותרת רק לבני 18 ומעלה ומכאן ועד התמכרות, הדרך קצרה.

בהרצאתו טומי הפריך את ההנחה שעישון סיגריה אלקטרונית מהווה גורם מרגיע ומפיג דיכאון או חרדות. ההיפך הוא הנכון, הוכח שעישון משפיע לרעה וגורם ליותר חרדות ודיכאון.

המסר של טומי לתלמידים:

התמכרות בני נוער חזקה יותר מזו של מבוגרים, כי המוח שלהם עדיין לא סיים את שלב הגדילה וההתפתחות. סטטיסטית הרוב מבין אלה שמעשנים סיגריה אלקטרונית בבית הספר, יעברו לעשן סיגריות אמיתיות בזמן שירותם הצבאי.

טומי סיכם את ההרצאה בנתון מפתיע שלא כל כך ידוע: "סיגריה אלקטרונית אחת של 2% ניקוטין שקולה מבחינת הניקוטין ל-7.5 וחצי קופסאות סיגריות". 

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אבי כהן אמר/ה

    מידע מזעזע וחשוב.

הגיבו כאן לכתבה