חיפה: אפשרות של גן עדן לאופניים • יונתן גרשון

אופניים (צילום: שרון לייבל)

מעגל הקורקינט של חיפה

את הבוקר של ליאור, מפתח תוכנה באינטל שגר בבת גלים, הוא פותח בכוס קפה במרפסת הצופה לים ומשם הוא ממשיך לנסיעת אופניים מהממת לאורך חוף הים, בשביל האופניים היפה בישראל. בדרך הוא פוגש את אילן מעין הים והם ממשיכים יחד לחניון האופניים במשרדים החדשים של אינטל במת״מ. ליאור נכנס למשרד כשחיוך נסוך על פניו ורגע נזכר איך פעם היה נכנס מותש אחרי הנסיעה בין הרמזורים וחיפושי החנייה. נזכר כמה היה מודאג מכל משחק כדורגל ב'סמי עופר' חושש כי יתקע חצי שעה בפקק היציאה מהחניון.

תחילתו של מעגל

״מעגל הקורקינט״ הוא הביטוי בו מכנים התל אביבים את אזור משרדי ההייטק בין יגאל אלון לאבן גבירול, הבנוי כמעגל שמאפשר לעובדים בו להגיע מהבית לעבודה ברכיבת אופניים של עד 10 דקות ושנמצאים בו המשרדים היוקרתיים ביותר בתל אביב, (כפי שנכתב לפני מספר שבועות בדה מרקר).


מעגל הקורקינט בת"א (google maps)

מעגל קורקינט קרוב לים

רק שלחיפה יכול להיות מעגל קורקינט יפה בהרבה מזה של תל אביב. בעוד משרדי ההייטק של תל אביב סמוכים לנתיבי איילון ולתחנות הרכבת, בחיפה הכבישים הראשיים ותחנות הרכבות הסמוכים לחוף הביאו לכך שאזורי התעסוקה נמצאים ליד החוף המדהים ביופיו של חיפה. החיסרון של חיפה הוא בניתוק מהחוף בשל המסילה הופך ליתרון במקרה הזה, ומשדרג את הדרך לעבודה. לאחר שיושלם מנהור המסילה תצא חיפה נשכרת משני העולמות. מעגל הקורקינט היפה בארץ וקישור לים. קישור בת גלים למת״מ הוא רק הצעד הראשון שצריך להיעשות. שכונות רבות בחיפה יכולות להתחבר למעגל הקורקינט החיפאי. שכונות הים שבדרך מבת גלים למת״מ שהם עין הים, קרית שפרינצק, רמת הנשיא ונווה דוד יכולות להיות להיות מחוברת לציר האופניים שנמצא לאורך החוף. מן העבר השני נמצאת שכונת נאות פרס שהיא שכונת המגורים הקרובה ביותר למת״מ אבל אין שום שביל אופניים שמקשר אותה ומכריח את כולם לנסוע ברכבים לעבודה מרחק שבבוקר קצר יותר לנסוע באופניים. קישור של נאות פרס גם יאפשר לרבים להגיע למשחקים באצטדיון דרך שביל האופניים ויכול להפחית מהעומס.

חיפה • אצטדיון הכדורגל על שם סמי עופר (צילום רחפן: מרום בן אריה)
חיפה • אצטדיון הכדורגל על שם סמי עופר (צילום רחפן: מרום בן אריה)

היתרון המישורי

רבות דובר על כך שהשכונות הקרובות לים בחיפה הם השכונות הזולות והמוזנחות ביותר, בשונה מיתר העולם, לרוב שכונות החוף הן היקרות ביותר. למרות שהאנומליה החיפאית הזאת במגמת שיפור עם העלייה החדה במחירי הדירות בבת גלים, העיר התחתית ושכונות הים עדיין מוזנחות ואינן מתקרבות למימוש הפוטנציאל שלהן. השימוש ביתרון המישורי בהן יכול להיות זה שישפר את פני השכונות האלה באופן משמעותי ויביא לפריחתן.

מעגלי הקורקינט של חיפה (google maps)

המעגל השני

דיברנו רק על מעגל קורקינט אחד, סביב מת״מ. אבל למה מעגל אחד כשיכולים להיות שניים? מעגל נוסף צריך להיבנות סביב העיר התחתית והאזור המיועד ל״חזית הים״. אמנם חזית הים מתוכננת כרגע ל-2035, אבל העיר התחתית של חיפה יכולה לפרוח הרבה לפני. בדרך העצמאות בחיפה נפתח לא מזמן סניף של AM:PM ו-WeWork, כאילו מרמז שממש כאן צריך לקום מעגל הקורקינט השני. כביש 4 שעובר בדרך העצמאות הפקוקה מונע מהאזור להתעורר.

רוכבים יחד בהדר (חי פה)

ולמרות המטרונית, שהיא נקודת האור באזור, עדיין קשה מאוד להתנייד בו מהשכונות הסמוכות. אין אפילו רצף מדרכות בין חלק מהשכונות, שלא לדבר על שבילי אופניים. גם בנמל תהליכים חשובים של הלכתיות כבר התחילו, פשוט צריך להשלים אותם כדי לקטוף את הפירות. השיפוץ של השוק התורכי והרחובות הסמוכים לנמל כבר עוררו את האזור.

שביל אופניים בחיפה - החוף הדרומי (צילום: ירון כרמי)
שביל אופניים בחיפה – החוף הדרומי (צילום: ירון כרמי)

לקשר בין השכונות

עכשיו נותר לקשר את השכונות הסובבות את הנמל על ידי רשת שבילי אופניים וחידוש מדרכות. העיר התחתית היא לב שנמצא על סף התקף לב כי העורקים משאר השכונות חסומים וצריך פשוט לשחרר אותם כדי שהאזור יפרח. אפשר להתחיל בחידוש המדרכה וסלילת שביל אופניים ברחוב יפו בחלק המקשר בין המושבה הגרמנית לשוק הטורקי כדי לייצר מרחב של שוטטות וקישור לעיר התחתית. אבל, בהפיכת העיר התחתית לגן עדן לרוכבי אופניים יהיה צורך בהחלטות אמיצות. לפעמים, זה יצטרך לבוא על חשבון חניות ברחוב שיש לפנות לחניונים שצריכים להבנות באזור. מנגד העלייה בשימוש באופניים תפחית משמעותית את הצורך ברכבים לאנשים שנמצאים בקרבת האזור.

אופניים (צילום: שרון לייבל)

סימון המדרכה אינו שביל אופניים

ודבר נוסף, אם יש משהו שחשוב מאוד ללמוד מהטעויות של תל אביב, הוא שביל האופניים הידוע לשמצה על רחוב אבן גבירול. אז נאמר זאת עכשיו בבירור: לקחת מדרכה ולסמן עליה פס לבן וציור של אופניים זה לא שביל אופניים. שבילי אופנים צריכים להיות בהפרדת גובה ואמצעים שישמרו על בטחון הולכי הרגל. אסור שהוספת שבילי האופניים תבוא על חשבון בטיחות המדרכות ותהליך זה יחייב אכיפה משמעותית על עבירות רכיבה.  

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. עצוב אמר/ה

  בחיפה יותר סביר שהקלישים יעשו מעגל חזירי בר תחום ההאכלה הלא חוקית שמקבץ חזירי בר בשכונות בין הדר עליון מרכז הכרמל עד אחוזה.נעגל של קשישים משועממים שחושבים שחזיר בר זה כמו חתולי רחוב.
  המטרונית לא נקודת אור. עם גרעון של מליארד שקל וחוסר יכולת לאוטובוסים של אגד להשתמש בנתצ הזה

  1. שולה אמר/ה

   קשישים משועממים? אפשר לחשוב שצעירים לא מאכילים חזירים. מספיק כבר לרדת על אנשים שלדעתך "קשישים". גם אתה תהיה כזה פעם.

 2. שלמה אמר/ה

  יוזמה יפה שהלוואי ותקרה, בהיטק הקושי הוא בגיוס עובדים. כולם נוהרים למרכז בגלל האקוסיסטם. הנגישות לעבודה היא אחת מהגורמים המרכזיים שמסביבם מתפתחת קהילת היטק. יש עוד הרבה מה לעשות בחיפה כדי לקדם זאת

 3. רעות אמר/ה

  בנוסף, חשובה אכיפה נגד כלי רכב ממונעים בשביל האופניים. אופניים חשמליים הם כמו קטנוע ומקומם בכביש. הם נוסעים במהירות גבוהה שמסכנת את רוכבי האופניים הרגילים.

 4. יוסי אמר/ה

  חיפה צועדת בצעדי ענק אחורה.מצאתם שביל אחד בטוח לאופניים וזהו? כל שאר חיפה מסוכנת לרוכבי אופניים.

 5. טל אמר/ה

  למה מעגל קורקינט ואופניים אם אפשר ללכת ברגל?
  אני צועדת ממתמ לבת גלים לאורך החוף היפהפה לפחות פעם בשבוע.
  שביל הליכה לא פחות חשוב🍀🌸

 6. מיר אמר/ה

  מה שכן… נוסע לי בשקט על השביל של אופניים ופתעום הולך רגל צועד על אותו השביל… מצלצל לו, מנסה להסביר לו שיש בסמוך שביל לצועדים, כועס אלי! למה ? למה ?

 7. תדי שקיופו אמר/ה

  כל הכבוד ! נקווה שלא יהיה רק חלום אלא מציאות בזמן הלא רחוק. כתבה מהממת !

 8. אייל אמר/ה

  בהדמיעה של האצטדיון הופיע גשר הולכי רגל מפואר מוזהב עם מיתרים למי שזוכר. אחרי עתירות נגד העיריה שנים אחרכך, בית המשפט חייב את עיריית חיפה לבנות גשר הולכי רגל ואופניים לאצטדיון מעל כביש 4. ראש העיר הקודם יהב הבטיח לנאות פרס שיהעה גשר הולכי רגל ואופניים בין השכונה לחופי הים מעל כביש 4 והרכבת ברחוב נחום חת. קליש הבטיחה גשרים כאלו לתושבי נוה דוד ושער עלייה בהדמיות על התחדשות עירונית.
  הבעיה שבשטח הכל נשאר הדמיות. בכסף לפיתוח של עיריית חיפה משלמים משכורות עתק ופנסיות עתק לגמלאי העיריה המליונרים שזוללים לדור העתיד את העתיד. אין כסף לפיתוח העיר והכל נשאר בגדר רצון טוב וציורים יפים או ישר למגירות מנהל ההנדסה.
  חיפה מתה כי עיריית חיפה שודדת את רוב התקציב לשכר ובזבוזים כמו מנהלת 2030, שיפוצי לשכות, המון תעמולה, ותקצוב עמותות מגזריות לשקט תעשייתי בלי כךלים ובלי עמידה במנהל תקין.

 9. אייל אמר/ה

  אגב, גם את פארק הכט ושביל האופניים הבודד בו, לא מימנה העירייה רק בתקציב פיתוח אלא בעיקר מתרומה של קרן הכט, ועד שהתקבלה התרומה 3 שנים העירייה לא התחילה בעבודות בשטח.
  גם את כביש האצטדיון ההרוס לא שיפץ יהב עשר שנים ושופץ רק על ידי חברת נמלי ישראל שאותה דרך אופניים ממש לא מענין לעשות בין חיפה והקריות. זה בסדר גם כששפכו מליארד וחצי שקל לצבוע לבנים בצבע אדום שדוהה בשמש, לא עניין את יפה נוף ועבריינות שוד כספי המטרונית לדאוג שבאותם צירים בדרך בר יהודה, העיר התחתית או ורבורג וירושלים ישולבו שבילי אופניים.
  כי אף אחד לא הכריח אותם לעשות את זה.
  ככל שעוסקים בחיפה-חרפה באספלטיאדה היא רק לרכב הפרטי לכן גם בדרך הגיבורים אחרי 300 מליון שקל אין שביל אופניים.
  גם לא בעוקף הקריות. גם לא בנאות פרס. ככה יצרה חיפה את הגירת התושבים שנמאס להם לראות איך הם משלמים את הארנונה מהשלוש הגבוהות במדינה ומקבלים כבישים ומדרכות עם בורות, כיסויי אספלט זול שמתפורר, פיתוח עלוב, שתילים בכיכרות במקום פיתוח איכותי. עירייה שהעיר עובדת לתחזק אותה במקום ההיפך.

 10. דורון רז אמר/ה

  מה זו "תחנת העיר חיפה" – המופיעה במפה?

 11. אליקו אמר/ה

  קשה להמשיך לקרוא כתבה שתחילתה רצופה בגל כך הרבה שגיאות בעברית

 12. עמר אמר/ה

  לחיפה יש תכנית אב מצויינת ליוממות באמצעות אופניים הכוללת רשת שבילים בכל העיר. וגם תכנית מפורטת לשביל אופניים מטרופוליני המחכה לתקצוב ממשרד התחבורה של מדינת תל אביב. אגב. לא מתלהב מהייטקיסטים. הבניין החדש של אינטל הוא אומנם מאד "ירוק" "מקיים" ו"מפנק" אבל מתנכר לעיר לחלוטין. שלא מאפשר שום מסחר או קישוריות בין העיר לים

הגיבו כאן לכתבה