המאבק של דוד אבן-צור נשא פרי: רפא"ל תעביר לקריית ים 21 מיליון ש"ח בשנה

במשך שנים ראש עיריית קריית ים אבן צור ועובדי העירייה נלחמים על מנת שרפא"ל, שנמצאת בשטחה של קריית ים, תשלם לעירייה ארנונה והיטלים. עד לחתימת ההסכם רפא"ל הייתה משלמת סכום מגוחך ולא פרופורציונלי לשטחה בסדר גודל של 2-4 מיליון ש"ח לשנה.

דוד אבן צור מדווח למועצת העיר על ההסכם ההיסטורי עם רפא"ל

(צילום: דוברות עיריית קריית ים)


אבן צור הוביל את ההסכם עם רפא"ל

בישיבת המועצה הערב הציג אבן צור את ההסכם עם רפאל וזכה למחמאות ולתמיכת חברי המועצה. על פי ההסכם, בכל שנה רפאל תשלם לעיריית קריית ים 25 מיליון ש"ח. התשלום לשנת 2022 ישולם תוך 30 יום מהחתימה על ההסכם בין עיריית קריית ים ורפא"ל. תוקפו של ההסכם הוא עד לשנת 2036, 15 שנה. "אנחנו ניסינו להגיע לרפא"ל עם מודדים על מנת לדעת מה שטח המפעל, אבל מסיבות ביטחוניות המדידות לא התאפשרו.

ההסכם שהגענו אליו, הוא הישג אדיר לקריית ים ואפשר יהיה לעשות שינוי אמיתי בעיר בזכות הכסף הזה. שר האוצר אביגדור ליברמן היה מעורב בהשגת ההסכם וכך גם משרד הביטחון. הרבה מאוד מעובדי העירייה נרתמו על מנת להגיע להסכם הזה ותרומתם הייתה גדולה מאוד. רפא"ל צריכים לדווח על כל שינוי שהם עושים במבנה. המטרה שלנו היא להשיג עצמאות כלכלית לקריית ים וההסכם הזה מקדם אותנו מאוד להשגת המטרה הזו".

ישיבת מועצת העיר. צילום: מיכל ירון

בתי מלון על שפת ימה של קריית ים

אבן צור אמר עוד כי ההסכם עם רפא"ל הוא מאוד חשוב, אבל לא פחות חשובה התכנית לשפת הים. "אנחנו נקבל אישור לתכנית ונבנה בתי מלון על שפת הים וזה מה שיביא אותנו לעצמאות כלכלית. אנחנו מדברים פה על 70,000 מ"ר של מלונאות עם ארנונה גבוהה יותר מהארנונה שרפא"ל משלמת, וזה יעלה אותנו על דרך המלך. הכסף שאנחנו עתידים לקבל מרפאל יוכל לתת מענה למה שנאלצנו לקצץ בשנים האחרונות כמו הניקיון. תהיה לנו אפשרות לשים ניקוז חדש בעיר, לסלול מדרכות וכבישים, לבנות מבנים לחינוך, עוד טיילת בחוף הים ולהשקיע בגינון. זו תהיה מתיחת פנים אמיתית לקריית ים".

בהסכם נקבע, שרפאל תתחיל לשלם ארנונה מלאה רק מחודש ינואר 2022 ועיריית קריית ים לא תדרוש ממנה להשלים את החסר על השנים הקודמות.

רפא"ל, הרשות לפיתוח אמצעי לחימה, נוסדה בשנת 1948 כמעבדת המחקר והפיתוח הביטחונית-לאומית של מדינת ישראל במשרד הביטחון. ב-2002 הפכה רפא"ל לחברה ממשלתית וכיום היא חברה  גלובאלית, המפתחת ומייצרת מערכות לחימה. רפא"ל היא שפיתחה את כיפת הברזל, שנותנת מענה לירי טילים על ישובים בכל רחבי הארץ. רפא"ל מורכבת ממספר סניפים, שניים מהם בצפון – מכון דוד בקריית ים ולשם ליד כרמיאל.

תיאום בין קריית ים לוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים

כזכור, במרץ 2019 שיגרה עיריית קריית ים התראה אחרונה לחברת “רפאל”, בגין ייתרת חוב ארנונה בסך שבעה מיליון שקלים וחצי, שהחברה מסרבת לשלם. מכתב ההתראה שוגר לאחר ששר הפנים אריה דרעי אישר לפני כשלוש שנים את מסקנות הוועדה לחלוקת שטחים, אשר המליצה לחייב את רפאל בתשלומי ארנונה לרשויות הגובלות איתה.

על פי אותן המלצות, משויכים בחוק כל שטחי “מכון דוד”, בהיקף של קרוב ל-7,000 דונם, לקריית ים. כפועל יוצא ומחישוב שערכה העירייה, עמד תשלום הארנונה השנתי שעל רפא"ל לשלם בעקבות ההחלטה, על סכום של עשרות מיליוני שקלים בשנה. נכון ליום שיגור המכתב, עמדה ייתרת חובה של רפא"ל לעירייה, על סכום של 7.5 מיליון שקלים, סכום שהחברה סירבה לשלם.

ישיבת מועצת העיר. צילום: מיכל ירון

המערכה המשפטית

הנושא, כאמור, עבר לדיון והערכה בבית המשפט, שפסק לטובת העירייה, אך רפאל החליטה להגיש ערעור מנהלי לבית המשפט המחוזי בחיפה על ההחלטה. סגן נשיא בית המשפט, השופט רון סוקול דחה את העתירה.

פסק הדין המכריע ניתן בבית המשפט המחוזי, בו פסק השופט סוקול, בערעור המנהלי שהגישה רפא"ל נגד חיובי ארנונה בסך 12 מיליון שקל שדרשה ממנה עיריית קריית ים, לאחר שבשנת 2018 הועברו כל שטחי מכון דוד לאזור השיפוט של עיריית קריית ים.

בערעור טענה רפא"ל, כי בשטחים המוחזקים על ידי מכון דוד נמצאים שטחים ניכרים שמוחזקים על ידה ועבור מדינת ישראל, לכן, על פי החוק, מגיעה לה הנחה בגובה של שני שליש מהחיוב בארנונה.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  מי יגיע למלונות בקריות?
  אין אפילו אטרקציה אחת בקרית ים.
  בקריות החופים מוזנחים ובלי מרינה.
  אין אף פסטיבל, או ארוע גדול בעיר.
  אין אף פארק ליד קרית ים.
  מצא את רפאל יופי, בקרית ים אין היי טק אין אזור תעשייה או משרדים, אין קניונים. נחשלת ולא מץפתחת – זאת המילה.

 2. א.א. חיפה אמר/ה

  הבאתם עושים עניין הוא יעשה על מה דיברנו קיבל מליונים והכל יהיה הוא הוכיח את עצמו לתושבים שלו. דואג להם לחמניות רק לתושבי קרית ים לא כמו חיפה שצריכה לדאוג לכולם ולתושבי קרית חיים ושמואל זרקו לעזאזל. ככה זה יש לנו במועצת חיפה, קרית חיים נציגים לא ראינו שום דבר מאז שנבחרו. חבל כולם שקרנים!!!

הגיבו כאן לכתבה