הועדה לביקורת המדינה – הזיהום במפרץ חיפה – 7/6/2016

ביום ג', 07/06/2016, לרגל יום הסביבה בכנסת, השתתפתי בוועדה לביקורת המדינה, לדיון המשך בנושא זיהום האוויר במפרץ חיפה.

לעיונכם, מובא תקציר של הדברים שנאמרו בוועדה.
צילום ועריכה: רן מינרבי – מגמה ירוקה

ח"כ קארין אלהרר יו"ר הועדה: מדברת על הכתבה אמש בערוץ 2. מדברת על הסקר האפידמיולוגי שכבר מזמן היה צריך להתפרסם וכמובן על דוח מבקר המדינה שחשף את הנתונים הקשים. הדוח השנתי הקרוב של המבקר יעסוק במפרץ חיפה: מערך הניטור, תכנון סביבתי ומיכל האמוניה ותוכנית הפינוי שלו.
מעיריית חיפה הגיע נמרוד שיין. ..המומחה ל…איכות שמו של ראש העיר

הועדה_לביקורת_המדינה_-_יעל_כהן_פארן.jpgח"כ יעל פארן: מי יכול להאמין לממשלה שנתוני הזיהום שהיא מפרסמת מעוותים ובותרים עצמם כל כך., לאור הכתבה אתמול בערוץ 2. מי יאמין לממשלה שיודעת כמה התחלואה גבוהה ומתעקשת עדיין להמתין לסקר אפידמיולוגי ומתעלמים מהחריגות בחומרים מסרטנים של המפעלים?
ח"כ דב חנין- מדוע המשרד מציג תכניות להפחתת הזיהום מהתחבורה במפרץ ומתמקד דווקא בתחבורה ולא במפעלים?
ח"כ גפני – מי שהיה צריך לדרוש את פינוי המפעלים המזהמים, שקמו בלי כל היגיון בצפיפות כזו הוא יונה יהב ראש עיריית חיפה. אני מאשים את עיריית חיפה!
נמרוד שיין נציג רה"ע חיפה: יונה יהב הסכים להעיף את כל המפעלים מחיפה אז מה מאשימים אותו?
ח"כ קארין אלהרר תוקפת בחזרה: מי חתם להם על רישיון העסק? ליונה יהב יש את הסמכות לשלול את הרישיון.
ח"כ תמר זנדברג: לא יתכן שבצד העיסוק בבעיית הזיהום החמורה משרדי הממשלה הרלוונטיים מקדמים תכניות גדולות להרחבת המתקנים המזהמים במפרץ!
יובל חיו נציג משרד מבקר המדינה: אנחנו נבחן האם יכול להמשך ניגוד העניינים שבו חלק גדול מהניטור נעשה ע"י המפעלים עצמם! אנינו חייבים להתייחס לתכניות חסרות התקדים להרחבת המפעלים והמתקנים המזהמים והמסוכנים במפרץ! משרד המבקר יתייחס לכך.

הנה תקציר הדברים שאמרתי אני בועדה:


1. בעיית אי אמינות ניטור האוויר במפרץ נמשכת: איגוד ערים חיפה, שאחראי על רוב הניטור ממשיך להיות נגוע במניפלוציות בנתוני הזיהום שכבר הוצגו לועדה. סמנכלית האיגוד שמצויה בניגוד עניינים חריף, שנחקר כעת במשטרה, יצאה לפנסיה וחזרה בדלת האחורית כיועצת "בהתנדבות", בעוד בעלה ממשיך להרוויח בעסקים הפרטיים מאות מיליונים ישירות מבז"ן ועוד מפעלים באזור.

2. אסור לתת היתר פליטה למפעל כאו"ל וגדיב ששייכים לבזן. הן כי ההיתר יאפשר להם עוד 7 שנים של זיהום בלתי מוגבל בחלק מהמזהמים והן כי פיצול ההיתרים במתחם בז"ן להיתרים נפרדים- *יגדיל את הזיהום הכולל* והמצרפי יחסית למצב כיום!

3. בכירים במשרד להגה"ס מפעילים יחס ליברלי גורף כלפי בעלי המפעלים הפרטיים ומתירים להם להמנע משיפוץ והחלפה של מתקנים ישנים ושיכלול הטכנולוגיה שתביא להפחתת הזיהום, בעוד שיח לחברות ממשלתיות מזהמות נוקשה הרבה יותר!

4. בז"ן איבדו שליטה על פליטת מזהמים מסרטנים כמו בנזן ופורמלדהיד ולכן אסור לתת להם היתרי פליטה בלי שיבצעו מה שצריך. זה מה שהבטיח בפומבי אבי גבאי וזה מה שצריך לקיים מחליפו!

הועדה_לביקורת_המדינה_-_ירון_חנן.jpgהועדה_לביקורת_המדינה_-_קארין_אלהרר.jpgהועדה_לביקורת_המדינה_.jpg

לא ניתן להגיב