סליק של 'ההגנה' מתחת לבית החולים ״כרמל״ • ד"ר דוד בר און

בית החולים ״כרמל״ הישן | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

מלון בן 3 קומות על הכרמל

בשנת 1936 הוקם על הכרמל מבנה בן שלוש קומות ברחוב חורב 2 של היום, שיועד לשמש כבית מלון. כפי שקרה במקרים רבים אחרים, עבר הבניין גלגולים עד שהפך למה שהוא היום – בית החולים כרמל.

המבנה תוכנן ע”י האדריכל משה גרשטל, שתכנן גם את מבנה שוק תלפיות בעיר. בהמשך האדריכל א. ינוביץ הכניס בו מספר שינויים, אולם נשתמר אופייה של התוכנית המקורית. התוכנית כללה גוש מבני מעוגל שבמרכזו נמצא קיר מעוגל מזכוכית. קיר זה מורכב ממלבני זכוכית שמצטרפים ויוצרים מעטפת גלילית רבת פאות – אלמנט אופייני לבנייה בסגנון הבינלאומי של התקופה (הידוע גם כסגנון הבאוהאוס). מרכיב זה נשתמר יפה עד היום.

בית החולים ״כרמל״ הישן | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

בית החולים 'כרמל' הישן

כאמור, הבניין עבר מספר גלגולים והתרחק מייעודו המקורי כבית מלון. בעקבות פרוץ המאורעות בא”י מחד (1936-39) ועליית יהודי גרמניה מאידך – עם התגברות הנאציזם, הפך הבניין ל-”בית עולי גרמניה”. במחצית הראשונה של שנות ה-40, בגלגולו השני, המבנה הוסב לבית חולים, עת נרכש ע”י קופת החולים 'כללית' של ההסתדרות. לימים נודע בשמו כבית החולים ״כרמל הישן״.

הסליק

בספר “מערכות ההגנה בחיפה” מאת צדוק אשל, מסופר כי עם השלמת תהליך הבנייה של בית המלון, לאחר עזיבת הפועלים את האתר ותחת סודיות גמורה, הותקן במרתף הבניין סליק של “ההגנה” תחת עינו הפקוחה של מהנדס מטעם הארגון. חשיבותו של הסליק היתה רבה בפרוץ מלחמת העצמאות, כאשר הבניין שימש אז כבית חולים.

האם בסליק זה הוסתרו כלי נשק ששמשו את הלוחמים שלחמו על שחרור חיפה?

קוראים יקרים, אם יש בידיכם מידע כלשהו אודות סליק זה או דומיו בחיפה, נשמח אם תשתפו אותנו בסיפוריכם.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. עדנה כ"ץ אמר/ה

  עמוס בעלי התגורר בזמן מלחמת השחרור בסימטת צידון 3, בחיפה. הוא זוכר שמתחת לקומה הראשונה היה בור, וזוכר במעומעם שראה מן החלון בקומה השניה, שהוציאו מהבור נשק. שווה לבדוק.

  1. ד"ר דוד בר און אמר/ה

   סיפור יפה מאוד, תודה על השיתוף!

 2. עידן אמריך אמר/ה

  נהדר
  מידע מעניין ביותר

 3. אבי אמר/ה

  מה הפלא. ניראה שהצלחנו ללמד את החמס היכן בונים סליקים

 4. איל אמר/ה

  כמה מטומטמים יש בעולם ?
  אבא שלי לפני 20 שנה הלך לאבחון שם כשהיה מרכז פסיכיאטרי כדי לקבוע שהוא צלול ויציב ויכול לרשום באחריות צוואה,הוא הסביר שם שיש סליק ענק מתחת לבניין והוא כמפקד ברובע הדר לקח משם נשק וחומרי נפץ כדי להשלים את כיבוש הדר והעיר התחתית.
  אז התייחסו אליו כקשיש הזוי ולא עשו עם זה כלום למרות שהציע לפנות לחבריו מארגון ההגנה וחטיבת כרמלי כדי לאתר את הסליק

  1. דוד בר און אמר/ה

   סיפור מדהים! תודה על השיתוף!

 5. בטי אמר/ה

  מעניין מה יש עדיין במרתף. אנא שתפו גם ברשתות אחרות ואולי תקבלו מידע מאנשים שלחמו או עבדו במקום באותה תקופה. הזדרזו הדור הולך ונעלם.

 6. בטי אמר/ה

  למה?????

 7. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר און.שבןע טוב

 8. יוסי א אמר/ה

  כדאי שהתאגיד יפנה לקופת החולים (היום בשמה "הנוצץ" שירותי בריאות) ויבקש שיתקינו בכניסה לבניין שלט שמפרט את תולדותיו, וכן את שמות בוניו, וכך יוכלו לדעת גם מי שלא יקראו את הכתבה המענינת.

 9. אריאלה אמר/ה

  כנראה שהיו הרבה סליקים של ההגנה בכרמל. משפחתי המורחבת עברה בתחילת שנות ה-40 לקרית עמל, בגלל הפצצות האיטלקים בחיפה. שנות ילדותי המוקדמות עברו שם. ב-44 – 45 בערך, הורי חזרו לחיפה ושאר בני המשפחה לקרית ביאליק. אבי, אמיר בן-שחר, היה חבר הגנה. את הבית שלנו בתחילת רח' גבעון באחוזה, שיפץ אדריכל בשם דוד ויטמין שהיה חבר טוב של אבי ומראשוני עין הוד ( האיש היה גם צייר). דוד ויטמין היה ג"כ חבר הגנה. בזמן השיפוץ בנו בחצר לאחי ולי ארגז חול. הגינה היתה מלאה עצי אורן. הייתי אוספת צנוברים לאכילה ואמי הראתה לי שאם אכניס אותם בשורה לארגז החול ואשקה, הם ינבטו. הייתה לי שורה יפה של נבטי אורן בארגז ובוקר אחד התעוררתי ומצאתי שמשהו חפר בארגז שלי והרס והעלים את כל ההיבטים. בכיתי כמובן ואבא טען שבטח איזה חתול או כלב נכנסו לגינה וחפרו במקום.
  שנים רבות לאחר אותו אירוע, בערוב ימיו של אבי, לקחתי אותו לגור אצלי. אז סיפר לבני ואח"כ גם לי שארגז החול שבנו בבית באחוזה היה למעשה סליק נשק של ההגנה. למעלה היה ארגז חול ותמיד דאגו שצעצועי ילדים יהיו מפוזרים בו, ולמטה דוד ויטמין דאג לבנות מרתף בתוכו הוסלק נשק. כמובן שחברי ההגנה שהגיעו בלילה להוציא נשק לא התחשבו בשורת נבטי האורן ששתלה ילדה קטנה אחת…

  1. דוד בר און אמר/ה

   סיפור מקסים, תודה על השיתוף!

 10. גילה אפשטיין כל-טוב אמר/ה

  שלום, כילית הכרמל ( 1945 ) אני
  זוכרת סיפורים של הורי על סליקים
  שנמצאו בואדי שבין רח' ק.ספר 17
  ורח' אהוד המקביל לו. שווה בדיקה.

 11. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  יוסי א, שלום ותודה על התגובה.
  על בנין ״ בית חולים כרמל הישן״ יש אכן שלט שמספר בקיצור את תולדות הבנין( לא הכל), אולם סיפור הסליק אכן לא מופיע בו.

 12. פולי אמר/ה

  כתבה חשובה מאוד,אשמח לדעת האם יש מידע על בית בורכוב שעל הריסותיו נבנה בית חולים כרמל החדש בצמוד לרחוב מאפו.

הגיבו כאן לכתבה