עמותת שייט חיפה דורשת לפתוח בחקירה פלילית נגד נחשון צוק – מ"מ ראש העיר חיפה

עמותת השיט הוציאה מכתב חריף למ"מ ראש העיר נחשון צוק, בו היא מציינת את קשריו עם יאכטות וחברה שמייצרת יאכטות ודורשת לפתוח בחקירה פלילית נגדו. לטענת העמותה, צוק ניצל את תפקידו כמחזיק תיק הים, כדי לקדם עסקה לרכישת סירה Dzeta עבור בית הספר הימי, המיוצרת על ידי החברה, שהוא עצמו מייצג.


"מתכוון לפעול להקמת מעגן סירות בחוף השקט"

במכתב, הרצ"ב בכתבה, העמותה דורשת גם שנחשון צוק יפסיק לטפל בענייני החוף השקט, בגלל ניגוד עניינים. לטענת העמותה, צוק אמר בתקשורת לאחרונה, שהוא מתכוון לפעול להקמת מעגן סירות בחוף השקט, ולכן לא ייתכן שהוא יהיה חלק מהמשא ומתן לגבי הפעילות של עמותת השיט בחוף השקט.

החוף השקט בחיפה - מבט מרמב"ם (צילום: ירון כרמי)
החוף השקט בחיפה – מבט מרמב"ם (צילום: ירון כרמי)

"בראיונות לתקשורת הבהרת כי בכוונתך לפעול להקמת מעגן סירות בחוף השקט. מהלך כזה אינו אפשרי ללא הפסקה מוחלטת של פעילות השייט בחוף השקט", כתב עורך הדין של עמותת השיט, אסף אורן. "יתרה מזאת, מתוקף תפקידך כמחזיק תיק הים בעירייה, אתה אחראי לכל ההחלטות שקיבלה העירייה בנוגע לחוף השקט ולגופים הפועלים בו, לרבות ההחלטה המקוממת לפנות את העמותה מהחוף השקט. ולראייה: אתה מכותב לכל המכתבים ששלחה לאחרונה עו"ד טופז קלר לעמותה, לרבות דרישת הפינוי מיום 10/04/2022".

עיריית חיפה דורשת מעמותת "שייט חיפה" להתפנות תוך 30 יום מחוף השקט

כזכור, בחודשים האחרונים העירייה טוענת שעמותת השיט פועלת באופן לא תקין בחוף השקט. בשבועות האחרונים העמותה ועורכת הדין של העירייה היו במשא ומתן על מנת למצוא את הדרך, שתאפשר לעמותה להמשיך לפעול. תוך כדי המו"מ העירייה הוציאה מכתב בו היא דורשת מהעמותה להתפנות תוך 30 יום מחוף השקט. העמותה טענה שהדרישה לא הוגנת, כיון שהיה משא ומתן שהיה מאפשר להגיע בהסכמה להמשך פעילות העמותה. העירייה טענה שהעמותה ניהלה את המו"מ בצורה לא רצינית והמו"מ לא התקדם.

הורים לילדים בעמותת השיט טענו ברשתות החברתיות, שהעירייה מתנהלת בצורה לא מובנת. לטענת הורים הילדים אוהבים מאוד את השיט והוא מאוד משמעותי עבורם. יש לציין שלצד הילדים, שלומדים לשוט, יש גם ילדים על הרצף האוטיסטי שמגיעים לחוף השקט מדי שבוע לפעילות, ובשבילם החוג מאוד מאוד משמעותי. ההורים של הילדים על הרצף מסתכלים בדאגה על הפעילות של העירייה מול עמותת השיט וחוששים מאוד, שהילדים שלהם לא יוכלו להמשיך את הפעילות, שעושה להם כל כך טוב.

בנוסף, בכל פעם שהנושא של עמותת השיט עולה בפייסבוק יש הרבה מאוד תומכים בעמותת השיט, שמגיבים, ופחות תמיכה בפעילות של העירייה נגדם. גם הניסיונות של תומכי העירייה להסביר, שבסך הכול הם מעוניינים במנהל תקין ולכן הם פועלים נגד עמותת השיט, נתקלות בתגובות נזעמות, שעמותת השיט עושה כל מה שהעירייה מבקשת ולמרות זאת היא לא מצליחה להמשיך את הפעילות שלה ללא הפרעות.

לטענת עמותת השיט צוק הוא בעלים של יאכטות בחיפה וביוון והוא פעיל עסקית כיום או שהיה מעורב בפעילות עסקית בענף היאכטות. במכתב מציין עו"ד אורן שצוק משמש כבעל מניות ודירקטור בחברת רוח גבית בע"מ העוסקת בין השאר בייבוא, שיווק ומכירה של סירות ויאכטות. בנוסף, עו"ד אורן טוען במכתב שצוק ניתל את תפקידו כמחזיק תיק הים על מנת לקדם עסקה לרכישת סירה עבור בית הספר הימי המיוצרת על ידי החברה הפולנית המיוצגת על ידי צוק. "לא זו אף זו, אתה אף הצעת למר לאובר לטוס לפולין על מנת שיוכל להתרשם מסירות Dzeta ופעלת מול נציגת המפעל לתיאום הגעתו של מר לאובר, לרבות קיום שיטט באגם בפולין. אולם נסיעה זו לא יצאה אל הפועל בשל מגבלות משבר הקורונה".

בנוסף, במכתב נכתב כי לפני מספר ימים בראיון ברדיו חיפה טען צוק כי החברה שבבעלותו אינה פעילה, אבל עמותת השיט עשתה בדיקה ולטענתה החברה פעילה וצוק ממשיך לשמש כבעל מניות וכנושא משרה בה.

עמותת השיט העבירה את המכתב שנשלח אל צוק אל היועצת המשפטית לממשלה לצורך בדיקת הטענות החמורות העולות מהמכתב. לטענת העמותה יש צורך בפתיחת חקירה משטרתית לנוכח קיומו של חשש לכאורה לביצוע עבירות פליליות. בנוסף, העמותה באמצעות עו"ד אורן טוענת כי יש כאן ניגוד עניינים אסור, גם אם צוק לא הפיק מכך טובות הנאה. לטענת העמותה רואים את ניגוד העניינים בכך שהעירייה הוציאה מכתב לגבי החוף השקט לעמותה בעוד שלצוק יש לכאורה עניין עסקי בחוף השקט. העמותה דורשת שצוק יודיע בתוך 10 ימים, שהוא יחדל לעסוק בכל עניין הקשור לחוף השקט ולגופים הפועלים בו. אם צוק לא יעשה זה עו"ד אורן טוען כי העמותה תבקש סעד בבית המשפט.

ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

תגובת נחשון צוק ועיריית חיפה:

עיריית חיפה סירבה להתיחס באופן ישיר לטענות שעלו נגד נחשון צוק ומסרה תגובה כללית לנושא, שהיא ציטוט של ראש העיר, ד"ר עינת קליש רותם:
"העירייה הודיעה לחנ"י כי לא תוכל לקיים את התחיובותיה במקרקעי חוף השייט בגלל שמועצת העיר איפסה את תקציב תחזוקת כלי השייט בהם משתמשים שיט חיפה ובית הספר הימי.

בנוסף, המועצה הכתיבה את סגירת התקנים המקצועיים של רשות הים ואסרה על העמקת המים ל-1.5 מ' כנדרש על ידי אגף הפיקוח של משרד החינוך. בנסיבות אלה, עיריית חיפה לא תוכל להמשיך ולעמוד במחויבויותיה ואחריותה בשטחי השייט של החוף השקט."

לנוכחת התגובה הכללית, ובשל חומרת הטענות האישיות כלפי נחשון צוק, פנינו אליו גם פנייה אישית, אך הוא סירב להגיב לטענות החמורות כלפיו והשיב כי הוא מבקש לקחת רק את תגובת העירייה (תגובה שאיננה מתייחסת כלל לטענות האישיות נגדו) ומעבר לכך סירב להגיב.

המכתב אשר שיגרה עמותת השייט לנחשון צוק

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. שמואל גלבהרט אמר/ה

  קראתם את תגובת העיריה? כרגיל כולם אשמים חוץ מקליש וצוק. באשר לחשדות נגד נחשון צוק, יש לו בעיה יותר חמורה, בשיקול הדעת. גם בנושאים אחרים.

 2. גלית אגרנטי אמר/ה

  עכשיו הכול ברור… זה פשוט היה הזוי הדרישה של ראשת העיר לסגור את שייט חיפה. שייט חיפה קיים כבר 20 שנה. אחת מפנינות העיר. גולשים ושייטים אלופים רבים יצאו משייט חיפה.
  כמובן…סגן ראש העיר צריך לבנות את העסק החדש שלו מהר מהר.. לפני הבחירות.

  1. גבר אמר/ה

   עוד מושחט בחסות ראשת העיר חיפה.

 3. זהבה אמר/ה

  למה אינני מופתעת??? המכשפה לא מסוגלת לעשות משהו טוב בלי שיהא לה רווח אישי מכך. אני משוכנעת שהמילים התנדבות והתחשבות הינן מלים גסות עבורה והמכסימום שלה הוא לכתוב אותן ללא שגיאות. קוברת את העיר.

 4. אבי אמר/ה

  איך זה שנחשון צוק יושב על הכסא הבכיר בעיריית חיפה כבר שלש וחצי שנים ועדייך אין לו מעגן פרטי ליאכטה ?

 5. אייל אמר/ה

  אין לעיריית חיפה כמה עשרות אלפי ש' תקציבי תחזוקה רבל תתפלאו ל-2000 גמלאים של העירייה עצמה יש כל שנה מעל 3000 מליון שקל לשדוד בפנסיות תקציביות כפולות מהשכר המוצע במשק וחלקן פי 3 משכר המינימום במשק. כן פשוט נגמר התקציב לכל פיתוח עירוני אבל העיקר שהמזכירות של גוראל טסות פעמיים בשנה לטיולים מאורגנים.. לפחות לזה העיריעה לא תקצץ לעולם.

  1. משה אמר/ה

   איל , לפני שאתה מפרסם, אולי תקרא את השטויות שאתה כותב ?

 6. שי אמר/ה

  מה אתם רוצים, סה״כ המשך האג׳נדה של הריסת כל חלקה טובה שעדיין עובדת כאן, לא משהו חריג בנוף של ראשת העיר

 7. דין דין אמר/ה

  חיפה מכה על חטא. כולם אשמים.

 8. אמיר אמר/ה

  רק אחד אוכל עזריאל …..

 9. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מ"מ ראש העיר חיפה נחשון צוק,ידידי, הוא איש מקסים.אשר עומד ביושר לצד עינת קליש רותם.

 10. ירון חנן אמר/ה

  לדעתי גם השירות המשפטי של העירייה, שהצליח עד כה ללכת בין הטיפות בכל ההתנהלות המסואבת בהנהלת העירייה ומי שמושך שם בחוטים, הסתבך גם כן בפרשה הזו. הדרישה של המחלקה המשפטית של העירייה לפנות את עמותת השיט מהחוף השקט, מתעלמת לחלוטין מהקשר של נחשון צוק לנושא ואני מציע לעמותה להגיש דחוף תלונה ליאח"א בנושא….לעורכי הדין במחלקה המשפטית רני מציע שיכינו תשובות טובות, אם יש להם כלל תשובות כאלו!

 11. יוסי אמר/ה

  נחשון הוא אדם לא אמין ושקרן מקצועי! הוא אחד הסחבות לנפילת ראש העיר. האיש מנותק מהמציאות הרס את תחום השייט בחיפה.

הגיבו כאן לכתבה