ההיסטוריה המרתקת של דיירי בית מספר 12 • ד"ר דוד בר און

רחוב ירושלים מספר 12 | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

ביתם של מְגָרֵשׁ הצר ניקולאי ומפקדת הגדוד ב״כרמלי״

רחוב ירושלים מספר 12 | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

בית מספר 12

גם השבוע אני ממשיך לחפש את הסיפורים מאחורי הבניינים ברחוב ירושלים. למרות מראם המנומנם, מאחורי הבניינים הללו מסתתרים סיפורים מרתקים. הפעם אתעכב ליד הבית ברחוב ירושלים מספר 12.

הבית נבנה ב-1930 עבור משפחת המהנדס אוריאל פרידלנד (לימים שלון) ורעייתו רחל, ע״פ תכנונם המשותף של משרד אוראל וזוהר (שהיו פוריים מאוד באותם ימים) והמהנדס גדליהו וילבושביץ.

הבית מעוצב ע״פ הסגנון הבינלאומי ששלט בימים ההם, מציג אלמנט מודגש של חדר מדרגות (״טרמומטר״) ורובו מחופה אבן.

אוריאל שלון

אוריאל פרידלנד נולד ברוסיה ולמד הנדסה בסנקט פטרסבורג. הוא היה מנהלו של בית החרושת 'שמן' במפרץ חיפה ויו״ר ״ועד הדר הכרמל״. שנים לפני עלייתו ארצה, בעת לימודיו בסנקט פטרסבורג, השתתף במהפכת פברואר (1917) שכתוצאה ממנה הצאר ניקולאי השני ויתר על כס המלוכה. זה היה למעשה השלב הראשון של המהפכה הרוסית (אוקטובר 1917) שהולידה את רוסיה הקומוניסטית, לימים ברית המועצות.

רחל שלון

רעייתו, רחל שלון, ילידת פולין, היתה אף היא אישה רבת פעלים. רחל היתה בוגרת הטכניון הראשונה במקצוע הנדסת בניין. כחברה ב”הגנה״, היתה מפקדת גדוד 202 בחטיבת ״כרמלי״. אחרי מלחמת העצמאות היתה חברה בכירה בסגל ההוראה של הפקולטה להנדסה אזרחית ובעלת תואר דוקטור לשם כבוד. רחל הקימה את התחנה לחקר הבנייה בטכניון הפועלת לקידום ְטכמולוגיות הבניה בארץ. בשנת 1962 נבחרה כחברה בוועד המנהל של המועצה הבינלאומית לחקר הבנייה. ב-1980 נמנתה עם מדליקי המשואות בטקס יום העצמאות.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. צעירה אמר/ה

  תודה לך ד"ר בר און.
  מעניין מאד. אחד ממחוזות הילדות.
  שבת רגועה.

 2. אדלר ראובן ועדנה אמר/ה

  תודה על הכתבות השבועיות והאיורים. מרחיבים את הידע,במיוחד לנו .שגרים באזור,ברחוב תל חי,שגם בו ישנם בתים מיוחדים. חבל שהשכונה לא משומרת ומטופחת.

  1. רחל אמר/ה

   מענין מאד. מחכה לסיפור על ירושלים 24. בית סגל

 3. חיפאית אמר/ה

  ובירושלים 28 הבית שנבנה עבור אוסשקין

 4. חדוה אמר/ה

  מעניין. תודה

 5. חמוטל ירון לבית יפה אמר/ה

  בית מס 15 ברחוב ירושליים הוא בית משפחת יפה. סבא וסבתא שלי הבית שהציל אותם ממוות בטוח /שואה כי אפשר להם סרטיפיקט כמשקיעים בארץ. אני זוכרת את הדיירים שגרו בו בילדותי בשנות השישים ואפילו אבא חושי היה דייר שלהם. אשמח לקרוא על הבית ואשמח גם לתרום פרטים.

 6. יהודי אמיתי אמר/ה

  הבית ברחוב סוקולוב 19 היה בית מיוחד במינוי.בית מחופה באבן ירושלמית.היו זמנים בהדר.ניתן עדיין לשמר את רוב המבנים.עוד לא מאוחר.

 7. אורה אמר/ה

  כרגיל -מרתק!
  הזוג שלון, ללא ילדים, תרמו מעון סטודנטים- למשפחות בטכניון.
  בנוסף יש ברמת אלון רחוב על שמם ,אם אינני טועה. יש כח דוד, תמשיך להעשיר אותנו….

הגיבו כאן לכתבה