האן: "התושבים אינם עבריינים, נעזור להם מול העירייה" • כנס מחאה נגד הדרישה לתשלום מיליונים עבור היטל השבחה בוורדיה

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן וחבר המועצה מהסיעה מוטי בליצבלאו הגיעו הערב למפגש עם הדיירים מהבניין ברחוב ורדיה 8 והבטיחו להם את כל העזרה מול העירייה. הדיירים מוטרדים מכך שהעירייה שלחה להם הזמנות לשימוע, והם מעוניינים בעזרתם של הירוקים מול העירייה על מנת לבטל את ההזמנות לשימוע.

דרישה בחלוף 20 שנה

במפגש עם הדיירים אמר האן כי הוא מתכוון לפנות לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם ולעירייה ולהסביר להם שלא ניתן לדרוש מהדיירים לשלם על טעויות של העירייה ושל הקבלן. כזכור לפני למעלה מ-20 שנה נבנה בניין ובו 128 דירות ברחוב ורדיה 8 בשכונת ורדיה. יעוד הקרקע המקורי היה לטובת מלון דירות, אבל כשהדירות שווקו לדיירים הובטח להם שמדובר בדירות רגילות למגורים.

ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)
ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)

שינוי ייעוד הקרקע ממלון לדירות

בשנת 2010 שונה ייעוד הקרקע ממלון לדירות, אבל הקבלן לא התבקש לשלם את היטל ההשבחה על הדירות. שנים לאחר מכן פנתה העירייה אל הדיירים וטענה שזה הם שצריכים לשלם את היטל ההשבחה העומד על מיליוני ש"ח. המשמעות לכל אחד מהדיירים היא שעליו לשלם מאות אלפי ש"ח. הדיירים התלבטו איך להתמודד עם הדברים, ו-40 מהם החליטו לתבוע את העירייה והיזם כיון שלטענתם הם פעלו בחוסר תום לב וידעו לאורך כל הדרך, שמדובר בבניין למגורים על אף שהתב"ע הייתה לטובת מלון דירות. הדיירים טוענים שהעירייה לא הייתה צריכה לתתטופס 4 למבנה, כיון שהיה ברור שהוא משווק כדירות מגורים על אף יעוד הקרקע השונה.

בכיסא גלגלים – להליך פלילי

במפגש הדיירים הדיירים פנו להאן וביקשו ממנו למנוע מהעירייה לזמן אותם למתן עדות. אחת הבעיות היא שמרבית הדיירים עברו את גיל 80, חלקם מתניידים בעזרת כיסאות גלגלים והליכונים, והבקשה להתייצב להליך פלילי מלחיצה אותם מאוד. האן התחייב, שהוא יגיע יחד עם הדיירים לשימוע כחבר מועצה. הדיירים טענו, שהם לא רוצים כלל להגיע למפגשים והם קיבלו ייעוץ ממספר עורכי דין, שעדיף להימנע מכך.

"עיריית חיפה יוצאת נגדנו"

"העירייה עודדה אותנו לקנות דירות בבניין", אמרה אחת הדיירות, "ועכשיו היא יוצאת נגדנו, אני לא מבינה את זה". האן השיב שאין לדיירים שום סיבה לדאוג. "אני מבטיח לכם, שהעירייה לא תזרוק אתכם מהדירות. אף אחד לא ימצא את עצמו ברחוב. אני מתכוון לכתוב מכתב חריף לראש לקליש רותם ולתאר את כל מה שעובר עליכם ולבקש ממנה למנוע את השימועים. מעבר לזה, אני מעוניין להביא את מה שקורה בבניין שלכם לדיון במועצת העיר. מאוד חשוב להציף את הנושא, לא ייתכן מה שאתם צריכים להתמודד איתו".

ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)
ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)

האן: " אין שום סיבה, שאתם תשלמו את המחיר"

אחד הדיירים שאל את האן, האם יש עוד בניינים כמו הבניין שלהם. האן הזכיר את הבניין ברחוב מנדל זינגר בסביוני דניה, שבו נבנו 4 קומות מעבר לקומות שאושרו. "מה שקרה במנדל זינגר הוא שאחרי שהבניין כבר היה בנוי, העירייה הכשירה את השרץ. מה שחשוב להבין שבבניין ההוא הדיירים כמובן לא שילמו את המחיר בגלל מה שקרה. אנחנו רוצים לראות את אותו הדבר קורה גם במקרה שלכם. אין שום סיבה, שאתם תהיו אלה, שתשלמו את המחיר על מה שקרה בין הקבלן לעירייה".

בסיום המפגש הדיירים ביקשו מהאן לספר קצת על סיעת הירוקים ועל הפעילות שלהם ואז מיהרו לשאול לגבי נושא, שמטריד אותם מאוד – החזירים. "מה שקורה עם החזירים זה מזעזע", השיב האן, "ב-3 שנים האחרונות אין טיפול יעיל בבעיה, וכתוצאה מזה אנחנו רואים שהחזירים נהיים יותר בטוחים בעצמם ויותר תוקפניים. לא ייתכן שאנשים וילדים יחששו לצאת מהבתים ולהסתובב ברחוב, בגלל שיש חזירי בר בכל מקום. אין מה לעשות הפיתרון לבעיה הזו לא יכול להיות הומאני".

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. יוסי אמר/ה

  הדיירים יגיעו לחקירה על כסאות גלגלים ועם הליכונים לא ברור אם בגילם בכלל יבינו מה רוצים מהם……
  נראה לי שהולכת להיות הצגה. הייתי רוצה להיות זבוב על הקיר בחקירה, אם יתעדו את זה בצילומים זה יכול להיות עם צפיות שיא ביוטיוב, וסרט מצויין לתעמולת הבחירות לעינת קליש.

 2. רפי אמר/ה

  היתי משלם לעיריה במטבעות של 5 אגורות…
  עיריית גזלנים צרי אופק וחסרי מעוף. כנראה החזירים בעיר העבירו אותם על דעתם.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה❣.עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לידידי אביהו האן,חבר מועצת העיר חיפה.

 4. שחר אמר/ה

  רק לא יונה יהב תושבים מטומטמים שבחרו בצרה הזאת.

 5. רם אמר/ה

  העירייה לא אשמה!! חד משמעי.
  וחבל להשמיץ.
  אשמים קודם כל הדיירים שלא קראו היטב ולא הסתייעו בעו"ד, ואחריהם אשמה החברה שמכרה להם והטעתה אותם (יש להניח באותיות הקטנות…).

 6. ריטה אמר/ה

  רק העירייה אשמה אם זה בסחיתת כספים ואם זה ברחובות חיפה ותושביה,מאפיונרים מושחתים אןכלי חינם

הגיבו כאן לכתבה