העירייה דורשת מדיירי בניין בחיפה מיליוני שקלים "היטל השבחה"

ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)

סיפור קפקאי: דיירים ברחוב ורדיה 8 בחיפה מצאו את עצמם מתמודדים מול העירייה כאשר התברר להם שהקרקע של הבניין בו הם מתגוררים נקבעה כמיועדת לבית מלון ולא למגורים. זה היה לפני יותר מ-20 שנה.

לפני למעלה מ-20 שנה הוקם הבניין הבניין ברחוב ורדיה 8 – בניין בן 11 קומות. על פי התב"ע (תכנית בניין עיר) הבניין אמור היה להיות בית מלון, אך בפועל נבנה כמבנה מגורים לכל דבר. אחד הדיירים אף ביקש לוודא שאין מדובר בבניין שיועד לשמש בית מלון, וקיבל מהיזם אישור חתום כי אכן מדובר בדירת מגורים.

"שילמנו מחיר מלא"

בדיעבד הסתבר לדיירים כי במסמך התב"ע מצוין כי הבניין יהיה בית מלון. בהתאם לכך, העירייה פנתה ליזם ופעלה על מנת לשנות את ייעוד הקרקע. בשנת 2012 זה קרה וייעוד הקרקע השתנה לטובת בניין מגורים. כעת דורשת העירייה מהדיירים את היטל ההשבחה, מתוקף משינוי הייעוד. הדיירים מצדם טוענים שהם קנו את הדירות כדירות מגורים לכל דבר, לכן שילמו מחיר מלא עליהן ודוחים את דרישת העירייה לשלם היטל השבחה על כל דירה, סכום שמגיע למאות אלפי שקלים.

העירייה פעלה לא בתום לב

בסופו של דבר, 40 משפחות הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי נגד היזם, הקבלן והעירייה. לטענת הדיירים העירייה לא פעלה בתום לב והיה ידוע לה לאורך כל השנים כי מדובר בבניין למגורים, למרות זאת, לא עשתה דבר ואף סיפקה לבניין טופס 4 (אישור אכלוס).

יותר מכך, הדיירים טוענים שאם מדובר בבית מלון, איך זה שהעירייה לא דרשה רישיון עסק? בכל אחת מהדירות יש ממ"ד ומחסן. לטענת הדיירים, ברגע שהעירייה אישרה דירות עם ממ"ד ומחסן, משמעות הדבר כי ברור לכל שמדובר בדירות מגורים ולא בדירות בית מלון.

ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)

"מגלגלים את האשמה אלינו"

לו פעלה העירייה בתום לב, אומרים הדיירים, הייתה מתבצעת על ידה בדיקה מקיפה על מנת לגלות האם ייעוד הקרקע המקורי אכן מנחה את היזם. ברגע שהעירייה והוועדה המקומית התרשלו בתפקידן, לטענת הדיירים לא ניתן לגלגל את האשמה אליהם ולחייב אותם בהיטל השבחה של 15 מיליון ש"ח על כל הבניין. כעסם של הדיירים הוא על כך שמבחינתם לא התבצעה כל השבחה בבניין, הדירות נמכרו להם במחיר מלא של דירות מגורים, וכך הן נשארו.

עיריית טירת כרמל – רחב

מי שולח זימון לאישה בת 99?

הדבר שעליו זועמים עוד יותר הדיירים, הוא שבחודשיים האחרונים, רבים מהם קיבלו זימון מהעירייה להגיע ולענות על שאלות לגבי היטל ההשבחה שעליהם לשלם כביכול. "אני לא מבין את זה, הרי יש כרגע הליך משפטי שאנחנו במהלכו. רוב הדיירים הם מעל גיל 80, חלקם ניצולי שואה, חלקם על כיסאות גלגלים ועם סיוע סיעודי. אימא שלי קיבלה זימון כזה והיא בת 99! מי האדם שמוציא הזמנה כזו לאישה בת 99? בכלל, אני חושב שהעירייה צריכה לעשות בדק בית אמיתי לגבי ההתנהלות שלה לאורך השנים, בין היתר לגבי זה שנראה לה הגיוני לזמן דיירים קשישים ולהטיח בהם שהם חייבים מאות אלפי שקלים".

"מה השביחו פה בדיוק?"

עו"ד אשר נוטוביץ מייצג את הדיירים מול העירייה:
"מה שקרה בבניין בוורדיה קרה בבניינים נוספים בחיפה. המוכר ביותר ביניהם הוא מנדל זינגר בסביוני דניה. היזם עושה מה שהוא רוצה ומתעלם מהאישור שהוא קיבל לבנייה. לא משנה כמה קומות אישרו לו, הוא בונה כמה שהוא רוצה ואחרי זה שיכשירו את השרץ. יש כאן רווח כלכלי עצום. ועדת הערר מתכנסת ונותנת את ההכשר. הבעיה בבניין שלנו בוורדיה, היא שהוועדה המקומית ידעה לאורך כל הדרך שמה שבונים בבניין שלנו זה דירות מגורים ולא בית מלון. בדיונים של ועדת הערר, וועדת הערר כועסת על הוועדה המקומית. בחודש יולי 2000, שנתיים אחרי בניית הבניין, היזם הודיע לעירייה, שהוא בנה כבר 20 דירות מגורים והוא מטפל בשינוי התב"ע, על מנת שהיא תתאים למגורים".

"בהתחלה הגשנו תביעה נגד החברה הקבלנית, העירייה, ראש העיר דאז עמרם מצנע, היזם, מהנדס העיר אז, יעקב רוט ועו"ד צביקה הרשקוביץ. השופט במחוזי, ד"ר מנחם רניאל, הציע למחוק מרימת הנתבעים את מצנע ואת רוט ואנחנו הסכמנו.

"בשנת 2017 העירייה התחילה לדרוש היטלי השבחה מהדיירים. אנחנו טוענים שאין שום מקום להפיל את הדרישה הזו על הדיירים, כיוון שהעירייה ידעה לאורך כל הדרך שנמכרות כאן דירות שמוצגות כדירות רגילות על אף שייעוד הקרקע הוא למלון דירות. העירייה הייתה צריכה לפנות ליזם ולהגיד לו שלא ניתן לקבל טופס 4 ולהתקדם עם מכירת הדירות, כשהוא בונה משהו שונה ממה שנכתב בתב"ע, אבל העירייה לא עשתה את תפקידה. אין מקום להאשים את הדיירים בזה. הדיירים שאני מייצג שילמו על הדירות מחיר מלא, אז על מה היטל ההשבחה? מה השביחו פה בדיוק?"

ורדיה 8 (צילום: חי פה בשטח)

תגובת העירייה

עיריית חיפה פועלת כפי שהיא מחויבת לעשות על פי חוק להסדרת המצב החוקי של הדירות בבניין. כל בעלי הנכסים במבנה המדובר רכשו ביודעין דירה ב"מלון דירות" כפי שנכתב במפורש בהיתרי הבנייה ובהסכמי המכר עליהם חתמו. מתוך התחשבות בדיירים קיימה העירייה לאורך השנים הידברות עם נציגי הדיירים לצורך הסדרת השימוש בנכס והוצאת היתר כנדרש בחוק – במסגרת זו הגיעו מרבית הדיירים להסכמות לעניין גובה היטל ההשבחה.

לדיירים שטרם הוציאו היתר כחוק נשלחה עוד בשנת 2019 התראה כי השימוש שנעשה על ידם בנכס אינו חוקי. גם בשלב זה ניתנה לדיירים, מתוך התחשבות בגילם, פרק זמן להכשרת השימוש בטרם יוחל באכיפה.

מאחר שפרק הזמן לא נוצל וטרם הוגשה בקשה להיתר, נפתחה החקירה שנועדה להביא להסדרת המצב החוקי של נכסיהם. הליך זה אינו קשור להליך המתנהל בבית המשפט בו טוענים כשליש מהדיירים כי יש להשית את החבות בהיטל ההשבחה על אדם אחר.

הגיבו כאן לכתבה

39 תגובות
 1. מוניקה קלטר אמר/ה

  הדיירים שרובם מבוגרים מאוד ואינם מתמצאים ומבינים מה רוצים מהם, מאויימים עכשיו בחקירה פלילית על ידי העיריה ומקבלים זימון כאחרון הפושעים. מוטב שראשית העיר תפסיק מיד את ותפעל להרגעת הרוחות

  1. ציצמ אמר/ה

   מוניקה עוד מעט תציירי את הדיירים כמיסכנים ורפי שכל.הם יודעים על המס הזה כבר 20 שנה.יה בדחנית

 2. דליה אמר/ה

  ״הרצחת וגם ירשת״ עיריית חיפה גם עושה עברה ועכשיו רוצה את המיליונים…

 3. אבי כהן אמר/ה

  בטח השבחה! העיריה דאגה לחי פארק.. אומנם כרגע רק חזירים.. אבל מישהו צריך לשלם על זה.. 🤦🏼‍♂️

 4. מיכאל אמר/ה

  זה נשמע נורא, אבל אם טענת העיריה שהדיירים חתמו על הסכם מכר של דירה ב"מלון דירות" הרי אין להם סיכוי לזכות במשפט. צריך לבדוק מה רשום הסכם הרכישה של כל אחד

 5. ד.ג. אמר/ה

  האגף לפיקוח על הבנייה בעיריית חיפה, זימן את הדיירים לחקירה פלילית, בזמן שמתנהל הליך משפטי נגדם.
  זה התנהגות כוחנית אם לא בריונית מצדם, תנו להליך המשפטי להתקדם ואז נראה מי צריך לשלם את דמי ההשבחה.

 6. יורם אמר/ה

  עיריית חיפה והעומדת בראשה מחפשים בנרות מאיפה אפשר לגרד עוד כמה מיליונים לקופת העירייה המדולדלת. אין ספק שבמשך שנים פעלו יחידות העירייה הרלוונטיות בחוסר מעש ובחוסר תום לב.

 7. דין דין אמר/ה

  קבלנים מתחכמים כדי להפוך בנין המיועד לבית מלון למגורים והם צריכים לשאת בתוצאות ולא הדיירים שרכשו דירה בתום לב.

 8. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  עירית חיפה פועלת על פי חוק. ערב נעים

  1. דליה אמר/ה

   אם היה לך את כל הפרטים, הייתה חושב אחרת. איפה הם היו לפני מתן טופס 4 כשידעו את המצב, למה לא דרשו תשלום מהיזם שזו הייתה חובתו.

  2. אילן בורנשטיין אמר/ה

   עיריית חיפה לא פועלת, נקודה ! היו אז פקידי עירייה שלא רעדה להם היד לאשר בניין של דירות מגורים למרות שהתב"ע קבעה שמדובר בבית מלון. מדוע ניתן היתר בניה ? האם הכיסים של מי מעובדי העירייה תפוחים משוחד או שמדובר בעיוורים או בחדלי אונים ? איך בונים בניין 'קטן' כל כך, ממש 'בלתי נראה' שסותר את התב"ע ? איפה החוק ? אתם רואים כאן חוק ? עם כל הכבוד, חוק לא היה כאן, חוסר תפקוד או שחיתות היו גם היו. במקום לומר שהכל בסדר הגיע הזמן לומר את האמת, שהכל כאן לא בסדר. פשוט להעלות את האמת על גלי האתר – להודות בקיומו של מחדל השוחד והשחיתות ולטפל בו טיפול עומק.

 9. יצחק אמר/ה

  אין להם מה לדאוג גם אם חקירה פלילית זה לוקח שנים עד שתסתיים החקירה וכתב האישום הם כבר לא יהיו בחיים

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   אתה מתכוון שאין לפקידים מושחתים צורך לחשוש או שאתה בעצם מתכוון שאותם 'עבריינים' בני ה-99 שנים לא צריכים לחשוש ? אני מקווה שאתה מבין שבני ה-99 אינם עבריינים, אלא, אותם אלו שסייעו לאפשר הקמת פרויקט שנראה שלא היה חוקי מלכתחילה. החקירה הפלילית צריכה לעסוק במי שאחראי לפעולות הלא חוקיות ולא בקרבנות הקשישים.

 10. ציפורי אמר/ה

  תום לב? הצחקתם.

 11. חיים ימין אמר/ה

  עיר אוכלת תושביה !

  1. יונתן חיפה אמר/ה

   מדינה ועיר אוכלת יושבהם, ואנחנו כולנו שותקים ואשמים!! עד מתי????????????…

  2. abmm אמר/ה

   עיריה שיש לה עיר.הכי מתאים.

 12. שפנים אמר/ה

  לדיירים נוצרה השבחה. אין על כך כל ספק. הם גם חייבים בתשלום היטל השבחה אולם כפוף לזכותם לקבל פטור לדירות אשר שטחן עד 140 מ"ר .
  ציפור קטנה לחשה לי כי הקרקע עצמה הופקעה לצרכי ציבור. באם אכן מדובר בקרקע מופקעת, ידרש להחזירה לבעליה. לכן הדיירים צריכים להתארגן כספית לכך.

  1. abmm אמר/ה

   כמו כל רמת אלון?בזמנו העיריה הפקיעה את כל שטחה של שכונת רמת אלון מיהודי יוצא עירק שחי בלונדון בטענה שהשטח ייועד למפוני שכונות כמו נווה דוד ותבנה בה שכונה ברמה בסיסית כמו שכונת רמז.למי שמכיר.האם נבנתה שכונת שיכונים?כבר שנים מתנהל משפט נגד העיריה.ומה היא טוענת כהגנה:"אם נצטרך לפצותו.נפשוט את הרגל".נדמה לי שהיא כבר מזמן בפשיטת רגל ובפשיטה מוסרית.

  2. תשובה ל-abmm אמר/ה

   שטחי רמת אלון הופקעו מעשרות בעלי קרקע שונים ולא רק מאדם בודד. עירית חיפה ידועה במנהגה להפקיע, למכור לקבלנים שונים ואז לאשר להם הקלות .
   כך משאירים את הרווח אצל הקבלן ולא אצל העיריה.

 13. אריה אמר/ה

  אם זה בית מלון, שיתאגדו ביחד ויפעילו שם בית מלון… יעשו אחלה תשואה ויקנו עוד הרבה דירות…. הרי כל הקושי בהפעלת בית מלון זה הבנייה עצמ הוהאישורים, פה יש להם הכל כבר, רק רשיון עסק, עובד ללובי 3 מנקות ולקחת 500 שקל ללילה פר דירה… זה 15 אלף לחודש פר דירה…

 14. אניהו ירוק אמר/ה

  אני תוהה אם העירייה מטומטמת וחדלת אישים או רק עושה את עצמה. היכן היה הפיקוח הערוני בתקופת הבנייה? ממתי יש מחסנים וממ"דים ליחדןת דיור בבית מלון? ואם הייתה חריגה מההיתר, מדוע לא נתבעו היזם והקבלן? ומדוע ניתן טופס 4? והעיקר: את מי תתבע העירייה על המחדלים שמתרחשים בעת שנתה הנוכחית?…

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   אין על מה לתהות, כך נוהגת עירייה פושטת רגל שכל עניינה הוא עושק התושבים והעשרת הנוכלים.

 15. אלון. ב אמר/ה

  עברו 20 שנה מאז נכנסו לראשונה הדיירים לגור בבניין. במהלך השנים האלה, נמכרו בתים. בתהליך המכירה מבקשים הקונים אישור מהעירייה על היעדר חובות באמצעות המוכר. מהם יש אישור על היעדר חוב להיטל השבחה. לכן, כדאי לבדוק אם יש מסמכים על היעדר חוב היטל השבחה…

  1. נליחי אמר/ה

   חחחחחחחחחח

 16. משה מזור אמר/ה

  נראה שהייתה הזנחה מצד הדיירים ומצד העיריה להגיע במשך הזמן הארוך הזה לפתרון. העניין נמצא במקום הראוי, ובית המשפט יקבע מי צודק. הדיירים מיוצגים כך שבהחלט יש איזון. נחייה ונראה ונקווה שגלגלי הצדק ינועו מהר

 17. יונתן אמר/ה

  ברור שכל הדירות שנמכרו עד 2010 קיבלו אשור מהעירייה על היעדר חובות.
  גם ב טופס 4 שניתן בשנת 2000 היה רשום מן הסתם שאין חוב בגין בגין היטל השבחה כאשר העירייה ידעה כבר אז שהבניין נבנה כביניין מגורים ולא מלון

  1. ניחי אמר/ה

   מי סיפר לך את האגדות האלו?

 18. יוסי אמר/ה

  כל השחיתות של פונקציונרים בעיריה שייקראו לעדות תתפוצץ לעיריה בפנים כמו גם עורכי דין חיפאים ואדריכלים שמקושרים לגורמים בכירים בעיריה. כשיתחיל שלב העדויות במשפט ולהב 433 יכנסו לתמונה זו תהיה רעידת אדמה שלא נראתה כמותה. בנוסף יהיו תמונות מעניינות של אנשים דמנטיים על כסאות גלגלים שנחקרים באזהרה בחשד לביצוע עבירה פלילית. התמונות האלה יפורסמו בכל כלי התקשורת הארציים וזה בהחלט לא יוסיף כבוד לעיריה.
  יהיה מעניין צפו להפתעות.

 19. מוחמד אמר/ה

  בזמן שבירושלים בונים מגדלים 40 קומות בחיפה מגבילים ל 7
  מטמוטמים נמאסתם
  מי הולך לסקר את המוסך בקיבוץ גלויות 89?!!!!

 20. מימי אמר/ה

  כתבה שטחית ורשלנית.התבייה של העיריה היא כבר 10 שנים לפחות.והרוב שכבר פנה בעבר לתביעות הפסיד.אתם מציגים את הדיירים כמסכנים בעוד שהם מבוססים מאוד.משלמים ךפחות 1000 שקל דמי תחזוקה .הפסידו בעבר והלואי שיפסידו עוד פעם.קמצנים

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   השאלה איננה אם הדיירים הם אנשים מבוססים, אם לאו. הצגתם כקמצנים היא סילוף המציאות. על פניו ברור כי עובדי עיריית חיפה והועדה המקומית פעלו שלא כדין. נראה כי הם עשו כן מסיבות החשודות כסיבות לא כשרות ונראה שיש כאן גורמים שעשו, כך על פי החשד, קופה נאה, שלא כדין. להטיל חיובים כספיים על הדיירים לא נראה טוב. כישלון בהליך משפטי אזרחי כנגד דיירים לא תמיד מייצר את הפתרון הנכון והמלא ולא מכניס את מי שצריך, לפי החשד, לכלא, וחבל.

  2. אילן בורנשטיין אמר/ה

   בפורים אנו חוגגים את הנס הגדול של הענשת הרשע (המן הרשע) ותלייתו והוקרת הצדיק (מורדכי היהודי והעם היהודי); בחיים לא תמיד קורה נס ולא תמיד הצדיק מנצח; נראה שכאן, בחיפה, בעניין הכתבה (ולא רק בעניינה) מישהו התבלבל ומוציא את הרשע ללא פגע, ואת הקורבן החלש (הקשיש) עם ידו על התחתונה. קל מאוד לעשוק את האזרח החלש ולמלא את כיסי המושחתים בממון רב. נראה שזה מה שקרה, כך על פי החשד, בענייננו. נראה שאיש איננו בודק את התעשרות חלק מפקידי העירייה.

 21. עיכי אמר/ה

  תתחילו להיות רציניים.הת,ינות כבר נימשכות 20 שנה .לא קפקאי ולא בטיח.כתבה קפקאית ומיותרת.

 22. גבי אמר/ה

  מישהו הרוויח יפה באותה תקופה בעירייה.

 23. עו"ד נדלן אמר/ה

  כל מי שהיה בבנין מבין שהעירייה עובדת על אנשים

 24. אנונימי אמר/ה

  למה אינכם מפרסמים את שמו של היזם?

 25. שמיל אמר/ה

  עיריית חלם חיפה אישרו טופס 4 לקבלן וליזם שיבואו בתביעה אליו ולא לדיירים נזכרו אחרי 20 שנה משונה כרטיס אדום לעיריית חיפה

 26. אייל אמר/ה

  מעשה שהיה כך היה. השטח היה מיועד בתוכניות למלון. בא מהנדס העיר לגוראל אמר לו ברור לנו שאף אחד לא יבנה שם מלון. אין צורך שם במלון. למה להתעקש. אז גוראל שאל אותו אז מה יבנו שם במקום. אמרו שזה שטח מרכזי בין כמה שכונות ובין הדר לכרמל. הציעו שם לבנות קניון ומעליו 2-3 מגדלי מגורים. כמו מגדלי פנורמה שהשטח יהיה מרכז עירוני לשכונות שסביבו. זה היה אמור להיות קניון גדול ומעליו מגדלים מפוארים כמו מגדלי פנורמה. היה מכניס לעירייה הרבה כסף ומונע את הרס ואדי הגיבורים עבור קניון הגרנד קניון. אבל החליטו שלא מתאים לשים קניון בכניסה לשכונה, שזה יצור בעיות תנועה. ככה צמצמו את הקניון בסוף נשאר המרכז המסחרי עם המשרדים שקיים היום, ולידו שוב בית מלון. שוב כבר בטקס הפיתוח של השכונה ידעו שלא יבנו שם בית מלון, בלב שכונות מגורים. אז הציעו שיהיה בית אבות, אבל שכונה חדשה פחדו שבית אבות יזיק לתדמית השכונה. פעם בית אבות נחשב משהו לא רצוי בתוך שכונות מגורים. ככה יצרו "בית מלון" שהיזם לקח ומכר כדירות לכל דבר. אפילו לא מלון דירות, רק דירות. כל מי שקנה ידע היטב שהוא קונה יחידה מלונאית.

הגיבו כאן לכתבה