"ראש העיר מסכלת את אישור התקציב מתוך שאיפה לנהל את חיפה ללא פיקוח ובקרה" • פנייה דחופה לשרת הפנים

השרה שקד וקליש (צילום: חי פה)

"חיפה הגיעה ב-3 שנות כהונה של קליש לתחתית שלא ידעה מעולם" • חברי מועצת העיר בבקשה לארכה באישור תקציב 2022

19 חברי מועצת העיר חיפה פנו היום (ב' 14/3/22) לשרת הפנים איילת שקד במכתב, בו הם מבקשים מהשרה כי תיאות לאפשר לעירייה ארכה של 3 חודשים על מנת להגיע לאישור תקציב העירייה לשנת 2022.

| הפונים לשרה שקד הם שמשון עידו סגן ראש העיר, סופי נקש סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת כספים, עו"ד שרית גולן-שטיינברג, קיריל קארטניק, רו"ח אלי בן-דיין, תבור להט, צביקה ברבי, יואב רמתי, יעקב פיינגולד, תמי ברק, אלי לנדאו, לזר קפלון, גרי קורן, חדווה אלמוג, יצחק בלס, יוסי שלום, אור ברק, שהירה שלבי,רג'א זעאתרה |


כזכור, על עיריית חיפה להגיע לכדי אישור התקציב עד לסוף חודש זה, זאת לאחר ישיבות ודיונים רבים בהם נידון הנושא, ללא כל הצלחה או פתרון הנראה באופק.

"התחתית של התחתית"

חברי המועצה החתומים על המכתב, בראשם סגני ראש העיר ממועצת השינוי שמשון עידו וסופי נקש מתארים בפני השרה שקד את ההידרדרות שחלה בעיריית חיפה תחת הנהגתה של קליש רותם, לדבריהם, ואת הקמת מועצת השינוי שבחלקה מורכבת מחברי קואליציה שחברו לאופוזיציה, בניסיון לעצור את הידרדרות העיר, שהגיעה ב-3 שנות כהונתה של קליש, ל"תחתית של התחתית", כך נטען במכתב.

שמשון עידו – סגן ראש העיר החדש _צילום: חי פה)

"חשש כבד להתרסקות כלכלית של העירייה"

"מתוך ‏חשש ‏כבד ‏להתרסקות ‏הכלכלית ‏של ‏עיריית ‏חיפה ‏ומחשש כי היא ‏עלולה ‏לאבד ‏את ‏מעמדה‏ כרשות ‏איתנה, ‏פועלת ‏היום ‏"מועצת ‏השינוי" ‏בזהירות ‏רבה ‏בכל ‏הנוגע ‏לשינויים‏ תקציביים ‏שוטפים,‏ אישורי ‏קליטת ‏תקנים ‏ואישורי ‏תקציב‏ בלתי-רגיל . למרבה ‏הצער,‏ לא ‏כך ‏ניתן‏ לומר ‏על ‏התנהלותה ‏של ‏ראש‏ העיר", כתבו חברי המועצה.

"מינימום הכנסות שחיפה לא ידעה מעולם"

עוד כתבו: "ראש ‏העיר ‏הביאה אותנו ‏למינימום ‏של ‏הכנסות‏ שהעירייה‏ לא ‏ידעה‏ מאז‏ ומעולם, ‏הן ‏בהכנסות‏ העצמיות‏ והן‏ בהכנסות‏ ממשלה".

חברי המועצה טוענים כי התקציב אותו הגישה ראש העיר בפני המועצה, לא רק שאינו רגיל ומאוזן, אלא מעלה כי היא שואפת להוסיף הוצאות עצומות וכל זאת ללא כל תוכנית התייעלות.

לטענת הפונים, ראש העיר ממשיכה לטעון בכל מקום כי מצבה הכלכלי של העיר טוב מאי פעם, תוך שהיא מפיצה מניפסט פוליטי המסית נגד חברי מועצה.

סופי נקש במהלך ההסתייגויות מהתקציב שהגישה קליש (צילום: ירון כרמי)
סופי נקש במהלך ההסתייגויות מהתקציב שהגישה קליש (צילום: ירון כרמי)

"חוששים מיצירת גירעון חסר תקדים"

חברי המועצה החתומים על המכתב מביעים את חששם כי התנהלות זו תביא את העירייה לגירעון כלכלי עצום וחסר תקדים.

"בסופו‏ של ‏יום,‏ ולאחר‏ שראש ‏העיר‏ הגישה‏ באמצעות ‏הגזבר‏ גרסה‏ נוספת‏ של‏ תקציב ‏רגיל,‏
החליטו ‏בתיאום ‏מלא ‏מרבית ‏ראשי ‏הסיעות ‏במועצת ‏העיר ‏להביא ‏שינויים ‏לתקציב‏
המוסכמים ‏על‏ ידם".‏

בהמשך מצוין כי: "ב-10/3/22 התקיימה ‏ישיבת ‏ועדת ‏כספים אשר‏ זומנה ‏מטעם ‏ראש‏ העיר ובמסגרתה‏ אישרה‏ ועדת‏ הכספים‏ פה‏ אחד ‏את ‏התקציב ‏עם‏ השינויים ‏המוצעים‏ על ‏ידי ‏חברי ‏הוועדה‏ אשר ‏התייחסו ‏הן ‏לתקציב ‏והן ‏לנספח ‏התקינה", טוענים חברי המועצה, "כלל ‏השינויים ‏שהוצעו ‏בוועדת‏ כספים ‏הועלו ‏במסגרת ‏שיחות ‏שקיימה ‏ראש ‏העיר ‏עם ‏חברי ‏מועצת ‏העיר ‏בשיחות‏ פרטניות".‏

"מטרת ראש העיר לסכל את העברת התקציב"

"עם ‏הזימון ‏לוועדת ‏הכספים ‏הורתה ‏ראש ‏העיר ‏לזמן ‏ישיבת ‏מועצה ‏לדיון ‏בתקציב ‏ליום‏ 23/3/22" כותבים חברי המועצה, כשתאריך זה נדחה מאז, כאשר מכאן, טוענים הכותבים כי נודע להם מממספר גורמים בכירים במועצה, כי למעשה אין בכוונת ראש העיר להעביר את התקציב כלל וכי כל מטרתה היא להגיע לכדי כך שהמועצה תפוזר "אוטומטית" ואז יהיה בידיה לנהל את העיר ללא ‏כל ‏פיקוח ‏ובקרה‏ על‏ פעולותיה כנדרש בחוק. "ברור‏ לנו ‏שכל ‏הפעולות ‏שנוקטת‏ ראש‏ העיר‏ הינן ‏לסכל‏ את ‏העברת‏ התקציב שאושר‏ בוועדת‏ הכספים".

ישיבת מועצת העיר - תקציב 2022
ישיבת מועצת העיר – תקציב 2022

"התנהלות מזלזלת וקיצונית"

החתומים מביעים את דאגתם מהתנהלותה בקיצונית, המזלזלת והבלתי תקינה של ראש העיר, לטענתם ופונים לשרת הפנים:

"על ‏מנת ‏לאפשר ‏קיום‏ דיון‏ מקצועי‏ ויסודי‏ בתקציב‏ שהוגש‏ על‏ ידי ראש‏ העיר‏ רק‏ לאחרונה‏
בשינויים‏ המוצעים ‏על ‏ידי ‏מרבית ‏חברי‏ המועצה‏ (19 מתוך‏ 31 חברי ‏מועצה) נבקש ‏מכבודה לעשות‏ סמכות ‏בחוק לאשר לח"מ אורכה של 3 חודשים נוספים לאישור תקציב רגיל לשנת 2022 לעיריית חיפה.‏ | עפ"י סעיף‏ 206(ב1)(ב)".

חתומים על המכתב, כאמור, חברי מועצת העיר:
שמשון עידו סגן ראש העיר | סופי נקש סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת כספים | עו"ד שרית גולן-שטיינברג | קיריל קארטניק | רו"ח אלי בן-דיין | תבור להט | צביקה ברבי | יואב רמתי | יעקב פיינגולד | תמי ברק | אלי לנדאו | לזר קפלון | גרי קורן | חדווה אלמוג | יצחק בלס | יוסי שלום | אור ברק | שהירה שלבי | רג'א זעאתרה.

פניית חברי מועצת העיר לשרת הפנים איילת שקד – המכתב המלא:

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. תושבת מודאגת אמר/ה

  שמישהו בבקשה יסביר לי למה לא מזמנים וועדה קרואה?

 2. אברהם אמר/ה

  טוב היה אם הקורא היה יודע מאיזה מפלגות כותבי המכתב מחד ומאיזה מפלגות אלה שלא הצטרפו למכתב.לדידי מידע זה תורם להבנת השחקנים במגרש הפוליטי בחיפה כדי לדעת למי להצביע בבחירות הבאות.כן ניתן היה להביא את תגובות אלה שלא הצטרפו למכתב כמו למשל הסיעה של החרדים אשר קיבלו הטבות מפליגות מראש העיר הזאת,כפי שאני רואה בשכונת רמז צפון בה אני גר.

 3. שפנים אמר/ה

  מתברר כי חברי המועצה אינם מתכוונים באמת להחליף את ראש העיריה.

 4. רק החלפתה ומיידית אמר/ה

  חייבים יו"ר ועדה קרואה מינוי דחוף רואה חשבון שיעשה סדר במקום ראש העיר!!
  הציבור איבד אמון באופן מוחלט בעירייה הזאת.

 5. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  חייבים לאשר לעיר חיפה את התקציב.כל חברי הומעצה חייבים להיות מאוחדים ולאשר סוף סוף את תקציב העיריה באופן דחוף כי לא יכול להיות שאין תקציב לעיר כמו חיפה. זה לא מתאים ולא מוסיף כבוד לכם ,רבותי חברי מועצת העיר חיפה.די עם זה.

 6. סיגל גוטר אמר/ה

  ראש העיר היקרה, אותי טורדת בהקשר לעיר השאלה: למה מחירי הנדל"ן בעיר לא מתרוממים, כמו ביתר ערי ישראל. מה ההסבר לכך? מהם מוקדי המשיכה של העיר בימים אלה לתושבי קבע ומהן הצעותייך לפתרונות מעשיים לפיתוח העיר לטובת תושביה. כשאלו יוצגו באופן עניני ומקיף כולל עובדות/נתונים ובאופן שקוף אפשר יהיה להתייחס לשאלות של תקציב, מידת נחיצות בתלות בתקציב הכללי/מדינתי וכיו"ב, היבטים, שהכתבה כאן נוגעת בהם. עד אז, זה פשוט, מידע/דיון מן האמצע.
  בברכה, ד"ר סיגל גוטר:)

 7. אסתח אמר/ה

  יש לנו עוד שנתיים לסבול? התושבים מתוסכלים.העיר מזוהמת פרוייקטים של פינוי בינוי לא מקודמים הכל תקוע.שתעדה לנו טובה וגם לעצמה שתתפטר

 8. קיקי אמר/ה

  אחת ממכות מצרים .איך נפלה עלינו?

 9. דין דין אמר/ה

  עם תקציב או בלי תקציב בעיריה עסקים כרגיל.

 10. קדימה מול אחורה אמר/ה

  גוש דן צועד קדימה:
  רכבת קלה, מטרו, טיילות חדשות, רובעי ענק בבנייה, הוצאת רכבים ורחובות הולכי רגל ותחבורה ציבורית נת"צים, הרחבה של נתב"ג עוד ועוד, מסילת רכבת רביעית. פארק חופי עצום בשדה דב. פארק מטרופוליני עצום בחיריה. סילוק תעשייה מזהמת וטיהורי קרקע כמו מתחם תע"ש
  מטרופולין חיפה צועד אחורה:
  השתלטות חנ"י עם לוגיסטיקה ומסופי דלקים ואחסון חומרים מסוכנים, גדרות חשמול המסילות סביב כל החוף וביתור חיפה עם גדרות 5 מטר גובה. טיילות מיושנות. ביטול שדה תעופה. ביטול מרינה. עזיבת תושבים חזקים. ניתוק מהמרכז בדילול רכבות. צמצום פארק מטרופוליני לרצועה דלה סביבה מבני לוגיסטיקה 30 מטר גובה. ביטול פתרונות תחבורה ציבורית ברכס.

הגיבו כאן לכתבה