שני תיירים ראשונים הגיעו מהולנד ביאכטה בתום שנתיים של סגר קורונה

בתום שנתיים וחודשיים בהם לא נכנסו תיירים ביאכטות, למעגן שביט, נפתח הגבול הימי לתיירים לראשונה. מעגנת שביט הינה החלוצה כשער ימי לתיירים.


יאכטה של תיירים ראשונים שהגיעו מהולנד לאחר סגר קורונה של שנתיים (צילום: שייטי הכרמל)
יאכטה של תיירים ראשונים שהגיעו מהולנד לאחר סגר קורונה של שנתיים (צילום: שייטי הכרמל)

זוג תיירים נחמדים מהולנד, הרלד ואניקה הגיעו ממרינה סנט רפאל בלימסול קפריסין לחיפה. זה חלום של שנים רבות שהבשיל בחמשת החודשים האחרונים, להגיע לישראל. פניות ובקשות של הזוג לאורך כל התקופה לא התאפשרו עקב מגבלות של משרד הבריאות לכניסת תיירים.

הסדרי בדיקות הקורונה

למגיעים דרך האוויר, יש פתרון פשוט של בדיקות קורונה בשדה התעופה על ידי חברה שזכתה במכרז משרד הבריאות. למגיעים דרך הים לא נבנתה שום אופציה והמגבלה של בדיקה לפני ירידה לחוף נשארה כמחסום להגעה כולל לימאים שמגיעים באניות הסוחר.

מאמץ ויציאה מהמקובל, של מנהל מעגן שביט, מר רוני זיסו, הביאה את הפתרון: מעבדה פרטית תגיע לספינה תבצע את הבדיקה במחיר יחסית לא-זול, של 175 דולר, ועם קבלת התוצאות תתאפשר הירידה אל החוף, או ההישארות בספינה.

לאחר מו"מ של רוני עם החברה, נחתך המחיר כמעט לחצי, המעבדה הגיעה לספינה ששמה India, בדקה את הזוג ולאחר מספר שעות, העבירה את התוצאה השלילית לרוני. זה האחרון התיר להולנדים לצאת מהספינה החמודה מדגם אלן 34 רגל ולתור את מרחבי חיפה.

יאכטה של תיירים ראשונים שהגיעו מהולנד לאחר סגר קורונה של שנתיים (צילום: שייטי הכרמל)
יאכטה של תיירים ראשונים שהגיעו מהולנד לאחר סגר קורונה של שנתיים (צילום: שייטי הכרמל)

קהילה תומכת

חברי קהילת שייטי הכרמל כשכנים במקום העגינה, מדריכים, ממליצים ואף מסייעים לזוג שמתכוון להישאר בחיפה למספר שבועות. חשיבה מחוץ לקופסה ומתן פתרונות יצירתיים פתחו את הגבול הימי שהיה סגור ב-26 החודשים האחרונים.

כולנו תקווה שסנונית זאת תבשר על חזרת פקידת ספינות עם תיירים את מעגנת שביט בחיפה ואולי אף תרחיב את היריעה למשטי ה-EMYR המפורסמים שפקדו את חופי ארצנו עם מאה ספינות לרגאטה. הים הוא גשר ופתח לעולם, נשמור אותו נקי, נתן לו את הכבוד הראוי והוא ישיב לנו רק בטוב.

מעגן שביט (צילום: שייטי הכרמל)
מעגן שביט (צילום: שייטי הכרמל)
הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. נילי אמר/ה

  כל הכבוד. שייהנו מהביקור בארץ ישראל

 2. אייל אמר/ה

  מסע קבלת הפנים של יתיר
  תושבי יתיר נסעו בהמוניהם לעבר המעגנה. חלקם לא הצליחו להגיע, עקב קוצר הנשימה מהאויר הסמיך והמעפיש שיוצא מארובות מפעלים בדרכם למחזה המעגנה וההמלצה להישאר בבתים ולהגיף חלונות. אלו שהגיעו, ראו בין ערימות של סירות גרוטאה חלודות שנעו במים, יאכטה. יאכטה אמיתית, לא כאלו צעצוע של בני העשירים בשכונת דניה של יתיר. ממש יאכטה, שהפליגה עד יתיר! חיש מהר, התגודדו 200 איש ברציף המעגנה. 'מי אתם' אמר יוסקה, תופס אומץ ומנסה מזלו באנגלית שבורה. 'נראה לי שהם הולנדים' אמר ברוך מנהל חנות ממכר הפאזלים, שהיא גם רובע השעשועים של יתיר עליו הכריזה ראש העיר. 'אבל יש מגפה, מי הרשה להם לבוא' זעקה ציונה אחראית הקורונה בעיריית יתיר. היא זועקה למקום על ידי גיורא, מנהל עמותת פיתוח התיירות של יתיר, שכבר שנתיים עומד עם משקפת לכיוון הים ומחכה לדווח על תיירים. ציונה וגיורא ביקשו מיוסקה שיתקשר עם הזרים ויגיד להם שחייבים PCR. ההולנדים ירדו מהיאכטה, ומפחד המגפה חיש מאות אנשים נעו אחורה בבהלה. 'זה בסדר, הנה הם נבדקים' הרגיע יוסקה בעודו חופר להולנדים באף. ציונה מהר הביאה את המצלמה לתעד את ההולנדים. בעיקר את ההולנדי. גיורא הביא גם הוא מצלמה, להוכיח ששנתיים בהייה במשקפת השתלמו מאד ויתיר עולה על מפת התיירות העולמית. יוסקה סידר להולנדים ביאכטה בבידוד קצת מוזיקה עברית קצבית ולהקת מחול הרכס של יתיר, נקראה ללבוש בגדי חג מקושטים ברקמה צבעונית ולצהול במעגלים מול היאכטה יחד עם טוביה, נגן האקורדיאון שהתיישב בדשא המעט זרחני של המעגנה עייף מכל ההמולה והטקס והירהר אם בהולנד יש ועדת קבלה שמחכה לשני תושבי יתיר הראשונים שיגיעו ביאכטה לאיזה מעגנה שם.

 3. אלכסי אמר/ה

  אל תחיו באשליות,תיירים לא יגיעו לחיפה!!!
  לחיפה אין מה להציע לתיירים,
  אין תחבורה למעגן וממנו,אין שום דבר קרוב במרחק הליכה,
  לא ניתן לבצע תידלוק(רק אם קצת עזרה משייטים אחרים).
  וכן גם מזון ומים לשתיה.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  ברוכים הבאים למדינת ישראל.מדינת העם היהודי האציל.

הגיבו כאן לכתבה