הרצאות קהילתיות בארכיטקטורה ועוד בשכונת הדר בחיפה

הרצאות בנושא אדריכלות מסגנונות שונים בשכונת הדר,
עבר הווה ועתיד של עירנו נערכו בשכונת הדר ביחד עם פתיחתו של "ההדריון" .

ואנו כחיפאים רצינו לדעת את הקשר שלנו עם פעולות השימור ברחוב ובשכונה בה אנו גרים למען הדורות הבאים וכן לדעת מה עלינו לשמר או מאידך להרוס?.

ההרצאות התקיימו בשיתוף מלא של העירייה, המחלקה לשימור, הטכניון, המתנ"ס המקומי שארגן, עסקים ובתי הקפה מקומיים מהרחוב המקביל והכול למען התחדשותו העתידית של שכונת הדר

00וואליד_הרצאה.JPG

הרצאתו של וואליד כורכבי סגנונות אדריכליים בחיפה –
ערך מוסף לשימור
ירון_הדר_מציג_את_הפרוייקט_בקפה_טיפול.JPG
ירון הדר מציג את הפקרוייקט
עם פתיחתו של שלוחת הטכניון בשכונת הדר בהדריון יש תכניות לשיתופי פעולה בתוך השכונה, ההדריון ישמש כארכיון לאדריכלות וגם סטודיו. החל מהסמסטר האחרון יחלו הלימודים.

את פעילות ההרצאות יזמה פרופ' איריס ערבות מהטכניון יחד עם השכונה והתושבים הפעילות התקיימה בבתי הקפה ולנו כתושבים הזכות להשפיע במתנהל בשכונה ובשיתוף.

יתכן שחיפה עולה על הבניה הבינלאומית הבאוהאוס ומעבר לבניה הערבית המודרנית והמורשת ישנו כאן מוזיאון יוצא מן הכלל נדיר של אדריכלות שחיפה בעצם המרכז שלה.

התבוננות_באדריכלות_ומיגדר.jpg

התבוננות באדריכלות ומיגדר
הסדנאות וההרצאות היו מגוונות וכללו נושאים שונים:סדנת רישום אדריכלי ברחוב מסדה-בהנחיית אמיר שהם, אדריכל ומורה בטכניון ובבצלאל, מרכז סדנת רישום אורבני בהדר ואיה אורבך מהמרכז ליעוץ אדריכלי, ההרצאה בנושא: של "מתערבים במרחב" אקטיביזם עירוני כהשראה למתכנן- עדי באום טמיר, אדריכלית נוף, כמו כן נערכה הרצאתה של ד"ר הדס שדר, אדריכלית ומרצה, "התבוננות באדריכלות ומיגדר".
סדנת_רישום_2.jpg
סדנת רישום ברחוב מסדה
 • שולי פויר שינולד, עיתונאית ואוצרת גרפיטי ב"ארץ הקודש" סצנת הגרפיטי הישראלית ממלחמת העצמאות ועד גדר ההפרדה והרצאה זו כללה גם כן יוצר גרפיטי מקומי מחיפה ארז שמח שהציג את עבודותיו שחלקם הרב ממוקמות בשכונת הדר ובשוק תלפיות בחיפה וכן הרצתה ושולי בנוסף על יוצרי גרפיטי מהארץ והעולם.

  שולי_שינוולד_הרצאה_על_גרפיטי_2.JPG

  שולי שינולד הרצאה על גרפיטי עירוני
  שולי_שינוולד_הרצאה_גרפיטי.JPG
  שולי שינוולד הרצאה גרפיטי
  קפה_מסדה_קהל.JPG
  תושבי שכונה בהרצאה בבית הקפה השכונתי
 • "של מי המורשת הזו?" שימור מלמעלה ומלמטה הרצאתה של רותי ליברטי שלו אדריכלית ומרצה בטכניון אשר הציגה לנו את צורות השימור של העיר עכו עם היבט חד לחיפה ועל השימור בשכונת הדר וכן על חלקים בעיר התחתית עם מבט לשכונת הדר המתפתחת עם מראה עתידי וכן היה דגש גם על המבנים המיוחדים של שוק תלפיות וצורת השימור בו.
  ההרצה הסתיימה בנימה אופטימית לגבי בוסתן כיאט בנחל שיח כלפי העבודות השיקום בו
  רותי_ליברטי_שלו_שימור_מלמעלה_ולמטה.JPG
  רותי ליברטי שלו שימור מלמעלה ולמטה
 • דרור גרשון, אדריכל, מתכנן ערים ומנכ"ל מרחב, התנועה לעירוניות בישראל על איכות חיים עירונית, העיר, הפרבר והכפר. מה רצינו ולאן הגענו..
 • הרצאתו המעניינת על סגנונות אדריכליים בחיפה – ערך מוסף לשימור של אדר' וואליד כרכבי, מנהל תחום שימור בעירייה, בהרצאה הוצגה חיפה החל מתחילת ההיסטוריה שלה ועד להתפתחות בשנים האחרונות בהם אירועי ואדי סליב וכן הבניה החדשה ושימורה באזור. הוזכרו גם מקומות כמו העיר התחתית מהקמת הנמל הבריטי ועד להקמתו של נמל חיפה, מבט לשכונת בת גלים עם החזון של שיקום הקזינו, הוזכרו גם צורות הבנייה בהדר של הבאוהאוס הבניה במושבה הגרמנית מהטמפלרים ועד לשיקומה מאז לתקופתנו אנו עם סילוק המוסכים והפיכת המושבה לאתר תיירות.
  וואליד_הרצאה_2.JPG
  וואליד כרכבי מרצה על סגנונות אדריכליים בחיפה –
  ערך מוסף לשימור
 • יעל סיוון גייסט: אדריכלית ומתכננת ערים חידוש מתחמי מסחר עירוניים"
  יעל סיוון גייסט אדריכלית ומתכננת ערים
  יעל_סיוון_גייסט_מדברת_על_חידוש_מתחמי_מחסר_עירונים..jpg
  יעל סיוון גייטס מרצה על חידוש מתחמי מסחר עירוניים
 • "חיפה והים – חיבור וניתוק" הרצאתו של ד"ר נדב קשטן, אשר הציג לנו בראי ההיסטוריה של הנמלים בעולם וסקר לנו את המצב הנוכחי של הנמלים בעולם והתפתחותם והשפעתם על הסביבה וכמובן ישראל עד להתפתחותו של הנמל המפרץ, הוצגו לנו תמונות המחשה של ערים כמו הונג קונג ונמל של ספרד ויוון על המפרצים שהם מול ההר ובנית מלונות ודיור מול קו הים עם חסימת הנוף מול קניונים ותעשייה וייבוש ים, הוזכרו לנו גם ההפגנות בנושא חיפה וההר על מחלף אלנבי , חוף הגולשים , שכונת בת גלים והמרינה, מאבק הפולינום שהיה אמור לקום מול המושבה הגרמנית , נושא חשמול הרכבת והשיקוע שלה והמאבק ולסייום הוזכרה גם הסופה של שנה שעברה עם הנזק שנגרם לטיילת.

נדב_ליווטן_הרצאה_על_הים.JPG

נדב קשטן בהרצאתו על חיפה והים – חיבור וניתוק
נדב_קשטן_הרצאה_על_הים.JPG
דר נדב קשטן בהרצאתו על חיפה והים – חיבור וניתוק
אנו כתושבים צריכים לשמור ולשמר את העבר שלנו למען הדורות הבאים ולהנציח מקומות יעודיים בעלי ערך היסטורי ותרבותי ועלינו ללמוד ולמד את הדור הצעיר את עברה של העיר בה אנו חיים

הארגון והתאום של ההרצאות התבצעו בשיתוף של ירון הדר ושל עופרי מהמתנס המקומי ברחוב טבריה ביחד עם הטכניון ובתי העסק ובתי הקפה המקומיים

כתב וצילם : בן אופיר

לא ניתן להגיב