קרקס החזירים בחיפה • סטטוס הפרויקט לעיונכם כאן • דץ: "קליש מצפצפת על דרישת החוק" • בלס קורא לפיזור המועצה

מועצת העיר קיבלה החלטה, שכל ישיבה תתחיל בעדכון של ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם לגבי מצב החזירים בעיר. אתמול בתחילת ישיבת מועצת העיר ביקש חבר מועצת העיר מטעם הליכוד, איציק בלס, את העדכון מקליש רותם והיא השיבה, שהיא שלחה את העדכון במייל. בלס לא קיבל את העדכון במייל וגם לא חושב שזו הדרך לעדכן את מועצת העיר, מכיוון שלדעתו עדכון במייל אינו תואם את החלטת המועצה על עדכון בישיבת מועצת העיר. היום בבוקר קיבל בלס את העדכון הכתוב.

הדיווח של קליש: חזירי הבר בחיפה – ריכוז הפעילויות המעודכן לסוף דצמבר 2021

קרוב ל-5 מיליון ש"ח והחזירים עדיין שוטפים את רחובות העיר

"בשבוע הבא אני חוגג יום הולדת", אמר היום בלס, "נולדתי בחיפה ויש לי פה ילדים ונכדים. אני אוהב את העיר שלנו ולא יכול לראות אותה ככה. מבחינתי אפשר כרגע לפרק את מועצת העיר ולשלוח את כל חברי המועצה וראש העיר הביתה. לא ייתכן שאלפי חזירים שוטפים את רחובות העיר ומסכנים את התושבים. על פי מה שקליש רותם אמרה היא הוציאה מאז שכהונתה התחילה קרוב ל-5 מיליון ש"ח על מנת להתמודד עם החזירים, ואין שום תוצאות בשטח".

תכניות כמו חול והחזירים מציפים את רחובות העיר (צולם בשבת 29/1/22)

בלס אומר שעוד לפני הבחירות לראשות העיר, כשקליש רותם פירסמה את הדרכון שלה, שבו היא כתבה מה היא תעשה אם תהיה ראש העיר. בדרכון היא כתבה, שהיא מתכוונת להעתיק את החזירים מהעיר. "כמה חזירים אפשר להעתיק? האם זה יכול לפתור את הבעיה? ממש לא. אני לא מוכן לקבל את זה שלא עושים פה כלום לגבי החזירים. יש פרויקטור לנושא החזירים, אני רוצה לראות אותו עובד ומשיג תוצאות לטובת העיר.

אמרתי לקליש רותם, שהיא צריכה להיות ראש עיר של חזירים. להם היא דואגת. אני חושב שהכניסו לה לראש, שזה לא חוקי לדלל את החזירים, אבל זה לא נכון. ראש העיר הקודם יונה יהב דילל את החזירים, ולא הייתה עם זה שום בעיה".

במכתב, שראש העיר העבירה לחברי המועצה על מנת לעדכן אותם בפעילות הנעשית על מנת להתמודד עם חזירי הבר היא מציינת כמה פעולות, שנעשו: צמצום מקורות מים ומזון, ריקון פחים בשעות הערב, חסימת נתיבי חדירה לשכונות וטיפול והוצאה של חזירי בר סוררים. במכתב יש הסבר מפורט כיצד כל אחד מהדברים האלה מבוצע בפועל.

יש לציין, שבדוח מתואר תהליך של משדור של חזירים, שמאפשר לעקוב אחרי התנועות שלהם. לדוגמא, חזירה, שמכונה חזירה מספר 13, נלכדה ומושדרה באתר הלכידה ברחמת גולדה בתאריך 09/11/2021. מנתוני הקולר אפשר לראות את התנועות שלה לאחר מכן. החזירה חצתה את נחל עובדיה והגיעה לשכונת דניה מצפון (רחוב איטליה). החזירה הלכה הלוך ושוב לאורך הגדר ולאורך כל חודש נובמבר לא הצליחה לאכזבתה להיכנס לשכונת דניה. בסופו של דבר היא נדדה לאזור נחל לוטם ושהתה שם 3 ימים. לאחר מכן היא חזרה לנחל עובדיה.

אין לנו כסף לממן את התכניות האלה

השאלה הנשאלת היא האם לא חבל על הכסף של תושבי חיפה? עיריית חיפה הצליחה לעקוב אחרי כמה חזירים ולבדוק האם הם נכנסים לשכונות מסוימות או שהגדר עוצרת אותם, אבל האם זה מצמצם ולא במעט את מספר החזירים בחיפה?

בחודש אוקטובר אשתקד איציק בלס העלה הצעה לסדר, שאושרה על ידי מועצת העיר. ההצעה קבעה שמעכשיו והלאה כל ישיבת מועצה מן המניין תתחיל בסקירה של ראש העיר על הטיפול בחזירי הבר. בחודש שעבר הישיבה נפתחה ללא סקירה של קליש רותם. בלס בשום פנים לא היה מוכן לקבל את הדברים. "זו פשוט שערוריה", הוא אמר בקולו, שגם כשהוא לא צועק נשמע כמו צעקה, "ראש העיר פשוט מבטלת החלטה של מועצת העיר ואני לא מוכן לקבל את זה. התקבלה החלטה ברוב קולות, שכל ישיבה נפתחת בסקירה ואני עכשיו דורש לדעת מה העירייה עשתה עד עכשיו מבחינת הטיפול בחזירים".

איכות החיים בעיר בשפל

בלס לא ציפה לכך שגם ישיבת המועצה אתמול לא תפתח בסקירה. הוא לא הסכים לקבל את זה שנשלח חומר כתוב והוא אמור להחליף את הסקירה בעל פה מטעם ראש העיר.

"קראתי את הסקירה שקליש רותם שלחה ואני פשוט מתבייש", הוא אמר היום לחי פה, "אני מכיר הרבה מאוד תושבים בעיר, שעובדים מאוד קשה על מנת לשלם ארנונה. כשאני קורא את הסקירה, שעינת שלחה אני שואל את עצמי על מה האנשים נקרעים בארנונה, אם זה מה שעושים בכסף שלהם. זה פשוט חלם.

אני לא מבין למה איכות החיים בעיר הזו התדרדרה כל כך ותושבים מפחדים, כשהם ברחוב, וזה הטיפול. כמה תתעסקי בפחי אשפה ובאנשים, שמאכילים חתולים וחזירים? מה קשה להבין עם כל הצער, שיש רק פיתרון אחד לבעיית החזירים וזה דילול. קליש רותם שורפת מיליונים מהכסף שלנו על ישיבות ופעולות, שלא נותנות מענה אמיתי לבעיה. תושבים פונים אליי כל הזמן ומספרים לי, שלפעמים החצר שלהם מלאה חזירים והם מפחדים לצאת מהבית. פשוט עומדים בבית, מסתכלים מהחלון ומחכים, שהחזירים יזוזו. יש גם אוכלוסייה מבוגרת, שחוששת, כשהיא חוזרת לבתים, כשחשוך. אני לא מדבר כבר על ילדים שמפחדים מהחזירים.

קליש המציאה בעיה שלא הייתה

בינואר 2019 עינת התיישבה על כיסא ראש העיר. בעיית החזירים הייתה מטופלת היטב. ואז היא קיבלה החלטה שאין יותר דילול ולא הורגים יותר חזירים. מאז היא מוציאה הון על גדרות וקיבוע פחים ופקחים שרודפים אחרי מאכילי חתולים. אני משתגע מזה. מה קשה להבין שזה לא מצמצם באופן משמעותי את הבעיה. לוקחים כמה חזירים. שמים עליהם משדרים ומתחילים לעקוב אחריהם. אולי זה עבודה לוטרינר העירוני, אני לא יודע. איך זה עוזר לצמצם אלפי חזירים בעיר? באמת שאני מיואש ממה שקורה בחיפה, אבל אין לי שום כוונה להרים ידיים. מגיע לעיר הזו ולתושביה תשובות אמיתיות, כי אני שומע, שלתושבים נמאס והם רוצים מישהו, שיבוא ויפתור את הבעיה ולא סתם יעשה פעולות קוסמטיות, שלא תורמות בכלום".

עו"ד ליאור דץ: "קליש מצפצפת על הוראות החוק ולא נענית לדרישת בלס לקרוא את התשובה לשאילתה"

פקודת העיר קובעות את התנהלות מועצות העיר. לכאורה שוב קליש מצפצפת על הוראות החוק . זה לא הפעם היחידה וכנראה גם לא הפעם האחרונה. הבעיה שהגורמים במשרד הפנים לא עושים דבר וככל הניראה גם לא יעשו דבר. לכן קליש תמשיך בהתנהלות הזאת, תנצל את המעמד שלה באופן המנוגד לחוק ולבסוף הציבור יצטרך לקבל החלטה בבחירות הבאות.

סעיף 36 א לתוספת השניה לפקודת העיריה קובע: "לא יאוחר משבעה ימים לפני תחילת הישיבה מן המניין הקרובה, רשאי חבר המועצה להגיש לראש העיריה שאילתה בכתב על עניין עובדתי שבתחום תפקידי העיריה…
ראש העיריה ישיב בכתב ובקצרה לשאילתה ויקרא את התשובה באותה ישיבה, ואולם הוא רשאי לדחות את תשובתו עד הישיבה מן המניין שלאחר הישיבה הבאה ובלבד שלא ידחה תשובתו לגבי יותר משתי שאילתות בישיבה אחת; השאילתה והתשובה יחולקו לחברי המועצה".

סעיף 36 ב קובע: "לא נמסרה תשובה לשאילתה בשתי ישיבות מן המניין שהתקיימו לאחר הגשתה, יועמד נושא השאילתה, לפי דרישת השואל, כסעיף ראשון על סדר היום בישיבה מן המניין הקרובה ויקוים דיון בנושא."

כלומר, ניתן לכאורה לדחות את הדיון בשאילה רק 2 ישיבות כלומר עד 12 או בינואר (במקרה שלנו). אחר כך חייבים לדון בשאילה לבקשת מבקש השאילה.

ככל שבלס ביקש לדון וקליש מסרבת ומשתמשת בסמכויתיה כיו"ר הדיון הרי שהיא מנצלת את סמכויתיה שלא כדין. במקרה כזה, תפקיד היועצת המשפטי לעירייה הוא להעמיד את ראש העיר על הוראות החוק ולחייב אותה להשיב לשאילתה. במידה והיא לא עשתה זאת, הרי שהיא לא מבצעת את תפקידה.

במידה שהיועצת המשפטית עשתה זאת וקליש מצפצפת על עמדת היועצת המשפטית, הרי שמדובר בעניין חמור ביותר.

עו"ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום - אלבום אישי)
עו"ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום – אלבום אישי)
הגיבו כאן לכתבה

25 תגובות
 1. עיריית חאפלה אמר/ה

  קודם כל כדאי לו להוריד את הפאה זה נראה עליו מביך ומגוחך שנית תפסיקו לזלזל בציבור ולזרוע פחד הרי האדם זו החיה הכי מכוערת ואכזרית בטבע! היופי של חיפה תמיד היה בעלי חיים טבע ים ועיר..
  5 מיליון כבר הושקעו במי ואיפה??!? בכמה פחים בכרמל
  תשקיעו גם 15 מיליון בסוף של יום הכסף הולך לרודפי הבצע

  1. יייייייי אמר/ה

   לזרוק את החזירים מהעיר וגם את קליש.
   לא מתפקדת כראש עיר.
   לא עושה כלום למען התושבים, רק למען החזירים !!!

 2. לאה אמר/ה

  אז הגדר מצליחה למלא את ייעודה לפי מה שקראתי?

 3. סרורי אמר/ה

  "קרקס החזירים בחיפה" , שם מעולה למועצת העיר

 4. א. אמר/ה

  שער העליה וכן כל חיפה מוצפת בחזירים.פחד להסתובב בערב בשכונות

 5. א. אמר/ה

  שער העליה וכן כל חיפה מוצפת בחזירים.פחד להסתובב בערב בשכונות .כתבתי תגובה היום ועורך /ת האתר החליטה שכבר כתבתי .היום זו תגובתי היחידה אז די לצנזר אנשים

 6. אירה אמר/ה

  מערב חיפה לא ברשימות של קליש וגם המצב בשטח הומה חזירים.

 7. לולה אמר/ה

  המציאות רחוקה מלהיות קרקס, הפכנו להיות דיירי משנה בעירנו. ביום שיימצא, שנשמע שהחזירים מפיצים מחלה, מגפה ומסכנים בכך את שלום הציבור העירייה תדאג להעלימם באחת.

 8. נוה שאננית אמר/ה

  ברח' ניסינבוים/טבנקין צמוד לפארק כל ערב עושים את דרכם משפחת החזירים דרך מכולות האשפה הנמצא בתוך החניון של הבניין. הם מתרבים מידי יום וראש העיר על מי מנוחות.

 9. ש.ג. אמר/ה

  חברים לא יודעת מאיפה הסרט הזה, כן?
  רק יודעת שאני חודשים – חודשים !! מסתובבת בעיר לחפש חזירים, ולא רואה אפילו רבע חזיר??!! איםה הם???!!

  1. מיכאל אמר/ה

   וואו ! אומרים שצדיקים גמורים לא נתקלים וכמובן אז לא רואים
   דברים לא טובים !
   זכית !!!

  2. ש.ג. אמר/ה

   וכן, חזירים
   היא הקטנה שבבעיותיה של העיר הזו,
   וכן ראש העיר הזו איננה מתאימה לתפקיד הזה, וחבל.

   ותכלס?
   זה כבר המון שנים שמדברים על "תופעת" החזירים (ובכתבה פה למעלה "…והחזירים שוטפים את רחובות העיר"… "שוטפים", עלאק !! לא פחות !!),
   והאמת היא, שבשנה האחרונה, כבר לא פעם ולא פעמיים שאמרתי לבעלי "בוא ניסע לעשות ספארי חזירים ברחובות העיר" – ואותי בטוח אי אפשר להאשים ש"אוהבת" את היצורים הכעורים והדוחים הללו – ו…כלום !! נאדה!! גורנישט !! אין!!
   איפה לא ניסינו?

   חיפשנו ברמת-בגין
   ברמת אלון
   בנוה שאנן
   ברחוב שמשון
   באיינשטיין
   בכרמליה – פעם אחת ראינו משפחה מרובת ילדים,
   עוד אחד בודד ראינו ברח דיזרעאלי,
   ופעם ראיתי חבורה במדשאה מאחורי "בונן".
   זהו !!
   בשנה !!!
   "שוטפים את הרחובות"???
   "תופעה"?…
   לא מצאנו

  3. נילי אמר/ה

   אני אגיד לך! את גרה בעתלית אן זכרון

 10. שולה אמר/ה

  טיפול בחזירים סוררים?

 11. אריה אמר/ה

  הפתרון היחידי ימצא בשנת 2023 אז נבחר ראש עיר שיעשה במקום לדבר ויכתוב תזכירים

 12. חיפאי ותיק אמר/ה

  אם זה מה שחבר מועצה מבזבז עליו את הזמן של כל המועצה, עדיף שיפרוש מהמועצה. בעיר הזאת יש נושאים רבים וחשובים בהרבה מעניין חזירי הבר שדורשים את תשומת לב העירייה. חבל שחבר מועצה מנצל את מעמדו להתנגחות פוליטית מיותרת על חשבון תושבי העיר. תנו לראש העיר לעבוד!

  1. זקלין אמר/ה

   שום התנגחות פוליטית מדבר בשם כל התושבים. איפה אתה חי בחיפה??? או בעיר אחרת .

 13. אייל אמר/ה

  כל חיפה מוצפת בחזירים זה בלתי אפשרי כבר באמת. די הציבור עם עיניים גברת קליש, אי אפשר לנהל תעמולה כאילו הבעיה נפתרה כשאנחנו מדי יום רואים חזירי בר בכל מקום בכרמל וזה עכשיו עוד לפני עונת ההמלטה של פבר-מרץ אז נקבל עוד אלפי חזירי בר נוספים בכל מקום. ישבנו בבית קפה בתחילת רחוב קדימה בכבירים ראינו חזירי בר. הלכנו למכון העתקות ליד צפרירים שוטטו שם חזירי בר. נסענו לבקר חברים בכרמל הצרפתי מסתובב בין המכוניות עדר חזירי בר. חזרנו הביתה לרמת אשכול בדרך רואים במדרכה חזירי בר.
  אנחנו גרים באותה עיר גברת קליש???
  צודק בלס תפזרו את קרקס החזירים וועדה קרואה תטפל בקרקס המשוגע של חזירי בר בכל חיפה בחידוש הדילול.

  1. מיכאל אמר/ה

   חחח אלה תמיד אותם חזירים !

 14. יייייייי אמר/ה

  לזרוק את החזירים מהעיר וגם את קליש.
  לא מתפקדת כראש עיר.
  לא עושה כלום למען התושבים, רק למען החזירים !!!

  1. מירי אמר/ה

   תפסיקו לבקר את קליש היא אוהבת חזירים ושונאת אנשים ככל שתבקרו יותר היא תתנקם יותר

 15. מיכאל אמר/ה

  כלום לא יעזור כל עוד קליש ראשת העיר. להעיף אותה ולמנות וועדה קרואה. נפלנו איתה חזק, צריך לתקן ולהציל את העיר ממנה

 16. זקלין אמר/ה

  כל הכבוד לבלס על התעקשותך צודק בכל מילה שנאמרה.קליש לא מתאימה לראש עיר נקודה הנזק גדול ואנחנו משלמים מחיר גבוה.גם מכיסנו.וגם אין לנו איכות חיים.איפה התקופה של יונה יהב??

 17. אתם החיות אמר/ה

  קודם כל החזירים היו פה קודם ,שנית הם החיים לא פגעו באף אחד והם לא פוגעים באף אחד אם הם לא חשים בסכנה ,ובנוסף לכך אתם החיות פה ולא הם כי אתם מנסים להיפתר מהם וקוראים להם מסריחים כאילו לכם יש ריח של שושנה .
  ומי שכתב פה שקליש לא אוהבת אנשים …אני מקווה שהוא צודק על מה יש לאהוב אותכם לא עשיתם שום דבר שמכיע לכם טיפה חמלה החזירחם כן עושים דברים למען הטבע .מה אתם עושים חוץ מלחטט בתחת ולבכות?

 18. אריה אמר/ה

  אפשר לחשוב שאנחנו ביום בחירות. "החזירים שוטפים את הרחובות בדרך אל הקלפי…"
  אולי עכשיו יהיו פחות תלונות על זבל הרי החזירים לפחות "שוטפים" את הרחובות…

הגיבו כאן לכתבה