גני ילדים בחיפה שוב לא נפתחים בשל מחסור בסייעות • ההורים נסערים ואובדי עצות

גן יקינטון בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)

שני גני עירייה בחיפה לא נפתחו הבוקר (ה' 27/1/22)

האם זו כבר הופכת להיות שיטה? העירייה לא מוצאת סייעת מחליפה לגן ילדים ומודיעה להורים יום לפני או באותו הבוקר שהגן לא יפתח.

רק אמש (ד' 26/1/22) דיווחנו בחי פה על כך שגן עירייה בשכונת כרמליה לא נפתח במפתיע, כיוון שלא נמצאה סייעת מחליפה שתמלא את מקומה של הסייעת הקבועה שיצאה לחופשה. הורי הילדים מצאו את עצמם במרדף אחר סידור לילדיהם, רבים שלא הצליחו נאלצו לוותר על יום עבודה או על יום הלימודים של האחים הגדולים שנאלצו להישאר בבית.

היום זה קרה שוב – בשני גנים שונים

הנה זה קרה גם היום: אתמול בשעות הערב קיבלו ההורים בגן העירייה "ערמונים" שברחוב מעלות הבוצרים במרכז הכרמל, הודעה כי הגן של ילדיהם לא יפתח הבוקר. "זה פשוט ביזיון, אין דרך אחרת לתאר את זה", אמרה לחי פה אחת האימהות. "הודיעו לנו אתמול בערב שלא הצליחו למצוא סייעת להיום ולכן הגן יהיה סגור. מה אנחנו בדיוק אמורים לעשות? אנחנו אנשים עובדים, גן ילדים זה לא איזה לוקסוס, זה פשוט לא אמיתי!", היא אומרת. "יש לי חברות עם ילדים בגנים פרטיים ושן זה לא קורה. זה לא אמור לקרות גם בגן עירייה. אנחנו מרגישים שאין התייחסות אמיתית אלינו. שולחים לנו הודעה אחת בערב ובזה הם סיימו איתנו. הם פשוט עושים מה שהם רוצים בעירייה הזו".

גן סגור – אילוסטרציה • אין קשר לנאמר בכתבה (חי פה בשטח)

אותו הדבר קרה היום גם בגן דפנה שבכרמל צרפתי: "למרות שהיום היו אמורים להיפתח כלל הגנים במתווה החדש, בבוקר, בשעה 7:11, קיבלנו הודעה כי הגן לא יפתח כי אין סייעת שיכולה להגיע" (הסייעת הקבועה מאומתת קורונה), אומרת בכעס אחת האימהות בגן. "ומסתבר שהגן שלנו (דפנה) הוא לא היחיד שלא נפתח. גם בכלל לא ברור מתי תהיה סייעת מחליפה, אם בכלל, לא ידוע אם מחר יהיה גן, או בשבוע הבא… המצב הזוי, ההורים לא יכולים להגיע לעבודה ואפילו לא יכולים לעדכן מתי יוכלו לחזור. כמובן שמהעירייה לא קיבלנו שום התייחסות", היא אומרת.

חלק מההורים כבר הגיעו לעבודה ונאלצו לעזוב בפתאומיות כדי לבוא לקחת את הילדים. היו גם הורים שמביאים את הילדים לגן בשעה מאוחרת יותר, וקיבלו את ההודעה כשהיו בשלבי ההתארגנות בבית.

מה קורה בערים הסמוכות לחיפה ובגנים פרטיים? בדקנו

מעיריית קריית ביאליק נמסר כי השנה לא היו מקרים בהם גני עירייה לא נפתחו בשל מחסור בעובדות. מעיריית קריית ים נמסר כי לא היו מקרים של ימים שלמים שהגן לא נפתח כלל. "לא היו לנו ימים מלאים שהגן היה סגור, אבל היו לנו יומיים בגן חינוך מיוחד שקוצרו עד לשעה 14:00 כי הגננת הקבועה חלתה והמחליפה ממשרד החינוך לא הייתה יכולה להישאר עד 16:00".

מעיריית קריית אתא נמסר כי כמו בכל הארץ, למרות המאמצים שנעשו על ידם לגייס כוח אדם חלופי, היו השנה ימים בהם גני עירייה לא נפתחו. זה קרה כאשר הצוותים נכנסים לבידוד.

המרכז החינוכי ליאו באק בחיפה מפעיל מספר גנים פרטיים. מנכ"ל ליאו באק הרב אופק מאיר אמר לחי פה כי לא היה יום בו אחד הגנים לא נפתח השנה וכי הם מתמודדים עם כל אתגרי התקופה.

גן יקינטון בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)
גן סגור • אילוסטרציה – אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: חי פה בשטח)

נוסף על גני העירייה, היום התפרסם ברשתות ובגופי התקשורת השונים, כי גם במעונות לילדים בגיל 0-3 היו מקרים בהם גנים לא נפתחו בשל מחסור חריף באנשי צוות. מאות כיתות ברחבי הארץ נותרו סגורות הבוקר במעונות היום המפוקחים בגלל המחסור החריף בכוח אדם, כך נמסר מארגוני מעונות היום המפוקחים.

יש לציין כי על מנת לשמש כסייעת בגן עירייה אין צורך בתואר ראשון או בלימודים אקדמיים כלשהם. גם מישהי ללא כל ניסיון קודם עם ילדים וללא השכלה רלוונטית יכולה להיקלט כעובדת עירייה ולהתחיל לעבוד באחד מגני העירייה. ועדיין, למרות שלמעשה אין כל תנאי קבלה וכמעט כל אחת יכולה להיות סייעת, יש מחסור חמור בעובדות.

מהעירייה נמסר בתגובה כי עקב מצב התחלואה בקורונה, ישנם הרבה מאומתים או מחויבי בידוד, ובכלל זה – גם אנשי צוות חינוכי:
"בגן דפנה לא הייתה היום סייעת בשל תחלואה בקורונה, מחר יפתח הגן עם צוות חלופי. גן ערמונים לא נפתח הבוקר עקב קבלת הודעה מסייעת הגן כי עליה להיכנס לבידוד. מאחר שההודעה התקבלה בשעת לילה ולאור התחלואה הגבוהה בקרב הסייעות והמחליפות, לא ניתן היה למצוא לגן זה סייעת מחליפה, למרות המאמצים שנעשו. הגן יפתח מחר עם צוות חינוכי חלופי", כך נמסר מהעירייה.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. הדר אמר/ה

  יהיה נחמד גם להרים, להודות לפרגן לצוותים החינוכיים.
  רק מילה טובה או שתיים לא יותר מיזה.
  צוותים שעובדים קשה ומכל הלב עבור ילדי העיר חיפה

 2. אייל אמר/ה

  כל המדינה חולה בקורונה
  שיחפשו תשובות אצל ההזויה שאשא שאשא שאשא
  מרגע לדודלי הממשלה הזו יוצרת אסון לאומי, 250 מאושפזים קשה וזה שבועיים אחרי תחילת הגל
  וידוע שלוקח שבועיים עד שרואים את האשפוזים כלומר בעוד שבועיים נגיע ל-1000 חולים קשה.
  התמותה עולה לכיוון 50 ליום.
  תבינו את גודל האסון השקט, התקשורת האתרוגית מאפשרת לממשלה לחסל פה אלפי בני אדם.

הגיבו כאן לכתבה