"קליש מטרפדת את פעילות הוועדה לשלום הילד בחיפה ושורה של תכניות קריטיות נחסמות" • ד"ר אור ברק, יו"ר הוועדה

"מדובר בוועדה שעוסקת בדיני נפשות, אבל את אישורה של ראש העיר לא ניתן להשיג", אומרת ד"ר ברק

על אף פניות חוזרות ונשנות, נמנעת מיו"ר ועדת זכויות הילד בחיפה, ד"ר אור ברק, האפשרות לקיים פגישות עם גורמי המקצוע הרלוונטיים לקידום ענייני הוועדה. לדברי ד"ר ברק, ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם עוצרת כל תהליך בפעולות הוועדה ומטרפדת כל אפשרות להוציא לפועל את יוזמותיה. מדובר בוועדה שאין בה כל היבט פוליטי וכל מטרתה היא לעבוד לטובת הילדים והנוער בעיר.

ברק מספרת כי היא חשה מיואשת מהניסיון לפעול תוך התקלות חוזרת ונשנית בחוסר שיתוף הפעולה של העירייה. לטענתה, על מנת שאפשר יהיה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר, הוועדה צריכה לקבל נתונים מראש מנהל החינוך – אילנה טרוק ומגורמים נוספים, אך כשהיא פונה אל טרוק, למשל, היא מתבקשת להשיג אישור מהעירייה על מנת לקבוע פגישה. ברק טוענת כי פנתה מספר פעמים אל מזכירת העיר בנושא ועל אף הפניות הרבות, היא אינה מקבלת את האישורים ואין ביכולתה לקבל את המידע לו היא זקוקה. בנוסף, קליש רותם ביקשה מברק להעביר אליה הערות לגבי התקציב, אך לטענת ברק , אין באפשרותה להיענות לבקשה ללא נתונים מתאימים הנוגעים למצב הילדים ובני הנוער בעיר.

שורה של סוגיות קריטיות לשלום הילדים בתקופה זו

תקופת הבידוד

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, פנתה למשרד הבריאות בבקשה לשנות את הנהלים לפיהם ילדים לא מחוסנים נכנסים לבידוד של 5 ימים לאחר חשיפה לחולה מאומת, גם לאחר בדיקת pcr שלילית. לטענתה, לבודד תלמידים בריאים גם אם לא מחוסנים זה עוול כלפי הילדים ופגיעה במצבם הנפשי.

ד"ר אור ברק לחי פה:
"בין הסוגיות שביקשנו לקדם במסגרת הוועדה לזכויות הילד: הרצאות אונליין שיתנו מענה למצוקות ההורים והילדים. כל זאת כתגובה לצורך שעולה מהשטח ומעשרות פניות שאני וחברי הוועדה מקבלים בנושא.

מניעת העברת מידע הנוגע לתכנית הלאומית המתמקדת בילדי מגזר יוצאי אתיופיה

סוגיה נוספת נוגעת לתוכנית לאומית שמתמקדת במגזר יוצאי אתיופיה. מדובר בתוכנית שמחייבת תקציבים. זאת תוכנית שאני מנסה לקדם ביחד עם הרב אופק מאיר, מנכ"ל ביה"ס ליאו באק, שאף הוזמן להציג את התוכנית אצלי בוועדה, אלא שלא קיבלתי נתונים רלוונטיים מהגורמים המקצועיים (אילנה טרוק), מה שמעכב כרגע את התכנסות הוועדה והצגת הדברים.

מניעת מידע בנוגע לילדים אלרגניים

סוגיה נוספת מתייחסת לפניות חוזרות ונשנות שהוועדה מקבלת מאמהות לילדים אלרגניים, שלטענתן לא זוכים לתשומת הלב ולטיפול המקצועי המגיע להם. חלקם נמצאים במצב של סכנת חיים ממשית ועל אף שכבר התרעתי על העניין בעבר, נראה מעדויות האמהות שבשטח אין שום התקדמות בנושא.

מניעת מידע בנוגע לעצירת תכנית ההתנהלות הפיננסית בבתי הספר

נושא נוסף שהיה צריך להיות מוצג לחברי הוועדה היא הטמעה של תוכנית התנהלות פיננסית-כלכלית, שחשובה היום, בתקופת הקורונה, יותר מתמיד.
היוזמת, שהתוכנית שלה כבר זוכה לשבחים במערכות חינוך בערים שונות בארץ, ממתינה לעדכון מרכזת הוועדה בנוגע לתאריך התכנסות הוועדה, כדי להציג בפנינו את התוכנית.
כל זה קופא כרגע על שמריו.

מניעת דיון מקצועי בנוגע לתכנית הזהירות בדרכים

לפני חודשים כבר התרעתי על ביטול גורף של תוכנית לימודי זה"ב (זהירות בדרכים) בבתי הספר בחיפה, שנדמה לי שאין חולק עד כמה היא חשובה. לצערי מבדיקה שערכתי, אין כל חדש בנושא.

"מטרפדת את פעילות הוועדה לשלום הילד" – ד"ר עינת קליש רותם (צילום מסך: עיריית חיפה)

"קליש חוסמת את הוועדה ושנת הלימודים כמעט מסתיימת"

כדי לקדם תוכנית מהסוג הזה יש נחיצות לבדוק מול כל גורמי המקצוע שורה של נתונים. כמו שזה נראה כרגע, יש חשש שעד שאקבל נתונים רלוונטיים מכל גורמי המקצוע, שנת הלימודים כבר תסתיים, וכל זה דווקא בתקופה שתוכניות מהסוג הזה, הן לא בגדר העשרה אלא בגדר הצלת נפשות.

"מקלות בגלגלים"

ועדת זכויות הילד הינה, כידוע, ועדה סטטוטורית. ברוח האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, הוועדה עוסקת, בין היתר, ברווחתם האישית והחינוכית של ילדים ונוער תושבי העיר חיפה. הוועדה התכנסה לאחרונה במטרה לקבל תסקיר כללי כולל מפי גורמי המקצוע בעירייה, על מנת שתוכל לשרטט תוכנית עבודה בהתאם לנושאים הבוערים ולתחומים אותם חשוב לשפר, בפרט בעת הנוכחית, בה כידוע, למגפת הקורונה המתמשכת ישנן השלכות רחבות היקף על מצבם הנפשי והרגשי של הילדים והנוער.

"הוועדה גיבשה שורה של יוזמות המבקשות לקחת בחשבון את רוח השעה ואת הסוגיות הבוערות בה, אולם נראה שהניסיונות של קליש לתקוע מקלות בגלגלי עבודת הוועדה מצליחים בשלב זה לחסום כל ניסיון לקדם יוזמות שבסמכותה של ועדה זו.

"אישורה הנכסף של ראש העיר"

"כל ניסיונות של הוועדה שברשותי לקדם תהליכים או יוזמות לרווחת הילדים והנוער בעיר מטורפדים כרגע, היות שלא הצלחתי להציג בפני אנשי המקצוע את 'אישורה הנכסף של ראש העיר' לקיום המפגש. וזאת, כזכור, כשמדובר בוועדה שעוסקת בדיני נפשות ושכל עניינה הוא להבטיח את שלומם האישי, הרגשי והחינוכי של הילדים והנוער בעיר".

עוד אומרת ברק: "למראית עין, ראש העיר מפצירה בנו, חברי מועצת השינוי, להגיש לה הערות לתקציב. אבל הלכה למעשה היא קושרת את ידיי מאחורי גבי ולא מאפשרת לי בכלל לקבל מידע שממנו אוכל לגזור נתונים תקציביים. כל זאת בוועדה שאין בה אפילו בדל פוליטיקה, שהרי כאמור, כל עניינה דאגה לרווחתם של הילדים והנוער בעיר".

במיוחד עכשיו

ד"ר ברק מדגישה כי פעילות הוועדה משמעותית בכל עת, אך במיוחד בתקופת הקורונה. רק בימים האחרונים פרסם משרד החינוך נתונים קשים בנוגע למצבם הנפשי של ילדי ישראל לאורך השנה האחרונה. לפי נותני הדו"ח פיהם שיעור הילדים ובני הנוער הסובלים מאובדנות, הפרעות אכילה ותחושות אובדנות עלה בעשרות אחוזים בשנת 2021.

"שורה של אנשי מקצוע מעוניינים לסייע לוועדה ונחסמים"

בעקבות פניות של הורים לילדים שהביעו מצוקות נפשיות (לחץ חברתי להתחסן, תחושת בדידות, פחד ממחלה, ועוד), התייעצתי עם אנשי מקצוע מאוניברסיטת חיפה (עובדים סוציאליים), שהביעו נכונות להירתם ולהנגיש שורה של הנחיות, כלי עזר, טיפים ומענה נקודתי – כל זה לצערי לא יוצא לפועל כרגע אך ורק מטעמים פולטיים. ואת המחיר משלמים הילדים של כולנו.

מעל כל זה, יש פניות אישיות נוספות, שעיקרן מצוקות אישיות, אלא שלא אוכל לחשוף סוגיות ספציפיות מפאת צנעת הפרט.

מלבד היותי יו"ר ועדת זכויות הילד, לפני כשבועיים קיבלתי מכתב שמאשר את מינויי ליו"ר איגוד ערים לחינוך מיוחד. גם בעניין זה ביקשתי לברר מי הם חבריי הוועדה ומי רכזת הוועדה כדי לכנס את הוועדה, בסוגיות שכל עניינן – ילדי החינוך המיוחד. עד כה טרם קבלתי תשובה". 

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה


6 תגובות
 1. א. אמר/ה

  בושה וחרפה

 2. עמרי אמר/ה

  נשמע שקליש עושה לכל מועדת השינוי בית ספר
  בסוף עוד יתקפלו וגם יאשרו גם את התקציב החודש.
  חכו תראו חבורת pussies.

 3. רם אמר/ה

  נשמע נורא. חוסר התפקוד ראשת העיר מתבטא בכל אשר תפנה.

 4. חובה התערבות משרד הפנים אמר/ה

  אז למה שרת הפנים לא מתערבת ומסיימת את כהונתה.
  הסבר מלומד בבקשה

 5. קורא נאמן אמר/ה

  ד"ר אור ברק,
  מכיר מקרוב ומוקיר את פועלך המכובד במועצת העיר וגם התייחסותך לנושא הכתבה ראויה להערכה רבה.
  באשר ליחסה והתייחסותה של ראש העיר אל חברי המועצה אין חדש, ועל כן נדרשת פעילות אינטנסיבית ורצופה שלך ושל שאר חברי המועצה, ללא כל קשר לזיקה פוליטית או סיעתית, בפניות תכופות ורבות אל שרת הפנים, בתקווה שהיא תפעל בהקדם למיגור התופעות השליליות הרווחות בכל אגפי העירייה עם דגש על מנהל ההנדסה.

 6. אבי כהן אמר/ה

  למה לא מגישים נגדה תלונה במשטרה או תובעים אותה בשם הילדים??

לא ניתן להגיב