רחוב השומרת, או: כמה איוולת דרושה לשנות שם רחוב היסטורי בשם העצמת נשים מזויפת? • דעה • פרופ' יוסי בן ארצי

החלטת ועדת השמות לשנות חלק משמו של רחוב ה'חלוץ' לרחוב החלוצה מביאה לשיא את עוולותיה ואיוולתה של ועדת השמות בקדנציה הנוכחית.


עקבתי ב- 3 השנים האחרונות אחר קבלת השמות החדשים ובעיקר שינוי השמות ההיסטוריים או כאלה שהתקבלו במועצת העיר שהיא הגוף המוסמך להענקת שם רחוב, ובכל פעם מחדש תהיתי עד כמה נמוך יכולה להגיע ההתדרדרות בתחום.

כ- 40 שנה שירתי בוועדת השמות, מ- 1979 ועד 2018, מהן 15 שנים כיו"ר הוועדה. החלטתי שלא להתייחס ולא להגיב להחלטות ההזויות של הוועדה שהוקמה תחת ראשת העיר הנוכחית, אבל השינוי האחרון מחייב כבר הבאה לתשומת לב הציבור את המשמעויות של מתן שמות לרחובות כחלק מיצירת הזהות העירונית, מהנוף התרבותי שלה ומיחסה לשם רחוב לא כאל כלי משחק אלא כגורם מעצב עירוניות.

תבונה היסטורית והבנה מרחבית

לא אלאה את הקוראים על ההיבטים המשפטיים והתיאורטיים – מדף הספרים והמאמרים שנכתבו בנושא בארץ ובעולם ארוך כמעט כאורכו של רחוב החלוצה. ועדת השמות צריכה לשקול שיקולים מורכבים ולפעול בתבונה היסטורית ובהבנה מרחבית.

בחיפה פעלה עשרות שנים ועדה שהורכבה מנציגי סיעות- אבל מ- 2008 הוחלפו הללו באנשי מקצוע ללא זיקה פוליטית, מתחומי הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, הלשון, האדריכלות, הטבע ועוד. גם הם וגם הוועדות הקודמות, יש לציין, דאגו לאזן את חלוקת השמות לפי דמויות משמעותיות הקשורות בהיסטוריה העולמית, היהודית, הישראלית והחיפאית, ולצד אלה שמות של חי וצומח, אירועים היסטוריים ועוד.

פרספקטיבה היסטורית ראויה ורלוונטיות למרחב העירוני

כל הוועדות ב 40 השנים האחרונות נתנו עדיפות גם להיבט המגדרי, ודאגו גם למגזרים חברתיים כמו החרדים ושמות ערביים.

השיקולים המרכזיים היו מתן השם בפרספקטיבה היסטורית ראויה, רלוונטיות למרחב העירוני, ובאיזונים הנזכרים. שינוי שמות רחובות, שגם ככה החוק מכביד עליו, נעשה בקמצנות נוראית – אולי 2-3 מקרים בכל התקופה.

הוועדות מעולם לא זלזלו באופן מוחצן כל כך, כמו עתה, במתן השמות של ועדות קודמות, לא נענו לדרישות תושבים לבטל שמות היסטוריים כמו אברהם דנינו, שארית הפליטה או אינטרנציונל, ובוודאי לא פעלו משיקולים פוליטיים.

יו"רים מכל המפלגות פעלו בכבוד וביושרה מקצועית. 'שיטת חיפה' במתן שמות הייתה למשל ולדוגמא ליישובים רבים, שנציגים מטעמם פנו וקיבלו הסברה מעמיקה על משמעות מתן שמות לרחובות וכיכרות, גנים ומוסדות.

גסות ובורות בנושאים רגישים

והנה, מאז החלה הקדנציה הנוכחית, הפכו ועדת השמות ומתן השמות לכלי משחק, הרכב הוועדה חזר להיות פוליטי, ושיקולי הוועדה שמדי פעם הוכרז עליהם הפכו ללעג וקלס בארץ כולה.

דגם ההתנהגות הכללי של ביטול כל מה שהיה לפני בחירות 2018 כפסול, זלזול בהישגי העיר וראשיה הקודמים, גסות ובורות בנושאים רגישים, הפך להיות דגם התנהלותה של ועדת השמות. גם שמות שהתקבלו רשמית על ידי מועצת העיר – כמו במקרה של גבעת זמר, שונו במחי אגרוף הרוב הקואליציוני.

ארזי עם קליש • רחוב ירדנה ארזי (צילום: עופר דואק)
ארזי עם קליש • רחוב ירדנה ארזי (צילום: עופר דואק)

הענקת שמות של זמרים לרחובות

דומה שהוועדה עשתה 'דווקא' לכל מה שהיה לפניה. מייק ברנט ששנים לא 'עבר' את הוועדות הקודמות קודם למדרגת 'שדרות', לא פחות; אום כלתום זכתה לכבוד שאפילו במצרים לא האמינו שתגיע אליו דווקא בעיר הכרמל; בכלל, זמרים שעודם חיים ופוצחים שירה זכו מן ההפקר הזה באופן גורף.

אני בטוח שיורם גאון הרים יותר משתי גבות כשקיבל שם רחוב בעודו בחיים ועוד בחיפה – מה לו ולעיר הכרמל בכלל?

הכוכב של מייק ברנט בקריית אליעזר (צילום: אדיר יזירף)
הכוכב של מייק ברנט בקריית אליעזר (צילום: אדיר יזירף)


ברמת זמר סולקו כלאחר יד 'הללויה', הגבעטרון ואולי עוד, עבור ירדנה ארזי, שקיבלה שם רחוב בעודה שרה ומזמרת, וכמוה יעקב שחר, עסקן כדורגל שזכה לרחוב ושלט מתנת ראש העיר. גם רובי שפירא, שכבר יש כיכר על שמו, זכה לרחוב, לאזן בין הפועל ומכבי כנראה.

בכלל, שחקני כדורגל הפכו אהודים על חברי הוועדה: אבי רן שיש על שמו מתחם שלם, ועימו ג'וני הארדי וישעיהו שוואגר שכיכבו בעבר הרחוק זכו להוקרה לא פחותה במתן שם רחוב על שמם, כאילו היו מנהיגי ציבור אן דמויות היסטוריות משמעותיות בחיי העיר.

נראה שזמרים/ות ושחקני כדורגל החליפו את מקומם של אישים בעלי חשיבות היסטורית בתולדות העולם, ישראל והיהדות.

שמעון פרס בטקס חנוכת נאות פרס - ספטמבר 2016 (צילום - עומר כרמי)
יוצא דופן – שמעון פרס בטקס חנוכת נאות פרס, שנקראה על שמו בערוב ימיו – ספטמבר 2016 (צילום – עומר כרמי)

מתן שמות של אנשים בעודם בחיים

גם מתן שמות של אנשים, בעודם בחיים, באופן סיטוני, הוא מעשה מקומם – בכל 40 השנים האחרונות נעשה דבר כזה רק לגבי שכונת נאות פרס, באחרית חייו.

רחוב החלוץ – חיפה (צילום: ירון כרמי)

רחוב ה'חלוץ', הקרוי על שמו של ארגון 'החלוץ'

השיא הוא, ללא ספק, השינוי של רחוב ה'חלוץ', הקרוי על שמו של ארגון 'החלוץ' שעסק בהכשרת נוער יהודי בפזורה ובהעלאתו להתיישבות בארץ ישראל לפני קום המדינה. היו בו גם חלוצים וגם חלוצות, שם הרחוב הותאם למוסדות ההסתדרותיים ששכנו בו, מועצת הפועלים וספריית בורוכוב, מטבח הפועלים, ואפילו 'בית החלוצות' – כן יש כזה – נמצא בהמשכו הקרוי יל"ג.

חציית שם כזה מתוך השמעת שיקול מגדרי, ובליווי הסבר הזוי שיש בכך 'העצמת נשים', היא זלזול באינטליגנציה של תושבי חיפה, וחשיפה בפרהסיה של בורות לשמה.

לפי ההסבר הזה, יש לחצוץ מעתה ואילך למשל גם את רחוב ה'שומר' – הקרוי גם הוא על שם ארגון – ולא על שם אישי או גנרי של שומר זכר – לרחוב השומרת. ומה עם הנפח? האם יהפוך בחלקו ל'נפחת', ושדרות המגינים יחולקו גם לשדרות המגינות וכן הלאה? הנחמה היחידה היא, שיש כבר ועדת שמות חדשה, שאולי תחזור לדרך הישר והשכל במתן שמות רחובות.

הגיבו כאן לכתבה

38 תגובות
 1. אבי כהן אמר/ה

  כל מילה בסלע.
  עצוב שעושים הכל שנשכח את ההיסטוריה.

 2. לא רלוונטי אמר/ה

  מדוייק להפליא.
  ברור שזהו סתם אקט פוליטי לקבל רייטינג, בעיקר בהיעדר אפס עשייה בכלל התחומים בעיר.

 3. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  כל האיוולת המתרחשת בוועדת השמות מכוונת רק למקום אחד. שראש העיר קליש תוכל לקרוא רחוב על שם עצמה, בשם ההעצמה הנשית כמובן, רגע לפני שתודח.

  1. גורנישט אמר/ה

   לא ראיתי שבוועדת השמות הייתה הצעה לקרוא לאיזה רחוב בשם "רחוב פסיכוטה"

  2. ירון חנן אמר/ה

   אז גם סבתא שלך, כמוך לא למדה מספיק את ההיסטוריה של הציונות בארץ ישראל. רח' החלוץ נקרא ע"ש ארגון בשם הזה. מה לעשות שלארגון החשוב הזה בתולדות המדינה לא קראו ארגון "החלוצה"….
   אלא אם כן את חולקת גם על העובדה ההיסטורית הזו ורוצה לשנות בדיעבד גם את שם הארגון הידוע הזה….

  3. ירון חנן אמר/ה

   כדאי שתבדוק מי החברים בועדת השמות ומי העלה את הרעיון ההזוי הזה והצביע עבורו…אולי תגלה שם כמה מחבריך וחברותיך….

 4. זהבה אמר/ה

  הטמטום של קאליש ושות' עולה על זה של התרנגולת. למרות שיש לה כנפיים אינה עפה לבדה לשוחט. אם להם היו כנפיים היו עושים זאת. אפס אינטליגציה והם קובעי השמות. בקרוב ישנו את הרח' הראשי בכרמליה לרח' החזיר ושד' מוריה יהפכו לשדרות החזירה. האודיטויום יהפוך לבית החזיר ובא לחיפפה הגואל.

 5. יצחק התשואל אמר/ה

  עוד כתבה מאלפת מאיש מעניין !

 6. נולד במולדה אמר/ה

  ככה זה כאשר ראשת העיר מובלת באף ע"י 2 "ציידי לייקים" וסינבד הספן……. שאלה לפרופ' בן ארצי : האם בסמכות ועדת השמות להחזיר מצב לקדמותו בקדנציה הבאה ????

 7. שלמה אמר/ה

  אכן כל מילה בסלע.

  זילזול ורמה נמוכה של ועדת השמות. ועדה פופוליסטית.

 8. טל אמר/ה

  סבתא שרה, שעלתה מכורדיסטן הרבה לפני קום מדינתנו חלקה על דעתך ידידי המלומד.
  תמיד שאלה מדוע אין רחוב "החלוצה".
  ולו בשביל שכמותה חלוצות.
  שמחתי לקרוא וללמוד.
  תודה.

  1. ירון חנן אמר/ה

   אז גם סבתא שלך, כמוך לא למדה מספיק את ההיסטוריה של הציונות בארץ ישראל. רח' החלוץ נקרא ע"ש ארגון בשם הזה. מה לעשות שלארגון החשוב הזה בתולדות המדינה לא קראו ארגון "החלוצה"….
   אלא אם כן את חולקת גם על העובדה ההיסטורית הזו ורוצה לשנות בדיעבד גם את שם הארגון הידוע הזה….

 9. רחל אמר/ה

  ומה עם סטטיק החיפאי ?

  עיריית חלם

 10. אהוד אפשטיין אמר/ה

  מילים כדרבנות.
  רק הערה אחת: מי שפרץ את הסכר היא הועדה שכנראה היתה בראשותך, שנתנה לשכונה שלמה שם להנצחת שמש העמים, בעודו בחיים.
  מה היה לו ולחיפה ? חוץ מההיסטוריה המפאיניקית ?
  האם היו כבר שכונות בחיפה ע"ש בן צבי וכל אלו שבאו אחריו ?
  מעניין יהיה לשמוע ממר בן ארצי הנכבד את שיקולי הועדה למעשה ההוא.
  בברכה, תלמידה לשעבר של אם כותב המאמר.

 11. אורי+שרון אמר/ה

  להלן הצעותיי: רחוב וייצמנית, הרצלה (ארצה לה) זבולונה, מיכאלה, ארלוזורובה, עצמאותה, שוכריה, מעלת השחרורה, גולומבה, גאולו (כי יש גאולה), בלפורה, שלום עליכן, ירידה (כי יש עליה), מורי (כי יש מוריה) (ועוד כהנה וכהנה

 12. רמבי אמר/ה

  יוסי בן הארץ זאת,
  למחרת רצח רבין אתה סרבתָ להצעתי להחליף את שם רחוב אינטרנציונאל למעלה רבין, זוכר?
  לא מאוחר לעשות זאת היום ולאלתר!!!
  ראה גולדה, בגין, פרס, אלון, מדוע לרבין לא מגיע???
  השם אינטרנציונאל כה רחוק מאיתנו/כולנו, ורבים רבים מתקשים אפילו בהגיית השם הזה!!!

 13. ירון חנן אמר/ה

  פרופ' בן-ארצי צודק כמובן. זה מה שקורה כאשר מועצת השיטוי מתנהלת בדיוק כמו שקליש מתנהלת, בזלזול בערכים היסטוריים, בשטחיות ובורות מקוממת ומתוך מניעים פוליטיים צרים ומתוך רצון להתבלט בכל מחיר.
  שינוי שם רח' החלוץ הופך את כל מי שקיבל את ההחלטה הזו לאוויל או אווילה באותה מידה!
  לאן התדרדרו הנהגת העירייה ומועצת העיר, פשוט עצוב ומרגיז ☹️

 14. אזרח וותיק אמר/ה

  לא די בכך שראשת העיר אינה מפתחת את העיר ואינה דואגת לאזרחיה. הרי שהקדנציה שלה תישמר בזיכרון "כהורסת ומבזה" !!! מי אחראי. על מינוי חברי הוועדה? מי מפקח עליה? לא אחת תהיתי מה שמות חברי הוועדה . !?

 15. עופרה אמר/ה

  העיר חיפה הפכה לבדיחה בכל הארץ. ועכשיו נוספו לה גם שמות רחובות של זמרים וזמרות ולעת מצוא יחליפו את שמות הרחובות הקיימים מימים ימימה לשמות נקבה. בושה לעיר ובושה לפרנסיה אני מקווה שוועדת השמות שתיבחר אחרי עידן קליש בע"ה תתקן את הבדיחה הזו.

 16. גבריאל אמר/ה

  אני מציע לקרוא שם רחוב אחד ארוך כאורך הגלות ( בה אנו נימצאים היום), ע"ש מירב מיכאלי-מייסדת הרעיון האווילי הזה ותראו שהכל יבוא על מקומו בשלום. חחחח

 17. גבריאל אמר/ה

  אני מציע לקרוא שם רחוב אחד ארוך כאורך הגלות ( בה אנו נימצאים היום), ע"ש מירב מיכאלי-מייסדת הרעיון האווילי הזה ותראו שהכל יבוא על מקומו בשלום. לא מצחיק? נכון. עצוב מאוד שככה היא מנהלת את בעלה ורוצה גם לנהל אותנו.

 18. האחד אמר/ה

  זאת ההשפעה הישירה של שרת התחבורה הנהדרת ההזויה שלנו שמקפידה מאוד לומר עכל דבר בלשון נקבה ולעיתים גם זכר כמו לדוגמה: עושות ועושים, מחליטות,, יושבות, וכד גם בסיכומן של דיונים עם רוב גברי….
  וקאליש מחרה אחריה כנראה בחושבה שהיא עושה להקטנת הסלידה ממנה ואי האמון בה…
  מזל שהטיפשות אינה מחלה כואבת.
  נראה שירדנו לגמרי מהפסים במדינה שלנו שהפכה לאחת מהמוזרות בעולם …

 19. שמואל גלבהרט אמר/ה

  זהו יותר מקוריוז. זו עדות מביכה לשיקול הדעת השיטחי והנלעג של ראשת עירנו, גם בבואה לקבל החלטות גורליות לחיפה.

 20. אביב יצחקי אמר/ה

  לבכות ולצרוח

  1. נשים נשים, שק של חלוצות אמר/ה

   כמו חלוצה אמיתית.

 21. רם אמר/ה

  ראשת העיר מביישת את המגדר, העיר ותושבותיה!

  1. חלוצה מבויישת אמר/ה

   *ראש. 😉

 22. סוויסה אמר/ה

  נמחוק כל שם של רחוב שישונה בגלל פמניזם

 23. סביבון אמר/ה

  נכדתו של דוד כנעני, שהיה שליח החלוץ לפולין ב 1936 כתבה לי

  טמטום בהתגלמותו, סבי היה שליח בתנועת החלוץ. החלוצה פרידה נרצחה לידו בשעת כינוס תנועתי.

 24. רחל אמר/ה

  אולי היא מושפעת משרת התחבורה מירס מיכאלי?

 25. רחל אמר/ה

  אולי היא מושפעת משרת התחבורה מירב מיכאלי?

 26. צפריר אמר/ה

  שרק לא יחליפו את הרחבה מימי ילדותנו לרחבת בת-ארצי…..

 27. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  יוסי היי . רחוב החלוצה במקום רחוב החלוץ הוא הכי מתאים .אני מסכים עם ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם.

 28. יוסי אמר/ה

  הכול הזוי במדינה הזאת נראה שהדורות שגדלו כאן לא קיבלו חינוך מורשת ואין הערכה למיסדי המדינה כל שיש להם בראש זה פימניזים מי אירגון השומר הופכים שומרת ללא שום תוכן החלוץ אירגון שפעל רבות לתקומת המדינה הופכים חלוצה אולי עדיף חולצה שחקן מכבי חיפה מתייחס לקבוצה שלו שכולם גברים נלחמנו כמו גברים אז זה לא טוב מדוע הוא אומר כמו גברים הרי הוא פוגע בכך בנשים כאילו שיחקו שם נשים שלא הוזכרו המנצחת המטולוגית הזקנה כעסה הוא היה צריך לומר נלחמנו כמו אריות לדעתה זה עדיף כלומר אם מפרשים את דעתה ההזויה הם היו צרכים להלחם כמו חיות שהרי אריה זאת חיה .מה לומר אנשים חיים ברגשי נחיתות ומשגעים את החברה בישראל.

 29. דוד מלצר אמר/ה

  פני הועדה כפני העומדת בראשות העירייה. בורות, איוולת ויוהרה. אולי גם תארים אלה מתאימים כשמות רחובות שינציחו את התקופה.

 30. ט. אמר/ה

  באמת מגוחך, חסר כל טעם ואין קשר לפמיניזם. ואין גבול: רחוב הנביאים יכול להפוך לנביאות, הנשיא לנשיאה…. וקריאת רחוב על שם ידוענים שעדיין חיים, תודה לאל, גם הזוי. למשל, תמונתה של ירדנה היפה עם ראשת העיר….. ממש לא מוסיפה לה כבוד. חבל!

 31. ט. אמר/ה

  אין קשר בין פמיניזם ושינוי שמות רחובות ללשון נקבה. עוד ישנו את רחוב הנביאים לרחוב הנביאות ואת שד' הנשיא לנשיאה… הזוי. גם קריאת רחובות על שם אנשים חיים לא נשמע טוב.

 32. נורית אמר/ה

  משעשע 🤣

הגיבו כאן לכתבה