ריבוד רק חצי כביש דורי כמשל לחצי מנהיגות בחיפה • דעה • ד"ר יריב שגיא

החצי הלא-משופץ - ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)

ביום בהיר אחד התפנו לפתע פתאום כל כלי הריבוד שאכלסו את כביש דורי לאחר שסיימו לרבד רק חצי מהרחוב. הציבור החיפאי לא יצא מגדרו ולא שאל "רגע, מה עם החצי השני?". הרי הציבור החיפאי מאמין לראש העיר ולא רץ לבדוק את איכות ביצועיה בשטח.

אבל מה קורה כאשר ראש העיר ושלוחיה מתחייבים על סלילת כביש דורי כולו אבל בפועל הם מתכוונים רק לחצי כביש דורי? האם ייתכן שראש העיר דוברת רק חצי אמת?

הערת העורך:
בכביש דורי יבוצעו השנה עבודות תשתית בחלק העולה אבל עדיין לא ברור מדוע לא סוללים את החלק היורד. על כך תוכלו לקרוא בתגובות עיריית חיפה וחברת החשמל, המובאות בסוף הכתבה.


עיריית טירת כרמל – רחב
החצי המשופץ - ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)
החצי המשופץ – ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)

חצי ראש עיר

העובדה שהציבור החיפאי לא עודכן על תקלה בתהליך הריבוד, או על התארכות לוח הזמנים של הריבוד מעידה על זלזול בציבור. כאילו ההנהגה המקומית אומרת "הבטחנו, אבל לא הבטחנו לקיים", או גרוע מכך, "נעשה ניסוי ונראה אם ניתן לקבל מחיאות כפיים על ריבוד כביש שלם גם אם רובדה רק מחציתו". כל זה עומד ביחס הפוך לתקוות שריחפו מעל ראשינו החיפאים עם תום הבחירות המקומיות של שנת 2018. אז, הייתה תחושה שתושבי העיר זכו לפחות בראש עיר וחצי מכיוון שמדובר היה במישהי שהיא גם פוליטיקאית, גם אדריכלית וגם קרטיסטית. אבל מהר מאוד הסתבר לנו שלא רק שקיבלנו מקסימום חצי ראש עיר, אלא שגם החצי הזה מביא איתו בעיקר ניסיון בהשטת סירות ועוד משהו. כל יתר ההבטחות, נכון להיום, התפוגגו כלא היו.

החצי הלא-משופץ - ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)
החצי הלא-משופץ – ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)

חיפה – העיר המורכבת ביותר לניהול בישראל

חיפה וירושלים הן שתי המתחרות העיקריות על התואר "העיר המורכבת ביותר לניהול בישראל", ולדעתי אנחנו מנצחים בתחרות הזו בהפרש קטן. זאת מכיוון שבעוד שירושלים היא אכן עיר מורכבת הרי שיש לה פטרונים במשכן הכנסת, בממשלה, בחקיקה הראשית ובתנאים מועדפים בתחומים מסוימים. גם חיפה מאוד מורכבת לניהול אך מסיבות אחרות, יש בה הר, ים, פטרוכימיה, כמה וכמה נמלים, זיהום אוויר חמור, מסילת ברזל המנתקת אותה מהחוף, תשתיות ענקיות השייכות לרשויות שלטוניות שונות ונחל אומלל אחד באמצע. אך בניגוד לירושלים, חיפה נדונה להתמודד עם המורכבות שלה בכוחות עצמה. והעובדה שיש כיום בחיפה רק חצי ראש עיר רק מחמירה את המצב הזה.

החצי הלא-משופץ - ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)
החצי הלא-משופץ – ריבוד כביש דורי (צילום: יריב שגיא)

מחצית העיר שוקעת…

התוצאה היא שנכון להיום כל מי שרוצה לקרוע מבשרה ומנכסיה של העיר, ולהרוויח על חשבוננו החיפאים – יכול. רשות מקרקעי ישראל, רשות שדות התעופה, נמל המפרץ, וכל ערי הלוויין כבר מזמן זיהו את חולשת הנהגת העיר החצויה והם מנצלים אותה לטובתם. אפילו התעשיות הפטרוכימיות משחקות אותה כאילו הן כבר על מזוודות בדרך דרומה אבל בעצם שורשיהן מעולם לא היו נעוצים חזק יותר בקרקע המפרץ. לאור זאת אנו עדים גם לשרשרת התבוסות של העיר מול הרשויות הציבוריות הללו. שרשרת התבוסות אשר תושבי חיפה אינם מודעים אליה כמעט בכלל. הרי לא מספרים לנו על כך ששדה התעופה הבינ"ל של חיפה נקבר סופית, לא מעדכנים אותנו שהולכים לחשמל את הרכבת לאורך החוף ולחסום בכך את גלישת העיר לים לדורות קדימה, וכמובן שגם שכחו להזכיר לנו שריבדו רק חצי כביש דורי. כי מי אנחנו בכלל? כולה תושבים שלא בודקים מה קורה ובדרך כלל מסתפקים בחצי אמת.

האם תושבי חיפה ימשיכו להסתפק בחצי ראש עיר?

לאוויר נזרקות אמירות שונות ומשונות לגבי דמות המנהיג הבא שצריך להציב על הכיסא בחסן שוקרי על מנת להציל את העיר מעברי פי הפחת. יש כאלה שאומרים שצריך איש עסקים, אחרים מצדדים בכך שצריך פוליטיקאי ממולח, אולי בכלל צריך מנכל לשעבר במגזר הציבורי ויש כאלה הגורסים שגם ראש העיר של נשר עשוי להספיק לחיפה. הכל טוב ויפה אבל לדעתי כל הדמויות הללו ביחד ולחוד יספיקו בדיוק לניהול מחצית העיר. כי על מנת להציל את כל העיר נדרשים לה גם התושבים שלה.

העיר היא קודם כל תושביה, ולא מנהיגיה

ווינסטון צרצ'יל, מנהיגה של בריטניה במלחמת העולם השנייה, אמר בזמן שברונה של האומה הבריטית שהוא יכול להבטיח לאזרחים "רק דם יזע עמל ודמעות". אבל מה שהוא לדעתי התכוון לומר זה שהמערכה הקשה מולה ניצבת המדינה שייכת לכולם. חיפה נמצאת בדיוק באותו מקום. דווקא עכשיו, כשהעיר מפוררת מבית וננגסת מבחוץ, אנו נדרשים קודם כל לקחת אחריות על העיר שלנו כתושבים ולא לחכות למשיח. אנו נדרשים להיות מעורבים יותר, אכפתיים יותר ובעיקר בעלי רצון אמיתי להצליח.


תגובות

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

חברת החשמל תניח במקטע זה תשתיות תת קרקעיות. באשר ללוח הזמנים יש לפנות לחברת החשמל.
אין טעם לשקם כביש בו אמורות להתבצע עבודות שייפגעו בכביש ועל כן העבודות מתבצעות בתיאום עם כלל הגורמים שלהן נגיעה לתשתיות העירוניות.

מחברת החשמל נמסר לחי פה:

במסגרת עבודת שיפורים של חברת החשמל בכביש דורי מתוכנן לפרק קו חשמל עילי מתח גבוה ולהטמין אותו בקרקע. העבודות כוללות חפירה והנחת תשתית חשמל תת קרקעית לאורך רחוב דורי.

העבודות מתוכננות להתבצע בנתיב הימני העולה לכוון נווה שאנן מחניון אגד ועד לרחוב גדליהו .
בסיכום בין חברת החשמל לעיריית חיפה , בגמר העבודה, חברת חשמל תשקם את נתיב הדרך העולה בדורי בתוואי החפירה שבוצעה.
ביצוע העבודה יחל במהלך שנת 2022 לאחר קבלת כל האישורים וההיתרים הדרושים על פי חוק.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. רונית אמר/ה

  למה אתם אומרים שהתושבים לא שאלו אני פניתי לבראבי ושאלתי אותן הוא ענה לי שחברת חשמל צריכה להעביר כבלי חשמל ואז יגמרו את הכביש

 2. חמשושלייקס אמר/ה

  העיקר כתבה וקטילה למען קטילה ולא למען מערכת שבונה ופרקטית.

 3. התמנון אמר/ה

  אלוהים, בא לי להקיא כל פעם שאני קורא את השטויות האלה.
  מדוע אין טור דעה הפוך בחי פה?
  מעניין למה….

 4. חייבים ראש עיר צעיר שמבין שהמטרה זה איכות חיים אמר/ה

  דווקא בגלל שתל אביב שולטת בכלכלה, וירושלים בפוליטיקה, חיפה צריכה לשלוט באיכות החיים, שאינה קשורה לא לכלכלה ולא לפוליטיקה אלא לסדר, נקיון, בטחון, חינוך… רק שבתהליכי תמא 38 והתפרקות הבטחון הכללי בארץ חיפה סובלת גם מהירידה במה שהיה הקלף הכי חזק שלה – להיות העיר הטובה בישראל למגורים.
  בדיוק מסיבה זו נבחרה עינת קליש. מכיוון שבכל חוג בית ומפגש תושבים הבטיחה להחזיר את איכות החיים הזו. לעצור את נזקי תמא 38, להפסיק את הרס הטבע ולנהל אותו בצורה שתשמור על איכות החיים (ולא בצורה שתפגע באיכות החיים עם פחד ללכת ברחוב מחזיר בר או מירי חיסול כנופיות).
  מכיוון שזה המצב, לדעתי דרוש בעיריית חיפה אדם שיבין שהקלף של חיפה זה איכות החיים. במקום למנוע מעגנה בבת גלים, להיפך להקים מעגנה כי זה איכות חיים. במקום למנוע דילול חזירי בר, להבין שזה מפגע ולדלל. במקום לאפשר תמא38 כנזק מתגלגל, להפסיק לחלוטין את ההקלות הרבות ולדרוש בינוי-פינוי קודם כל של שכונות השיכונים המסוכנים בעיר.
  לכן צריך ראש עיר צעיר עם ראש על הכתפיים שיעשה סדר בסדרי העדיפויות. קליש הבטיחה אבל לא הצליחה או לא רצתה.
  אני חושב שצריך מישהו נקי כפיים שיביא איתו צוות ולא אדם בודד – צוות מנוסה ולא סטודנטים ופעילי שכונות אלא ממש צוות עבודה של 5 אנשים: רואה חשבון לניהול כלכלי, מהנדס תחבורה ציבורית לקידום שלה על פני הרכב הפרטי, מהנדס עיר חדש שיעשה סדר בהרס שגורם הנוכחי ומומחה חינוך שיצעיד את חיפה מחדש להוביל בחינוך ולמשוך אליה משפחות.
  אנחנו חייבים שינוי עמוק בעיריית חיפה המנופחת עם אגפים בלתי פוסקים.
  פיתוח עירוני זה איכות חיים. להשאיר טיילות ישנות, מדרכות חסומות ברכבים ותהעדר תעסוקה אז כל חניוני הים מתמלאים ברכבי יוממים לתל אביב, זה לא איכות חיים

 5. עופר כהן אמר/ה

  תאגיד המים עובד מספר חודשים בדורי ,בנתיב היורד, מבצעים שדרוג מערכות מים וביוב, בקרוב יבצעו עבודות נרחבות של חברת חשמל. לאחר השלמת תשתיות תת קרקעיות ישלימו את האספלט. סבלנות עובדים בסדר מסויים שייטיב עם התושבים.

 6. אריאלה אמר/ה

  גם דרך הים רובד רק בחציו והחצי השני מלא מהמורות. לא מובנת לי השיטה להתחיל לרבד כביש או רחוב ולעזוב באמצע את העבודה. הרחובות בעיר אחרים טלאים. כך גם הזוהמה. יש אזורים בהם ניתן למצא זוהמה בת שנתיים, שלוש ואיש לא נוגע.

 7. תומך בקליש אמר/ה

  ראוי שחי-פה יקרא אתר האופוזציה החיפאית.

 8. מקס אמר/ה

  מציע לשנות את שם העיר מחיפה לקאליש סיטי.

הגיבו כאן לכתבה