ממשבר להזדמנות- פורום חיפאי ייחודי לוקח את היוזמה לידיים

בכירי תעשיית ההיי טק, הרפואה והמחקר של העיר חיפה התכנסו במסגרת יוזמה לאומית שמובילים יונה יהב ואראל מרגלית לפורום יוצא דופן במטרה לייצר מוקד כלכלי חדש בעיר.

תמונה_-_בכירי_תעשיית_ההיי_טק_והרפואה_בחיפה._קרדיט-_עופר_עמר.JPG

צילום עופר עמר
“אלו ימים דרמטיים לעיר חיפה, יש כאן את התנאים למהפכה כלכלית של ממש. חיפה הופכת למוקד חדשנות עולמי, כפי שנעשה במקומות אחרים בעולם”.

ביום יום חמישי שעבר (4 בפברואר 2016) התאספו בכירי עולם ההיי-טק, הרפואה והאקדמיה של העיר חיפה לפורום כלכלי יוצא דופן לקידום מהפכה כלכלית בעיר.

המטרה: לשנות את מיקוד העיר מתעשייה כבדה למוקד היי טק וחדשנות. “כולנו חיפאים וכולנו מבינים שחייבים לקחת את היוזמה לידיים”, טען מולי אדן, נשיא אינטל ישראל לשעבר, וחיפאי בהווה.

ליוזמה הצטרפו מנכלים בכירים כמו מנכל רמב”ם רפי ביאר, נשיא פיליפס ישראל, גווידו פרדו, ראשי הטכניון ואוניברסיטת חיפה, אלון לוגסי – מנכל שותף ב”ארנסט אנד יאנג”, גילי פורטנה, אלקה ניר ויזמים בכירים כמו דדי פרלמוטר, דן וילנסקי וניסים דרוויש – מנהל קרן הון סיכון ‘אורבימד’ – כולם חיפאים גאים המנהלים תקציבים של מיליארדים.

את הפורום הייחודי אירחה החברה הכלכלית של חיפה, אשר רואה בכך מאמץ משולב יחד עם הקמת פארק מדעי החיים בעיר.
אור שחף מנכל החברה הכלכלית לחיפה הציג בפני היזמים והמנכלים את הפארק העתיד לקום בחודשים הקרובים : ” ההשקעה חסרת התקדים בפארק ייחודי זה מהווה הצהרת כוונות ברורה של העיר על החשיבות שהיא רואה בתחום מדעי החיים”.

אראל_מרגלית.JPGח”כ אראל מרגלית
הדגיש כי “אלה ימים דרמטיים לעיר חיפה והיא יכולה להמציא עצמה מחדש.
יש כאן היי טק יש כאן רפואה ויש כאן אקדמיה מהטובות בעולם- כולם מבינים ששיתוף פעולה יכול לייצר פרק חדש לעיר חיפה. העובדה שכל בכירי התעשיות בעיר התאגדו יחד הוא מסר מאוד ברור – תעשיות מזהמות out תעשיות ההיי טק in- אנחנו מבינים שיש את היכולת לייצר אקו סיסטם נכון לעיר, יחד עם פארק מדעי החיים שעתיד לקום ושלל החברות שנמצאות כאן- זו הנוסחה להחזיר את הצעירים לעיר ואני מעריך את התמיכה הרבה ליוזמה מכיוון ראש העיר ואנשיו ”

מולי_אדן.JPGמולי אדן
“אני חיפאי חרד, ואם אנחנו החיפאים לא נפעל אף אחד לא יפעל. הגיע הזמן לרכז מאמץ בתעשיות העתיד. אני מקווה שהפורום המכובד הזה יהיה הקטר של הממשלה, שתבין כי הגיע הזמן להחליף דיסקט בחיפה”.

מנכל_פיליפס.JPG
מנכ”ל פילפס ישראל, גווידו פרדו

זו שעת כושר: “אנחנו רק אחת מכמה חברות הנמצאות בחיפה ומאמינים כי בשילוב הטכניון, האוניברסיטה והמרכזים הרפואיים חיפה יכולה להפוך למוקד חדש. מתעשייה מזהמת לתעשיית היי טק בתחום המכשור הרפואי.
יש לנו את כל הכלים.”

דדי פרלמוטר, סמנכ”ל אינטל העולמית לשעבר והיום מנהל שותף בקרן הצמיחה ‘אקליפטוס’ ויו”ר המכון לחדשנות יחד עם עיריית חיפה בנושא בריאות ויזמות: אני לא מודאג מיחסי הציבור. בשטח אפשר לראות שחיפה עוברת תהליך אמיתי לשינוי כלכלת העיר, מתעשיות מזהמות לתעשיית ההי טק ומדעי החיים. זו הזדמנות לעלות על נס את הרצון להפוך את חיפה לעיר של היי טק. אין לי ספק שאנו גם כיזמים ובכירים בהיי טק, וגם כחיפאים – נוכל להוביל יחד עם העירייה לשינוי אמיתי שימשוך חברות היי טק ואיתם גם משפחות צעירות”

רפי_ביאר.JPGמנכ”ל המרכז הרפואי רמב”ם רפי ביאר
“בחיפה יש חיבור ייחודי בעולם: בין הרפואה, הטכנולוגיה והתעשייה – הכל בעיר אחת. כל העולם מסתכל על מהפכת הרפואה הטכנולוגית שנבנית בחיפה ועלינו להמשיך להשקיע בתחום המכשור הרפואי כאן, גם ברמה הלאומית וגם ברמה העולמית”

הפורום נוסד לאחר הצלחת המפגש הקודם שהובילו ראש העיר יונה יהב וח”כ אראל מרגלית, יזם בעברו וממובילי מהפכת הסייבר בבאר שבע, אליו הגיעו 300 יזמים, חוקרים ואנשי חברה בולטים בעיר. מטרת היוזמה היא למקד את כלכלת חיפה סביב תחום פורץ דרך והפיכתה למוקד עולמי.

ח”כ אראל מרגלית: “יש שני תחומים שכבר נמצאים בעבודה ומייצרים עניין בקרב משקיעים רבים – תחום המכשור הרפואי וה- health care ותחום המוליכים למחצה – זה העתיד של ההיי טק. התמיכה שאנו מקבלים גם מהעירייה וגם מהציבור החיפאי מראה כי העיר בשלה לכיוון כלכלי חדש- כזה שיכול להפוך את העיר למוקד עולמי של ממש”.

מחאה חברתית בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. haifaboy אמר/ה

  כל באמת טוב ויפה אבל המציאות שונה לגמרי . אני מובטל היי טק בן 48 עם 20 שנות ותק בתחום התוכנה שפוטר לפני כמה חודשים מחברה גדולה באזור ופשוט לא מצליח למצוא עבודה באזור מאז . נכון שאני חי בינתיים על דמי אבטלה ( שיגמרו מתי שהוא ) אבל אני רוצה לעבוד ואני לא מצליח למצוא שום דרך לחזור למסלול . אני לא מבין על איזה הזדמנויות אתם מדברים ( ואתם מומחים גדולים בדיבורים ) אם אני כמעט ולא מצליח להגיע לראיונות עבודה באזור וגם לאלו שאני מגיע אני מקבל תשובות שליליות פעם אחר פעם ?? ( האים זה עניין הגיל ?? חוסר הקשרים ?? ) , זה פשוט בלתי אפשרי להישאר בעיר הזאת .

  אני חייב להוסיף שבשיחה שהיתה לי עם אחת מעובדי העיריה שאמורים לתמוך בי ושבכמוני במצבנו נשאלתי לתדהמתי למה אני לא מחפש עבודה באזור המרכז. אדוני ראש העיר מה אתה רוצה באמת ?? לעזור לנו למצוא עבודה ולהישאר בחיפה או פשוט להבריח את התושבים שלך ??

  מה שאני יכול להגיד זה שהמשפט "חול חול ואין מה לאכול" תקף לגבי מה שקורא פה באזור מבחינת תעסוקה. במקום להעלות רעיונות ודיונים וכנסים ולדבר ולדבר ולדבר תתחילו לעשות משהו בשטח לשנות את המצב . העיריה בשיתוף עם מובילי ההי טק ( שכל הזמן בוכים שחסרים להם עובדים אבל לא מקבלים את המבוגרים או כאלו שצריכים סוג הסבה ) צריכים ליזום תוכנית לעידוד להעסקת עובדים מבוגרים ומובטלי היי טק שצריכים סוג של הסבה . אתם צריכים שיתוף פעולה בין העיריה למעסיקים ולמרכזי ההדרכה . יש תוכניות לעידוד נשים חרדיות , לעידוד נשים דרוזיות וערביות , לעידוד בעלי מוגבליות , למה שלא תהיה תוכנית לעובדים מעל גיל מבוגרים ?? .

  אני מודה שאני כבר בשלבי התייאשות מלמצוא כאן עבודה ואני חושב לעבור לאזור המרכז או לצאת לחול וזה חבל כי שני הצדדים מפסידים פה בסופו של דבר.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו