כאוס בבתי הספר בחיפה – תלמידים מאומתים לקורונה, ילדים נשארים בבית מחשש להדבקה ואין להשיג בדיקות ביתיות

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

בבתי הספר בחיפה מתחילים "לאבד את זה". ההורים מקבלים כל יום הודעות לאורך כל היום, על עוד ועוד מאומתים בכיתות ונדרשים לבצע בדיקות ביתיות או מוסדיות.

אחת הבעיות כרגע, היא שקשה מאוד למצוא בדיקות ביתיות לקנייה ברשתות הפארם. לא משנה מתי תגיעו לקנות את הבדיקות, יגידו לכם שחסר וש"אתמול נמכרה הבדיקה האחרונה".

בהתחשב בכך שמתחמי בדיקות ה-PCR מיועדים כעת רק לבני 60+ ולאוכלוסיות בסיכון, האפשרות שנשארה היא להיבדק באחת מנקודות הבדיקות המהירות שהקימה מד"א (בגרנד קניון, בקניון חיפה, או בדרייב אין בחוף נירוונה), שרבים שהגיעו אליהן מדווחים על תורים ארוכים, או כמו שאמרה לי אמא אחת: "אם לא נדבקנו עד עכשיו, בטוח נדבקנו בתור לבדיקה". הפייסבוק מלא בהודעות של הורים שמבקשים לדעת מה מצב התורים במתחמי הבדיקות כדי להחליט לאיזה מהם ללכת.

יש הורים שלא שולחים

לצד המאומתים ואלה שנחשפו למאומתים, יש עוד ועוד קריאות של הורים שמודיעים שאין בכוונתם לשלוח את ילדיהם לבתי הספר כי הם פשוט חוששים מכך שיידבקו.

"אתמול הייתה התכתבות ארוכה בכיתה של הבת שלי", אמרה היום אימא לילדה בכיתה י"ב בבית הספר עירוני ג', "כמה אימהות אמרו שהן לא שולחות מעכשיו והלאה את הילדים לבית הספר. היו כמה חולים מאומתים בבית הספר בשבוע הקודם, אבל זה לא רק בגלל זה. בית הספר מלא בתלמידים, ואי אפשר לדעת מי חולה ומי לא. הבעיה היא שבווריאנט הזה, אפילו יותר מהאחרים, הרבה פעמים אין תסמינים. ההורים כתבו, ואני מסכימה איתם, שילדים בלי תסמינים לא נבדקים בכלל ואז הם באים לבית הספר ומפיצים קורונה.

"בכלל", היא אומרת, "לפי המתווה החדש שהתחיל היום (א' 9/1/22) בבתי הספר, תלמיד יכול להיחשף לחולה מאומת ואז הוא רק נדרש לעשות בדיקת אנטיגן ביתית ויכול מיד לחזור לבית הספר (אם הוא מחוסן 3 פעמים). זאת אומרת שאני כאימא, צריכה לסמוך על הילדים בבית הספר שהם באמת עשו את הבדיקה ויצאו שליליים".

"שלא לדבר על זה ששומעים כל הזמן בכל מקום שיש המון טעויות בבדיקות האלה. ילדים עושים בדיקת אנטיגן ביתית על פי הוראת משרד הבריאות והחינוך ומקבלים תוצאה שלילית ועל סמך זה חוזרים לבית הספר ולגנים. אולי אם היו עושים בדיקת pcr חלק מהם היו יוצאים חיוביים ולא חוזרים לבית הספר?"

בדיקת קורונה מהירה (צילום: מד"א)

חיפה והקריות צבועות אדום

לאחר שבשבוע שעבר הוכרזו כל הקריות כערים אדומות, אמש (שבת 8/1/22) הצטרפה גם חיפה לחגיגה המפוקפקת הזאת. אחרי שבית הספר דגניה בקריית חיים מערבית התרוקן כמעט לגמרי מתלמידים בעקבות חולים מאומתים וחשש של ההורים מלשלוח את ילדיהם, היום התבשרנו כי הישיבה התיכונית בקריית אתא, שכבות ח', ט' ו-י', עברו ללמידה בזום. לעומת זאת, הלימודים בבית בירם, שהופסקו ביום רביעי בשעה 13:30 ועברו לזום, התחדשו היום.

בבית הספר ליאו באק הוחלט שבגלל שאין הרבה מאומתים, הלימודים ימשיכו כסדרם ורק מי שחלה או שנחשף לחולה מאומת יפעל על פי ההנחיות.

חולים מאומתים בכיתות

בוואטסאפ של ההורים מתקבלות כל הזמן הודעות על עוד תלמידים מאומתים ועוד ועוד הורים מתבקשים להגיע באופן מיידי לבית הספר ולקחת את ילדיהם לאחר שנחשפו לחולה מאומת. "אני מורה בחטיבת ביניים בקריות", סיפרה אימא לילד בכיתה ג', "ובאמצע שיעור אני מקבלת הודעה מבית הספר של הבן שלי, שעכשיו ילד בכיתה קיבל תשובה חיובית והוא חולה בקורונה, ולכן אני צריכה להגיע באופן מיידי לבית הספר ולקחת את הבן שלי לעשות בדיקת אנטיגן. אני מול כיתה, גם ככה לא מגיעים הרבה תלמידים לבית הספר, אז אלה שכבר התאמצו, אני לא אלמד אותם?"

"ככה בית הספר נראה"

"בעלי עובד רחוק, וזו לא אופציה שהוא ייצא מהעבודה, היא ממיכה, "אז נאלצתי להגיד למנהלת שלי שאני חייבת ללכת להוציא את הבן שלי מבית הספר. שתינו יודעות מה זה אומר. אם בבדיקה יתברר שגם לבן שלי יש קורונה, אצטרך להישאר איתו בבית כמה ימים. ככה בית הספר נראה, מורים עם ילדים בבית בבידוד, מורים חולים ונוסף על הכול, חצי מהתלמידים בבית הספר או חולים או מבודדים או לא רוצים להידבק, ולכן לא מגיעים לבית הספר".

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

"צריך לעבור לזום"

"נמאס לי כבר לדבר על זה", אומרת מורה בחטיבת ביניים בכרמל, "אני חושבת שהיום הרוב במדינה מבינים שבית ספר חייב לעבור כמה שיותר מהר לזום. אני מרגישה, שלאף אחד לא אכפת מזה שאנחנו נדבקות בקורונה, או אחת מהשנייה או מהתלמידים. אני מעירה לתלמידים כל הזמן לשים מסכות, וזה כמו לדבר לקיר. אני גם מלמדת כיתות עם 10 תלמידים. האם באמת אני יכולה להתקדם בחומר כשיש מולי בקושי חצי כיתה?

אני מבינה את ההחלטה של הממשלה, שברור להם שברגע שבתי הספר עוברים באופן גורף לזום, המשק משותק כי ההורים צריכים להישאר עם הילדים בבית. אבל מה עם חטיבות הביניים והתיכונים? למה אני צריכה לסכן את הבריאות שלי? למה יש מקומות עבודה וחברות פרטיות עוברים לעבודה מהבית ואני לא? הבריאות שלי פחות חשובה? קשה לתאר מה קורה בחדר המורים. מורים מתחילים לאכול ומורידים בשביל זה את המסכה ודורשים ממורים אחרים לא להתקרב אליהם, כשהם בלי מסכות. טירוף מוחלט. הייתה יכולה להיות למידה יותר אפקטיבית, אם היינו מלמדים את כל הכיתה מהבית".


איפה נבדקים?

 • למד״א הוקצה חניון חוף הנירוונה עבור מתחם בדיקות אנטיגן (מוסדי) Drive-in לכלל תושבי העיר.
 • לקופ״ח כללית הוקצה מתחם בדיקות קורונה walk in בחניון הסמוך להיכל הספורט ברוממה – עבור מבוטחי הכללית בהרשמה מראש.
 • לקופ״ח מכבי הוקצה מתחם בחניון ב.מ.ב (ליד תחנת דלק פז ביציאה דרומה לחיפה) ישמש למבוטחי מכבי.
 • בדיקות אנטיגן מהירות (מוסדיות) מתבצעות בקניון חיפה, בגרנד קניון ובמתחם מד"א בעיר התחתית.
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  ממשלת הכאוס המכוון.
  אלפים ימותו בגלל הבלאגן הזה שיצרו וכל המשק ייפגע פי כמה יותר מאשר אם היה סגר מרוכז החודש לקטיעת ההדבקה.

 2. גד אמר/ה

  צריך לשנות את הכותרת ל-"כאוס בבתי הספר בישראל", זאת לא בעיה רק של חיפה!! כל הארץ אותו דבר בגלל ממשלת הפח הזאת!

הגיבו כאן לכתבה