לא ניתן לקשישים בחיפה להישאר לבד! • מסייעים לעריריים, גם אתם יכולים!

"באנו חושך לגרש" - למען גלמודים וקשישים בחיפה

״באנו חושך לגרש״ הוא מיזם בחסות ״שבת מתוקה״ אשר מעניק טיפול לקשישים באמצעות ביקורים, שיחות טלפוניות ושמירה איתם על קשר. לאחר שראו המתנדבים את סבלי הדור שהקים את המדינה, באו מתוך תסכוליהם כדי לתמוך, לעודד ולהיות לצידם. 

בשנה האחרונה, בתקופת מגפת הקורונה, נפטרו 20 קשישים בודדים בחיפה, אנשים שנשארו ללא תשומת לב או דאגה וגופותיהם נמצאו רק כעבור מספר ימים בדירותיהם. התופעה נמשכת גם בתקופה הנוכחית.

השירותים הסוציאליים אינם מספקים פתרונות אולי בשל חוסר במידע אודות קשישים שזקוקים לטיפול או תמיכה ומי שמנסים בכל דרך להגיש עזרה ולטפל בתופעה הקשה הם ארגונים התנדבותיים.

לא משאירים אותם לבד (צילום: באנו חושך לגרש)

מגרשים את החושך

כזה הוא ארגון ״באנו חושך לגרש״, שתורם ודואג למבוגרים בודדים ועושה זאת מכל הלב. במסגרת פעילותו, עשרות מתנדבים טיפלו ודאגו לקשישים בכל חיפה אשר היו זקוקים לחיבוק, חיוך, טיפת תשומת לב ויחס אנושי. רבים מהקשישים הם ניצולי שואה, אנשים עריריים שחיים סגפם בדירותיהם, ולא במסגרת דיור מוגן או תחת השגחת הרווחה.

משתתפי ״באנו חושך לגרש״ (צילום: באנו חושך לגרש)

טטיאנה ג'ון, ראשת המיזם, מספרת:

עוד בתקופת הסגר הראשון בשנה שעברה, כשאלפי אנשים נסגרו בבתים בלי אפשרות לצאת למכולת או לבקר משפחה, הקמתי קבוצת מתנדבים שהלכו לקניות, לבתי מרקחת ודאגו להביא מצרכים חיוניים עד הבית של האנשים שלא יכלו לצאת מביתם ושרותי הרווחה לא היו ערוכים ומאורגנים לתת מענה לכולם.
מאז עלה המספר ל-20!!!

היסטוריית המיזם

משתתפי ״באנו חושך לגרש״ מגייסים מתנדבים בדפי הפייסבוק של המיזם ובעזרת פליירים. להזמנות נענו כ-50 מתנדבים חדשים והצליחו להאיר בחיוך פניהם של מעל 150 ניצולי שואה ובני גיל הזהב.

טטיאנה קראה למיזם "באנו חושך לגרש" מכיוון שהביטוי הוא סימבולי לחג חנוכה. לקראת החג הצטרפו אליה חברים צעירים ופעילים מאוד: טל סגל, אלדר ישראלי, ארטיום חרצ'נקו – רכז צעירי ישראל ביתנו בצפון.

משתתפי ״באנו חושך לגרש״ (צילום: באנו חושך לגרש)

בזכות ערנות השכנה

הפעילה החברתית בעצמה הייתה עדה לאירוע שבזכותה ובעזרת השכנים האיכפתיים לא הפך לאסון״: שכנה שלנו נפלה בבית ושכבה יומיים על הרצפה עד ששמנו לב שלא ראינו אותה כמה ימים. דפקנו ודפקנו בדלת, היא הייתה כמעט ללא הכרה. הזעקנו כוחות הצלה, פרצנו לדירתה והצלחנו להאריך את ימי חייה״.

משתתפי ״באנו חושך לגרש״ (צילום: באנו חושך לגרש)

מיזם ״באנו חושך לרגש״ ממשיך להתקדם ולגדול במטרה היא לגדול כארגון, להתמיד, לחבק כמה שיותר אנשים שזקוקים לעזרה או מילה טובה.

לפרטים נוספים, להתנדבות ותרומות, ניתן להתקשר למספרים הבאים:
0547473287 – טטיאנה
0548187978 – ארטיום

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  מיזם חשוב עבור הקשישים. כל הכבוד לך ידידתי טטיאנה ג'ון ראשת המיזם.אמרתי לך מספר פעמים , טטיאנה , כי את עושה תמיד דברים טובים למען הקהילה בארץ ולמען עם ישראל ומדינת ישראל.וגם ידידנו לזר קפלון,לשעבר סגן ראש העיר חיפה הסכים עימי.תודה לך פולינה וורנקובה על הכתבה הזן. שבת שלום ומבורכת.אפילו חה"כ יבגני סובה הביע הערכה רבה ,בפני לך ,טטיאנה על תרומתך למען הציבור במדינת ישראל.השבתי לו כי במידה וטטיאנה תרוץ להיות חברת כנסת מטעם ישראל ביתנו נתמוך עד כדי כך שגם השר חמד עמאר מאמין בך טטיאנה.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  תיקון טעות :הכתבה הזו.

 3. אתי איאש אמר/ה

  כל הכבוד מיזם חשוב ,חשוב לעזור לקשישים!

 4. לימבו אמר/ה

  הצעיר מבין מקימי המדינה,
  הוא בן 98.
  כמה כאלו יש בחיפה?
  האם קשיש שגר לבד בגלל שילדיו בחו״ל,
  יהיה זכאי להטבות?9

הגיבו כאן לכתבה