תיאטרון חיפה יצר הצלחות ושמר על רוח יצירה גם בקורונה • 2022 נפתחה בחגיגיות ובהתרגשות

ניצה בן צבי (צילום: דניאל קמינסקי)

בשנת 2021 תיאטרון חיפה, כמו כלל התיאטראות בארץ, התמודד עם האתגר הגלובלי – מגפת הקורונה – שפגעה באופן מיוחד בפעילות תרבות הפנאי. עם פרוץ המשבר, הנהלת התיאטרון החליטה להמשיך את רצף הפעילות ולשמר את רוח היצירה.

"שחקנים צריכים את הקהל"

"אנחנו בתיאטרון המשכנו לפעול לאורך כל התקופה", מספרת מנכ"ל תיאטרון חיפה ניצה בן צבי, "התיאטרון לא פועל בבועה משלו. לאורך כל זמן משבר הקורונה המשכנו לעבוד על חומרים חדשים ולערוך חזרות, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. במקביל העברנו הצגות לקהל דרך הזום. זה היה קשה מאוד. שחקן מוכרח את ההיזון החוזר מהקהל. ראיתי את זה גם עכשיו, בהכנות לקראת ההצגה החדשה "צניחה חופשית" שלנו, עם שתי השחקניות הענקיות לאורה ריבלין וציפי שביט. כשהן עושות חזרות ללא קהל, משהו חסר להן. היו פעמים שהגענו כמה אנשים לחזרה וישבנו בקהל, מיד הן הרגישו אחרת לגמרי. הקשר בין השחקן לקהל הוא חלק מהותי מההצגה. שחקנים צריכים לשמוע את הקהל צוחק ומגיב, לשחק בחלל ריק זה מאוד קשה", אומרת בן צבי.

מימין: במאי ההצגה שוקי וגנר, המנהל האמנותי משה נאור, מנכ"לית התיאטרון – ניצה בן צבי, המחזאית דפנה אנגל המוזיקאי טל בלכרוביץ' בהכנות למחזמר "התחנה" (צילום: אוראל כהן)

"החזרה לאולמות היתה מאוד מרגשת"

"כשהמדינה החליטה להחזיר את אירועי התרבות, החזרה לפעילות הייתה מאוד מרגשת", בן צבי נזכרת, "לראות את הקהל, להתכנס בפואיה בפעם הראשונה אחרי כל כך הרבה זמן. ההערכה לכל אחד מהעובדים התעצמה. שמחנו לראות כל עובד שחזר אחרי תקופה כל כך ארוכה. ועדיין, יש קשיים שאנחנו ממשיכים להתמודד איתם בגלל הקורונה. התקשורת מדברת המון על החששות מהמחלה ואנחנו מרגישים את זה. אנשים חוששים להגיע, יש שמקפיאים את המנוי עד חלוף הקורונה, ומי בכלל יודע מתי זה יקרה… זה אחד הקשיים הגדולים שלנו, זו עננה שמרחפת על החיים שלנו בכלל ובפרט כאן, בתיאטרון. לדעתי צריך להתייחס לקורונה כמו לאל וירוסים אחרים, להמשיך לתכנן, לפעול ולחיות, לצד התנהגות זהירה כלפי המחלה".

הצמד האיקוני, בראבא ומושונוב (צילום: תאטרון חיפה)
בראבא ומושונוב – "הקומיקאים" (צילום: תיאטרון חיפה)

יצירה ישראלית

"כשרק התחיל המשבר, מספרת בן צבי, "בדיוק התחלנו לרוץ עם אחת ההצגות הבולטות שלנו, "הקומיקאים", בכיכובם של מוני מושונוב ושלמה בראבא. המחזה הוא של ניל סיימון והוא פשוט תפור עליהם. לצערנו נאלצנו לבטל הרבה הצגות שנקבעו כשהחלו ההגבלות על ההתקהלות.

בהמשך החלטנו לתת דגש מיוחד על יצירות ישראליות, עבדנו והעלנו כמה הפקות מקור, עלינו עם "שוק המציאות" המבוסס שירי נתן אלתרמן, המחזמר "התחנה", "האבולוציה של המינים", המחזה "מאחורי העיניים" של נאווה סמל ו"מכתב הקסם" לילדים".

דפנה דקל ואלון אופיר ב"שוק המציאות" (צילום: תיאטרון חיפה)

ציפי שביט ולאורה ריבלין ב"צניחה חופשית"

"ממש בימים אלו (ד' 5/1/22) עלתה הקומדיה המרגשת "צניחה חופשית" בכיכובן של שתי דיוות – לאורה ריבלין וציפי שביט שמופיעות יחד לראשונה, וזה קורה על הבמה שלנו. את ההצגה ביים בכישרון אדיר משה נאור, המנהל האמנותי של התיאטרון.

התחלנו גם חזרות למחזה "רכוש נטוש" של שולמית לפיד (כותבת ותיקה ומוכשרת ואימו של ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד). אסי לוי מביימת את ההצגה (וגם משחקת בה) וזו לה עבודת הבימוי הראשונה בתיאטרון".

צניחה חופשית – לאורה ריבלין וציפי שביט בתאטרון חיפה (צילום: רונן אקרמן)

הפקת הדגל – "התחנה"

"הפקת הדגל של תיאטרון חיפה השנה, היא ללא ספק המחזמר "התחנה", שנשען על הישראליות במיטבה בפרספקטיבה של התקשורת. אנחנו מאוד גאים בהצגה הזו ומובטחת לה הצלחה רבה".

התחנה מחזמר חדש (צילום: תאטרון חיפה)

היו גם פרידות

"בעצב רב", מספרת בן צבי, "לצד ההצלחות וההישגים בשנה שחלפה, נפרדנו משתי נשים מאוד משמעותיות עבור התיאטרון. נולה צ'לטון ז"ל, שיצרה את האנסמבל החיפאי הראשון, ורות סגל ז"ל, שהייתה שם דבר בתיאטרון חיפה, שחקנית משכמה ומעלה".

פסטיבל הצגות ילדים

אחד מהדברים המרגשים שקורים בתיאטרון חיפה בכל שנה, הוא הפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים. בשנה הקודמת, כשמשבר הקורונה רק החל, התנהל הפסטיבל דרך ה"זום" בלבד, אך ב-2021 כבר יכלו הילדים להגיע ולצפות בהצגות באולמות, בזכות הבדיקות המהירות, שתיאטרון חיפה היה הראשון להביא אותם לשימוש הילדים, כדי לאפשר את קיום הפסטיבל מול קהל.

"בפסח קיימנו את הפסטיבל להצגות ילדים ובאמת היינו הראשונים לבצע בדיקות קורונה מהירות לילדים, כדי לאפשר את האירוע החשוב הזה. יצאו הפקות מקור נפלאות, ואנחנו נחזור על כך גם בשנה הקרובה, בתקווה שלעומת השנה הקודמת, יגיעו גם משלחות מחו"ל".

מופע רחוב ברחבת התאטרון - פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים (צילום: ירון כרמי - חי פה)
מופע רחוב ברחבת התאטרון – פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים (צילום: ירון כרמי – חי פה)

"זוכים בגדול"

"בכלל", אומרת בן צבי, "אני חושבת שילדים שגדלים בהדר, ליד התיאטרון, זוכים בגדול. אנחנו תמיד פתוחים לכל הצעה להגיע ולצפות בחזרות ובהצגות. אני מקנאה בילד שגדל כאן, כשבלב השכונה ישנו מוסד תרבותי כזה. התיאטרון נגיש וקרוב לבית, המחירים שווים לכל נפש וכל יוזמה חינוכית מתקבלת פה בברכה".

"מאחורי הפלאים" – הצגה אינטראקטיבית לילדים המתרחשת במספר חללים בתיאטרון – מסע קסום ומסתורי מאחורי הקלעים (צילום: רדי רובינשטיין, תיאטרון חיפה)

הילדים הם קהל חשוב

"הילדים הם קהל יעד", היא אומרת, "ולנו, כתיאטרון, מאוד חשוב לתת לו מענה. הבנו שבתקופת הקורונה הילדים הוזנחו על ידי כל המערכות והחלטנו לתעל הרבה מהיצירתיות שלנו כדי להכין תשתית עבור הילדים שיגיעו לכאן כדי לצרוך תרבות. ילדים שמגיעים לתיאטרון מקבלים השלמה של תכנים שהם לאו דווקא תכנים שהם מקבלים ביום יום במקצועות החובה, אלא כאלה שמחברים אותם לעולמם הרוחני".

"מאחורי הפלאים" – הצגה אינטראקטיבית לילדים המתרחשת במספר חללים בתיאטרון – מסע קסום ומסתורי מאחורי הקלעים (צילום: רדי רובינשטיין, תיאטרון חיפה)

"כלים שלובים"

"בתחילת תקופת הקורונה קיימנו פעילות לילדים באוויר הפתוח, כשעוד לא יכולנו להכניס את הילדים לתיאטרון, העברנו סדנאות בזום, של מוזיקה ואימפרוביזציה. זה התאפשר בזכות ראש מנהל החינוך אילנה טרוק, שתמכה בנו מאוד. יש לנו מחויבות עמוקה לדור העתיד, ומי שאחראי על בתי הספר היסודיים במחלקת החינוך בעירייה, מיכאל שחר, מסייע לנו מאוד. בתי ספר שלמים מגיעים לפה ומקבלים יום לימודים שלם בתיאטרון. מדובר ב-100-200 ילדים ביום, שמקבלים שעות של תוכן איכותי. אנחנו חלק ממערכת החינוך העירונית, תיאטרון וחינוך הם כלים שלובים".

שחקני "החיפאית" (צילום: תיאטרון חיפה)

לגדל שחקנים חיפאים

בן צבי משתפת כי בתיאטרון הבינו שצריך לגדל פה קבוצה של שחקנים מקומיים וכי חשוב להם לתת הזדמנויות ליוצרות ויוצרים חדשים וצעירים. "יש לנו את פרויקט החממה, שהוא פרויקט צומח, ואת 'החיפאית', הקבוצה הצעירה, שמורכבת כולה משחקנים צעירים תושבי העיר ושהשנה החלטנו שתתמקד בעולם הילדים".

"כתיאטרון עירוני ורפרטוארי בישראל, יש לנו מחויבות ארצית ועירונית, ובנוסף להצגות על הבמות החיפאיות, ההצגות שלנו רצות בכל רחבי הארץ".


הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    כל הכבוד ניצה בן צבי.

  2. דין דין אמר/ה

    התאטרון העירוני טרח פעם לבדוק מדוע תושבי חיפה רבים רוכשים מינוי להצגות במוצקין ובתאטרון הצפון? הצגה בתאטרון העירוני עולה 120 שח ובמוצקין אותה הצגה ב60 שח.

הגיבו כאן לכתבה