"חיפה עומדת בפני אסון וקריסה כלכלית" • פנייתו של קארטניק לשרת הפנים

קיריל קארטניק, חבר מועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר חיפה, שנכנס לתפקידו רק לאחרונה לאחר עזיבתו של דוד עציוני, שיגר מכתב בהול לשרת הפנים איילת שקד, בו הוא פונה לעזרתה בשל המשבר הפוליטי שמתחולל בעיריית חיפה בחודשים האחרונים, שמסכל את ניהול ענייני עיר, כך לטענתו,

"חיפה עומדת בפני אסון וקריסה כלכלית" כותב קארטניק ומצביע על חוסר ניהול תקין של חיפה בשל התנגחויות ו"הורדת הידיים" מתמשכת בין ראש העיר קליש לבין חברי קואליציית השינוי, דבר שבולם כל צעד בהתנהלות מועצת העיר והעומדים בראשה.

"העיר אינה מתפקדת כבר תקופה ארוכה"

"כבוד השרה", כותב קארטניק, "אני פונה אלייך בעניין הדורש את התייחסותך והתערבותך באופן מידי. כידוע לך, בעיר חיפה מתרחשים דברים חריגים ומורכבים. העיר אינה מתפקדת מזה תקופה ארוכה וזאת בשל ניהול כושל".

קארטניק מציין במכתבו כי מאז שהוקמה המועצה הלעומתית בחיפה לפני מעל חצי שנה, ובהמשך לכך הודחו סגני ראש העיר ונשללה משכורתם של ממלאי מקומה, איבדה ראש העיר את יכולתה לנהל את העיר.

"העיר במשבר חמור!"

"מועצת השינוי מינתה שלושה מועמדים מטעמה לתפקיד סגני ראש העיר, כותב קארטניק, "אך לפי החוק, מועצת השינוי לא יכולה להאציל להם סמכויות, אלא רק ראש העיר, שבמקרה זה מסרבת לעשות זאת. אי לכך, הסגנים נושאים בתואר באופן פורמלי בלבד ואינם יכולים להשפיע בפועל על המתרחש. "מועצת השינוי חילקה מחדש את התפקידים לא רק בוועדות של העירייה, אלא גם בכל התאגידים העירוניים (ויש 18 כאלה!)".    

חבר מועצת העיר כותב לשרת הפנים שקד, כי על אף שלכאורה נראה שלחיפה יש ראש עיר, יש ממלאי מקום, סגנים, בעלי תפקידים בכירים, בפועל העיר לא מתנהלת אלא שרויה במשבר חמור!

"אני מבקש את התערבותך המיידית שכן הנפגעים העיקריים הם כמובן תושבי העיר חיפה, וזאת משום שהבעיות שלהם אינם באות לידי פתרון, כי אין ישות אחראית שתיקח פיקוד על תפקודה של העיר", הוא מציין, "ונוסף על כך, הנפגעים הנוספים מהמצב הקיים הם עובדי העירייה, אשר מוצאים את עצמם בין הפטיש לסדן. מצד אחד ראש העיר מחלקת הוראות מטעמה, ומאידך מועצת העיר מחלקת הוראות מטעמה. כפועל יוצא, אין אחידות, יש כאוס ועובדי העירייה שמנסים למלא אחר ההוראות, סובלים ביתר שאת".

"התקציב לא יתקבל"

"הפעילות בעירייה סוערת עד מאוד. מספר ישיבות מועצת העיר שלא מן המניין עלו בצורה דרסטית. רק בחצי השנה האחרונה התקיימו 15 ישיבות שמרביתן לא מן המניין והן נמשכות שעות ארוכות וחורגות מגדר הזמן הסביר. בנוסף, ממשיך קארטניק ומתאר כי מספר חברי המועצה הפוקדים את הישיבות הולך וקטן, ויתרה מכך, "ראש העיר כלל איננה מתייחסת לישיבות ולהצעות, ומגדילה לעשות כשהיא נעדרת מהישיבות באופן קבוע. רק להמחשה, בתאריך ה-8 בדצמבר השתתפו בהצבעה 12 חברי מועצה (מתוך 31!) וכבוד ראש העיר, עינת קליש רותם לא נכחה כלל בישיבה!".      

בהמשך דן חבר המועצה בתקציב העיר לשנת 2022 שאינו יכול להתקבל לאור המצב, כשגזבר העירייה הציע לשולחן הדיונים את הגרסה החמישית, כשגם היא נדחתה על ידי הרוב האופוזיציוני.

קארטניק מונה את הבעיות הרבות בעיר בימים אלה, שרק הולכות המחריפות:

 • העסקים קורסים;
 • המצב האקולוגי מפחיד – להקות של חזירי בר משוטטים ברחבי העיר ומאיימים על הביטחון והבריאות של התושבים;
 • חיפה כלל וכלל אינה מוכנה לרעידת אדמה אפשרית, אשר לדעת מומחים מאיימת עלינו בשנים הקרובות;
 • צעירים רבים בורחים מן העיר;
 • עולים חדשים לא נשארים בעיר (למעלה מ-50% עוזבים את העיר אחרי השנה הראשונה בארץ).
קיריל קארטניק, חבר מועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

"התערבותך – כחמצן למונשם"

"מספר עובדי העירייה הולך וגדל. כיום עיריית חיפה מעסיקה למעלה יותר מ-5,000 עובדים, כאשר ב-3 השנים האחרונות מספר גדול ב-390 איש, ומשכורתם הולכת וגדלה גם היא!
ברם, מקורות ההכנסה של העירייה אינם גדלים, אלא נהפכו, הם רק הולכים וקטנים. משרד הפנים לא יכול להישאר בתור צופה מן הצד על הריסתה של חיפה. במצב הנורא הזה אין ברירה אחרת – התערבותך היא קריטית ובחזקת חמצן למונשם!

אני פונה אלייך בבקשה לדחות באופן מידי את כל עיסוקייך האחרים ולהתפנות לטיפול בעיר חיפה, לפני שיהיה מאוחר מידי! הרי שקשה להפריז בחשיבותה של העיר, בתפקידה ובמיקומה במדינת ישראל!"

"הושיעי את העיר מפני אסון!"

קארטניק מסכם את מכתבו בבקשה בהולה:

"כבוד השרה,
הודות להבנתך בספר החוקים, הנך יודעת שישנם פתרונות אפשריים ורבים כגון גישור, פיזור, הדחה, בחירות חדשות ועוד, אך הפתרון חייב להימצא ולהינתן! תושבי עיר מאסו מהתנהלות זו! אין להם כבר אין עניין במי מנצח ומי מנהל את העיר, אך העיר חיפה זקוקה ליד מכוונת, לניהול והנהלה בהקדם האפשרי! אנא ממך, הצילי את תושבי העיר חיפה! אנא ממך, הושיעי את העיר מפני אסון! את – תקוותנו היחידה, ורק את יכולה להציל את חיפה!"

הגיבו כאן לכתבה

24 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  ידידי קיריל, היי חיפה לא,ולא עוומדת בפני קריסה.חיפה בראשות ד"ר עינת קליש רותם היא העיר היפה והמצליחה ביותר במדינת ישראל.העיקר כי תשתף פעולה עם ד"ר קליש למען העיר חיפה ותושבי חיפה הנהדרים.בוקר טוב.

 2. מוטרד אמר/ה

  שכחת להוסיף בסוף גם פרצוף בוכה, לאף לא באמת אכפת, לא כאן ולא במשרדי הממשלה.

 3. אייל אמר/ה

  חסר כסף לאיסוף אשפה ונקיון??
  קצצו במשכורות העתק 30-40 אלף שקל של 400 בכירים בעירייה. קצצו בפנסיות התקציביות של 2000 גמלאי העיריה 15 אלף ש' בממוצע!! למה בזה לא נוגעים אבל מאיימים עלינו שיהיה חסר לנקיון.. מי מאמין

 4. יוסי יונה אמר/ה

  קיריל יישר כוח אם לא תתעוררו חיפה תהפוך לחלק מההיסטוריה

 5. יוסי יונה אמר/ה

  רפי רפול. חיפה הפכה לעיר הפשע מס 1 בצפון על איזה יופי אתה מדבר. העיקר שיפוץ השוק במיליוני שקלים במקום להשקיע באוכלוסיה החלשה והמפוחדת בהדר

  1. רמזי אמר/ה

   יוסי,
   תפסיק להתייחס לבדיחות רפול.

 6. אייל אמר/ה

  הפתרון הנכון למניעת כמעט שנתיים שיתוק עד הבחירות הבאות זה למנות ועדה קרואה שתחליף את ראש העיר והמועצה כאשר מכל סיעה בעיר יישאר חבר מועצה אחד והשאר יהיו מינויים של שרת הפנים עם רו"ח מקצועי שיעשה סדר בתקציב העיר כולל משכורטת ופנסיות תקציביות. לא יתכן לפגוע בשירותים לציבור תרבות ספורט ותברואה לממן פנסיונרים עם 15 אלף ש' בחודש, 350 מליון שקל בשנה תשלום ל2000 גמלאי העירייה. כמו תקציב שלם של עיר בקריות ל40 אלף תושבים!! הפנסיות הגזמה פראית. תנאים מופלגים. די לשוד הגדול. רק ועה קרואה תוכל לקצץ בלי איום פרוע של ועד העובדים אמנון עדו ושות'. חייבים לאפס את העירעיה שמחלישה את חיפה עוד יותר.

 7. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  מי שמחליש את חיפה זו האופיזיציה, שמתנגדת לכל דבר אוטומטית. לא אכפת להם מה ההשלכות. העיקר להרוס ולקלקל לעיר ולתושביה. אם הם לא בשילטון – לא מאפשרים לאף אחד להיות בשילטון ולשרת את העיר. ולא מפסיקים לטנף על ראשת העיר בכל תחום ובכל אמצעי תקשורת ולהאשים..פשוט בושה

  1. דורון אמר/ה

   זה תפקידה דל אופוזיציה. קאליש התנהגה באותו האופן, אם לא מחפיר יותר, בהיותה באופוזיציה.
   קאליש פשוט לא מסוגלת לנהל עיר כחיפה, כאשר נסיונה הניהולי מסתכם אולי ובקושי במערכת טפטפות בגינה הביתית

  2. נתי אמר/ה

   כל מילה בסלע.
   אנשי השינוי לא מפנימים שהשינוי היה ברגע שקאליש זכתה בבחירות. יועילו נא לשתף פעולה בדרך בא בחרה להוביל את העיר קדימה בניגוד לדעת בעלי ההון שממנים את מועצת האנטי קאליש ובכך דופקים את כל העיר ותושביה.

 8. לימבו אמר/ה

  הפנסיות התקציביות ושיטות ההצמדה המטורםות,
  ימוטטו לא רק עיריות אלא את המדינה.

 9. חיפאית אמר/ה

  האופוזיציה בחיפה כמו האופוזיציה בממשלה עושים הכל על מנת להגיע לעמדות הכוח, בוכים תחת כל עץ רענן על החזירים החתולים הפחים החניות העסקים ושדה התעופה.כאילו ששנים על גבי שנים יהב לא היה ראש העיר ולא הזניח הכל.עכשיו סוף סוף קאליש הגדילה תקציב לעיקורי חתולים,הקימה גינות כלבים,הזמינה אקולוגים שידונו בעזרה לחזירי בר והחזרתם לטבע, שיפוץ של הדר עליון שלא נגעו בו אולי 40 שנה אם לא יותר.אנחנו רואים הכל בשטח.העיתונות הזולה קונה את השטיקים שלכם ומפיצה פרופוגנדה ללא בושה אבל החיפאים בשטח יודעים טוב מאוד מה קורה. דם החזירים על ידיכם ולא אכפת לכם שכולם ימותו ושתשרף העיר העיקר שתגיעו לעמדות הכוח והשררה ותוכלו לגנוב מהציבור.מעניין איך זה שקאליש גרה בדירה רגילה ברמות ספיר ויהב חי בוילה מפוארת בדניה? מעניין מאוד !

  1. מודאג אמר/ה

   מסכים עם כל מילה של החיפאית , האופוזיציה הורסת את חיפה, אין שום דבר חיובי בהתנהגותה הכול מיועד ליצור פרובוקציה ולתקוע כול יוזמה של קליש. מענין מאוד מי מממן את פעילותה , איך הצליחו לגייס את כול התקשורת המקומית וליצור מסך עשן נגד קליש . מתי שהו האמת תצא לאור . טובת העיר רחוקה שנות אור מעיניהם, רק הרצון העז להדיח את קליש ולהחליפה.

 10. שמואל אמר/ה

  יש לי עסק בחיפה בעיר התחתית מזה 3 שנים .שנה כמעט לקח לי להוציא רישיון עסק .(אגב בין היחדים בעיר שיש לו רישיון עסק).העיר התחתית מלאה בפשיעה בזבל לכלוך .נראית כמו מלחמת העולם השניה .המבקרים הצפונים שמגיעים .נראה להם נחמד .כי בשבילהם שוק הפשפשים .ברים .מסעדות .זה נחמד .אבל מי שמסתכל היטב רואה איזו זוהמה בעיר התחתית .זבל ברחובות .חוסר תאורה .ללא פרחים .אבני מדרך בין האי התנועה הזולים ביותר .מוכתמים מזבל .העיר התחתית אינה חלק מחיפה .יש פשיעה רבה בחיפה .יריות כל לילה .מלא מסוממים מסתובבים .בעיר ובהדר .פשוט סדום ועמורה .לגבי קליש והמועצה .המשחקי כוחות עולים לתושבים .אבל לנבחרי הציבור .לא איכפת!!!!!.. פשוט הירושימה והיום שאחרי .

 11. שמוליק אמר/ה

  הגיע הזמן שיבחרו לעיר וחברי מועצה שאינם עסקנים ואין להם מחויבות למאן דהו.
  קדימה הטובים תתארגנו למפלגה חיפאית אמיתית שאפשר יהיה לבדוק את הרקע של כל אחד.
  אני בטוח שזה יצליח והמפלגות הסקטוריאליות יגיעו לגודלם האמיתי

 12. תושבים אמר/ה

  זו לא פניה שקיריל יכול לכתוב בעצמו

 13. דורון אמר/ה

  צריך לספח את חיפה לנשר ובא גואל לעיר החבוטה הזאת.
  שברתם? שילמתם. זה מה שבחרו תושבי חיפה השוטים, וזה מה קיבלתם, שוטים וקיקיון. תנסו למצוא מעט הנאה, עוד שנתיים תמימים של אובדן דרך וחורבן העתיד לפנינו

 14. גיא לוי אמר/ה

  הפיתרון הייחיד זה להעיך את יושב ראש הוועד,שממריד תעובדים נגד הציבור מחלקת ארנונה לא מתפקדת בכלל המועצה לא יודעים בעצמם מה הם רוצים בחייכם תתעוררו כבר חבל אל עירנו היפה

 15. ציפי אמר/ה

  מיוח הבחרה. אנשי יהב חותרים להדיחה, יחד עםהתקשורת וכל עסקני הציבור.
  קליש עושה מעל ומעבר.
  אלא מאי‼️‼️‼️‼️
  לא נותנים לה לעבוד. מחבלים ומתנגדים על כל שעל ושעל.
  ומי שסובלת : חיפה על תושביה. בושה.

 16. אריאל אמר/ה

  חיפה זאת עיר הולדתי אבל ניהול העיר כבר שני עשורים, והשיא כמובן עם בחירת הילדונת הפושעת הוא מתחת לכל ביקורת ודוחף אותי לחפש מקומות טובים יותר. (רוב מוחלט של חברי לשכבה מליאו באק כבר עזבו זה מכבר).
  חיפה לא מתקדמת בדבר למעט קצת בלעצב איזורים בעיר או בהדר לצורך הודעת פייסבוק או טוויטר.
  תחבורה תקועה, תחבורה ציבורית לא קיימת, ארנונה הרסנית, הרס ריאות ירוקות, פשע, שירותי עירייה איטיים כוחניים.
  בעיני אין הבדל בין עיריית חיפה לכל ארגון פשע אחר ואני לגמרי מאמין שכל משפחת פשע הייתה יכולה לנהל את העיר טוב יותר ובצורה הוגנת יותר מאשר קליש ושות'

 17. Limore Peretz אמר/ה

  הכתבה מעלה. נושאים חשובים ודחופים. אבל כל הכתבה נשמעת כפניקה מוגזמת. אינה מציעה סדר עדיפויות או פתרון כלשהו לאחת מהבעיות שהועלו.
  ואם יש בעיות עם בארנונה – צריך להסביר מה הבעיה.
  לעניות דעתי זה קשור לחוסר חוקי שכירות ואכיפתם. גרתי זמן מה בשתי ארצות: אחת באירופה והשניה בארה"ב. בארצות האלה הדיירים אינם משלמים את המס לעירייה. בנוסף יש חוקים ברורים לגבי חובתו של הדייר ולחובתו של בעל הבית. לאור העובדה שיש חוסר בדיור ומחירי השכירות עולים בלי קשר הגיוני לגודל הדירה ולמיקומה.

 18. מוחמד אמר/ה

  צודק!

 19. ציפורי אמר/ה

  ממש מגוחך להאשים את ד"ר קליש בכל תחלואי עיריית חיפה. על מי אתם מנסים לעבוד? מי קבע ונתן את המשכורות האלו לעובדים? בטוח שלא היא.

 20. שלום אמר/ה

  מחלקות העיריה אינן מתפקדות פועלות נגד התושבים פניות הציבור אינה עונה לפניות מחלקת הארנונה שולחת באיחור את פנקסי הארנונה ואחר כך מאשימה את התושבים . בקשה לביצוע תמ"א נתקלת בבירוקרטיה חסרת הגיון . לאיש לא אכפת מצב הבית המבקש לבצע תמ"א.. כמעט כל בוקר אנו נתקלים בפחי אשפה שהחזירים טפלו בהם . גם התושבים אינם דואגים שפחי האשפה יהיו סגורים ויש גם תושבים שמשאירים אוכל מחוץ לפחים. או פרטי לבוש המתפזרים ע"י החזירים.

הגיבו כאן לכתבה