הציבור מוזמן לתערוכה "ממעמקים" של האמן אוזיאש הופשטטר באקדמית גורדון • הכניסה חינם • צפו

'ממעמקים' - תערוכה באקדמית גורדון

האקדמית גורדון מזמינה את הציבור לתערוכת היחיד "ממעמקים" של האמן אוזיאש הופשטטר • הכניסה חינם

המדור לתרבות ולאומנות באקדמית גורדון מזמין את הקהל הרחב לצפות בתערוכת היחיד  "ממעמקים", של האמן אוזיאש הופשטטר (1994-1905). הופשטטר נחשב ל"אמן השואה". התערוכה נועדה לחזק בקרב הסטודנטים את זכרון השואה ובכך לאפשר את העברת הידע והמסרים בין המורים לעתיד לתלמידים אותם יחנכו בבתי הספר.
התערוכה הוקמה הודות לנדיבותם של יעקב (ז"ל) ואירנה וודיסלבסקי והודות לסיועה המבורך של ד"ר אביטל הכט.  אוצרת: רינה גנוסוב.

התערוכה פתוחה לקהל הרחב בימים א'-ה' 19:00-10:00 ובימי ו' 12:00-10:00. הכניסה חינם.


פרופסור יחזקאל טלר בראיון לחי פה


האוצרת רינה גנוסוב בראיון לחי פה


 ד"ר אביטל הכט בראיון לחי פה


אודות האמן – אוזיאש הופשטטר

הופשטטר היה אמן יוצא דופן בעולם האומנות הישראלית והוא נודע במבעו הייחודי ובסגנון ציור אישי האופייני לו. הוא נולד בפולין, שהה שנים ארוכות בווינה, נמלט מהנאצים ב-1938, לאחר נדודים ותלאות חזר לווינה ולאחר מכן עבר לחיות בוורשה. בשנת 1957 עלה ארצה עם רעייתו ובמשך שנים ארוכות עבד כשומר לילה. משנת 1985 בני הזוג וודיסלבסקי, זוג ניצולי שואה אף הם, פרשו את חסותם על הופשטטר והעניקו לו הזדמנות ליצור ללא מגבלות ודאגות כלכליות. 

הופשטטר הוא צייר דרמטי וציוריו משדרים עוצמה רגשית רבה. בחופשיות ובאמצעים מינימליסטיים מבטא האמן עולם כואב ומיוסר, בו פושטות הדמויות האנושיות, שהן הנושא המרכזי ביצירתו, את צורתן השגרתית ועוברות מטמורפוזה. במאות ציורים ורישומים שיצר האמן מתוארות הדמויות בבדידותן ובסבלן. הן גרוטסקיות, מעונות וחולניות, גופן מעוות, ראשיהן גדולים ופניהן חסרות צורה ברורה. הדמויות אינן מעוגנות ברקע מסוים והן מנותקות מהקשר קונקרטי של מקום וזמן.

יצירתו של הופשטטר מושפעת אמנם מחוויותיו בתקופת השואה, עם זאת, מתוך הבנה עמוקה של נפש האדם, הוא מתעלה מעל האירועים הספציפיים, נוגע בנימים הדקים של הכאב האנושי ובוחר לבטא סבל אוניברסלי. 

בתערוכה הנוכחית מוצגות 36 עבודות על נייר שנוצרו סביב שנות השישים עד השמונים של המאה הקודמת. הן מוצגות בסדרות על פי נושאים: "בדד", "ביחד אך לחוד", "בני כלאיים", "זוגות" ו"רישום בצבע", ולמעשה מייצגות את מכלול יצירתו הרחב של הופשטטר.

לצד הסדרות האקספרסיביות והקודרות של דמויות בודדות ומעוותות, קבוצות של בני אדם המנוכרים זה לזה ויצורים בני כלאיים דמיוני, מוצגים בתערוכה ציורי זוגות נאהבים המביאים לידי ביטוי רגשות של חמלה, קירבה ורוך ועבודות בצבע המביעות אופטימיות ותקווה.

'ממעמקים' – תערוכה באקדמית גורדון
  • פתיחת התערוכה תיערך ביום רביעי, 22 בדצמבר 2021 בשעה 18:00, באקדמית גורדון, טשרניחובסקי 73 חיפה.
  • באירוע הפתיחה תתאפשר חניה בחניון סגל (דרך צרפת).
  • התערוכה פתוחה לקהל הרחב בימים א'-ה' 19:00-10:00 ובימי ו' 12:00-10:00.

תגובה
  1. כדאי לתת כבוד לאמנים במיקום ראוי אמר/ה

    תערוכה חשובה
    הייתי שמח לראות את גורדון מקימים גלריה קבועה או אולם להצגת עבודות ותערוכות
    ולא במעבר רועש בין משרדים.

לא ניתן להגיב